V minulosti sme tvorili jeden štát, dnes už to je len náš najbližší susedný štát. Česi sú Slovákom najbližší zo všetkých národov a je to nielen veľmi podobným jazykom, ale aj podobnou históriou, mentalitou a prírodou. Česko vstúpilo do Európskej Únie spolu so Slovenskom v roku 2004. Celková rozloha Česka je približne 78 866 km², z toho 2 % tvoria vodné plochy. Hlavné rieky pretekajúce územím Česka sú Labe, Vltava, Dije, Odra, Opava, Ohře, Sázava, Jihlava, Svratka či Morava, ktorá tvorí časť hranice Česka a Slovenska. Najväčším českým prírodným jazerom je Černé jezero na Šumave.

Základné informácie

Počet obyvateľov10 578 820 (2017)
Rozloha78 866 km²
MenaČeská koruna CZK
Hlavné mestoPraha(1 280 508 obyv.)
Najvyšší vrchSněžka (1 603 m)

Núdzové telefónne čísla

Polícia158, 112
Hasiči150, 112
Záchranka155, 112
Mestská polícia156
Mezinárodná predvolba00420

Zaujímavosti o Česku

 • Doktor Jan Janský ako prvý rozdelil krv na 4 skupiny A, B, AB a 0.
 • Česko-Slovensko bolo po Američanoch a Rusoch tretím národom vo vesmíre. Kozmonautom bol Čech Vladimír Remek.
 • Česi vypijú ročne na osobu najviac piva na svete.
 • V majstrovstvá sveta v jazde na kolobežke patria Česi medzi svetovú špičku.
 • Slovo ‚robot‘ je českého pôvodu a vymyslel ho brat spisovateľa Karla Čapka – maliar Josef Čapek. Karel Čapek prvýkrát použil slovo robot v roku 1920 v diele R.U.R – Rossum’s Universal Robots.
 • Doteraz najúčinnejší liek na liečbu AIDS vynašiel tím českého chemika Antonína Holého. Pán Holý okrem toho vynašiel aj iné lieky, napríklad na liečbu žltačky.
 • Pri stavbe Karlovho mostu v prahe sa do malty pridávali vajíčka. Potvrdila to biochemická analýza vzorky malty odbraného pri oprave. V minulosti sa do malty bežne pridávali vajíčka, mlieko či krv na zlepšenie vlastností malty.
 • Podľa agentúry Forbes patrí Česko medzi top 10 krajín, kde sa chodí na tzv. zdravotnú turistiku. Turisti sem chodia najmä kvôli dobrej reputácii Česka v oblasti plastickej chirurgie.
 • Český vynálezca J. Sousedík (bol osobným priateľom Tomáša Baťu aj T. G. Masaryka) vynašiel stovky vynálezov, medzi inými aj rýchlovlak Slovenská strela, ktorý v tridsiatych rokoch 20. storočia dosahoval rekordné rýchlosti 150 km/hod.
 • Kontaktné šošovky vymyslel Otto Wichterle. Prvým impulzom na prácu na tomto často používanom objave bol vedecky náhodný rozhovor na vlaku po ceste z Olomouca do Prahy v roku 1952. Spolucestujúci čítal odborný článok o možnostiach chirurgickej náhrady oka. &Vynálezca Wichterle si uvedomil, že problém môže vyriešiť vytvorením polymérnych lámp. Prvé gelové kontaktné šošovky uzreli svetlo sveta v roku 1961 a k ich výrobe vynálezca použil stavebnicu Merkur a dynamo z bicykla.
 • Remosku vymyslel český elektrotechnik Oldřich Homuta v polovici 50. rokov. Remoska je prenosná rúra s elektrickým ohrevom v pokrievke. Časopis Good Housekeeping v roku 2001 udelil remoske cenu „Vynález roku“. Remoska potom začala získavať predajné úspechy aj v Kanade, USA a tiež v Austrálii.
 • Českí výskumníci stoja za vynálezom stroja na výrobu nanovlákien Nanospider. Nanovlákna sú 1000x tenšie ako ľudský vlas. Pomocou nanovlákien vynašli českí vedci na Univerzite Karlovej a Technickej univerzite v Liberci náplasti a obväzy, ktoré samé dezinfikujú ranu.
 • Určite ste už niekedy počuli meno Jára Cimrman. Je to jeden z najznámejších Čechov, avšak je to len fiktívna postava vymyslená Jiřím Šebánkom a Zdeňkom Svěrákom. Meno Jára Cimrman vymyslel Jiří Šebánek podľa priezviska hokejistu, ktoré počul v rádiu. Fiktívny Jára Cimrman je dobrodruh, básnik, sochár a má na svedomí niekoľko svetových vynálezov.
 • V Česku je najhustejšia železničná sieť spomedzi štátov Európskej únie.
 • Kniha Osudy dobrého vojaka Švejka od českého spisovateľa Jaroslava Haška je najprekladanejšia európska kniha.

Pridaj komentár