Cestovanie pre každého znamená niečo iné. Kým niekto si pod tým predstaví cestu do práce, inému sa vybaví dvojtýždňová rodinná dovolenka pri mori. Na druhej strane niekto trávi na cestách väčšinu svojho života a popri tom si cestovaním zarába potrebné peniaze.

Nech je to už akokoľvek, cestovanie so sebou okrem spoznávania nových krajín prináša aj riziká, proti ktorým je dobré sa chrániť poistením. Je len na vás, akú ochranu či postenie si na cestách v zahraničí zaobstaráte.

Ak sa rozhodnete po škole vycestovať

Mnohí študenti po absolvovaní škôl sa zamýšľajú nad tým, kde môžu zužitkovať svoje schopnosti, zručnosti a vedomosti, ktoré získali v škole. Mnoho z nich sa rozhodne pre vycestovanie za hranice Slovenska a verí, že tam začne svoju kariéru.

Vycestovať a dobre zarobiť je snom každého človeka, no potrebné je myslieť na riziká a tak poistenie do zahraničia je dôležité pre tých, ktorý sa rozhodnú opustiť Slovensko aj keď len krátkodobo. Zamestnaní, kde si môžete nájsť si prácu a popritom spoznávať cudzie krajiny, je naozaj mnoho.

Blogujte a zarábajte

Ak je písanie tým, čo vás baví, skúste to zužitkovať a spojiť práve s cestovaním. Určite ste už počuli o rôznych blogeroch, ktorí nielenže cestujú, ale za svoje cestovateľské kúsky získavajú peniaze. Ide o ľudí, ktorí nemajú problém zbaliť sa a vycestovať aj do vzdialenejšej krajiny na druhom konci sveta. Tam na vás môžu čakať nové dobrodružstvá, no nie všetky sa musia skončiť pre vás pozitívne.

Veci, ktoré sú pre vás na Slovensku samozrejmosťou, môžu byť v cudzine iné alebo prekvapením. Dôležitá je predsa len bezpečnosť. Možnosti je viacero ako sa chrániť je viacero. Záleží len na vás, ak ste na cestách dlhodobo tak ideálne bude pre vás napríklad celoročné cestovné poistenie a tak vás nič neprekvapí.

Práca au-pair

Mnohé, poväčšine však ženy sa do zahraničia vyberajú za prácou opatrovateľky. Au-pair, ako sa táto práca v zahraničí označuje, sa môže venovať ktokoľvek. V zahraničí sú takéto au-pair služby bežne vyhľadávané a zároveň dobre platené. Väčšinou si takéto „služby“ zaobstarajú bohatšie rodiny.

Vy si nielenže dobre zarobíte, ale s rodinou, ktorá vás zamestná môžete spoznávať krásy cudzích krajín počas ciest na dovolenku. No často sa stretnete s tým, že je potrebné starať aj o maličké bábätko, takže táto práca je určite o zodpovednosti.

Ak sa rozhodnete opatrovať deti v zahraničí, bonusom môže pre vás byť aj zdokonalenie sa v cudzom jazyku. Aj pri tejto práci sa však nachádzate mimo svojej krajiny a stať sa môže čokoľvek. Nielen pri výkone vašej práce, ale aj pri samotnom cestovaní na miesto určenia.

Keď vás cestovanie živí

Cestovať a spoznávať krajiny je možné aj s ďalším povolaním. Steward či stewardka patrí určite k zaujímavým povolaniam, keďže ste denne na „cestách“ a spoznávate nielen nové krajiny, ale aj rôznych ľudí s rôznym charakterom.

Ide o fyzicky aj psychicky náročnú prácu, a aby ste toto povolanie mohli vykonávať, musíte prejsť viacerými školeniami a kurzmi. Ak teda chcete, aby vás cestovanie doslova živilo, vyskúšajte prácu letušky, či stewarda v niektorej z leteckých spoločností.

Práca v hoteli nemusí byť nudná

Môcť tak byť niekde pri mori a popritom zarábať. Sen, ktorý sa môže stať skutočnosťou. Je to jednoduché. Zahraničné hotely potrebujú neustále pracovníkov, ktorí sa budú starať o hostí.

Samozrejme, v letných mesiacoch je ponúk na obsadenie týchto pracovných pozícií veľmi veľa, no vy sa môžete v hoteli v zahraničí zamestnať a budovať si tak kariéru na celý život. Nielenže spoznáte novú krajinu, ale aj ľudí, naučíte sa jazyk a zarobíte si pekné peniaze.

Podávajte svoje zručnosti ďalej

Ak ste človekom, ktorý ovláda cudzí jazyk alebo inú zručnosť, nemusíte si to nechať pre seba. Môžete vycestovať a „predávať“ svoje vedomosti aj iným, napríklad ako lektor alebo doučovateľ. Anglický jazyk je univerzálnym jazykom na celom svete, no stále sú niektoré krajiny, kde učiteľov tohto jazyka potrebujú ako soľ.

Niekde vám postačí bakalársky titul, ostatné potrebné certifikáty si môžete urobiť pokojne aj online. Nielenže podávate ďalej to, čo viete, ale spoznávate nové zahraničné destinácie.

Hobby vaším povolaním

Vaše hobby sa takisto môže stať pre vás zárobkom. Ak sa vo voľnom čase venujete fototografovaniu, skúste vycestovať a zamestnať sa ako profesionálny fotograf. Môžete sa ocitnúť na takých miestach, o ktorých ste len snívali.

Chráňte sa pri vycestovaní za hranice

Len čo sa dostane mimo našich hraníc, riziká na vás číhajú na každom kroku. Tie vás môžu postretnúť samozrejme aj doma, no v zahraničí je to iné nielen rozdielnou výškou liečebných nákladov, ale aj celkovo v zdravotnej starostlivosti. Myslieť je preto potrebné na cestovné poistenie. Ak ste sa našli v niektorom z vyššie spomenutých zamestnaní alebo radi cestujete, krátkodobé, či celoročné cestovné poistenie je pre vás ideálne riešenie.

Produkty sa líšia

Celoročné cestovné poistenie je dobré si vyberať nielen na základe toho, kam cestujete, ale aj za akým účelom. Dĺžka pobytu je takisto smerodajná, a preto ak počas roka opustíte rodnú krajinu niekoľkokrát, nezabúdajte na riziká a uzatvorte si cestovné poistenie. Výška poistného sa líši v závislosti od toho, čo dané poistenie zahŕňa. Napríklad ak človek v zahraničí vykonáva rizikové povolanie alebo šport, musí rátať s vyššou sumou poistného, no v prípade potreby poistenie minimalizuje prípadné riziká.

Ak ste sa rozhodli vykonávať prácu opatrovateľky v Rakúsku, cestovné poistenie si uzatvárate v rámci Európy. No ak blogujete a cestujete aj do „rizikovejších“ krajín, ako napríklad Turecko či Afrika, poistné bude vyššie.

Ak ste sa rozhodli, že cestovanie pre vás nemusí byť len záľubou, ale vašou prácou, myslite aj na poistenie. To vás pred rizikom neuchráni, no v prípade poistnej udalosti vám pomôže preklenúť ťažké obdobie najmä po finančnej stránke. Cestujte a spoznávajte nové krajiny, no buďte opatrní a poistite sa.

1 komentár

  1. Do you mind if I quote a couple of your articles as long asI provide credit and sources back to your website?My blog site is in the very same niche as yours and my users would certainly benefit from some of the information you present here.Please let me know if this okay with you. Thanks!

Pridaj komentár