Mnoho ľudí chce precestovať svet ešte predtým, ako sa konečne usadia, založia si rodinu a privedú na svet deti. Narodenie dieťaťa je pre mnohých pomyselnou čiarou, za ktorou si nevedia predstaviť žiadne iné cestovanie, ako cestu autom k najbližšiemu moru. Predstava cestovania s dieťaťom je pre nich nanajvýš nepríjemná a myšlienka na let a dobrodružstvo vo vzdialenejších krajinách ich vyslovene desí. Patríte medzi nich aj vy? Cestovania s dieťaťom sa vôbec netreba báť.

Cestovanie s vašimi ratolesťami nemusí automaticky znamenať nudu. Ak si myslíte, že po narodení dieťaťa budete dobrodružstvo zažívať už len z rozprávania bezdetných priateľov, máme pre vás dobrú správu. Narodením vášho dieťaťa život nekončí, a cestovanie už vôbec nie. Práve dieťa totiž cestovaniu dodá nový rozmer. Zrazu sa začnete na svet pozerať novými očami. Veci, ktoré by ste predtým obišli bez povšimnutia, vám budú stáť za to, aby ste o nich dieťaťu rozprávali dlhé príbehy. Takže sa dôkladne zbaľte, stavte na poriadne cestovné poistenie, dodržte základné bezpečnostné a praktické zásady, a váš výlet sa môže začať!

Prežite let so zdravým rozumom

Väčšina rodičov sa najviac bojí práve letu. Obrovské letiská, presuny, batožina, prísne kontroly a nakoniec dlhý let sú únavné aj pre dospelých, nehovoriac o tom, aká záťaž je to pre deti. Snažte sa let naplánovať dopredu a zariadiť, aby prebehol čo najhladšie. Cena by v tomto prípade nemala byť pre vás tým prvoradým kritériom. Ak je to možné, uprednostnite priamy let aj za cenu drahšej letenky, ušetríte si tak čas aj nervy pri prestupovaní a naháňaní sa na prestupovom letisku. Ak by bol čas na prestup, naopak, pridlhý, je ťažké ubrániť sa nude. Ak sa tomu nedá vyhnúť, majte pri sebe niečo, čím dieťa počas tejto doby rozptýlite – obľúbenú hračku, knižku alebo spoločenskú hru.

Rezervujte si v lietadle miesta už vopred. Ideálne zadné sedadlá, blízko toaliet. S deťmi je vždy väčšia pravdepodobnosť, že budete potrebovať použiť toaletu, nebudete tak musieť rušiť okolitých cestujúcich. V ideálnom prípade deti počas letu zaspia. Aby ste zvýšili pravdepodobnosť toho, že sa tak stane, pred odletom ich pokojne nechajte vybehať sa v odletovej hale.

Neváhajte si deti označiť alebo sledovať

Patríte medzi tých rodičov, ktorým sa sem-tam stane, že stratia prehľad o tom, čo robia ich deti, už aj pri návšteve obchodného centra plného ľudí? V tom prípade sa na letisko a cudziu krajinu radšej dôkladne pripravte. Označte si svoje dieťa – či už nápisom fixkou na ruku alebo príveskom s menom a kontaktnými údajmi.

Ak vám toto opatrenie nepríde dostatočné a chceli by ste mať neustály prehľad o tom, kde sa vaše dieťa nachádza, vložte mu do ruksaku alebo oblečenia GPS sledovacie zariadenie. V prípade, že sa od vás dieťa vzdiali, nedajbože sa stratí, budete vedieť, kde sa nachádza. Predídete tak veľmi nepríjemnej, možno až krízovej situácii.

Zvážte prázdninový prenájom

Chystáte sa do hotela? Ešte nad tým popremýšľajte. S rozmachom zdieľanej ekonomiky a službami ako napríklad AirBnb sú možnosti ubytovania omnoho širšie ako kedysi. Skúste si v cieľovej destinácii prenajať byt alebo dom. Ak cestujete na dlhšie ako na klasických desať alebo štrnásť dní, prázdninový prenájom býva často dobrá voľba. Navyše tu môžete deťom vyvárať ich obľúbené jedlá a vytvoriť si domácu atmosféru, ktorá deťom v cudzom svete väčšinou veľmi chýba.

Využite atrakcie a zľavy pre deti

Rešpektujte to, že deti majú iné záujmy, túžby a predstavy, ako tráviť voľný čas. Na múzeá alebo prehliadky hradov ich nalákate jedine v prípade, že tam bude nejaké hravé alebo interaktívne predstavenie. Pokúste sa vytvoriť alebo nájsť pre ne program, ktorý ich bude baviť a budú sa do neho aktívne zapájať.

Nezabudnite, že mnoho atrakcií, vstupeniek, cestovných lístkov alebo zážitkov majú deti za zvýhodnenú cenu. Niekde je to ohraničené vekom, inde výškou, každopádne sa na zľavu nezabudnite opýtať. Oplatí sa to.

Postrážte si formálne povinnosti

Nezabudnite na formálne povinnosti súvisiace s vašim cestovaním, hlavne na aktuálny a platný cestovný pas pre každého člena rodiny, bez ohľadu na vek. Väčšina krajín požaduje platnosť cestovného pasu minimálne pol roka po návrate domov. Myslite na to v dostatočnom predstihu. Nie je nič nepríjemnejšie, ako zistiť pár dní pred cestou, že pasy sú už po dátume expirácie alebo tesne pred ním. Expresné vybavenie nového pasu vás vyjde zbytočne draho.

Dajte si záležať aj na cestovnom poistení. Pri cestovaní s deťmi a rodinou je to absolútna nevyhnutnosť. Riziká, ktoré na vás pri cestovaní číhajú, sú pri cestovaní s deťmi ešte znásobené. Väčšina poisťovní ponúka cestovné poistenia pre rodinu, kedy nie je potrebné, aby bol poistený každý člen zvlášť, pretože poistenie jednej osoby sa vzťahuje aj na ostatných. Problém je, že takýto balík stojí v každej poisťovni inú sumu, a čo je ešte komplikovanejšie, každá z týchto poisťovní myslí pod slovom rodina niečo iné. Ak máte záujem o rodinné cestovné poistenie, oplatí sa využiť jeden z dostupných porovnávačov poistenia, ako napríklad Superpoistenie.sk. Jednoducho si nastavíte, aké poistenie potrebujete, a z dostupných poistení si vyberiete také, ktoré bude vyhovovať vám a celej rodine.

Nebojte sa

Cestovanie s deťmi môže na prvý pohľad pôsobiť celkom desivo. Vôbec to však nemusí byť také náročné, ako sa zdá. Pri dostatočnej opatrnosti a rešpektovaní potrieb dieťaťa to môže byť pre celú rodinu kvalitne a príjemne strávený čas, ktorý si užijete vy aj vaše ratolesti.

Pridaj komentár