Základné informácie o Madagaskare

Madagaskar je najväčší ostrov Afriky a štvrtý najväčší ostrov sveta dlho fungoval ako kráľovstvo. Neskôr zase bol francúzskou kolóniou, vďaka čomu je tu francúzština dodnes druhým úradným jazykom popri malgaštine. Rozsiahly ostrov obmývajú vody Indického oceánu. Hoci bol kedysi dávno pripojený k juhovýchodnej Afrike, pred viac než 120 miliónmi rokov sa od nej oddelil Mozambickým prielivom. Podobná izolácia umožnila zachovanie mnohých pôvodných druhov rastlín a živočíchov, vďaka čomu patrí príroda Madagaskaru k najunikátnejším na celom svete. Tú predstavujú okrem iného známe lemury, fosy a šesť tipov baobabu, rastúcich jedine na Madagaskare.

Objednať výhodnú dovolenku na Madagaskare

Takmer všetci zahraniční turisti prichádzajú na Madagaskar prostredníctvom jeho hlavného mesta Antananarivo. Už teraz vám však môžeme prezradiť, že jeho hlavnými lákadlami je palácový komplex Rova, lemuria farma a pestrofarebné trhy. Najlepším miestom na obdivovanie úžasov prírody Madagaskaru sú samozrejme početné národné parky. Isalo je svetom saván a kaňonov, Andasibe-Mantadia je domovom mnohých druhov lemurov, predovšetkým ohrozené druhy živočíchov nájdete naproti tomu v Ranomafane a k pralesnému parku Masoala patria aj sekcie morského života. Po stopách histórie sa v Madagaskare vydajte do posvätnej Ambohimangy, ktorú v minulosti obývali králi ostrova. Dnes je zapísaná v Zozname UNESCO. Nuž a na rekreáciu pri mori sú ideálne menšie ostrovčeky pri Madagaskare, či si z nich už zvolíte Sainte Marie alebo Nosy Be.

Počasie na Madagaskare

MADAGASKAR Predpoveď počasia

Hlavné mesto ostrova Madagaskar – Antananarivo

Hlavné a súčasne najväčšie mesto Madagaskaru je jeho prvoradým kontaktným bodom s okolitým svetom a skrátene sa prezýva aj Tana. Prvým miestom kde sa oplatí zamieriť je palácový komplex Rova rozložený na najvyššom bode hory Analamanga. Druhým trhy, na ktorých nájdete výrobky od výmyslu sveta a ktoré reprezentujú predovšetkým Zoma a Analakely. Zavítať sa oplatí aj do niektorého z miestnych múzeí, prejsť sa k jazeru Anosy alebo navštíviť miestnu lemuriu či krokodíliu farmu.

Terajšie hlavné mesto Madagaskaru vzniklo v 17. storočí pod menom Tananarive. Nie je preto neobvyklé, že mu domáci hovoria Tana alebo Tananariva. O niečo neskôr sem kráľ Radama I. preniesol sídlo svojej moci z bývalého domova kráľov Ambohimangy. Význam Antananariva v spoločnosti Madagaskaru tak začal narastať. Mesto sa nachádza v centre ostrova v obklopení horami. Jeho okolie je úrodnou oblasťou využívanou v poľnohospodárstve a nachádza sa tu medzinárodné letisko Ivato. Toto letisko predstavuje pre drvivú väčšinu zahraničných návštevníkov prvý kontakt s touto africkou krajinou. Antananarivo bolo postavené v troch na sebe postavených základných etapách, ktoré sa od seba značne odlišujú. Najvyššie sa nachádzajú jeho najstaršie časti historického centra La Haute Ville. Hneď pod nimi sídli prostredná štvrť Plateau de Colbert. Najnižšou časťou je takzvané spodné mesto vybudované v zóne, ktorá bola kedysi močiarmi.

Pozornosť turistov priťahuje predovšetkým La Haute Ville, nakoľko práve v tejto štvrti je sústredená drvivá väčšina pamätihodností Antananarivo. Tým jasne dominuje komplex kráľovského sídla Rova ako opevnené mesto dodnes zachovávajúce tradičné palácové budovy a majestátne hrobky vládcov Madagaskaru. Históriou a ďalšími aspektami Antananarivo vás prevedú aj viaceré múzeá ako Múzeum umenia a archeológie či Múzeum pirátov. Pokiaľ naopak skôr chcete zažiť dnešnú tvár mesta, zamierte do niektorého z trhov, napríklad do Zomy alebo Analakely. No a napokon núdza nie je v meste a jeho blízkom okolí ani o zaujímavosti prírodnej podoby, či už máme na mysli park Tsimbazaza, lemuriu farmu alebo umelo vytvorené jazero Anosy.

Turistické zaujímavosti v meste Antananarivo

Rova, kráľovské sídlo

Veľkolepý palác Rova sa čnie do výšky nad Antananarivo vďaka svojej polohe na najvyššej hore mesta, Anamalanga. Jeho základy boli položené v 17. storočí, kedy slúžil ako sídlo miestnych vládcov a neskôr po zjednotení krajiny aj domov kráľov celého Madagaskaru. Počas života tohto komplexu sa jeho podoba značne menila, nakoľko takmer každý panovník ju upravoval podľa vlastného vkusu alebo v nej nechal postaviť niečo nové.

Všetky súčasti paláca sa bohužiaľ nezachovali až do dnešných dní, nakoľko ich časť bohužiaľ v roku 1995 poškodil ničivý požiar. To sa snaží zmeniť rekonštrukcia, ktorá postupne dáva poškodené časti palácov do poriadku a predmety, ktoré sa podarilo pred požiarom zachrániť ako napríklad dobové listiny a dekorácie sú dnes sústredené v paláci premiéra, Andafiavaratra. Netreba zabúdať ani na to, že z výšin Rovy si možno dopriať kvalitné fotografie mesta pod vami a ak máte záujem, môžete pre prechádzku po komplexe využiť služby niektorého z miestnych sprievodcov. Z centra Antananarivo sa k Rove dostanete buď za pár minút taxíkom alebo na palube miestnych autobusov číslo 103 a 104.

Múzeum umenia a archeológie

Hoci expozícia Múzea umenia a archeológie umiestneného na ulici Rue Dok Villette nie je príliš rozsiahla, je o to vzácnejšia, keďže odhaľuje mnohé kuriozity z dejín mesta aj celej krajiny a jej základ tvoria predmety objavené počas archeologických vykopávok realizovaných v rôznych kútoch Madagaskaru. Popri tom sa v priestoroch tohto múzea vystavujú aj tradičné hudobné nástroje, ľudové talizmany a objekty spájané s pohrebnými rituálmi v južných častiach ostrova.

Jazero Anosy

Vznik umelo vytvoreného jazera v tvare srdca má na svedomí škótsky misionár James Cameroon, ktorý strávil značnú časť svojho života na Madagaskare. Anosy sa nachádza v južnom sektore Antananarivo prakticky pod palácom Rova a v jeho strede je situovaný aj maličký ostrovček. Každoročne dňa 26. júna sa v okolí jazera konávajú veľkolepé oslavy s ohňostrojmi, pripomínajúce časy, kedy Madagaskar získal nezávislosť od Francúzska.

Trhy Antananariva

Mestské trhy sú miestom, v ktorom natrafíte na najväčšiu ponuku suvenírov za bezkonkurenčne najlepšie ceny. Odporúčame zjednávať ceny s predavačmi. Návštevníci si zo svojho výletu do Antananarivo doprajú trebárs ebenové masky, textílie, výšivky a rozličné predmety vyrezané z dreva. Môžete zamieriť na trhy Isotry, Digue, Andravoahangy alebo Zoma. Najväčšiu pastvu pre oči aj peňaženku však ponúka trh Analakely, ktorý je zmesou vôní, farieb a tvarov prebúdzajúcich všetky vaše zmysly. Tento trh je predovšetkým o gastronomických pochúťkach, remeselníci však na ňom majú takisto svoje pevné miesto.

Múzeum pirátov

Prvé a dosiaľ jediné pirátske múzeum na území Madagaskaru funguje od roku 2008, kedy vzniklo na podnet Švajčiara Franza Stadelmanna, žijúceho v Antananarivo po dlhé roky. Odhalí vám prepojenosť ostrova s pirátmi, ktorí ho kedysi vyhľadávali ako úkryt pre svoje poklady. V múzeu uvidíte aj viaceré originálne delá a iné kuriózne predmety, čo zaujmú pozornosť všetkých detí a každého správneho dobrodruha.

Park Tsimbazaza

Spomenutý park v sebe spája botanickú záhradu so zoologickou a tak v ňom nažívajú v symbióze lemury, korytnačky, vtáky, motýle, ako aj tropické kvetiny a stromy. Jeho súčasťou je taktiež paleontologické a prírodovedecké múzeum.

Lemurí park

Pokiaľ vás fascinuje tento pre Madagaskar typický živočích, nenechajte si v Antananarivo ujsť návštevu lemurieho parku Lemurspark. Do parku sa dostanete z mesta za asi tridsať minút cesty. Tunajších deväť druhov lemurov tu žije v prirodzenom prostredí a na turistov sú už zvyknutí. Nie je preto neobvyklé, aby prišli zo zvedavosti až k vám a dokonca sa nechali dotknúť. V samostatnej časti sú chované aj veľké suchozemské korytnačky.

Croc Farm

Lemury, korytnačky, ale aj krokodíly a ďalšie druhy plazov ovládli aj park Croc Farm, ktorý pre zmenu nájdete priamo v Antananarivo. Jeho veľkou atrakciou je kŕmenie krokodílov, ktoré prebieha každý deň vždy o jednej popoludní. Ak by ste dostali tiež chuť na netradičný gastronomický zážitok, máte možnosť v miestnej reštaurácii. Tu sú niektoré špeciality vytvorené práve na báze krokodílieho mäsa.

Pamiatky a turistické oblasti Madagaskaru

Národný park Isalo

Tento park sa rozkladá na rozlohe presahujúcej 81 tisíc hektárov a patrí k najnavštevovanejším na Madagaskare. Charakterizujú ho hlboké priepasti, jaskyne, savany vysúšané pieskom a pestré skalné útvary rôznych tvarov a farieb. Parkom Isalo prechádzajú viaceré turistické chodníky, z ktorých si môžete vybrať v závislosti od ich obtiažnosti ten, ktorý vám najviac vyhovuje. Odporúčame napríklad skúsiť návštevu kaňonov Singes, Rats a blízkych prírodných bazénov a vodopádov.

Ambohimanga

Magickou atmosférou sa vyznačujúcu lokalitu majú domáci obyvatelia vo veľkej úcte už po niekoľko storočí, keďže v nej dlhšiu dobu bývali príslušníci kráľovskej vrstvy Madagaskaru. Od roku 2001 je Ambohimanga zapísaná v Zozname svetového dedičstva ľudstva UNESCO. Ide o miesto dobre prepojené s Antananarivom, od ktorého ho delí vzdialenosť približne 25 kilometrov. Ambohimanga sídli na vrchu vysokom 1468 metrov nad morom a jej názov sa z domorodého jazyka prekladá ako „Modrá hora“. Súčasťou komplexu sú hrobky, brány, fontány, kráľovské sídla a stromy a tiež verejné námestie Fidasiana, na ktorom sa vykonávala spravodlivosť.

Národný park Masoala

Na rozdiel od Isalo je vegegácia tohto parku oveľa bujnejšia a zelenejšia, keďže má bližšie k pralesu. V Masoala žije desať druhov lemurov, vrátane najväčšieho nočného primáta na svete a tiež početné druhy vtákov a plazov. K parku náležia tri prímorské rezervácie menom Tampolo, Ambodilaitry a Ifaho, v ktorých sa vyplatí skúsiť potápanie a tiež originálne vodné a adrenalínové športy.

Sainte Marie

Ostrovček Ile Sainte Marie je situovaný v blízkosti pobrežia východného Madagaskaru. Kedysi bol častým cieľom pirátov, ktorí v jeho tajomných zátokách ukrývali svoje ulúpené poklady. V zátoke Baie des Forbans uvidíte niektoré vraky ich lodí a tiež pirátsky cintorín. Návštevníkov najviac ale priťahujú pieskové pláže, na ktorých sa dá venovať kúpaniu alebo potápaniu k tunajšiemu koralovému zálivu. V mesiacoch od júla do septembra je vyhľadávanou aktivitou taktiež pozorovanie vráskavcov dlhoplutvých. Vráskavce okolo ostrova plávajú a niektoré z nich sa zdržia aj dlhšie za účelom rozmnožovania. Najlepším mestom Sainte Marie, odkiaľ máte všetko na dosah ruky je Ambodifotatra.

Národný park Andasibe – Mantadia

Tento park je situovaný bližšie k hlavnému mestu a z jeho územia veľkého takmer 13 tisíc hektárov je 810 venovaných špeciálne ochrane lemura Indri. Okrem neho pri troche šťastia v Andasibe – Mantadia zazriete aj ďalšie druhy lemurov, chameleóny, papagáje, orchidey a veľké košaté stromy. Nachádzajú sa tu aj dve jazerá, ktorých vodná hladina má netradičné farby zelenkavej a červenej a pokrývajú ju desiatky lekien a iných vodných rastlín.

Ostrovček Nosy Be

Nenápadný, ale o to krajší sopečný ostrovček Nosy Be vyniká svojimi pokojnými plážami, tyrkysovými vodami Indického oceánu a vychýrenými reštauráciami, ktoré vám bez problémov naservírujú svoje najlepšie špeciality priamo na pláži. Najkrajšie z nich objavíte v oblasti Ambatoloaka a Andilana. Iné lokality ostrova sú známe pestovaním cukrovej trstiny pre výrobu rumu alebo kvetín používaných v parfumérskom priemysle.

Národný park Ranomafana

V neposlednom rade by sme vám na Madagaskare odporučili zavítať do národného parku Ranomafana, sídliacom pri rovnomennom mestečku v juhovýchodnom cípe ostrova. Park pozostávajúci zo 41 hektárov tropického pralesa chráni niekoľko druhov lemurov, ktoré sú v štádiu ohrozenia, ako aj motýľov, orchideí, paliem a rastlín s liečivými účinkami. Návštevu by ste si ideálne mali naplánovať v čase od apríla do októbra. Inak hrozí, že vám ju znepríjemnia silné dažde, ktoré sú tu mimo týchto mesiacov pomerne bežné.

Ubytovanie na Madagaskare

Booking.com

Pridaj komentár