Srí Lanka sa nachádza necelých 50 km juhovýchodne od južného cípu Indie. Do roku 1972 sa nazývala Cejlón. Srí Lanka každého ohromí svojím kultúrnym a prírodným bohatstvom. Je to miesto, kde chodia ľudia odpočívať na čisté, nedotknuté pláže a kochať sa nezničenou prírodou. 8 miest na Srí Lanke je zapísaných ako svetové kultúrne dedičstvo v UNESCO. Medzi ne patrí staroveké mestá Polonnaruwa, Sigiriya, zlatý chrám v jaskyni Dambulla, opevnenie a historická časť mesta Galle, mesto Anuradhapura, Kandy, prírodná rezervácia Sinharaja a v júli roku 2010 do tohto zoznamu pribudlo pohorie v centrálnej časti ostrova Srí Lanka. Na ostrove je 15 národných parkov s množstvom divej zveri. Srí Lanka je posiata takmer 2000 kmčajových plantáží, 1 kmbotanických záhrad a môžete tu nájsť 350 vodopádov, z ktorých najvyšší nesie zvláštny názov Bambarakanda a meria 263 metrov.

Festivaly a sviatky na Srí Lanke

Na Srí Lanke sa počas roka koná niekoľko festivalov a sviatkov. V polovici mája sa koná Wesak Poya – hlavný budhistický náboženský sviatok, kedy miestny oslavujú narodenie, osvietenie a odchod Buddhu do nirvány. Poson Poya je druhý najdôležitejší sviatok na ostrove a koná sa v júni. Tento sviatok je oslava príchodu budhizmu na Srí Lanku v 3. storočí pred n. l. Počas tohto sviatku vystupujú veriaci na skalnú horu Mihintale. V júli sa v pútnickom meste Katharagama koná festival Katharagama, ktorý je najväčšou udalosťou na juhovýchode ostrova. V Katharagama sa podľa legendy nachádza svätyňa boha Skandu, veliteľa božskej armády. Počas festivalu miestny chodia po ohni, tancujú ohnivé tance a festivalu sa zúčastňujú aj slony.

Medzi ďalšie udalosti na Srí Lanke patrí Esala Perahera, ktorá sa koná v auguste počas splnu a počas ktorej si veriaci počas niekoľkodňových pochodov v sprievode slonov, tanečníkov a bubeníkov uctievajú Buddhov zub. Festival Deepevali v októbri je hinduistický festival na oslavu hinduistického nového roka. V decembri sa koná Unduvap Poya, počas ktorého si budhisti uctia príchod posvätného stromu Bo na Srí Lanku z Indie.

Hor sa na dovolenku na Srí Lanku!

Za 10 hodín letu z Viedne na Srí Lanke

Na Srí Lanku sa dá dostať približne za 10 hodín letu a z viedenského letiska Schwechat sú priame lety do mesta Kolombo. Celoročne je tu veľmi teplo a vlhko a zvlášť veľký teplotný šok zažijete, ak sem prídete počas slovenskej zimy. Tá zmena, keď do lietadla nastupujete pri mínusových teplotách a vystupujete do tropického raja sa ťažko dá slovami opísať.

Základné informácie o Srí Lanke

Počet obyvateľov20 277 597 (2012)
Rozloha65 525 km2
Najvyšší vrchPidurutalagala (2524 m)
Hlavné mestoKolombo (Colombo)
Dĺžka pobrežia1330 km
Menasrílanská rupia LKR (1 EUR = 172 LKR)
Doba letu z Bratislavycca 2 hod a 15 min
Časový posun+ 4 hod 30 min.
Podmienky vstupuObčania SR môžu za účelom turistiky vstúpiť na územie Srí Lanky bez víz a zotrvať tam po dobu nepresahujúcu 30 dní. Pri pobyte nad 30 dní musia mať platné vízum, o ktoré treba požiadať na Veľvyslanectve Srí Lanky vo Viedni.

Zaujímavosti Srí Lanky

 • Srí Lanka je najväčší exportér čaju na svete
 • vlajka Srí Lanky je považovaná za jednu z najstarších vlajok
 • na Srí Lanke je 11 univerzít
 • škorica pochádza zo Srí Lanky
 • do roku 1972 bola Srí Lanka známa ako Cejlón
 • najpopulárnejší šport na Srí Lanke je kriket
 • Srí Lanka je tiež známa ako Perla Indického oceánu

Počasie na Srí Lanke

Srí Lanka je destinácia vhodná na dovolenku v ktoromkoľvek mesiaci. Hlavná sezóna, kedy na Srí Lanku prichádza najviac turistov trvá od decembra do polovice apríla. Stráviť vianoce na teplej Srí Lanke môže byť zaujímavé. Lepšia možnosť kedy cestovať na Srí Lanku je obdobie tesne pred sezónou alebo po sezóne. Vtedy je už počasie pekné a nie je tu tak veľa turistov. Vlhkosť vzduchu sa na Srí Lanke pohybuje v rozmedzí od 60% do 90%.

Obdobie dažďov na Srí Lanke

Na Srí Lanke sú dve obdobia dažďov. Na juho-západe ostrova trvá obdobie dažďov od mája do septembra a na severe a východe Srí Lanky je sezóna dažďov od októbra do januára. Počas októbra a prvej polovice novembra sa na celom ostrove zvyknú vyskytovať prehánky a búrky. Avšak počasie vám môže pokaziť dovolenku, lebo sa občas stane, že je veľmi daždivo počas obdobia sucha a naopak je nádherné počasie bez obláčika počas obdobia dažďov.

Objednať výhodné ubytovanie na Srí Lanke

Avšak aj v období dažďov netrvá dážď celý deň, ale prší krátko a veľmi intenzívne, čo občas spôsobuje záplavy. V tabuľke sú priemerné údaje teplôt a zrážok v meste Colombo počas celého roka. Tieto údaje sa môžu v iných častiach ostrova líšiť. Priemerné zrážky pekne zobrazujú, kedy je v hlavnom meste Srí Lanky obdobie dažďa.

SRI LANKA Predpoveď počasia

Fauna a flóra na ostrove Srí Lanka

Srí Lanka má najväčšiu biodiverzitu, teda rozmanitosť živočíšnych a rastlinných druhov na 10 000 km2 v Ázii. Je tu 24 rezervácií, v ktorých žijú Ázijské slony, leopardy, jelene, ohrozený divý kanec, dikobrazy či medveď pyskatý. Ostrov je domovom 250-tich druhov rôznofarebných vtákov. Na suchých pôdach rastú vzácne druhy drevín ako mahagón, eben či teak. V oblastiach so zvýšenou vlhkosťou vo vyššej nadmorskej výške je dominantou vždyzelený les s dlhými stromami a hustým porastom lián a popínavých rastlín.

Turistické oblasti na Srí Lanke

Colombo

Colombo je najväčšie a do roku 1815 hlavné mesto Srí Lanky. Vďaka svojej strategickej polohe na východozápadnej morskej obchodnej trase je centrom obchodu už vyše 4 tisíc rokov. V meste žije vyše 750 tisíc obyvateľov. V centre mesta je veľké jazero Beira Lake. Jedno z najnavštevovanejších miest v Colombe je bezpochyby bordovo-biela zdobená mešita Jami Ul-Alfar, podľa ktorej námorníci v minulosti vedeli, že sa blížia k mestu. Ďalšou zaujímavou turistickou zastávkou je kostol Svätého Pavla známy ako Milagirya. Na promenádu Galle Face Green lemovanej palmami pri pobreží v centre chodia vyznávači športu, rodiny s deťmi i dôchodcovia. Pri promenáde je pláž a reštaurácie a často sa tu konajú koncerty a vystúpenia.

Dovolenka v meste Colombo

Čo je v meste:

 • hotely
 • apartmány
 • hostely
 • prístav
 • národné múzeum, divadlo
 • jazero, promenáda
 • radnica, školy, obchody
 • svetové obchodné centrum
 • mešita Jami Ul-Alfar
 • kostol Sv. Pavla Milagirya
 • veľké ihrisko na kriket

Galle

Mesto Galle bol staroveký prístav, z ktorého do sveta exportovali slonovinu, pávov i škoricu. Galle leží na juhozápadnom výbežku ostrova, 119 km od hlavného mesta Colombo. V 16-tom storočí bolo Galle hlavným prístavom ostrova. Rozvoj mesta Galle sa zrýchlil, keď tu holandský kolonizátori postavili v roku 1663 pevnosť. Pevnosť je dnes zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V decembri 2004 zasiahlo mesto vlna tsunami, ktorá zničila mesto a zabila tisíce ľudí. Z tejto rany sa našťastie mesto zotavilo a dnes má čo ponúknuť turistom. Neďaleko mesta je nádherná pláž Hikkaduwa.

Čo je v meste:

Trincomalee

Prístavné mesto na východnom pobreží Srí Lanky postavené na polostrove v zálive, ktorý tvorí prírodný prístav. V meste žije takmer 100 tisíc obyvateľov. V meste je najväčšia holandská pevnosť na Srí Lanke. Mesto je sídlom námornej a leteckej základne. Prístav v Trincomalee je piaty najväčší prírodný prístav na svete. Kedysi sem priplávali obchodníci a moreplavci medzi inými aj Marco Polo. V minulosti sa tu odohralo veľa bitiev o ovládnutie prístavu. Hlavná atrakcia sú prírodné horúce pramene v meste Kanniya blízko Trincomalee. V okolí mesta sú jedny z najkrajších pláží ostrova s veľmi plytkým morom, kde môžete kráčať stovky metrov od brehu a stále máte vodu po pás. 

Dovolenka v Trincomalee

Čo je v meste:

 • ubytovanie
 • prístav
 • vlaková stanica
 • budhistické a hinduistické chrámy
 • pevnosť Fort Fredrick z roku 1623
 • obchody, reštaurácie
 • Námorná akadémia
 • Akadémia vzdušných síl Air Force

Mapa turistických oblastí na Srí Lanke

Pláže Srí Lanky

Hikkaduwa

Pár kilometrov od mesta Galle a necelých 100 od hlavného mesta leží na juhozápadnom pobreží táto krásna pláž, kde začínajú dovolenku na Srí Lanke mnohí turisti z celého sveta.

Pláž je pomenovaná po blízkom mestečku, ktoré je známe najmä krásnymi plážami a koralovými útesmi. Surferi, potápači, ale aj plavci so šnorchlom si na tejto pláži prídu na svoje. Pláž aj priľahlé dedinky boli zasiahnuté vlnou tsunami, ktorá zobrala majetky aj životy mnohým ľuďom. Dnes je pláž aj okolie upravené bez známok katastrofy. Nad pieskovou plážou sa týčia palmy poskytujúce príjemný tieň. Od mája do októbra je tu obdobie monzúnov a more je rozbúrené.

Čo je na pláži:

 • hotely
 • kaviarne, reštaurácie
 • vodné športy (surfovanie, šnorchľovanie)

Nilaveli

Pláž sa nachádza 15 km od mesta Tricomalee. Je to exotická piesková pláž lemovaná palmami. Kedysi bola považovaná za jednu z najkrajších pláží na východe ostrova.

Jej krásu poznačila občianska vojna ako aj tsunami. Z tsunami sa pláž spamätala avšak znaky občianskej vojny sú stále prítomné. Fotografie sa tu však dajú urobiť nádherné. Nezľaknite sa, keď sa po pláži bude prechádzať krava, alebo dokonca stádo kráv.

Čo je na pláži:

 • prenájom lehátok a slnečníkov
 • hotel
 • reštaurácia

Talalla

Pláž Talalla je jedna z najkrajších pláži na Srí Lanke. Je dlhá takmer 2 km, zložená z jemného piesku. Je obkolesená zeleňou a palmami.

Pri ležaní v teplom piesku sa dá občas spozorovať opica lezúca po palme. Východ slnka je ohurujúci a oplatí sa kvôli nemu privstať. Minútu chôdze cez palmový les sa nachádza luxusné ubytovanie s bazénom a telocvičňou jógy.

Čo je pri pláži:

 • rezort
 • reštaurácia
 • možnosti surfovania

Uppuveli

Zaujímavá piesková pláž, leží v bývalej vojnovej zóne pri meste Trincomalee. Pláž je dlhá a Indický oceán, ktorý ju obmýva je nádhernej tmavomodrej farby.

Pri pláži sú rôzne možnosti ubytovania už od 10€ za noc. Zaujme menší, farebný hinduistický chrám priamo na pláži v kontraste s varovnými nápismi, pozorovacími vežami a ostnatým drôtom natiahnutým okolo pláže.

Čo je pri pláži:

 • možnosti ubytovania
 • reštaurácie
 • plážový volejbal
 • hinduistický chrám

Mirissa

Dlhá piesková pláž lemovaná palmami vám vyrazí dych. Mirissa je obrazom, ktorý sa väčšine z nás zjaví, keď si predstavíme exotickú dovolenku. Pláž sa nachádza na južnej strane Srí Lanky len 200 km od rovníka.

Je to pravé miesto na zabudnutie všedných starostí a odpočinok v tichu, ktorý sem tam preruší padajúci kokosový orech. Priamo na pláži nie sú žiadne reštaurácie ani iné zariadenia, ktoré však nájdete kúsok od pláže v blízkom rezorte. Pre milovníkov surfovania odporúčame návštevu pláže v mesiacoch november až marec, kedy sem prichádza najviac surferov, najmä z Japonska. Mnoho turistov považuje túto pláž za najkrajšiu na celom ostrove.

Čo je pri pláži:

 • možnosti ubytovania
 • reštaurácie
 • možnosti surfovania

Unawatuna

Pláž leží pri rovnomennom meste na juhozápade ostrova. Vďaka pláži sa stal rezort obľúbený medzi dovolenkármi. Pláž má tvar polmesiaca s jemným pieskom. More je tu veľmi plytké a keď sem prídete s deťmi, tie strávia vo vode radostné chvíle.

Nad plážou sú vztýčené kokosové palmy poskytujúce príjemný tieň pred páliacim slnkom. Bez šnorchla je zážitok z návštevy tejto pláže polovičný, keďže je tu nádherný koralový útes s množstvom farebných rýb. Ak sa nebojíte, môžete sa vydať na výpravu za pozorovaním veľrýb z lode, keďže veľryby zvyknú plávať blízko pláže. Ale pri kúpení sa netreba báť, až tak blízko sa nedostanú. Rezort bol v roku 2004 zasiahnutý vlnou tsunami, avšak rýchlo sa zotavil a dnes vôbec nepoznať, že sa tu niekedy stala katastrofa.

Čo je na pláži:

 • hotely
 • reštaurácie
 • vodné športy (surfovanie, potápanie, plachtenie)

Ubytovanie na Srí Lanke

Booking.com

Pridaj komentár