Ostrov Kos leží v Egejskom mori v súostroví Dodekanézy („Dodecanese“ znamená v gréčtine 12 ostrovov), kde je tretí najväčší po Rodose Karpatose. Nachádza sa veľmi blízko Turecka, len necelých 5 km z pláže Lambi. Z ostrova môžete vidieť hornaté pobrežie Turecka posiate bielymi dedinkami. Ostrov Kos je rovinatý, popretkávaný cestičkami a je preto vhodný na prechádzky alebo cyklotúry. Pláže sú prevažne piesočnaté a more kryštálovo čisté. Na ostrove sú termálne pramene, ktorých teplota dosahuje miestami až 50°C. Kos je po Rodose druhý najpopulárnejší grécky ostrov. Na ostrove je plno romantických zákutí, pekných dediniek a vzrušujúci nočný život, najmä v hlavnom meste Kos. Takmer tri štvrtiny obyvateľov sa živia turistickým ruchom, ktorý tu je veľmi rozvinutý a čaká tu na vás veľa pekných hotelov, apartmánov, pamiatok a atrakcií. Najznámejšie letoviská Kardamena či Kefalos sa nachádzajú na juhu ostrova. Za návštevu stojí dedinka Antimacheia, v ktorej je funkčný veterný mlyn, posledný na ostrove.

Základné informácie o ostrove Kos

Počet obyvateľovokolo 26 000
Rozloha290 km2
Najvyšší vrchDikeos (Dikaion) (875m)
Dĺžka pobrežia112 km

Čo je na ostrove Kos:

 • hotely, apartmány
 • reštaurácie, bary, kaviarne, obchody
 • prístav, letisko
 • archeologické náleziská
 • zámok v meste Kos (vstup: 3€)
 • možnosti športu (jachting, bicyklovanie, potápanie)

Zaujímavosti o ostrove Kos

 • takmer 3/4 obyvateľstva ostrova Kos sa živí turizmom
 • lekár Hippocrates pochádza z ostrova Kos
 • v roku 1522 obsadili Turci ostrov a zmasakrovali miestnych ľudí
 • archeologické nálezisko Asclepion pochádza zo 4. storočia pred n.l.

Počasie na ostrove Kos

Kos je slnečný ostrov s veľmi teplými letami najmä počas júla a augusta, kedy nie sú neobvyklé teploty 40°C. Okolo obeda sa neodporúča vychádzať na priame slnko. Vánok robí teploty znesiteľnejšie, ale aj tak je opaľovanie sa od 12.00 do 15.00 hod. dosť nebezpečné. Počas horúceho leta svieti priame slnko aj 14 hodín denne bez prekrytia oblakmi. More je ako v lete tak aj na jeseň dosť teplé. Dovolenka na Kose sa oplatí aj po sezóne v polovici septembra, kedy tu nie je toľko turistov a nie sú také veľké horúčavy. Od októbra do februára sú častejšie dažde. V zime na ostrove Kos nezvykne mrznúť a teploty sa držia okolo 10°C aj v noci.

Turistické oblasti na ostrove Kos

Mesto Kos

Hlavné mesto ostrova s prístavom, leží na severovýchode. Má rovnaké meno ako celý ostrov. Budovy v meste sú rôznorodé, od starovekých zachovalých budov po moderné hotely. V meste i v okolí je množstvo pozostatkov starovekých budov a azda najviac láka hrad Neratzia (hrad Ritierov rádu Svätého Jána). Hrad kedysi slúžil na ochranu ostrova pred nájazdmi pirátov a je spojený s mestom mostom, ktorý vedie cez uličku lemovanú palmami. Vďaka nočným klubom mesto priťahuje mladých a zábavychtivých turistov.

Čo je v meste:

 • hotely
 • apartmány
 • prístav
 • obchody, nočné kluby, bary
 • hrad Ritierov rádu Svätého Jána

Zia

Malá dedinka Zia sa nachádza 15 km od mesta Kos na juhu ostrova na boku hory Dikeos. Je obklopená bohatou zeleňou a lesmi. Na jednodňové výlety sem príde v lete veľa turistov, ktorý sa kochajú výhľadom z výšky na celý ostrov. Najmä západ slnka je z dedinky Zia úchvatný. V obchodíkoch ponúkajú miestne produkty ako tymiánový med, olivové mydlo alebo olivový olej s chilli. V niektorých obchodoch môžete med ochutnať cez slamku.

Čo je v dedinke:

 • kostoly
 • obchody s miestnymi produktami a suvenírmi
 • reštaurácie, kaviarne

Kardamena

Jeden z najpopulárnejších turistických destinácií na ostrove Kos je dedina Kardamena. Leží kúsok (2 km) od letiska. Žije tu okolo 1800 obyvateľov, ktorí sa poväčšine venujú turizmu, rybolovu a pestovaniu olív. V lete sa počet ľudí kvôli turistom strojnásobuje. Pri dedinke sú archeologické náleziská ako ruiny Apolónovho chrámu, niekoľkých bazilík a dávnej osady. Z miestneho prístavu chodia denné spoje na ostrovček Nisyros. Pri dedinke je pekná pláž Kardamena.

Čo je v dedinke:

 • hotely
 • apartmány
 • prístav
 • kostoly
 • archeologické náleziská
 • reštaurácie, kaviarne, bary

Dedinka Kefalos

Táto nádherná dedinka vybudovaná na vrchu na západe ostrova Kos leží 40 km juhozápadne od mesta Kos. V staroveku bol Kefalos hlavným mestom ostrova Kos, v súčasnosti tu žije okolo 2500 stálych obyvateľov. Kefalos kedysi obývali rybári a pastieri až kým ho neobjavili turisti, ktorý sem chodia najmä kvôli pekným plážam. Je tu cítiť pravá grécka atmosféra v úzkych uličkách lemovaných nabielo natretými domami. Vedľa dedinky leží zrúcanina baziliky Agios Stefanos na pláži a nad dedinkou hrdo stojí veterný mlyn. Určite ochutnajte miestne cukrovinky vyrábané z miestneho medu. V lete sa tu konajú rôzne festivaly a karneval. Ľahko sa sem dostanete autobusom z mesta Kos. Na nádhernom videu môžete spoznať toto miesto bližšie.

Čo je v dedinke:

Antimachia

Dedinka leží 23 km od mesta Kos pri letisku. Dedinčania tu dodržiavajú tradície a aj budovy si zachovávajú tradičnú architektúru. Je to tiché miesto a mnohí ostrovania sa sem sťahujú za kľudom. Pri dedine sú staré veterné mlyny, ktoré sú stále funkčné. Pri dedine je benátska pevnosť a dva kostoly. Z pevnosti je úžasný výhľad.

Čo je v dedine:

 • hotel
 • benátska pevnosť
 • veterné mlyny
 • kostol Agia Paraskevi z 18. storočia
 • kostol Agios Nikolaos zo 16. storočia

Mapa turistických oblastí na ostrove Kos

Čo sa oplatí navštíviť na ostrove Kos

Vodný park Lido

Vodný svet Lido sa nachádza v Mastichari, cca 25 km od mesta Kos. Plocha vodného parku je 75 tisíc metrov štvorcových, čo z neho robí jeden z najväčších vodných svetov v Grécku. V parku je mnoho rôznorodých tobogánoc, preliezok pre deti, reštaurácií, kaviarní a barov. Voda v bazénoch sa mení každý deň.

Svätňa Asklépion

Aklépion je jedna z hlavných historických atrakcií ostrova Kos. Podľa gréckej mytológie bol Asklépius boh medicíny a liečenia a v minulosti zvykli tomuto bohu stavať svätyne Asklépiony, ktorých je na Zemi cca 300. Asklépion na Kose bol však jeden z najväčších a najznámejších. Pochádza niekedy z roku 400 pred n.l. Aklépion leží približne 4 km od mesta Kos na malom návrší a pozostáva z troch terás. Vstupné je 3€.

Staroveká Agora

Agora znamená trhovisko a toto archeologické nálezisko na Kose ponúka návštevníkom prehliadku niekoľkých chrámov, kúpeľov a domov s pozostatkami mozaikovej výzdoby. Rôznorodé zachovalé stĺpy a oblúky dávajú návštevníkom tušiť, že na tomto mieste nestálo len obyčajné trhovisko. V Agore zaujme aj stena s veľkých kameňov dlhá 80 metrov a vysoká 2,5 metra.

Jaskyňa Aspri Petra

Jaskyňa Aspri Petra (biely kameň) sa nachádza v hore Mount Zini, tri kilometre od mesta Kefalos 257 metrov nad morom. Vek jaskyne sa odhaduje na 100 až 140 miliónov rokov. V jaskyni sa našli predmety z doby bronzovej ( 2900-2100 pred n.l.) čo dokazuje, že ostrov Kos bol osídlený už v tých časoch. V roku 1922 preskúmal jaskyňu archeológ Alessandro Della Sefe a nájdené keramické nádoby boli prevezené na ostrov Rhodos. K jasyni vedie nie úplne jednoduchá cestička a na výstup treba mať trochu kondičku.

Pevnosť Antimachia

Dosť veľká pevnosť sa nachádza 3 km od rovnomennej osady vo výške 170 m n. m. Využívala sa na kontrolu mora medzi ostrovmi Kos a Nisyros. Už pred pevnosťou tu stál hrad, čo svedčí o jeho strategickej polohe. V minulosti čelil Kos nájazdom osmanských námorníkov a pirátov a obyvatelia sa pred nimi uchyľovali do pevností. V roku 1457 ostrovania v tejto pevnosti prežili 23 dňové obliehanie. Pevnosť pritom chránilo len 15 rytierov a 300 obyvateľov a pri obliehaní zomrelo len 15 obrancov ale až 1000 obliehateľov, pričom ďalších 2000 bolo zranených.

Soľné jazero Aliki

Soľné jazero Aliki sa nachádza na severnom pobreží ostrova Kos medzi dedinkami Tigaki a Marmari. Do roku 1989 jazero slúžilo na výrobu soli a patrilo k najväčším zdrojom soli v Grécku. Do jazera Aliki pritekajú dva prúdy sladkej vody a tiež slaná voda cez potrubie. Počas zimy sa jazero naplní slanou vodou a počas teplejších mesiacov vysychá. Dnes je oblasť jazera chránené územie a hniezdia tu rôzne druhy vtákov medzi inými aj plameniaky. Odporúčame vyjsť do dedinky Zia odkiaľ je na jazero nádherný pohľad.

Pláže na ostrove Kos

Marmari

Marmari je dedinka pri pobreží, ktorá je kúsok od mesta Kos. Pri dedinke je niekoľko nádherných pláží s bielym pieskom a čistým morom, z ktorých najväčšia nesie názov dedinky Marmari. Na pláži rastú krásne vysoké palmy a rôzne stromy, ktoré poskytujú príjemný tieň.

V blízkosti je hotel a aj na pláži sú rôzne možnosti občerstvenia i športovania.

Čo je na pláži:

 • prenájom lehátok a slnečníkov
 • reštaurácie
 • sprchy
 • hotel
 • ihrisko na plážový volejbal

Kardamena

Pláž Kardamena sa nachádza pri dedinke Kardamena 5 minút jazdy od letiska a 22 km južne od mesta Kos. Je dlhá 3 km a pokrytá krásnym bielym pieskom. Je to druhá najväčšia pláž ostrova Kos. Ak radi rybárčite, vo vodách pri tejto pláži si zachytáte dostatočne, lebo je tu bohatý podmorský život.

Ak si zoberiete na pláž šnorchel, taktiež budete mať co pozorovať pod hladinou. V blízkosti pláže sú archeologické náleziská ako Apolónov chrám, antické divadlo či kresťanská bazilika. V blízkej dedinke môžte po kúpaní zažiť pulzujúci nočný život a množstvo barov i reštaurácií.

Čo je na pláži:

 • prenájom lehátok a slnečníkov
 • vodné športy (vodné skútre, jazda na padáku za člnom)
 • reštaurácie a taverny
 • hotely

Embros Thermes (Emprós Thermá)

Zaujímavá pláž s unikátnym čiernym pieskom a kamienkami sa nachádza na južnom pobreží 8 km od mesta Kos. Cesty vedúce k pláži sú dobré a pri pláži je dostatok miesta na parkovanie. Blízko je zastávka autobusu, ktorý jazdí z mesta Kos.

Pri parkovisku sa môžte po príjazde občerstviť v priľahlých tavernách. K pláži sa z parkoviska či zastávky dostanete po chodníku za 5 minút chôdze.  Nad plážou sa týči skala, ale to prečo sem chodia turisti z celého ostrova i miestny obyvatelia je teplé  more. Pod hladinou prúdia teplé prúdy a je tu vytvorený bazénik zo skál, v ktorom je voda naozaj horúca.

Čo je na pláži:

 • prenájom lehátok a slnečníkov
 • taverny
 • ubytovacie zariadenia
 • parkovisko

Lambi

Pláž Lambi leží za mestom Kos, je dlhá 1 km a nachádza sa hneď vedľa prístavu. Pláž je piesková a kamienková s množstvom lehátok na prenájom, barov a kaviarní. Dosť často tu bývajú veľké vlny a silný vietor.

Čo je na pláži:

 • prenájom lehátok a slnečníkov
 • vodné športy (vodné skútre, jazda na padáku za člnom)
 • reštaurácie

Mastichari

Pláž sa nachádza pri rovnomennej dedinke 22 km západne od mesta Kos. Pláž je piesková, pričom piesok je krásne biely ako na exotickej pláži v Karibiku. V blízkosti je prístav, v ktorom je stále veľa rybárov, ktorí zásobujú miestne taverny rybími špecialitami. 

Z prístavu sa dá taktiež zájsť loďou na ostrov Kalymnos. Na pláži sú plážové bary, z ktorých hrá hudba a kde posedáva plno mladých ľudí z celého sveta. Na pláži je celkom veterno a more je vhodné pre windsurferov, ktorých tu je veľa hlavne poobede. Na pláži sa dajú prenajať slnečníky s lehátkami, ale treba prísť skoro ráno aby sa vám ušli. Rastú tu rôzne stromy poskytujúce tieň, avšak tieto miesta v tieni sa rýchlo zaplnia turistami. V niektorých častiach pláže sú urobené drevené chodníčky. Ak máte radi zábavu, určite navštívte bar Tamtam, v ktorom to žije. Najlepšie ryby robia v reštaurácii Vaggos a v bare Yannakis je úžasné červené víno. Na pláž sa dá ľahko dostať autom.

Čo je na pláži:

 • prenájom lehátok a slnečníkov
 • vodné športy (windsurfing)
 • taverny
 • ubytovacie zariadenia

Kefalos

Kefalos je azda najkrajšia a najznámejšia pláž ostrova Kos. Z mesta Kos je to 45 km, čo je celkom ďaleko, ale jazdí sem pravidelný autobus. Pláž je tvorená z kamienkov a piesku, more je veľmi čisté. Blízko je kláštor Agios Nikolas, ku ktorému sa dá ľahko doplávať.

Pozdĺž pláže sú stánky, kde pečú vynikajúce ryby. Pri bare Cavos sú lehátka so slnečníkmi zadarmo, ak si dáte v bare jedlo alebo nápoj.

Čo je na pláži:

 • prenájom lehátok a slnečníkov (cena okolo 5 euro/deň za dve lehátka a slnečník)
 • vodné športy (šlapacie loďky, vodné skútre, vodné lyže, banán)
 • stánky s občerstvením

Tigaki

Pláž Tigaki leží v severnej časti ostrova pár kilometrov od mesta Kos. Je to 10 km dlhá pláž s nádherným bielym pieskom a plytkým morom. Pre deti a neplavcov je táto pláž ako stvorená. Na celom ostrove nenájdete dlhšej pláže ako je Tigaki.

Vďaka veľmi čistej vode dostala pláž Modrú vlajku. Na pláži sú urobené drevené chodníky, po ktorých sa chodí oveľa lepšie ako po horúcom piesku. Rastie tu množstvo zelene a pestrofarebných kvetov. Letovisko, ktoré je pri pláži sa stále rozvíja a v súčasnosti je hojne navštevované.

Čo je na pláži:

 • prenájom lehátok a slnečníkov
 • možnosti športu (windsurfing, jachting, plážový volejbal)
 • modrá vlajka

Ayios Stefanos (Agios Stefanos)

Agios Stefanos

Pláž leží 40 km západne od mesta Kos, 3,5 km severovýchodne od mesta Kefalos. Pláž je kamienkovo-piesočnatá a je z nej krásny výhľad na ostrovček Kastri. Na tomto ostrovčeku sa týči veľká skala so zvyškami pevnosti, ktorá kedysi chránila záliv pred pirátmi.

Na druhej strane ostrovčeku sa nachádza malá biela kaplnka s modrou strechou svätého Mikuláša. Na ostrovček sa dá zaplávať z pláže Ayios Stefanos či z pláže Kefalos. Kúsok od pláže sa nachádzajú zvyšky starého katolíckeho chrámu, čo ocenia najmä tí, čo radi fotografujú. Pre milovníkov šnorchlovania odporúčame preskúmať podmorský život blízko skál pri pláži. More je tu plytké a tieň vám poskytnú slnečníky, ktoré si však musíte zaplatiť. Reštaurácie a hotely sú v blízkom rezorte Kefalos.

Čo je na pláži:

 • prenájom lehátok a slnečníkov
 • zrúcanina chrámu pri pláži

Ubytovanie na ostrove Kos

Booking.com

1 komentár

Pridaj komentár