V Taliansku Venezia či v anglicky hovoriacich krajinách Venice, to sú názvy pre Benátky. Je to veľmi zaujímavé starobylé mesto na severe Jadranského mora popretkávané kanálmi po ktorých sa plavia známe gondoly. V meste vládne neopísateľná atmosféra, ktorú treba zažiť. Navštívte mohutnú a krásnu Baziliku Svätého Marka (Basilica di San Marco) na Námestí Svätého Marka (Piazza San Marco). Stred mesta je rozdelený kanálom Canal Grande, ktorý je dlhý 4 km a široký vyše 50 metrov a spája prístav s hlavným nádražím a centrum mesta. Okrem hlavného kanálu sú Benátky popretkávané asi stovkou menších kanálov. Obe časti mesta spájajú tri mosty, z ktorých je najznámejší Ponte di Rialto. V meste zabezpečujú dopravu motorové lode a pre romantikov sú k dispozícii gondoly (35 minút jazdy stojí 80-100€).

Benátky sa nazývajú aj Kráľovná Jadranu, Mesto vody či Mesto svetla a sú zaradené do svetového kultúrneho dedičstva. Nákupy suvenírov môžete urobiť v úzučkých ledva 2 metre širokých uličkách plných obchodov i turistov. Dávajte si však pozor na vreckových zlodejov, ktorých tu býva kvôli tlačenici veľa. Ale aj kvôli tomuto riziku stojí za to prejsť týmito uličkami. Benátky vám zabezpečia unikátny zážitok aký nikde inde vo svete nezažijete.

Ubytovanie v Benátkach závisí od sezóny (v čase konania festivalu sú ceny veľmi vysoko). Je tu množstvo luxusných a drahých hotelov, ale dá sa nájsť aj lacné ubytovanie nižšej kategórie.

Základné informácie o Benátkach

Počet obyvateľov270 600 (2009)
Vzdialenosť od Bratislavycca 675 km
Doba letu z Bratislavy1 hod 30 min

Čo je v Benátkach:

 • hotely
 • lacné apartmány
 • Bazilika Svätého Marka
 • Námestie Svätého Marka
 • obchody, banky, reštaurácie
 • most Ponte di Rialto

Zaujímavosti o Benátkach

 • Benátky sa pomaly ale isto potápajú. Vedci zistili, že posledných 1000 rokov sa potápajú tempom 7 cm za 100 rokov.
 • vznik Benátok sa datuje do 3. storočia, majú už teda viac ako 1500 rokov
 • Benátska republika bola v rokoch 1300-1500 najsilnejšia veľmoc v Stredozemnom mori. Do jej územia patrila veľká časť východného Stredozemného mora, vrátane dnešnej chorvátskej Istrie a Dalmácie s ostrovmi a časť Gréckych ostrovov.
 • Benátky ležia na súostroví 118 plytkých ostrovov, do ktorých je zapichnutých nespočetne veľa drevených kolov a na nich sú drevené platformy, slúžiace ako základ budov.
 • v Benátkach je okolo 7000 komínov
 • je tu 170 zvoníc – veží so zvonom, ktoré slúžili kedysi okrem volania na omšu aj ako majáky alebo observatória
 • zvonica San Marco je najvyššia v Benátkach a piata najvyššia v Taliansku (98,6 m)
 • je tu 416 mostov, 177 kanálov a 127 námestí, asi 350 gondol a 400 gondolierov
 • Benátky navštívi ročne 18 miliónov turistov, čo je priemerne 50 000 denne
 • Populácia Benátok sa radikálne znižuje, v roku 1966 tu žilo 121 000 ľudí, dnes je to len 60 000, teda necelá polovica. Odhaduje sa, že v roku 2030 budú Benátky mestom duchov bez stálej populácie.

Počasie v Benátkach

V letných mesiacoch je v Benátkach veľmi teplo s maximálnymi teplotami prekračujúcimi 30 stupňov. Obvyklé sú večerné dažde a búrky. Júl je v Benátkach považovaný za najslnečnejší mesiac roka s priemerom 9 hodín priameho slnka denne. Zima v Benátkach je suchá, ale občas prší aj celý deň. Teploty v zimných mesiacoch a najmä v januári môžu klesnúť pod 0°C. Ak sa do Benátok chystáte v zime, prineste si teplé oblečenie. Keďže sú Benátky relatívne blízko Slovenska, zima tu je podobná, iba o niečo miernejšia. Očakávať môžete aj sneh, čo dodá Benátkam úplne iný ráz.

Doprava a parkovanie v Benátkach

Gondoly v Benátkach

Do historického centra Benátok sa autom nedostanete. Najbližšie k centru Benátok sa dá autom dostať na Piazzale Roma, kde je zopár garážových parkovísk. Počas ohňostrojového festivalu Festa del Redentore v júli a počas karnevalu niekedy na prelome februára a marca sú parkoviska blízko centra preplnené a na zaparkovanie by ste čakali hodiny. Preto odporúčame tieto dni zaparkovať na vzdialenejších parkoviskách. Ak sa do Benátok chystáte v iný termín, kľudne zamierte na parkoviská pri Piazzale Roma.

Prehľad parkovísk v Benátkach aj s cenami

City parkovacia garáž ‘Autorimessa comunale’ – Nonstop parkovisko s 2182 miestami pre parkovanie áut a 180 miest pre motocykle. Ceny sa líšia podľa sezóny, veľkosti auta a či objednáte parkovanie on line alebo priamo na mieste. Mimo sezóny sa berú len mesiace december a január. Pre bežné osobné auto je cena na jar, v lete a na jeseň 24-27€. Ak objednáte parkovanie cez internet, ušetríte 3€.

AdresaPiazzale Roma, Santa Croce 496, 30135 Benátky
GPS súradnice45°26ˈ19.75“ N – 12°19ˈ01.71“ E
Ceny21-27€ za osobné auto

Parkoviská S. Andrea– Nachádza sa v garážach Autorimessa comunale a je to parkovisko vhodné pre tých, ktorí tu chcú stráviť kratšiu dobu. Cena za každé 2 hodiny je 6€. 2 miesta sú vyhradené pre hendikepovaných.

GPS súradnice45°26ˈ16.54“ N – 12°19ˈ01.88“ E
Cenakaždé 2 hodiny je 6€

Parkoviská S. Giuliano– V oblasti S. Giuliano sa nachádzajú 3 parkoviská označené farbami. Sú to parkoviská Porta Giala (žltá), Porta Rossa (červená) a Porta Blu (modrá).

GPS súradnice45°28ˈ02.61“ N – 12°16ˈ45.92“ E
Porta Giallado 3 hodín 2€ a na celý deň 5€
Porta Rossa a Porta Bluprvé 3 hodiny zadarmo, 12€/deň

Garage San Marco – Parkovanie nonstop na Piazzale Roma.

AdresaPiazzale Roma 467/F, 30135 Benátky
Auto30€/24 hodín, 28€/24 hodín pri objednávke online
Motocykel15€/24 hodín

Autorimessa Toderini

AdresaSestiere Santa Croce 513, 30135 Benátky
Cena4€/1 hod., 18/24 hod.

Autopark Doge

AdresaSestiere Santa Croce 476, 30135 Benátky
Auto35€/24 hod.
Motocykel20€/24 hod.

Gondoly

Kto by si nechcel vyskúšať romantickú plavbu po Benátkach v slávnej gondole. Je to isto zážitok, na ktorý sa len tak ľahko nezabúda. Avšak takáto plavba nie je lacná záležitosť a za polhodinovú plavbu na gondole neváhajú gondolieri zobrať 60 eur ani od slovenského zamilovaného páru. Je to veľa peňazí, ale na taký zážitok tak ľahko nezabudnete. Cena jazdy na gondole sa dá o nejaké desiatky eur zjednať, ale to neodporúčame, pretože potom by gondolier jednak mohol úmerne skrátiť čas plavby a tiež by vám nemusel ukázať tie najzaujímavejšie miesta. Gondoly majú miesta pre 6 ľudí a ak sa dohodnete s inými turistami ktorý chcú skúsiť jazdu na gondole, ušetríte polovicu, pretože cena je za jazdu a čas, nie za počet ľudí na palube. Nevýhodou jazdy na gondole je takmer neustále fotenie turistov z pevniny a tiež, že niektoré kanály v Benátkach dosť zapáchajú.

Pamiatky v Benátkach

Piazza San Marco

Piaza San Marco alebo po našom Námestie svätého Marka, známe tiež ako Piazzeta je najväčším lákadlom pre turistov. Je to veľké námestie, na ktorom sú koncentrované najlepšie turistické atrakcie z Benátok. Piazza San Marco je najnižšie položené miesto Benátok a cez vyšší príliv sa zvykne zaplaviť. Často sa to stáva najmä na jar a v zime. Na námestí je stále plno turistov, rôznych predajcov a hlavne holubov. Holuby sú hlavní obyvatelia námestia avšak ich kŕmenie je zakázané. Kedysi bolo v Benátkach 140 000 holubov a kŕmenie na Námestí sv. Marka bola tradícia, avšak kvôli obavám o fasády na okolitých budovách úrady zakázali kŕmenie holubov. Čistenie po holuboch tiež nie je lacná záležitosť a údajne stojí ročne 27€ na holuba. Na Piazza San Marco sú veľmi zaujímavé miesta ako Bazilika svätého Marka, Dóžov palác, zvonica a tiež rôzne múzeá.

Tip!  Ak chcete vidieť Námestie svätého Marka inak ako 99,9% turistov, navštívte ho veľmi skoro ráno alebo neskôr v noci, keď všetky reštaurácie pozatvárajú a denní turisti odídu z mesta.

Bazilika svätého Marka

Bazilika svateho Marka v Benátkach

Neprehliadnuteľná stavba na Námestí Svätého Marka, ktorá dominuje celému námestiu. Bazilika bola vybudovaná dvomi benátskymi obchodníkmi v roku 828 a boli sem umiestnené pozostatky svätého Marka. Tí údajne prepašovali telo Sv. Marka z Egypta zabalené v bravčovom mäse, aby zabránili jeho odhaleniu colníkmi v prístave. Do bravčového mäsa zabalili telo z dôvodu, že colníci vyznávali islam, náboženstvo ktoré považuje prasa a bravčové mäso za nečisté. Pôvodná budova však bola zničená požiarom a pozostatky boli na dlhé stáročia stratené. Odvtedy tu stálo množstvo kostolov a koncom 11. storočia bola postavená súčasná bazilika, ktorá získala dnešnú podobu začiatkom 20-teho storočia.

Pri otvorení v roku 1904 sa ako zázrakom zosunul stĺp, ktorý odhalil zostatky Sv. Marka, o ktorých sa predpokladalo, že boli zničené požiarom. Odvtedy sú uchované v krypte. Bazilika má unikátnu architektúru, inú ako ktorýkoľvek kostol v Taliansku. Má prvky románskej, arabskej aj byzantskej architektúry skombinované do mimoriadne zručne do súčasnej podoby baziliky. Pôdorys baziliky je v tvare gréckeho kríža s veľkou centrálnou kupolou a menšími kupolami nad každým ramenom. Je dlhá 77 metrov, široká 63 metrov a vysoká 43 metrov. Turistov vítajú klenuté vchody a repliky štyroch bronzových koní. Vnútri sú okrem krásnych kaplniek a svätýň nádherné zlaté mozaiky, vďaka ktorým sa bazilika zvykne nazývať aj Zlatá bazilika. Bazilika je na prehliadku otvorená po celý rok od pondelka do soboty a v nedeľu poobede, keď skončia sväté omše.

Dóžov palác (Palazzo Ducale)

Na Námestí Sv. Marka, vedľa baziliky stojí majestátny Dóžov palác, ktorý tak ako Baziliku Sv. Marka postihol požiar. Bol veľakrát prestavovaný, najmä po požiaroch v rokoch 1574 a 1577. Dóža (el dux) stál na čele mesta a bol volený doživotne. Bol členom všetkých dôležitých mestských rád. Dóžov palác neslúžil len jemu, ale bol benátskych centrom moci, kde sídlila benátska vláda, sudcovia, dokonca aj väznica až do pádu Benátskej republiky v roku 1797. Prehliadka budovy odhaľuje historickú majestátnosť Benátok, ktoré boli v minulosti najväčšou námornou mocnosťou i centrom obchodu v Stredomorí.

Palác bol postavený v 10-tom storočí, potom bol prestavaný a dokončený v 14-tom storočí. O dve storočia neskôr v 16-tom storočí bol poškodený požiarmi, kedy bolo zničených veľa historických predmetov. V Dóžovom paláci sa nachádza veľa umeleckých pokladov nevídanej hodnoty. O neobyčajnú výzdobu sa postarali najlepší benátsky umelci medzi ktorými boli renesančný maliari Paolo Veronese či Giacopo Robusti známy ako Tintoretto. Na boku paláca sa nad kanálom nachádza Most nárekov, ktorý spája Dóžov palác s bývalým väzením do ktorého odvádzali odsúdencov na smrť práve cez tento most, kedy mali poslednú možnosť vidieť mesto a more. Dóžov palác je otvorený celoročne.

Canalazzo (Canal Grande)

Canal Grande Benatky
plavba po Canal Grande nikdy nenudí

Canal Grande je slávna vodná cesta dlhá približne 4 km lemovaná dvomi stovkami nádherných palácov, ktoré kedysi vlastnili bohatý obchodníci. Canalazzo je široký 30 až 70 metrov a priemerná hĺbka je 5 metrov a rozdeľuje mesto na dve časti. Najkrajšie si vychutnáte jazdu po Canalazzo v gondole, ideálne s milovanou osobou. Dá sa tu tiež prenajať vodný autobus, zvaný vaporetto alebo vodné taxi. Canal Grande tečie popod 4 mosty: Ponte di Rialto, Ponte Degli Scalzi, Ponte Dell’Academia a Ponte della Costituzione. Pekný výhľad na Canalazzo je z mostu Rialto.

Najznámejšie pamätihodnosti na Canal Grande:

Ca’d’Oro – Zlatý dom – najobdivovanejší palác na Canal Grande z 15. storočia zdobený zlatými prvkami

Kostol Santa María de la Salud – kostol postavený ako vďaka Panne Márii za to, že uchránila Benátky pred morovou nákazou v roku 1630

Palazzo Dario – renesančný palác z krásneho rôznofarebného mramoru.

Ponte di Rialto (most Rialto)

most Rialto v Benátkach

Most Rialto bol do 19-teho storočia jediný most, ktorý spájal obe časti Kanála Grande bol postavený v roku 1181. Navrhol ho taliansky inžinier Nicoló Barattieri. V minulosti bol na tomto mieste postavený drevený most, ktorý sa zrútil pod náporom ľudí. Dnešnú podobu však dostal až v 16-tom storočí, kedy bola vyhlásená súťaž na nahradenie pôvodnej konštrukcie mosta. Medzi uchádzačmi bol aj Michelangelo, ale súťaž vyhral Antonio da Ponte. Má rozpätie necelých 29 metrov a je vysoký vyše 7 metrov. V oblúkoch mosta bývalo v minulosti trhovisko a ľudia tu s obľubou nakupovali rôzne veci do domácnosti. Most je veľká atrakcia pre turistov a po celých Benátkach sú značky, ktoré k nemu navigujú. Ponte di Rialto právom patrí medzi najfotografovanejšie a najkrajšie mosty sveta a prechádzka cez neho je veľkým zážitkom. Ponte di Rialto je ukážkou toho, že aj maličký most sa vie stať velikánom medzi svetový

Caffé Florian – najstaršia kaviareň na svete

Kaviareň Caffé Florian sa nachádza na Piazza San Marco. Táto štýlová kaviarnička bola založená v roku 1720 a je najstaršou nepretržite prevádzkovanou kaviarňou na svete.

Dňa 29.12.1720 otvoril kaviareň Floriano Francesconi a maladve jednoducho zariadené miestnosti. Kaviareň podporovalo a navštevovalo mnoho známych osobností ako Goethe, Casanova, Charles Dickens či Lord Byron. V roku 1858 sa kaviareň zväčšila o nové miestnosti nazvané: Sála Senátorov (Sala del Senato), Grécka sála (Sala Greca), Čínska sála (Sala Cinese) a Orientálna sála (Sala Orientale). Celá kaviareň bola v tomto roku kompletne prerobená a na dekoráciu boli prizvaný najlepší umelci z Benátok.

Steny aj stropy sú zdobené maľbami, dekoráciami a obrazmi a interiér pripomína pekne zrekonštruovaný zámok. Pred kaviarňou je množstvo stolov, kde je príjemné posedenie s výhľadom na námestie. Treba dodať, že za posedenie v takejto exkluzívnej kaviarni si treba priplatiť. Je to najdrahšia kaviareň v Benátkach a káva alebo kapučíno tu stojí okolo 10€. Ďalší príplatok asi 6€ na osobu je za živú hudbu. Vraj keď si objednáte kávu na bare, cena je polovičná.

Mapa pamiatok v Benátkach

Ubytovanie v Benátkach

I keď väčšina návštevníkov príde do Benátok len na jeden deň a večer drvivá väčšina odchádza, práve v letné večery a skoré rána majú Benátky zvláštnu atmosféru. Tým, že davy turistov odídu je tu neskôr večer a skoro ráno kľud a Benátky si tak môžete prezrieť bez pretĺkania sa pomedzi ľudí. Ubytovanie v Benátkach je však veľmi drahé a kvalita často nezodpovedá cene.

Booking.com

1 komentár

Pridaj komentár