Priepasť Macocha sa nachádza v Moravskom krase neďaleko Blanska. Je to najväčšia priepasť v Česku a jej najväčšia hĺbka je 138,4 metra. Pri príchode k Macoche je možné prehliadnuť si ju z horného mostíka, odkiaľ je hĺbka pod vami naozaj impozantná. Odtiaľto je vidno aj spodný mostík naľavo, ku ktorému sa dá zísť po pekne upravenom schodisku. Zo spodného mostíka je priepasť vidno o niečo detailnejšie. Prehliadky z mostíkov sú zadarmo.

Podľa povesti, ktorá je vraj pravdivá vznikol názov priepasti nasledovne: Miestny dedinčan ovdovel a zostal sám s malým synom. Keď sa znovu oženil, jeho syn mal nevlastnú matku – macochu. Tá malého však nenávidela a jedného dňa ho zobrala k priepasti a hodila ho dnu. Chlapček sa však zachytil o kríky a neskôr ho dedinčania zachránili a do priepasti hodili macochu. Okrem macochy našlo smrť na dne priepasti vyše 60 samovrahov a neopatrných turistov.

Na dne priepasti Macocha sa nachádzajú dve jazerá, jedno s hĺbkou 11 metrov a druhé s hĺbkou minimálne 50 metrov a ktorého dno nebolo ešte dosiahnuté. Výhľady do priepasti či už z vrchného alebo spodného mostíku sú impozantné.

Z vrchnej časti priepasti sa dá lanovkou dostať dole k Punkevní jaskyni. Dráha lanovky je 249 metrov a prekoná prevýšenie 131 metrov. Na tejto lanovke sa každoročne konajú cvičenia hasičov pre prípad uviaznutia v kabíne lanovky vysoko nad zemou. Punkevní jaskyňa je súčasťou priepasti Macocha ako aj Amatérskej jaskyne a ročne ju navštívi približne 200 tisíc turistov, čo z nej robí najnavštevovanejší jaskynní systém v Česku. Je to jediná jaskyňa v Česku, ktorú si môžete prezrieť plavbou na člne. Vstupenky bývajú však beznádejne vypredané, najmä počas leta. Lístky je potrebné rezervovať niekoľko týždňov pred návštevou. K jaskyni sa okrem lanovky dá dostať aj turistickým vláčikom od Skalného Mlyna.

K parkovisku pri priepasti Macocha vedie kľukatá cesta, na konci ktorej je veľké parkovisko, na ktorom sa vyberá parkovné 50 Kč. Inak za vyhliadky z mostíkov neplatíte. Ak by ste chceli ísť do Punkevní jaskyňe, tam sa už vstupné platí ako aj za jazdu lanovkou.

Cena jazdy lanovkou a vláčikom k Punkevní jaskyni
Lanová dráhaVláčikKombinované jazdné
Spiatočná jazda dospelí: 90 KčSpiatočná jazda dospelí: 80 KčSpiatočná jazda dospelí: 140 Kč
zľavnené jazdné: 70 Kčzľavnené jazdné: 60 Kčzľavnené jazdné: 100 Kč
   Jednosmerne   Jednosmerne   Jednosmerne
Jedna jazda dospelí: 70 KčJedna jazda dospelí: 70 KčJedna jazda dospelí: 110 Kč
zľavnené jazdné: 50 Kčzľavnené jazdné: 50 Kčzľavnené jazdné: 80 Kč

Video

Fotogaléria

Priepast Macocha
Pohľad do priepasti z horného mostíka

Cesta na Macochu z Bratislavy

Pridaj komentár