Druhé najväčšie mesto Španielska, Barcelona je úžasné mesto s množstvom múzeí, galérií s bohatým výberom kultúrnych podujatí. Nachádza sa na severo-východnom pobreží Španielska. Návšteva Barcelony poteší nielen milovníkov histórie či futbalu, ale vďaka bohatému nočnému životu si tu prídu na svoje aj ľudia obľubujúci diskotéky a zábavu v baroch. Vďaka pláži, ktorá je priamo v meste sa môžete vykúpať v teplom mori. V najstaršej časti mesta Ciutat Vella (Staré mesto) sú takmer všetky historické pamiatky (Bazilika Santa Maria del Mar, námestie Plaça Sant Jaume, ulica La Rambla, L’Aquarium, ZOO) a múzeá (Múzeum mesta Barcelona, Múzeum erotiky, Picassovo Múzeum, Múzeum moderného umenia). Dovolenka v Barcelone teda nie je len o leňošení, ale aj o obdivovaní vzácnych pamiatok.

La Sagrada Familia a nielen to

Pri návšteve Barcelony nesmiete vynechať slávnu baziliku La Sagrada Familia, ktorá aj navzdory tomu, že je nedokončená, je zapísaná na zozname UNESCO. Sláve mesta Barcelona pomohli osobnosti ako Antonio Gaudí, Pablo Picasso, Salvador Dalí, či José Carreras, ktorí tu prežili značnú časť života. Svetoznámou sa stala Barcelona v roku 1992, keď hostila letné Olympijské hry. Vďaka organizácii Olympijských hier sa Barcelona zviditeľnila a stala sa kozmopolitným vyhľadávaným letoviskom. Tiež sa tu vďaka Olympijským hrám postavili mnohé pekné stavby a upravilo nábrežie a vybudovala sa pláž Barceloneta.

Zábavný park Tibidabo

Ak chcete vidieť mesto Barcelona z výšky, oplatí sa ísť na vrch Tibidabo, ktorý sa týči 512 metrov nad mestom. Na vrchole sa nudiť nebudete, nachádza sa tu totiž zábavný park Tibidabo pomenovaný po vrchole. Zábavný park Tibidabo je jeden z najstarších na svete, vznikol pred vyše 100 rokmi (bol otvorený v roku 1899) a dodnes si môžete vyskúšať niektoré z prvých atrakcií. Na vrchole Tibidabo sa okrem zábavného parku nachádza nádherne zdobená bazilika Sagrat Cor. Na vrch Tibidabo vedie z mesta lanovka.

Základné informácie o Barcelone

Počet obyvateľovvyše 1 600 000 (2012)
Najvyšší vrchMontjuïc (170 m)
Vzdialenosť od Bratislavy1900 km

Čo je v Barcelóne:

 • hotely
 • reštaurácie, bary, diskokluby
 • ZOO
 • prístav, letisko
 • obchody, múzeá
 • katedrála La Sagrada Familia
 • magická fontána Montjuïc

Objednať výhodné ubytovanie v Barcelone

Zaujímavosti o Barcelone

 • Pláže pri Barcelone sú umelo vytvorené a do roku 1992 pri meste nebola žiadna pláž.
 • Výstavba baziliky La Sagrada Familia trvá dlhšie ako stavba egyptských pyramíd, ktoré boli postavené za 20 rokov. Stavba tejto baziliky sa začala v roku 1882.
 • Múzeum FC Barcelona je najnavštevovanejšie múzeum v Barcelone a ročne ho navštívi okolo 1,6 milióna návštevníkov.
 • Do Barcelony každoročne zavíta okolo 8 miliónov turistov.
 • Prístav v Barcelone je najväčší európsky prístav výletných lodí a ročne prístav využije vyše 3,5 milióna cestujúcich.
 • Štadión FC Barcelona je najväčší štadión Európy a má kapacitu 100 tisíc ľudí.
 • Barcelona je jedno z najlepších miest pre obchodovanie.
 • Zaujímavé je Múzeum čokolády (Museu de la Xocolata), v ktorom nájdete čokoládové modely najzaujímavejších barcelonských stavieb.
 • V Barcelone žije okolo 268 tisíc cudzincov.
 • Po ulici Portal de l’Ángel prejde za hodinu priemerne 3500 ľudí, čo je najviac v Španielsku.
 • Do zoznamu UNESCO je zapísaných 9 pamiatok Barcelony, z ktorých 7 vytvoril Gaudí.
 • Približne 10% plochy mesta tvoria parky, ktorých tu je spolu takmer 70.
 • V L’Aquarium Barcelona, ktoré je jedno z najväčších v Európe sa nachádza 8000 rýb a 11 žralokov. V akváriu je takmer 4 milióny litrov morskej vody.
 • Lanovka v prístave Port Vell bola otvorená v roku 1931.

Počasie v meste Barcelona

V meste Barcelona je teplé počasie takmer po celý rok. Letá sú veľmi horúce, ale horúčavy sa dajú vydržať vďaka morskému vánku. V lete stúpajú maximálne denné teploty k 35°C. Aj napriek vysokým letným teplotám je Barcelona chladnejšia ako iné destinácie v Stredomorí. V zime sa priemerná teplota drží na 10-tich stupňoch. Ročne padne v Barcelone okolo 1000 mm zrážok. V Barcelone je príjemná dovolenka po celý rok a vonkajšie terasy reštaurácií sú otvorené ako v lete, tak aj v zime. Najviac turistov sem prichádza v letných mesiacoch od júna do septembra. Barcelona sa neradí medzi destinácie, kde turisti chodia kvôli moru, ale skôr pre architektúru a mestu samotnému. Preto je dobrý čas na návštevu aj v zime, kde si vychutnáte pamiatky mesta bez húfov turistov. A poteší aj výlet do príjemnej zimnej Barcelony, keď u nás mrzne, tu je takmer jarné počasie. V Barcelone zvykne napadnúť aj trochu snehu, ale je to oveľa menej ako u nás.

BARCELONA Predpoveď počasia

Doprava do Barcelony a po Barcelone

Lietadlo

letisko barcelona

Letisko sa nachádza približne 14 km od centra Barcelony v meste El Prat del Llobregat. Je preto známe aj pod názvom El Prat. V roku 2012 prepravilo 35 miliónov turistov. Pozostáva z dvoch terminálov. Do mesta vás prepraví vlak, autobus, taxi (23€ z letiska priamo k Sagrada Familia), alebo si tu môžete prenajať auto. Ak cestujete do Barcelony so spoločnosťou Ryanair, nebudete pristávať na letisku El Prat, ale na letisku Girona, ktoré je vzdialené 90 km od Barcelony. Aj odtiaľto je však dobré spojenie do mesta.

Vlak

Barcelona má dobré spojenie s ostatnými mestami, ktoré zabezpečuje spoločnosť RENFE. Medzi Barcelonou a Madridom premáva vysoko-rýchlostný vlak, s ktorým trvá cesta 2,5 až 3 hodiny.

MHD

Mestská hromadná doprava v Barcelone pozostáva z metra, električiek a autobusov. Lístky si môžete kúpiť v automatoch na lístky v staniciach metro a lístok platí na všetky formy mestskej hromadnej dopravy. Lístky sú rôznych druhov: prestupný, s ktorým môžete ľubovoľne prestupovať po doby 1 hod 15 minút (2,15€), na 10 (10,30€), alebo 50 jázd po doby 30 dní (42.50€). Pre turistov je výhodné kúpiť lístok na turistický autobus (Barcelona Tourist Bus), ktorý obchádza pamiatky, pri ktorých môžete vysadnúť, pokochať sa a nasadnúť na ďalší autobus k ďalšej pamiatke. Cena lístka na deň je 24,3€. Lístky si môžete kúpiť na stránke www.barcelonabusturistic.cat

Bicykel

Dobrý spôsob pohybu po Barcelone je pomocou bicykla. Bicykle si môžete požičať na rôznych stanovištiach po meste, ktorých je vyše 100.

Taxi

Po Barcelone sa premáva množstvo taxíkov. Je to rýchly aj keď nie najlacnejší spôsob dopravy. Z letiska vás taxi dovezie do mesta za cenu približne 18€.

Pamiatky v Barcelone

La Sagrada Familia

la sagrada familia

La Sagrada Familia je obrovská rímskokatolícka bazilika, ktorá je vo výstavbe od roku 1882. Mala by sa dokončiť v roku 2026 na 100. výročie smrti architekta Antonia Gaudího, ktorý baziliku navrhoval. Bazilika je na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Po dokončení bude mať bazilika 18 veží, z ktorých bude 12 venovaných apoštolom, 4 evanjelistom, jedna Panne Márii a najväčšia veža s veľkým krížom bude venovaná Ježišovi Kristovi.

V novembri roku 2010 pápež Benedikt XVI baziliku vysvätil. Ročne navštívi baziliku okolo 2,5 milióna turistov. Najvyššia vež, bude po dokončení vysoká 170 metrov, čo je o jeden meter menej ako vrch Montjuïc v Barcelone. Je to kvôli tomu, že Gaudí nechcel, aby stavba vytvorená človekom prevýšila dielo Boha. Bazilika La Sagrada Familia je miesto, ktoré aj navzdory tomu, že je stále vo výstavbe, sa oplatí navštíviť. Vidieť môžete hlavnú loď kostola, Gaudího hrobku, v ktorej je pochovaný, múzeum a dá sa ísť do veží. Hore vás z časti vyvezie výťah a z časti budete musieť ísť hore po schodoch. Z vrchu je nádherný výhľad na Barcelonu.

Ak sa bojíte výšok, či trpíte klaustrofóbiou, neodporúčame návštevu veží.

Základné informácie o La Sagrada Familia

Maximálna výška170 metrov
Maximálna dĺžka90 metrov
Maximálna šírka60 metrov
Kapacita9000 ľudí
Vstupné14,80 € dospelý
12,80 € študent
Otváracie hodinyoktóber až marec 9.00 – 18.00
apríl až september 9.00 – 12.00

Magická fontána Montjuïc

Magická fontána je jedna z najnajvštevovanejších pamiatok Barcelony. Bola postavená v roku 1929 pre Medzinárodnú výstavu a pracovalo na nej vyše 3000 ľudí. Navrhol ju dizajnér Carles Buigas len necelý rok pred zahájením výstavy. Magická fontána vás očarí žiarivými farbami a prúdmi vody tancujúcimi do rytmu hudby.

Doprava k fontáne:

metro: L1 a L3 – výstup Plaça Espanya

autobusy: 9, 13, 27, 30, 37, 50, 55, 56, 57, 65, 79, 109, 157 a 165 – výstup Plaça Espanya

turistický autobus: zastávka CaixaForum-Pavelló Mies van der Rohe

Zábavný park Tibidabo

Zábavný park s množstvom kolotočov, atrakcií a kultúrnych vystúpení. Tibidabo je jeden z najstarších zábavných parkov na svete a má vyše 100 ročnú históriu. V parku nájdete nielen staré atrakcie, ale aj najmodernejšie. V parku je niekoľko reštaurácií a kaviarní. Na svoje si prídu malé deti ako aj milovníci adrenalínu. V roku 2000 bola otvorená horská dráha, na ktorej zažijete voľný pád. Atrakcie v parku si môžete pozrieť na videu pod tabuľkou.

Základné informácie o zábavnom parku Tibidabo

Otvorenie parku 29. októbra 1901
webstránka https://www.tibidabo.cat
Vstupné28,50 € dospelý
10,30 € deti do výšky postavy 120 cm
9,00 € nad 60 rokov
Otváracie hodinymarec – december: víkendy a sviatky
júl: streda – nedeľa
august: denne
január: 2. – 5. januára

Bazilika Sagrat Cor

Katedrála Tibidabo del Sagrat Cor sa pozerá na Barcelonu z najvyššieho vrcholu mesta Mount Tibidabo. Z katedrály je výhľad na celé mesto. A rovnako aj z mesta, najmä z ulíc Rambla Catalunya alebo Passeig de Gracia máte výhľad na katedrálu Tibidabo del Sagrat Cor.

Mapa pamiatok v meste Barcelóna

Pláže v Barcelone

Somorrostro

Jedna z najznámejších pláží pri Barcelone je bezpochyby pláž Somorrostro. Dnes sa človeku nechce veriť, že tu ešte v polovici 20. storočia boli postavené chatrče, v ktorých bývalo okolo 15 tisíc sociálne slabších obyvateľov.

Narodila sa tu svetoznáma tanečníčka flamenca Carmen Amaya. Pláž je upravená pre bezbariérový prístup s drevenými chodníkmi až do mora. K pláži chodia autobusy: 17, 36, 39, 45, 59, 64 a metro L4 (zastávka Barcelonetta y Ciutadella) a električka T4 (zastávka Ciutadella-Vila Olímpica).

Čo je na pláži:

 • lehátka, slnečníky
 • reštaurácie, stánky so zmrzlinou
 • wc, sprchy, prezliekacie kabínky
 • wifi pripojenie
 • plavčík
 • centrum thalassoterapie (prvé v Katalánsku)

Mar Bella (nudapláž)

Mar Bella je naturistická pláž a nachádza sa hneď vedľa pláže Nova Mar Bella, ktorá je obľúbená hlavne u mladých ľudí a žien. Pláž vznikla počas príprav na Olympijské hry v roku 1992. Mysleli tu aj na telesne postihnutých ľudí, pre ktorých je tu bezbariérový prístup. Na pláž sa dostanete líniou metra č. 4 a vystúpite na stanici Selva de Mar. Chodia sem autobusy č. 36, 71, 141.

Čo je na pláži:

 • stánok s občerstvením
 • wc, sprchy
 • detské ihrisko
 • knižnica
 • možnosti športu (basketbalové ihrisko, ping-pong)

Nova Icària

Nova Icària je po Barcelonete druhá najbližšia pláž k centru mesta. Z tohto dôvodu je o niečo pokojnejšia s menším počtom turistov. Je vhodná pre rodiny s deťmi. Je tvorená z navezeného piesku. Na pláži je dostatok športových možností i aktivít pre malé deti.

Pláž Nova Icária sa nachádza vedľa prístavu Port Olímpic, 10 minút chôdze od zastávky metra Ciutadella Vila Olimpica“ (Žltá línia, L4) smerom k budovám dvojičiek.

Čo je na pláži:

 • hotel v blízkosti
 • reštaurácie, bary, zmrzlinové stánky, wi-fi pripojenie
 • lehátka a slnečníky
 • prístav
 • možnosti športu (plážový volejbal, ping-pong)
 • vodné športy (windsurfing, kanoe)
 • detský kútik
 • zdravotná služba, polícia
 • WC, sprchy

San Sebastián

Pláž San Sebastián je jedna z najstarších pláží v Barcelone. Je to tiež jedna z najlepšie vybavených pláží a chodia sa sem kúpať ako turisti, tak i miestny obyvatelia. Pláž je piesková, dlhá vyše kilometra, priemerná šírka okolo 35 metrov.

Na pláži je bezbariérová zóna pre telesne postihnutých ľudí s drevenými chodníkmi na piesku a s dobrovoľníkmi pomáhajúcimi ľuďom. San Sebastián má výborné spojenie s mestom. Dostanete sa sem metrom (linka č. 4, výstup na zastávke Barceloneta) alebo autobusmi 14, 16, 17, 39, 40, 45, 51, 57, 59, 64, 157.

Čo je na pláži:

 • reštaurácie, bary, zmrzlinové stánky
 • Wi-fi pripojenie
 • bazény (v klube Club Natació Atlètic-Barceloneta pri pláži)
 • lehátka a slnečníky
 • WC, sprchy
 • stojany na bicykle

Barceloneta

Táto pláž je najbližšie k centru Barcelony, preto je najrušnejšia zo všetkých blízkych pláží. Pláž je tvorená z navezeného piesku. Piesok na pláži Barceloneta nie je veľmi vábny a vraj je tvorený zo zmesi piesku a rozdrveného betónu.

Bližšie sa na piesok pozrela aj Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá v minulosti skúmala nezávadnosť piesku. Dnes to vyzerá tak, že je všetko v poriadku a môžete sa tu bez obáv slniť. V mori pri pláži sa dá bez problémov kúpať ešte aj v novembri. Barcelonetu spomína spisovateľ Miguel de Cervantes v diele Don Quixote de la Mancha. Pláž sa nachádza 10 minút pešej chôdze od zastávky metra Barceloneta. Keď vyjdete z metra, prejdite hlavnú cestu a choďte pozdĺž Passeig de Joan de Borbo a za 10 minút ste na pláži.

Čo je na pláži:

 • reštaurácie a bary, stánky so zmrzlinou, wifi pripojenie
 • slnečníky s lehátkami
 • plavčík
 • wc, sprchy, prezliekacie kabínky
 • parkovisko na bicykle
 • možnosti športu (plážový volejbal, gymnastika)
 • možnosti vodných športov (kite surfing, windsurfing)
 • monument Pocta Barcelonete od umelkyne Rebecca Horn

Bogatell

Nachádza sa medzi plážami Nova Icària a Mar Bella. Pláž je dlhá približne 600 metrov a časť pláže je bezbariérová. More pri pláži je čisté. Vznikla podobne ako iné pláže pri Barcelone v roku 1992 pri konaní Olympijských hier.

Na pláž Bogatell sa ľahko dostanete metrom (linka 4) s výstupom na zastávke Poble Nou alebo Llacuna. Z mesta sem chodia autobusy č. 6, 36, 41, 92, 141

Čo je na pláži:

 • lehátka, slnečníky
 • bar, stánky na zmrzlinu
 • plavčík
 • parkovisko
 • wc, sprchy, kabínky (aj upravené pre telesne postihnutých)
 • možnosti športu (plážový volejbal, ping-pong)

Ubytovanie v Barcelone

Booking.com

1 komentár

Pridaj komentár