Veliko Tarnovo je meno mesta rozprestierajúceho sa v severnej časti stredného Bulharska na brehoch rieky Jantra. Nakoľko bolo po dobu dvoch storočí pod menom Tarnovgrad hlavným mestom stredovekej Druhej bulharskej ríše, prezýva sa ako „Mesto cárov“. V tomto období sa v meste výrazne rozvíjala okrem architektúry aj literatúra a maliarske umenie. Zaujímavosťou je, že práve v tomto meste v roku 1908 prehlásil bulharský cár Ferdinand I. (ktorý mimochodom často navštevoval Slovensko a nazývali ho u nás Gróf muránsky) nezávislosť všetkých bulharských území.

Väčšina pamätihodností Veliko Tarnovo je sústredená v starom meste rozloženom na troch vrchoch pomenovaných Tsarevets (Cárevec), Tsarepitza (Carepica) a Sveta Gora. Najzaujímavejšou z nich je stredoveká pevnosť Tsarevets, kde sa konáva navyše aj unikátne historické predstavenie plné sveviel a farieb. Veliko Tarnovo disponuje veľkým množstvom múzeí, z ktorých sa vyplatí poctiť svojou návštevou hlavne múzeá Kashta Sarafkina, väzenia a archeológie. Štvrť Asenova vyniká pamätníkom Asenid a pôsobivými kostolíkmi, ktorých ďalšie ukážky môžete spoznať aj v blízkej dedinke Arbanasi.

Základné informácie o meste Veliko Tarnovo

Počet obyvateľov68 783 (2011)
Vzdialenosť od Bratislavy1 100 km

Čo je v meste Veliko Tarnovo:

 • hotelypenziónyhostely
 • autobusová stanica
 • reštaurácie, bary
 • obchody
 • Chrám svätého Demetra
 • pevnosť Tsaverets
 • múzeá, univerzity

Zaujímavosti o meste Veliko Tarnovo

 • mesto Veliko Tarnovo má 7 tisíc ročnú históriu a v stredoveku patrilo medzi hlavné európske centrá kultúry
 • prvá chata určená pre ubytovanie turistov bola postavená v roku 1922 v pevnosti Tsarevets
 • počas archeologických vykopávok v paláci pevnosti Tsarevets bolo nájdených 791 strieborných mincí
 • v roku 1879 bola v meste Veliko Tarnovo vytvorená prvá bulharská ústava, ktorá v tej dobe patrila k najdemokratickejším v Európe
 • v roku 1393 sa Veliko Tarnovo stalo súčasťou Osmanskej ríše
 • Veliko Tarnovo bolo založné vyše 4 tisícročia pred n. l.

Počasie Veliko Tarnovo

VELIKO TARNOVO Predpoveď počasia

Pamiatky v meste Veliko Tarnovo

Tsaverets

Tsaverets

Rozsiahlu stredovekú pevnosť obklopujú z každej strany pevné múry. V priebehu posledných dekád si prešla rozsiahlou rekonštrukciou, aby sa tak zaručilo jej zachovanie pre ďalšie generácie. V priebehu roka sa v nej opakovane pre potešenie divákov uskutočňuje jedinečné audiovizuálne predstavenie. V ňom sa prostredníctvom rozprávania, svetiel a farieb ponoríte do časov, v ktorých bulharskí bojovníci chránili svoju vlasť pred prichádzajúcimi dobyvateľmi z Osmanskej ríše. Dátumy organizácie podobnej šou si môžete zistiť cez internet a pre veľký záujem sa odporúča si lístky radšej vopred rezervovať.

Tsaverets alebo ak chcete Cárevec pripomína nielen časy najväčšej slávy Veliko Tarnovo, ale aj celého Bulharska a je veľkolepým príkladom bulharskej stredovekej architektúry. Stojí na okraji mesta na rovnomennom vrchu okolo ktorého obteká rieka Jantra. Najlepšie sa k nemu dostanete po ulici Nikola Pikolo. Do pevnosti sa vstupuje po kamennej ceste ohraničenej múrmi, prechádzajúcej popod viaceré brány a okolo sochy leva. Práve lev vždy patril medzi charakteristické symboly bulharského štátu. V celom objekte Tsarevetu máte k dispozícii informačné tabule, ktoré vám prezradia ako vyzerali časti pevnosti v minulosti. Mnohé z nich sa nezachovali až do súčasnosti alebo boli podrobené rekonštrukcii.

Súčasťou pevnosti je Patriarchov kostol s pôsobivými maľbami, vládny palác a veža Baldwin, z ktorej sa vám ponúka pôsobivý pohľad na Veliko Tarnovo v celej jeho kráse. Kuriozitou, na ktorú veľmi inde nenatrafíte je zase popravný kameň, z ktorého boli odsúdenci zhadzovaní do rieky. V prípade záujmu si prechádzku po Tsarevets môžete spestriť za pár levov prezlečením sa za cára či cárovnú. Keďže ide o významný turistický bod, nie je tu núdza o stánky s občerstvením, obchodíky so suvenírmi či ľudí ponúkajúcich sprievodcovské služby.

Múzeá Veliko Tarnovo

V meste sa oplatí nazrieť napríklad do múzea Kashta Sarafkina na ulici General Gurko, ktoré predvádza autentický pohľad nato, ako kedysi žili bulharské vyššie vrstvy. V sídle tak nájdete dobový nábytok, keramiku, textílie, šperky či fotografie. Pokiaľ nemáte sklony ku klaustrofóbii, vyplatí sa vám vstúpiť aj do Múzea väzenia. V minulosti boli na tomto mieste mučení a zadržiavaní zločinci ale aj rebelovia snažiaci sa oslobodiť mesto od tureckej nadvlády. Z modernejšej doby je Múzeum novej a najnovšej histórie v budove bývalého regionálneho parlamentu. V tomto múzeu okrem iného nájdete fotoaparáty z rozličných epôch dejín. V neposlednom rade sa môžete ísť pozrieť aj do neďalekého Múzea archeológie, kde si rozšírite svoje poznatky o minulosti Veliko Tarnovo. Všetky tri posledne spomenuté múzeá ležia na ulici Ivan Vazov.

Štvrť Asenova

Ak máte radi objavovanie menej známych zakutí, hor sa vo Veliko Tarnovo do štvrte Asenova, ktorú až do zemetrasenia v roku 1913 obývali mnohí remeselníci a mnísi, ktorí tu po sebe zanechali veľké množstvo kostolov. Stojí tu aj majestátny pamätník Asenid pripomínajúci založenie bulharského kráľovstva. Tvorí ho veľký stĺp a sochy štyroch bulharských cárov, Asena, Petura, Ivana Asena a Kaloyana. Od pamätníka máte navyše pekný pohľad na rieku Jantru.

V jeho blízkosti si povšimnite taktiež byzantský Kostol svätého Dimitriho datujúci sa do roku 1185. V neposlednom rade v štvrti Asenova vyniká aj Kostol svätého Petra a Pavla, ktorý bol postavený v priebehu 13. storočia. V roku 1393 tu Turci popravili vyše stovky bulharských šľachticov potom čo dobyli mesto. Kostol prišiel počas vyššie spomenutého zemetrasenia o svoju strechu, ktorá tak k nemu bola pridaná až dodatočne v modernej dobe. Pôvodné sú však pomaľované vnútorné múry a fresky.

Arbanasi

Dedinka Arbanasi sa rozkladá vo vzdialenosti asi štyroch kilometrov od Veliko Tarnovo a nedajte sa pri nej zmiasť jej zdanlivou nenápadnosťou. V jednej z jej uličiek stojí nedávno zrekonštruované opátstvo Sveta Bogoroditsa, ktoré bolo založené v 13. storočí a najviac si jeho návštevu vychutnáte, ak doň vstúpite v čase nedeľnej omše. V Arbanasi zaujme taktiež

Kostol narodenia, po ktorého skromnom zovňajšku vás o to viac uchváti jeho bohato zdobený interiér. Múry postavené v rokoch 1632 – 1649 pokrývajú po celej ich dĺžke fresky pestrých farieb, v ktorých možno sledovať rozličné postavy a príbehy ortodoxného kresťanstva.

Pridaj komentár