Obľúbené grécke letovisko Leptokaria leží pod vrchom Olymp na pobreží Egejského mora. Celoročne tu žije približne 3700 ľudí, ktorých v lete doplnia tisíce turistov z celého sveta. Slovo Leptokaria znamená lieskový oriešok a toto pomenovanie má mesto vďaka hojnosti týchto stromov v okolí, ktoré postupne miznú. Kedysi to bola rybárska osada, ktorá sa od 70-tych rokov začala meniť na turistickú destináciu. Leptokaria sa nachádza v regióne Pieria, kde je najväčšie a zároveň najobľúbenejšie letovisko. Hlavné mesto regiónu Pieria Katerini leží 25 km severne. V Leptokarii sú pekné pieskové aj kamienkové pláže s výhľadom na pohorie bohov Olymp. V miestnych tavernách hrá po večeroch živá grécka hudba a pre milovníkov disco sú v meste 2 diskokluby. Od pláže sa von z mesta tiahne promenáda pozdĺž ktorej sú rozličné obchodíky, najmä obchody so suvenírmi a zlatníctva. Leptokaria si získala obľubu medzi rodinami s deťmi, pre ktoré tu je množstvo atrakcií ako detské ihrisko so šmykľavkami a kolotočom. Taktiež pre ľudí s alergiami, kožnými a dýchacími problémami je toto stredisko vhodné. Výletníkom odporúčame výlet na magnetickú horu Lifidra, kde voda tečie hore kopcom a auto roztlačíte do kopca jedným prstom. Pekný zážitok vo vás zanechajú tiež kláštory Meteora, postavený na vysokej skale.

Základné informácie o Leptokarii

Počet obyvateľov3700 (2011)
Vzdialenosť od Bratislavy1300 km

Čo je v meste:

 • hotely
 • bary, taverny, reštaurácie
 • 2 diskokluby
 • možnosti športu (plážový volejbal, bicyklovanie)
 • vodné športy (vodné bicykle, vodné lyže)
 • detské ihrisko

Počasie v Leptokarii

Počasie v Leptokarii sa vyznačuje dlhými horúcimi letami a krátkymi zimami. Vďaka tomu, že je Leptokaria chránená pohorím, nie sú tu extrémne výkyvy teploty ani silné vetry. Od júna do septembra je počasie veľmi slnečné a dovolenku vám nepokazí dážď. Priemerné teploty počas leta sú okolo 30°C a úľavu od horúčav prinášajú severozápadné vetry. Vhodný čas na dovolenku v Leptokarii sú aj mesiace október a november, kedy sa dá stále kúpať aj keď more už nie je také teplé ako v lete. Silnejšie slnko a vyššie teploty začínajú od polovice apríla, avšak kým sa more rozohreje trvá to ešte nejaký ten mesiac.

Pamiatky a zaujímavé miesta v okolí Leptokarie

Kláštory Meteora (Ta Meteora monastíria)

Leptokaria
www.flickr.com | Carlos Pinto

Na veľmi zaujímavom mieste, na vysokých skalách sa týčia kláštory známe ako Meteora. Nachádzajú sa u mesta Kalambaka vo vnútrozemí. Kedysi (v 14. storočí) ich bolo spolu 26, z ktorých sa zachovalo 6. Preklad slova meteora znamená visiace vo vzduchu, čo z niektorých pohľadov na kláštory je skutočne pravda. Kláštory patria do zoznamu UNESCO a to naozaj oprávnene. Kláštory slúžili ako útočisko mníchov, ktorý tu nachádzali kľud pre modlitby a štúdium. Ak obetujete deň a miesto polihovania na pláži navštívite tento jedinečný monument, určite nebudete ľutovať. A keď sa zamyslíte ako mohli ľudia také niečo postaviť v 14. storočí, bude váš zážitok ešte väčší.

Magnetická hora Lifidra

Lifidra je približne 100 metrový úsek cesty na úpätí hory Olymp, kde sa dejú zvláštne veci. Nefungujú tu gravitačné zákony tak akoby mali. Napríklad ak vylejete vodu na cestu, tá nepotečie dolu ale hore do kopca. Auto s vypnutým motorom tu odtlačíte do kopca jedným prstom. Vedci to vysvetľujú pôsobením magnetizmu. Niektorí hovoria, že ide iba o optický klam. Túto anomáliu objavili cestári, keď im ušiel parný valec smerom do kopca. Nad magnetickým poľom je postavená pekná kaviarnička.

Video Magnetickej hory

Mapa pamiatok v okolí Leptokarie

Pláž v Leptokarii

www.flickr.com | Goran Necin

Pláž pri Leptokarii je ocenená modrou vlajkou a je naozaj čistá a upravená. Je dlhá necelého pol kilometra a je pieskovo kamienková. More sa zvažuje pozvoľne a pri vstupe dávajte pozor, lebo niektoré kamienky sú dosť ostré. Pri pláži sú postavené hotely a dá sa tu ubytovať aj v súkromných izbách. Pláž je bezpečná pre deti aj neplavcov. Na pláži sa dajú vykonávať rôzne športy od plážového volejbalu po jazdu na skútre.

Čo je na pláži:

 • hotely
 • prenájom lehátok a slnečníkov
 • bary, reštaurácie
 • sprchy
 • možnosti športu
 • modrá vlajka

Pridaj komentár