Chorvátsko má vyše 1200 ostrovov, z toho množstvo je neobývaných a niektoré sú aj v súkromnom vlastníctve. Jedným z najzaujímavejších súkromných ostrovov Chorvátska je ostrov Galešnjak. Zaujímavý je pre svoj tvar srdca. Na celej Zemi pravdepodobne nie je ostrov, ktorý by mal dokonalejší tvar srdca ako má ostrov Galešnjak. Práve pre jeho tvar sa ostrov nazýva ostrovom lásky či ostrovom zaľúbencov. Zaľúbené páry tento ostrov vyhľadávajú aj kvôli samote na milostné hry.

Galesnjak

Nachádza sa medzi pevninou a ostrovom Pašman a má rozlohu len 0,132 km2. Dĺžka pobrežia je 1,55 km, ktoré je zväčša kamienkové a najvyšší bod ostrova je vo výške 36 metrov nad morom. Na ostrove rastú stromy a kríky, ale nie je udržiavaný ani obývaný. Nachádzajú sa tu zvyšky budov. Začiatkom 19. storočia ho zaznamenal Napoleonov kartograf. Dnes si ostrov môžeme pozrieť na internete vďaka Google mapám. Majiteľ má v pláne ostrov rozvinúť, ale to je otázka budúcnosti.

Na ostrov nie je ľahké sa dostať, ale jedna z možností je požičať si čln v mestečku Turanj či Zadar a urobiť si jednodenný výlet. Niektorí odvážlivci na ostrove prenocujú, avšak kempovanie v Chorvátsku mimo vyhradených miest je zakázané.

1 komentár

Pridaj komentár