Vo Vysokých Tatrách môžete v týchto dňoch pozorovať zaujímavý úkaz a to vyschnuté Skalnaté pleso. Denne ho navštevujú stovky turistov, ktorí však dnes môžu miesto Skalnatého plesa vidieť a fotiť len skaly, ktoré tvorili dno plesa.

Skalnaté pleso sa nachádza vedľa Vysokohorského observatória Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied vo Vysokých Tatrách vo výške 1 751 metrov. Observatórium bolo založené v roku 1943 a jeho súčasťou je hvezdáreň. Pri plese je aj jedna z najvyššie položených reštaurácii vo Vysokých Tatrách – Reštaurácia Skalnaté pleso, s terasou poskytujúcou nádherné panoramatické výhľady na Tatry. Je tu aj najstrmšia zjazdovka na Slovensku – Lomnické sedlo. 

K Skalnatému plesu sa dá dostať 4 miestnou kabínkovou lanovkou z Tatranskej Lomnice na medzistanicu Štart, odkiaľ jazdí nová moderná 15-miestna gondola. Niektorí vinia nedostatok vody v plese porušením pôdy práve kvôli výstavbe lanovky.

Možno je na vine globálne otepľovanie alebo je to len dočasný stav, uvidíme časom. Pleso je zásobované len zrážkovou vodou a topiacim snehom a keďže zrážok bolo málo a vďaka teplu sa voda navyše vyparovala, je momentálne pleso bez vody.

A takto vyzeralo Skalnaté pleso s vodou, síce aj s vodou je veľmi plytké, ale predsa je to pleso:

2 KOMENTÁRE

  1. At the beginning, I was still puzzled. Since I read your article, I have been very impressed. It has provided a lot of innovative ideas for my thesis related to gate.io. Thank u. But I still have some doubts, can you help me? Thanks.

Pridaj komentár