Istria je najväčší polostrov v Chorvátsku a nachádza sa v severovýchodnej časti krajiny. Na Istrii nájdete krásne pobrežie s úchvatnými plážami i zelené, rozkvitnuté vnútrozemie. Úrodné polia, skalnaté vrchy, kultúrne dedičstvo, krásna príroda a čisté more, to sú prívlastky Istrie. Polostrov Istria je najnavštevovanejšia oblasť celého Chorvátska a dovolenku tu trávi takmer tretina návštevníkov Chorvátska. V minulosti bola oblasť Istrie súčasťou Benátskej republiky, ale aj pod vplyvom Byzantskej ríše, Rímanov a Rakúsko-Uhorska, vďaka čomu je tu dnes rozmanité kultúrne dedičstvo. Polostrov Istrie je plný kontrastov, vnútrozemie je hornaté so zachovalou prírodou a opevnenými mestečkami a pobrežie je rozvinuté s množstvom hotelov, atrakcií a kamienkových pláží. Výber ubytovania je naozaj rozmanitý. Dá sa povedať, že dovolenka v Istrii je pre Slovákov dostupnejšia ako dovolenka v Tatrách, i keď sa tieto dve destinácie dajú len ťažko porovnať. Istria je považovaná za najlepšiu destináciu Chorvátska na dovolenku rodín s deťmi. Aktivít ako pre rodičov, tak aj pre deti je tu naozaj veľa.

Rozloha polostrova Istria je približne 3600 km2 a pokiaľ idete na dovolenku autom, oplatí sa obetovať pár dní vylihovania pri mori a prezrieť si niektoré zaujímavé miesta a pamiatky na Istrii. Pozdĺž juhozápadného pobrežia polostrova Istria sa na 12 ostrovoch a ostrovčekoch rozprestiera národný park Brijuni, ktorý si dovolenkári môžu prezrieť vyhliadkovou jazdou na turistickom vláčiku. Na najväčšom ostrove národného parku Brijuni s názvom Veliki Brijun sa nachádza safari park a tri menšie hotely, dá sa tu teda aj prenocovať. V parku sa nachádza najstaršie chorvátske golfové ihrisko a pozostatky stavieb z obdobia Byzantskej a Rímskej ríše. Brijuni v minulosti využíval juhoslovanský prezident Tito na prijímanie návštev zo zahraničia. Na diplomatickej ceste tu boli napríklad Kráľovna Alžbeta II., princezná Margaréta či speváčka Elisabeth Taylor. Pri pobreží parku Brijuni sú veľmi dobré podmienky na potápanie.

Istria je známa gastronomickými špecialitami a slávne sú huby hľuzovky (po chorvátsky nazývané tartufi), ktoré rastú pod zemou a vyhľadávajú ich špeciálne vycvičené psy. Tieto hľuzovky majú výraznú arómu a pridávajú sa do jedál v tých najdrahších reštauráciách sveta. Pôsobia vraj ako silné afrodiziakum. Pri dedinke Livade, vo vnútrozemí Istrie, sa každoročne na jeseň koná gurmánsky festival 'Dani Zigante Tartufa'. Meno festivalu je odvodené od Giancarla Zigante, majiteľa firmy, ktorá vyváža 90% všetkých chorvátskych hľuzoviek, čo je približne 700 kg. Giancarlo Zigante je celosvetovo známy najmä vďaka nálezu najväčšej hľuzovky sveta, vážiacej 1,31 kg vďaka čomu sa zapísal do Guinnessovej knihy rekordov. Blízko dedinky Livade leží stredoveké mestečko Motovun, kde sa koncom júla koná Filmový festival.

Na polostrove Istria sa nachádzajú krásne historické mestá ako Umag, Pula, Rovinj, Vrsar, Novigrad, Poreč alebo najmenšie mesto sveta Hum. V najväčšom meste Pula je niekoľko vzácnych historických pamiatok ako slávny amfiteáter, Augustov chrám či víťazný oblúk Sergijevac. Do Istrie sa dostanete z Bratislavy za 7 hodín autom a ubytovanie sa dá nájsť za výhodnú cenu aj priamo na mieste. Sú tu kvalitné hotely, ubytovanie v súkromí u miestnych obyvateľov, ale aj veľa kempov. O tom, že o zábavu na Istrii majú turisti postarané, svedčí akvaparky Aquapark Istralandia a Aquacolors Poreč s množstvom tobogánov a vodných atrakcií. Ak túžite vidieť podmorský svet, odporúčame navštíviť mestá Rovinj, Rabac, Fažana alebo Medulin, kde sa za 90 Kuna zveziete na polo ponorke s priesvitným dnom. Ak sa vám okrem cestovania k moru zachce cestovať v čase, návšteva stredovekého zábavného parku pri mestečku Svetvinčenat je to pravé miesto pre vás. Park sa nachádza za múrmi pevnosti Morosini-Grimani z 15. storočia a návštevníci si tu nielenže môžu obliecť brnenie, ale aj vyskúšať boj s mečom. Z hradnej veže je nádherný výhľad na súostrovie Brijuni a panorámu okolia. Ak chcú rodičia potešiť svoje deti, dovolenka na Istrii by mala byť obohatená o návštevu dinoparku pri meste Funtana na západe polostrova. Okrem dinoparku je tu aj hojdacia pirátska loď, makety morských príšer v nadživotnej veľkosti a cirkusové a akrobatické predstavenia.

Odvážnejší turisti chodia na letisko pri mestečku Vrsar vzdialené 10 km južne od mesta Poreč, kde je ponúkajú lety ponad Istriu alebo Benátky, školu lietania a tiež zoskoky padákom. Pri vnútrozemskom mestečkuo Pazin sa dá za 120 Kuna zažiť adrenalínová jazda vzduchom na lane. Táto atrakcia sa nazýva 'Zip Line Pazinska jama' a pozostáva z dvoch lán dlhých 220 a 280 metrov, na ktorých sa dá dosiahnuť rýchlosť až 65 km/h.

Pri mestách Poreč, Vrsar, Umag a Rovinj sa nachádzajú veľké a kvalitné naturistické kempy, kde môžete stráviť celú dovolenku bez plaviek. Tieto kempy majú kapacitu niekoľko tisíc návštevníkov a sú veľmi dobre vybavené. Nechýbajú bungalovy na prenájom, reštaurácie, obchody, detské ihriská, požičovne lodí, bicyklov a množstvo rôznych športovísk. Gastronómia na Istrii je veľmi rozmanitá a najobľúbenejšie jedlá patrí rizoto, gnoči či polenta, prosciutto (pršut), párky a množstvo zeleniny. Na pomyselný trón gastronómie Istrie patria už spomínané hľuzovky. Ovocie a zeleninu z miestnej produkcie si môžete kúpiť na trhoviskách, ktoré sa nachádzajú azda v každom meste Istrie. Medzi obľubené plody mora patria chobotnice, krevety a mušle. Istria, podobne ako veľa iných regiónov Chorvátska, je známa pre dobré víno. Pestujú sa tu rôzne odrody hrozna a víno býva sladké s chuťou po ovocí.

Istria vám dokáže, že aj lacná dovolenka môže byť nezabudnuteľná.

Základné informácie:

Počet obyvateľov 206 344
Rozloha 2820 km2
Najvyšší vrch Učka (1396 m)
Hlavné mesto Pula
Dĺžka pobrežia 445 km
Vzdialenosť od Bratislavy 653 km cca 6 hod

Čo je na polostrove Istria:

 • veľké možnosti ubytovania v hoteloch a v súkromí
 • prístavy
 • reštaurácie, obchody, diskotéky
 • rímsky amfiteáter v Pule
 • možnosť prenájmu áut, motocyklov
 • možnosti športu (potápanie, šnorchlovanie, turistika)
 • nudapláže

 

 

Video

Zaujímavosti:

 • Istria je najväčší polostrov Chorvátska
 • Mestečko Hum je považované za najmenšie mesto sveta
 • Mesto Motovun je najzachovalejšie stredoveké mesto na Istrii.
 • Cez polostrov Istria prechádza 45. rovnobežka, čo znamená, že sa nachádza na polovici severnej polgule a je odtiaľ rovnaká vzdialenosť k rovníku aj k severnému pólu.
 • Najdlhšia rieka na Istrii je Mirna - dĺžka 32 km
 • Na istrii je vyše 630 dediniek a miest a žije tu vyše 200 tisíc obyvateľov
 • Najväčšie nudistické centrum na Istrii a jedno z najväčších v Európe sa nazýva Koversada a nachádza sa pri meste Vrsar. Je to najstarší nudistický kemp Európy a bol založený v roku 1961.
 • Najdlhší tunel na Istrii je tunel Učka dlhý 5062 metrov
 • Najväčším zvieraťom na Istii je istrijský vôl Boškarin s váhou 1200 kg
 • Jazero Butoniga je najväčšie jazero na polostrove Istria. Bolo umelo vytvorené v roku 1988 a plávanie a rybolov je tu zakázané.
 • Amfiteáter v Pule je najväčšia staroveká budova na polostrove Istria. Rozmery amfiteátru sú 132 m x 105 m a výška 32 m
 • Na ostrove Sv. Nikola stojí najstarší maják Istrie a bol postavený v roku 1403.
 • Bazilika svätého Eufrázia zo 6. storočia je súčasťou najstaršieho kresťanského komplexu v Chorvátsku. Je zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
 • Na polostrove Istria v meste Završje je postavená šikmá veža, ktorá je vysoká 20 metrov a nakláňa sa o 40 cm.
 • Parenzana (Porečanka) je úzkorozchodná železnica z talianskeho mesta Terst (Trieste) do mesta Poreč. Jej výstavba začala v roku 1903 a dokončená bola v roku 1935. Jej dĺžka je 123 km a vedie cez 9 tunelov.