ostrov ugljan

Ostrov Ugljan je najbližší ostrov pri meste Zadar v severnej Dalmácii, od ktorého sa nachádza približne 5 km. Je to jeden z najhustejšie osídlených chorvátskych ostrovov. Pod súčasným menom je ostrov známy od roku 1325. Na ostrove je spolu sedem dedín, najväčšia z nich je Ugljan v severozápadnej časti. Ďalšie dedinky sú Poljana, Lukoran, Preko, Kali, Kukljica, Sutomišćica. Dedinky sa nachádzajú najmä vo východnej časti ostrova, ostatné časti sú neobývané s množstvom zátok. Kukljica je považovaná za hlavné letovisko s dobrými možnosťami ubytovania. Približne kilometer od ostrova Ugljan medzi dedinami Kali a Preko leží maličký ostrovček Ošljak s rozlohou 0,3 km2, na ktorom žije 29 obyvateľov (2011). Zaujímavosťou je, že všetci obyvatelia ostrova Ošljak pochádzajú z rodiny Valčić.

Trocha histórie ostrova Ugljan

Ostrovčania na Ugljane sa už 2 tisícročia venujú pestovaniu olív, výrobe kvalitného olivového oleja, rybolovu, námorníctvu a mnoho obyvateľov dochádza do zamestnania na pevninu. Ugljan má pravidelné lodné spojenie so Zadarom a Biogradom. S ostrovom Pašman na juhu je Ugljan spojený mostom ponad prieplav Mali Ždrelac. Ak máte radi cyklotúry, Ugljan vám ponúkne desiatky kilometrov cyklotrás. Neďaleko dedinky Preko sa na kopci vo výške 265 metrov nad morom týči pevnosť Sv. Mihovila z 13. storočia, ktorú postavili Benátčania na ochranu ostrova. Najkrajšia piesková pláž ostrova Ugljan sa nachádza v zátoke Muline. Ugljan sa nazýva ako ‚Vstupná brána do súostrovia Kornati‘, ktoré je najhustejšie súostrovie na Jadrane a v roku 1980 bolo vyhlásené za národný park. Ostrov Ugljan je pekné miesto na letnú dovolenku, i keď ľudia hľadajúci bohatý nočný život sa tu môžu nudiť. Každopádne Ugljan sa oplatí navštíviť, hoci aj na jeden deň v rámci návštevy či pobytu v meste Zadar.

Základné informácie o ostrove Ugljan

Počet obyvateľov7583
Rozloha51,85 km2
Dĺžka pobrežia74 km
Najvyšší vrch286
Vzdialenosť od Bratislavy720 km

Čo je v na ostrove Ugljan:

 • hotely, apartmány, kempy
 • kaviarne, reštaurácie, pizzérie, disco klub
 • požičovne bicyklov a člnov
 • pošta, zmenáreň, obchody
 • prístavy
 • pevnosť Sv. Michala (Sv. Mihovila)
 • zvyšky rímskych stavieb
 • románsky kostol Sv. Jerolima
 • letné sídlo rodiny Ponte zo 17. storočia v dedine Lukoran
 • kostol z 13. storočia v dedinke Poljana
 • barokový kostol Sv. Lovre v dedinke Kali
 • barokový kostol Sv. Hieronyma z 15. stor. v dedinke Kukljica 

Zaujímavosti o ostrove Ugljan

 • zo zrúcaniny pevnosti Sv. Mihovila, ktorá sa nachádza 265 m. n. m. je vidieť mesto Zadar, Národný park Kornati ako aj desiatky ostrovov severnej Dalmácie
 • ostrov Ugljan je jeden z najhustejšie osídlených ostrovov Chorvátska
 • prvá zmienka o ostrove Ugljan pochádza z roku 1325
 • na ostrove je mnoho zvyšiek stavieb z obdobia Rímskej ríše a tiež mnoho kostolov starých stovky rokov

Počasie na ostrove Ugljan

UGLJAN Predpoveď počasia

Doprava na ostrov Ugljan

most Ždrelac
www.flickr.com | Miroslav Vajdić

Loďou

Ostrov Ugljan má vynikajúce spojenie so Zadarom a trajekt chodí raz za hodinu z prístavu Preko. Z mestečka Preko ide prvý trajekt o 5:45 a posledný 22:30 hod. (rok 2014).

Jadrolinija prevádzkuje trajekty, v ktorých sa dá previezť na ostrov auto. Cena za auto je približne 103 Kn a za dospelého/dieťa 18/9 Kn. Cesta zo Zadaru do prístavu Preko trvá 25 minút a trajekt chodí celoročne.

Lietadlom

Najbližšie letisko pri ostrove Ugljan je v meste Zadar. Ďalšie blízke letisko je v meste Split.

Autom

Ak idete na ostrov Ugljan autom, dá sa auto nalodiť na trajekt a z Ugljanu si môžete urobiť výlet na ostrov Pašman cez most Ždrelac. Most Ždrelac je dlhý 210 metrov a za prejazd sa neplatí poplatok. Na mape sú rôzne trasy na ostrov Ugljan z Bratislavy.

Destinácie na ostrove Ugljan

Kukljica

Pekné mestečko s promenádou a dostatkom ubytovacích kapacít, reštaurácií, kaviarní a obchodov. V blízkosti je dovolenkový rezort Zelena laguna v krásnom prostredí. More je tu na mnohých miestach plytké s dobrým vstupom. Nájdete tu aj nudapláž.

Preko

Menšie stredisko Preko vhodné pre rodiny s deťmi. Je to pokojné miesto, sú tu však reštaurácie, cukráreň i hotel. Ubytovať sa dá aj v niekoľkých apartmánoch. V Preku je veľká piesková pláž s preliezkami pre deti, toaletami, prezliekarňami a barom.

Ugljan

Dedinka pomenovaná rovnako ako ostrov mala v minulosti významnejšie postavenie, dnes je to však len menšie letovisko. Nachádza sa na severovýchode ostrova a majú tu hotel Ugljan, pieskové pláže, kláštor, požičovňu vodných bicyklov a člnov. Stredisko Ugljan obľubujú rodiny s deťmi vďaka čomu je tu počas leta veselo. Ľudia hľadajúci kľud by mali zamieriť inde, pretože deti tu robia celkom rušnú atmosféru.

Mapa destinácií na ostrove Ugljan

Kempy na ostrove Ugljan

Na ostrove Ugljan je niekoľko menších kempov, všetky sú však zasadené do peknej prírody a majú výhodné ceny ubytovania.

Ubytovanie na ostrove Ugljan

Booking.com

Pridaj komentár