Panama (República de Panamá) sa nachádza v spojení Severnej a Južnej Ameriky a hraničí s Kostarikou a Kolumbiou. Z juhovýchodnej strany je Panama obmývaná Karibským morom a zo severozápadu Tichým oceánom. Až 40% územia Panamy tvorí dažďový prales, ktorý je domovom mnohých tropických rastlín a živočíchov. Mnohé druhy nenájdete nikde inde na svete. Dominantným prvkom geografie Panamy je pohorie, ktoré sa ťahá takmer po celej dĺžke a najvyššie je vulkanické pohorie Cordillera de Talamanca pri hranici s Kostarikou. Práve v tomto pohorí sa nachádza najvyšší vrch Panamy – aktívna sopka Volcán Barú. V Paname tečie vyše 500 riek a rieka Rio Chagres je jedna z najväčších a vodné priehrady na nej dodávajú mestám veľké množstvo elektriny. Pestovanie kávy v Paname má dlhú tradíciu a pochádza odtiaľto veľmi kvalitná káva, ktorú turisti môžu ochutnať priamo u pestovateľov kávy.

Panama zarába peniaze z prieplavu, ale aj z turizmu

Ťahúňom ekonomiky Panamy sú tržby z mýta v Panamskom prieplave, ktoré tvoria až tretinu HDP Panamy. Podstatnú časť príjmov tvorí však tvorí obchod, bankovníctvo a turizmus, ktorý stále narastá. Miestna vláda nastavila nízku daň a zľavy pre cudzincov a dôchodcov a mnohí dôchodci nielen z Ameriky tu trávia svoj dôchodok. Za posledné roky sa tu vybudovalo aj mnoho turistických destinácií a počty prichádzajúcich turistov sa ročne rátajú na milióny. Dovolenkárov v Paname láka najmä príroda a to, že sa v jeden deň môžu okúpať v Tichom aj Atlantickom oceáne, chodiť po horách alebo prechádzať v pralese.

Let nad Panamským prieplavom aj potápanie so žralokmi

Hlavné mesto Panama City je moderné mesto s množstvom mrakodrapov, kvalitných reštaurácií, nákupných centier a kultúrneho vyžitia. Kto chce vidieť Panamský prieplav z výšky, môže si v miestnej cestovnej agentúre kúpiť vyhliadku letom nad Panamou. Pri pobreží Panamy sú rozsiahle možnosti vodných športov a Panama je známa aj ako raj vodných športov ako na pobreží Atlantiku tak aj Pacifiku. Potápanie a šnorchlovanie patrí v Paname medzi obľúbené aktivity, Karibské more ponúka pestrofarebné koraly s hojnosťou rýb a v Tichom oceáne sa dajú zase pozorovať veľryby. Pri neďalekom ostrove Isla Coiba, ktorý sa nazýva Galapágmi Panamy majú odvážlivci možnosť potápania so žralokmi, korytnačkami, rajami či krokodílmi.

Panama má množstvo stromov, rýb, motýľov i vtákov

O vzniku názvu Panama sa vedú špekulácie a je niekoľko alternatív významu. Jedna teória hovorí, že názov vznikol na základe hojnej prítomnosti stromov, iná zasa o hojnosti motýľov či hojnosti rýb pri pobreží Panamy. V Paname žije vyše 900 druhov vtáčích druhov. Všetky tieto teórie by sa dali spojiť do jednej, pretože Panama oplýva hojnosťou stromov, motýľov aj rýb.

Turisti v Paname určite netrpia nedostatkom zaujímavých miest a či už návštevníci Panamy hľadajú zaujímavú prírodu alebo moderné mestské prostredie, všetko je k dispozícii. Vďaka sopke Barú je tu množstvo termálnych prameňov najmä v okolí dedinky Boquete, ktorá sa nazýva aj ako ‚Údolie motýľov‘. Celá Panama je veľmi rôznorodá a je len škoda, že sa od Slovenska nachádza tak ďaleko. Po návšteve Panamy budete mať určite pekné spomienky na zaujímavú časť sveta.

Základné informácie o Paname

Počet obyvateľov3 929 141 (2015)
Rozloha75 420 km2
Najvyšší vrchaktívna sopka Volcan de Chiriqui (tiež Volcán Barú) (3 475 m n. m.)
Hlavné mestoPanama City
Dĺžka pobrežia2 490 km
Doba letu z Bratislavycca 13 hod

Zaujímavosti o Paname

  • Ak si počas jedného dňa chcete zaplávať v Atlantickom aj Tichom oceáne, vyberte sa do Panamy.
  • V Paname môžete vidieť východ slnka nad Tichým oceánom a západ slnka v Atlantiku.
  • Slávny Panamský prieplav generuje tretinu príjmov ekonomiky Panamy.
  • Železnica z Panama City do mesta Colón je najstaršia funkčná železnica na Zemi. Jazda na tejto železnici ponúka pekné výhľady na Panamský prieplav a dažďový prales.
  • Hlavné mesto Panamy je jediné hlavné mesto, ktorého súčasťou je aj časť dažďového pralesa.
  • Oficiálna panamská mena je Panamská balboa, ktorá má kurz voči americkému doláru 1:1. Dolár sa však beže používa ako platidlo a Panama je prvá krajina Latinskej Ameriky, ktorá prijala USD ako svoju menu.
  • Nákladná loď Ancon bola v roku 15.8.1914 prvou loďou, ktorá preplávala Panamský prieplav.
  • Prales v Paname prerušuje Panamerickú magistrálu, ktorá vedie z Aljašky až do Patagónie.
  • V Panamskom prieplave sa platí mýto a najnižšie mýto (36 centov) zaplatil americký cestovateľ a dobrodruh Richard Halliburton.

Počasie v Paname

V Paname je tropické podnebie a celoročný teplotný priemer vzduchu je 27°C. V lete je tu oveľa viac zrážok ako počas zimných mesiacov. Ročne padne okolo 1800 – 1900 mm zrážok a priame slnko svieti na Panamu 2239 hodín ročne. Obdobie dažďov v Paname trvá od mája do druhej polovice decembra. Počas obdobia dažďov sú bežné niekoľko hodín trvajúce silné zrážky. Klíma v Paname sa líši podľa oblastí, v západnej časti krajiny prevláda monzúnové podnebie a v centrálnej časti je tropické podnebie savany. Pri návšteve savany môžu mať Slováci problém s príliš vysokými teplotami a vlhkým vzduchom. Teploty sa počas dňa môžu vyšplhať až na 35°C čo je pre našinca ťažko znesiteľné, ale našťastie je po ‚ruke‘ možnosť osvieženia v jednom z oceánov.

PANAMA Predpoveď počasia

Ubytovanie v Paname

Booking.com

Pridaj komentár