Historické mesto Nessebar je jedno z najviac navštevovaných turistických rezortov v Bulharsku. Leží len 36 km severozápadne od mesta Burgas vedľa obľúbeného Slnečného pobrežia. Letisko je vzdialené 24 km od mesta. Nessebar má lichotivé prezývky ˈPerla Čierneho moraˈ alebo ˈBulharský Dubrovníkˈ. Nessebar je jedno z najstarších miest Európy a jeho vyše 3 tisíc ročná história je vidieť takmer na každom kroku. Začiatkom 6. storočia pred n. l. založili Gréci na území mesta Nessebar svoju kolóniu a mnoho gréckych stavieb sa zachovalo dodnes. Mesto sa delí na historickú a novú časť. Historická časť mesta sa nachádza na 850 metrov dlhom a 330 metrov širokom skalnatom polostrovčeku, ktorý je s pevninou spojený cestou. V minulosti bolo mesto významnou pevnosťou Byzantskej ríše a dodnes je možná prehliadka pozostatkov pevnosti a hradieb, ktoré obklopujú mesto od jeho počiatkov. Od roku 1983 je Nessebar na zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Historická časť s množstvom pamiatok

V historickej časti sú najzaujímavejšie pamiatky, zaujme vás najmä drevený veterný mlyn, kostol Krista Pantokratora zo 14. storočia či zvyšky hradieb. V meste je množstvo kostolov (približne 23), pričom niektoré z nich sú staré vyše 1000 rokov. V minulosti tu bolo vraj až 40 kostolov. Najznámejší je bezpochyby kostol Krista Pantokrata, ktorý je symbolom mesta. Je typický červeno-bielymi pásmi na stenách, ktoré nájdete aj na iných kostolíkoch v Nessebare.

Najväčším a najstarším kostolom v meste je Sveta Sofia z 5. storočia a dnes z neho môžu návštevníci vidieť dosť veľkú časť pozostatkov. Kostol zničili Benátčania v roku 1257 a dnes z neho zostali niektoré steny, oblúky a stĺpy. Najlepšia vyhliadka je od kostola Sv. Ioannos Aliturgetos, od ktorého je vidno na záliv. Tento kostol je zaujímavý tým, že z neho pri stavbe spadol človek až k pobrežiu a zabil sa. Cirkev takýto kostol nevysvätila a sväté omše sa tu nikdy neslúžili. Mnohé domy v starej časti Nessebaru pochádzajú z 18. a 19. storočia.

V Nessebare sa nachádzajú pozostatky termálnych kúpeľov z obdobia Byzantskej ríše, ktoré boli využívané od 6. do 8. storočia n. l. V blízkosti bývalých kúpeľov sa nachádza kostolík Sv. Paraskevi z 13. storočia. Tento maličký starobylý kostol zaujme červeno-bielymi oblúkmi pozdĺž celej stavby. Milovníci histórie môžu navštíviť archeologické a etnografické múzeum.

Veľa kaviarní a dokonca aj jedna česká reštaurácia

Pri prechádzke mestom stretnete rôznych pouličných umelcov a lákať vás budu útulné kaviarničky a reštaurácie. Na dvoch hlavných uliciach Nessebaru lemovaných drevenými domami ponúkajú miestny rôzne domáce výrobky a suveníry ako tradičné výšivky, med a iné. Pri hodinovej veži je predajňa starožitností a kúpiť sa tu dajú staré mince, hodinky, knihy, odznaky a tiež nábytok. Miestne reštaurácie ponúkajú chutné jedlá a oplatí sa ochutnať čerstvé ryby, krevety či mušle. V Nessebare je aj jedna česká reštaurácia. Vedľa Nessebaru sa nachádza známe Slnečné pobrežie s množstvom hotelov a s niekoľko kilometrov dlhou plážou.

Aquapark Nessebar

Pri Nessebare sa nachádza najväčší aquapark v Bulharsku ‘Aqua Paradise‘. Park bol otvorený v roku 2016 a odvtedy sa výrazne rozrástol o mnohé atrakcie. Najadrenalínovejšie tobogány sú Kamikaze a Space Jam, oba s výškou 22 metrov. V aquaparku môžete zažiť skutočnú vlnu tsunami s dĺžkou 13 metrov, jazdu na rafte po rieke, či najdlhší raftový tobogán v Bulharsku s dĺžkou 146 metrov a ďalšie atrakcie. Aquapark je otvorený od konca mája do polovice septembra. Deti do 90 cm majú vstupné zdarma, osoby s výškou nad 1,3 metra platia 30 BGN (od 15:30 do 18:30) alebo 40 BGN (10:00 – 18:30). Ľudia nad 60 rokov platia polovicu. Aqua Paradise je vynikajúce miesto na spestrenie vašej dovolenky v Bulharsku.

Základné informácie o Nessebare

Počet obyvateľov13 347 (2011)
Časový posun+ 1 hodina
Doba letu z Bratislavycca 1 hod a 30 min
Vzdialenosť od Bratislavy1380 km

Čo je v meste:

 • hotely
 • reštaurácie, kaviarne, obchody
 • kostol Krista Pantokratora zo 14. stor.
 • kostol Sv. Jána Krstiteľa z 11. stor.
 • kostol Sv. Štefana z 10. stor.
 • kostol Sv. Sofie z 9. stor.
 • kláštor Sv. Juraja
 • Archeologické múzeum
 • veterný mlyn
 • aquapark Aqua Paradise

Zaujímavosti o Nessebare

 • Nachádza sa tu najväčší aquapark v Bulharsku Aqua Paradise.
 • Nessebar bol založený v 6 stor. pred n. l. ako grécka kolónia pod menom Messambria.
 • V roku 1983 bola historická časť mesta zapísaná na zoznam UNESCO.
 • V meste máte pocit, že kostoly sú na každom kroku. V minulosti tu bolo vraj až 40 kostolov, dnes ich tu je okolo 23 kostolov a najznámejší z nich je kostol Krista Pantokrata.

Počasie v Nessebare

Počasie v meste Nessebar je mierne kontinentálne so stredomorským vplyvom. Teplota vzduchu v lete dosahuje priemerných 26°C s maximami tesne nad 30°C. More na pobreží Nessebaru je veľmi teplé a dosahuje 25°C. Vďaka miernemu vánku od mora sa dajú vysoké letné teploty bez problémov vydržať. Vlhkosť vzduchu je kvôli moru vysoká. V Nessebare je 240-260 slnečných dní do roka a od začiatku mája do konca októbra svieti priame slnko 1700 hodín.

NESSEBAR Predpoveď počasia

Ubytovanie v Nessebare

Booking.com

1 komentár

Pridaj komentár