Istria je najväčší polostrov v Chorvátsku a nachádza sa v severovýchodnej časti krajiny. Na Istrii nájdete krásne pobrežie s úchvatnými plážami i zelené, rozkvitnuté vnútrozemie. Úrodné polia, skalnaté vrchy, kultúrne dedičstvo, krásna príroda a čisté more, to sú prívlastky Istrie. Polostrov Istria je najnavštevovanejšia oblasť celého Chorvátska a dovolenku tu trávi takmer tretina návštevníkov Chorvátska. V minulosti bola oblasť Istrie súčasťou Benátskej republiky, ale aj pod vplyvom Byzantskej ríše, Rímanov a Rakúsko-Uhorska, vďaka čomu je tu dnes rozmanité kultúrne dedičstvo.

Istria je ideálna na dovolenku s deťmi

Polostrov Istria je plný kontrastov, vnútrozemie je hornaté so zachovalou prírodou a opevnenými mestečkami a pobrežie je rozvinuté s množstvom hotelov, atrakcií a kamienkových pláží. Výber ubytovania je naozaj rozmanitý. Dá sa povedať, že dovolenka v Istrii je pre Slovákov dostupnejšia ako dovolenka v Tatrách, i keď sa tieto dve destinácie dajú len ťažko porovnať. Istria je považovaná za najlepšiu destináciu Chorvátska na dovolenku rodín s deťmi. Aktivít ako pre rodičov, tak aj pre deti je tu naozaj veľa.

Národný park Brijuni

Rozloha polostrova Istria je približne 3600 km2 a pokiaľ idete na dovolenku autom, oplatí sa obetovať pár dní vylihovania pri mori a prezrieť si niektoré zaujímavé miesta a pamiatky na Istrii. Pozdĺž juhozápadného pobrežia polostrova Istria sa na 12 ostrovoch a ostrovčekoch rozprestiera národný park Brijuni, ktorý si dovolenkári môžu prezrieť vyhliadkovou jazdou na turistickom vláčiku. Na najväčšom ostrove národného parku Brijuni s názvom Veliki Brijun sa nachádza safari park a tri menšie hotely, dá sa tu teda aj prenocovať. V parku sa nachádza najstaršie chorvátske golfové ihrisko a pozostatky stavieb z obdobia Byzantskej a Rímskej ríše. Brijuni v minulosti využíval juhoslovanský prezident Tito na prijímanie návštev zo zahraničia. Na diplomatickej ceste tu boli napríklad Kráľovna Alžbeta II., princezná Margaréta či speváčka Elisabeth Taylor. Pri pobreží parku Brijuni sú veľmi dobré podmienky na potápanie.

Na polostrove Istria sa nachádzajú krásne historické mestá ako Umag, Pula, Rovinj, Vrsar, Novigrad, Poreč alebo najmenšie mesto sveta Hum. V najväčšom meste Pula je niekoľko vzácnych historických pamiatok ako slávny amfiteáter, Augustov chrám či víťazný oblúk Sergijevac. Na Istriu sa dostanete z Bratislavy za 7 hodín autom a ubytovanie sa dá nájsť za výhodnú cenu aj priamo na mieste. Sú tu kvalitné hotely, ubytovanie v súkromí u miestnych obyvateľov, ale aj veľa kempov. O tom, že o zábavu na Istrii majú turisti postarané, svedčí akvaparky Aquapark Istralandia a Aquacolors Poreč s množstvom tobogánov a vodných atrakcií.

Podmorský svet, pirátska loď a stredoveký park

Ak túžite vidieť podmorský svet, odporúčame navštíviť mestá Rovinj, Rabac, Fažana alebo Medulin, kde sa za 90 Kuna zveziete na polo ponorke s priesvitným dnom. Ak sa vám okrem cestovania k moru zachce cestovať v čase, návšteva stredovekého zábavného parku pri mestečku Svetvinčenat je to pravé miesto pre vás. Park sa nachádza za múrmi pevnosti Morosini-Grimani z 15. storočia a návštevníci si tu nielenže môžu obliecť brnenie, ale aj vyskúšať boj s mečom. Z hradnej veže je nádherný výhľad na súostrovie Brijuni a panorámu okolia. Ak chcú rodičia potešiť svoje deti, dovolenka na Istrii by mala byť obohatená o návštevu dinoparku pri meste Funtana na západe polostrova Istria. Okrem dinoparku je tu aj hojdacia pirátska loď, makety morských príšer v nadživotnej veľkosti a cirkusové a akrobatické predstavenia.

Zoskoky padákom aj jazda na lane

Odvážnejší turisti chodia na letisko pri mestečku Vrsar vzdialené 10 km južne od mesta Poreč, kde je ponúkajú lety ponad Istriu alebo Benátky, školu lietania a tiež zoskoky padákom. Pri vnútrozemskom mestečkuo Pazin sa dá za 120 Kuna zažiť adrenalínová jazda vzduchom na lane. Táto atrakcia sa nazýva ‚Zip Line Pazinska jama‘ a pozostáva z dvoch lán dlhých 220 a 280 metrov, na ktorých sa dá dosiahnuť rýchlosť až 65 km/h.

Množstvo možností pre naturistov

Pri mestách Poreč, Vrsar, Umag a Rovinj sa nachádzajú veľké a kvalitné naturistické kempy, kde môžete stráviť celú dovolenku bez plaviek. Tieto kempy majú kapacitu niekoľko tisíc návštevníkov a sú veľmi dobre vybavené. Nechýbajú bungalovy na prenájom, reštaurácie, obchody, detské ihriská, požičovne lodí, bicyklov a množstvo rôznych športovísk.

Gastronómia Istrie

Gastronómia na Istrii je veľmi rozmanitá a najobľúbenejšie jedlá patrí rizoto, gnoči či polenta, prosciutto (pršut), párky a množstvo zeleniny. Na pomyselný trón gastronómie Istrie patria už spomínané hľuzovky. Ovocie a zeleninu z miestnej produkcie si môžete kúpiť na trhoviskách, ktoré sa nachádzajú azda v každom meste Istrie. Medzi obľúbené plody mora patria chobotnice, krevety a mušle. Istria, podobne ako veľa iných regiónov Chorvátska, je známa pre dobré víno. Pestujú sa tu rôzne odrody hrozna a víno býva sladké s chuťou po ovocí.

Huby hľuzovky

Istria je známa gastronomickými špecialitami a slávne sú huby hľuzovky (po chorvátsky nazývané tartufi), ktoré rastú pod zemou a vyhľadávajú ich špeciálne vycvičené psy. Tieto hľuzovky majú výraznú arómu a pridávajú sa do jedál v tých najdrahších reštauráciách sveta. Pôsobia vraj ako silné afrodiziakum. Pri dedinke Livade, vo vnútrozemí Istrie, sa každoročne na jeseň koná gurmánsky festival ‚Dani Zigante Tartufa‘. Meno festivalu je odvodené od Giancarla Zigante, majiteľa firmy, ktorá vyváža 90% všetkých chorvátskych hľuzoviek, čo je približne 700 kg. Giancarlo Zigante je celosvetovo známy najmä vďaka nálezu najväčšej hľuzovky sveta, vážiacej 1,31 kg vďaka čomu sa zapísal do Guinnessovej knihy rekordov. Blízko dedinky Livade leží stredoveké mestečko Motovun, kde sa koncom júla koná Filmový festival.

Istria vám dokáže, že aj lacná dovolenka môže byť nezabudnuteľná.

Základné informácie

Počet obyvateľov206 344
Rozloha2820 km2
Najvyšší vrchUčka (1396 m)
Hlavné mestoPula
Dĺžka pobrežia445 km
Vzdialenosť od Bratislavy653 km cca 6 hod

Čo je na polostrove Istria:

 • veľké možnosti ubytovania v hoteloch a v súkromí
 • prístavy
 • reštaurácie, obchody, diskotéky
 • rímsky amfiteáter v Pule
 • možnosť prenájmu áut, motocyklov
 • možnosti športu (potápanie, šnorchlovanie, turistika)
 • nudapláže

Zaujímavosti Istrie

 • Istria je najväčší polostrov Chorvátska
 • Mestečko Hum je považované za najmenšie mesto sveta
 • Mesto Motovun je najzachovalejšie stredoveké mesto na Istrii.
 • Cez polostrov Istria prechádza 45. rovnobežka, čo znamená, že sa nachádza na polovici severnej pologule a je odtiaľ rovnaká vzdialenosť k rovníku aj k severnému pólu.
 • Najdlhšia rieka na Istrii je Mirna – dĺžka 32 km
 • Na istrii je vyše 630 dediniek a miest a žije tu vyše 200 tisíc obyvateľov
 • Najväčšie nudistické centrum na Istrii a jedno z najväčších v Európe sa nazýva Koversada a nachádza sa pri meste Vrsar. Je to najstarší nudistický kemp Európy a bol založený v roku 1961.
 • Najdlhší tunel na Istrii je tunel Učka dlhý 5062 metrov
 • Najväčším zvieraťom na Istii je istrijský vôl Boškarin s váhou 1200 kg
 • Jazero Butoniga je najväčšie jazero na polostrove Istria. Bolo umelo vytvorené v roku 1988 a plávanie a rybolov je tu zakázané.
 • Amfiteáter v Pule je najväčšia staroveká budova na polostrove Istria. Rozmery amfiteátru sú 132 m x 105 m a výška 32 m
 • Na ostrove Sv. Nikola stojí najstarší maják Istrie a bol postavený v roku 1403.
 • Bazilika svätého Eufrázia zo 6. storočia je súčasťou najstaršieho kresťanského komplexu v Chorvátsku. Je zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
 • Na polostrove Istria v meste Završje je postavená šikmá veža, ktorá je vysoká 20 metrov a nakláňa sa o 40 cm.
 • Parenzana (Porečanka) je úzkorozchodná železnica z talianskeho mesta Terst (Trieste) do mesta Poreč. Jej výstavba začala v roku 1903 a dokončená bola v roku 1935. Jej dĺžka je 123 km a vedie cez 9 tunelov.

Počasie na Istrii

Vďaka tomu, že je polostrov Istria dosť blízko Slovenska, sa počasie až tak radikálne nelíši. I tak tu sú miernejšie zimy a horúcejšie letá. Istria sa pýši ročným počtom okolo 2400 slnečných hodín. Najlepší čas na dovolenku na Istrii je od apríla do októbra. Najteplejšie je tu v júni, júli a auguste, kedy je tu plno turistov.

Aktuálne počasie na Istrii

Turistické oblasti na Istrii

Pula

Pula

Najväčšie mesto Istrie s necelými 65 tisíc obyvateľmi, ktoré je aj administratívnym centrom polostrova. Leží na juhozápadnom cípe Istrie na konci širokého zálivu, ktorý tvorí prírodný prístav. Miestny obyvatelia sa oddávna venujú vinárstvu, rybolovu, stavbe lodí a cestovnému ruchu. Pula je jedno z najväčších letovísk na Istrii a je vhodná najmä pre ľudí, ktorí si chcú užiť aktívnu dovolenku plnú športu a zábavy. Mesto je späté s históriou, ktorú dobre pripomína zachovalý amfiteáter podobný rímskemu Koloseu, Malé Rímske divadlo v centre mesta, Augustov chrám či víťazný oblúk Sergijevac. Pri meste je takmer 200 kilometrov členitého pobrežia s priezračným morom a rôznorodými plážami (Stoja, Ambrela, Valkane, Havajsko, Brioni či Histria).

Čo je v meste:

Rovinj

Rovinj Istria

Kedysi rybárske mestečko, dnes obľúbený turistický rezort Rovinj sa nachádza 40 km severozápadne od Puly. Žije tu 13 tis. obyvateľov. Rovinj je jedno z najmalebnejších miest na Jadrane. Mesto je popretkávané stredovekými romantickými uličkami ideálnymi na večerné prechádzky. Historická časť mesta je naozaj dobre zachovalá s peknými benátskymi a barokovými stavbami. Na najvyššom kopci sa nachádza kostol sv. Eufémie (Sveta Eufemija) z 18. storočia, ktorý ukrýva relikvie svätej Eufémie a je to jedna z najkrajších barokových stavieb na Istrii. Na kostolnú zvonicu sa dá vyjsť a z vrchu je dych berúci výhľad na celé mesto i malé ostrovčeky pri meste.

V okolí mesta Rovinj je veľa možností športov ako bicyklovanie po upravených cyklistických chodníčkoch, jazda na koni i vodné športy ako potápanie či plachtenie. Vo Františkánskom kostole sa konajú koncerty klasickej hudby. Zaujímavosťou je zábavný komplex Monvi Center pri hoteli Eden, ktorý je najväčší v celej Istrii a sú v ňom reštaurácie, bary, konajú sa tu koncerty, párty, vystúpenia DJov i letné festivaly. V lete sa tu konajú slávnosti Festa s koncertmi, atrakciami a stánkami so suvenírmi. Do mesta Rovinj sa každé leto schádzajú turisti nielen zo Slovenska a Čiech, ale z celého sveta.

Čo je v meste:

 • hotely, apartmány
 • možnosti športu (tenis, volejbal, bowling, cyklistické chodníčky)
 • vodné športy (windsurfing, jachting, vodné lyže, potápanie)
 • disko-bary, reštaurácie, pizzerie
 • amfiteáter
 • najväčšie zábavné centrum na Istrii
 • kasína
 • prístav

Umag

Malé mestečko s prístavom s 5000 obyvateľmi je chorvátskou bránou do Európy. Zachované staré mesto leží medzi dvomi zálivmi na úzkom polostrovčeku v severozápadnej časti polostrova Istria. Miestny obyvatelia sa venujú pestovaniu vinnej révy, rybolovu a samozrejme v lete turizmu. Už v minulosti bolo mesto Umag letným sídlom Rimanov. Z časov rímskej nadvlády sa zachovalo veľa budov benátskej architektúry v starej časti Umagu. Vychutnajte si prechádzku starým mestom po úzkych kľukatých uličkách, namierte k námestiu Slobody, kde je veža s lapidáriom. Do Umagu sa chodí aj na liečenie morskou vodou – talasoterapiu. Každoročne sa tu koná tenisový turnaj ATP (Asociácia Tenisových Profesionálov) Croatia Open, na ktorom sa zúčastňujú najlepší tenisti planéty. Je tu vyše 50 kurtov, zväčša antukových a kvalitných. Z Umagu môžete absolvovať výlet loďou do Benátok.

Čo je v meste:

 • hotely, apartmány
 • ubytovanie v súkromí
 • prístav
 • najväčšie vinné pivnice v Istrii
 • discokluby, tanečné terasy, nočné bary, kasíno
 • možnosti športu (tenis – 50 kurtov, bowling, cyklistické chodníčky, minigolf, basketbal, volejbal, horolezectvo, jazda na koni)
 • vodné športy (jachting, potápanie, vodné lyže, rafting)

Poreč

Mesto Poreč je najnavštevovanejší turistický rezort v celom Chorvátsku. Nachádza sa na západnom pobreží Istrie a žije v ňom okolo 12 tis. obyvateľov. Má bohatú históriu a v lete každá jeho ulica hýri životom. Pri meste je 37 km pobrežia s pokojným morom a upravenými, bezpečnými plážami. Pri Poreči je 10 pláží ocenených Modrou zástavou a aj pláže, ktoré nemajú toto ocenenie, sú čisté s priehľadným morom. Mesto ponúka najviac ubytovacích kapacít v celom Chorvátsku (takmer 100 tis.), vyberie si tu aj najnáročnejší turista. Známe letoviská v Poreči sú: Lanterna, Solaris, Plava laguna, Zelena laguna, Bijela uvala, Červar-Porat, Ulika, Materada.

V lete sa tu koná množstvo kultúrnych podujatí, festivalov, zábavných večerov či módnych prehliadok. Pre mladých treba spomenúť discoklub Byblos, La Ciccolata či klub Plava, v ktorých sú každú noc živé diskotéky. Medzi jednotlivými letoviskami jazdí pobrežný vlak na kolesách, ktorý vychádza z Trgu Slobode. Cena lístka je 10 kn. V Poreči je mierna klíma a väčšina dní roka je slnečných, v lete vás tu málokedy zastihne dážď. Či už čakáte od letnej dovolenky čisté more, krásne pláže, cyklistické chodníčky, možnosti športovania, vynikajúce jedlo alebo romantické prechádzky pri mori, Poreč a jeho okolie vám toto všetko ponúka.

Čo je v meste:

Rezorty pri Poreči

Modrá lagúna (Plava Laguna)

Spolu so Zelenou lagúnou to sú dva najznámejšie rezorty pri meste Poreč. Od mesta je vzdialená 3 km južne a rozprestiera sa na polostrove. Z Poreča sem jazdí turistický vlak na kolesách, autobus alebo loď. Pešo vám cesta zaberie 20 minút romantickej prechádzky pri mori. Modrá lagúna je považovaná za najkrajší rezort Istrie, známy pre kľud, čisté more a nádherné pláže. Rezort je zasadený do pekne upraveného borovicového lesa, blízko skalnatých a kamienkových pláží. Ak si požičiate bicykel, či loďku, môžete spoznávať krásy okolia s inej perspektívy. V hoteloch sú animačné programy pre vás i vaše deti a množstvo zábavy si užijete v akvaparkoch. Modrá lagúna je ideálna pre pokojnú a relaxačnú dovolenku.

Čo je v rezorte:

 • hotely
 • reštaurácie
 • možnosti športov (tenis, plachtenie, bicyklovanie)
 • pláže

Zelená lagúna (Zelena laguna)

V rezorte Zelena laguna je dostatok možností trávenia aktívnej dovolenky ako aj kľudného odpočinku. Zelená lagúna sa nachádza 5 km južne od Poreču hneď vedľa Modrej lagúny. Zaplávajte si v tyrkysovom mori, opaľujte sa na kamienkových plážach ocenených Modrou zástavou alebo si vychutnajte prechádzky pri mori v tieni stromov. Na terasách hrá po večeroch živá muzika a v miestnych reštauráciách ponúkajú naozaj samé chuťovky. Je tu v ponuke nepreberné množstvo ubytovania, čisté more a veľa aktivít. V tomto rezorte zabudnete na všedné starosti a užijete si naozaj nezabudnuteľnú dovolenku.

Čo je v rezorte:

 • hotely
 • reštaurácie, bary
 • športové centrá (v ponuke je viac ako 30 druhov športu)
 • obchody
 • diskotéky
 • pláže ocenené Modrou vlajkou

Materada

Rezort Materada sa nachádza 2,5 km severne od Poreča, čo je asi 20 minút chôdze po nádhernej promenáde popri mori. Dovezie vás sem turistický vláčik priamo z námestia. Promenáda vedie i ďalej na juh do letovísk Zelena a Plava Laguna Najväčším lákadlom rezortu Materada je bezpochyby čisté more, ku ktorému je odvšadiaľ blízko a nádherné pláže v tieni stromov, čo oceníte v horúcich letných dňoch. Rezort je ďaleko od rušných stredísk a vládne tu naozaj pokoj i na vrchole sezóny. Pre rodiny s deťmi môžeme toto miesto vrelo odporučiť.

Čo je v rezorte:

 • apartmány, hotely
 • obchody
 • reštaurácie, pizzérie, zmrzlina
 • športové centrá (tenis, minigolf, plážový volejbal, tobogány, vodné skútre, šlapacie loďky)

Lanterna

Turistické mestečko Lanterne leží na rovnomennom polostrove 9 km severne od mesta Poreč s tromi plážami ocenenými Modrou vlajkou (Crnika, Galeb a Valeta). V blízkosti je nudistický kemp Solaris s kapacitou 4000 osôb. Sú tu rôznorodé možnosti ubytovania, v ktorých sa konajú zábavné programy i animačné programy pre deti. V celom komplexe je až 2800 miest na ubytovanie. Športový nadšenci si nájdu rôzne športy ako jazda na koni, jachting, ping-pong, plážový volejbal, basketbal a mnoho iných športov.

Čo je v rezorte:

 • apartmány, hotely
 • reštaurácie
 • obchody
 • pošta
 • nudistický kemp
 • možnosti športovania

Mapa letovísk na polostrove Istria

Pamiatky na Istrii

Amfiteáter v Pule

Miestny obyvatelia ho nazývajú Arena a v minulosti naozaj slúžil ako aréna gladiátorských zápasov. V súčasnosti sa tu konajú rôzne divadelné predstavenia, koncerty, filmový festival i hokejové zápasy. Vystupovali tu známe osobnosti ako Luciano Pavarotti, Andrea Bocelli, Vanesa Mai, Sting i Bon Jovi. Zmestilo sa sem okolo 23 tis. divákov, dnes to je niečo cez 5000. Amfiteáter bol postavený v 1. storočí n. l. ako dar cisára Augusta svojej milenke. Arena má pôdorys v tvare elipsy s rozmermi 105 x 132 metrov. Amfiteáter je po Rímskom koloseu druhá najväčšia stavba svojho druhu na svete. V podzemí boli kedysi pivnice, z ktorých je dnes múzeum pestovania olivovníkov a spracovania olív za Rimanov. Vraj sa zachovala aj podzemná chodba, ktorá spájala Arenu s gladiátorskou školou v blízkosti.

Základné údaje:

 • rozmery: výška 32 metrov, šírka 105 metrov, dĺžka 132 metrov
 • kapacita: kedysi 23 000, dnes 5000 ľudí
 • vek: 1900 rokov
 • vstupné: dospelý: 40 kn, deti 20 kn

Augustov chrám (Augustov hram)

Augustov chrám sa nachádza v centre mesta Pula vedľa radnice a bol venovaný cisárovi Augustovi. Bol postavený po smrti Augusta niekedy v rokoch 2 pred n. l. a 14 n. l. a je to pekný príklad rannej rímskej architektúry. Stĺpy boli vyrobené z mramoru. Chrám je veľmi zachovalý, v roku 1944 bol zasiahnutý bombou, ale o tri roky neskôr sa ho podarilo zrekonštruovať. Používal sa na rôzne účely: ako kostol i ako sýpka.

V súčasnosti je tu zbierka antických kamenných a bronzových sôch. Do chrámu sa platí vstupné 10 kuna dospelí a 5 kuna deti a študenti. Chrám je otvorený od Veľkej noci do septembra. Ak máte počas dovolenky chuť na prehliadku výnimočnej historickej pamiatky, návštevu určite odporúčame.

Základné údaje:

 • rozmery: šírka 8 metrov, dĺžka 17,3 metrov
 • vek: 2000 rokov
 • vstupné: Dospelý 10 kuna; deti a študenti 5 kuna
Otváracie hodiny
 Pondelok-Piatok 9:00 – 21:00
 Víkendy 10:00 – 15:00

Víťazný oblúk Sergijevac (Slavoluk Sergijevaca)

V roku 29 – 27 pred n. l. postavila rodina Sergijevac Zlatú bránu, ktorej súčasťou bol víťazný oblúk. Brána bola zbúraná a zachoval sa len oblúk, ktorý sa zvykne mylne nazývať Zlatou bránou. Zlatá brána bola postavená na počesť troch členov rodiny Sergijevac, ktorí mali v tom období v Pule významné postavenie. Oblúk je postavený v korintskom štýle s helenistickými a ázijskými prvkami. Vedľa oblúka je námestie, na ktorom sa v súčasnosti koná veľa kultúrnych predstavení. V priľahlej ulici sú početné obchody a reštaurácie.

Oblúk bol inšpiráciou mnohých umelcov vrátane sochára a architekta Michelangela Buonarroti. Pri prehliadke mesta Pula  stojí tento historický oblúk za pozretie.

Základné údaje:

 • rozmery: dĺžka otvoru 4,3 metrov, celková dĺžka 8 metrov
 • vstupné: Zadarmo

Jaskyňa Pazinska jama

Táto zaujímavá jaskyňa sa nachádza pri mestečku Pazin vo vnútrozemí, v strede celého polostrova. Pazinčica je najväčšia rieka Istrie, ktorá preteká podzemím priamo cez jaskyňu a ukazuje svoju silu v prekonávaní krasového územia. Pri jaskyni vedie náučný chodník s výhľadom na kaňon, zámok a peknú panorámu okolia. Neďaleko je zip-line, ktorý odvážnych turistov odvezie zavesených na lane desiatky metrov nad zemou. Sto metrov nad jaskyňou sa nachádza najzachovalejší hrad na Istrii. Jaskyňa Pazinska jama inšpirovala spisovateľa Jules Verna pri písaní knihy Mathias Sandorf. Pazinska jama inšpirovala aj iných spisovateľov ako Nazor či Dante Alighieri a pri jej návšteve isto inšpiruje aj vás a zanechá hlboký zážitok.

Zámok Pazin

Stredoveká pevnosť je postavená v meste Pazin na skale s nádherným výhľadom. Je to najzachovalejší a najväčší zámok na západe Chorvátska. Zámok bol postavený v 10. storočí a v priebehu stáročí bol niekoľkokrát renovovaný. Ešte aj dnes je veľmi zachovalý. Sídlia v ňom dve múzeá: Múzeum mesta Pazin a Etnografické múzeum Istrie. Múzeá sa nachádzajú spolu na troch poschodiach. V etnografickom múzeu je bohatá zbierka 7500 exemplárov z bzného života miestnych ľudí (keramika, látky, poľnohospodárske, kováčske nástroje a suveníry). V zámku je tiež zbierka vyše 20 zvonov zozbieraných zo zvoníc kostolov Istrie. Niektoré zvony boli vyrobené v 14. storočí.

Návštevníci zámku sa dozvedia množstvo údajov nielen o histórii zámku, ale aj celého polostrova Istria. Súčasťou zámku je obchodík s knihami a suvenírmi.

Dvigrad

Zrúcanina mesta, ktoré kedysi patrilo k dôležitým mestám Istrie a ešte do 18. storočia bolo obývané. Úpadok mesta bol následkom epidémií moru a malárie, ktoré trápili obyvateľstvo Istrie. V roku 1631 väčšina zo 700 obyvateľov ušla z mesta a zostali tu len 3 rodiny. Dnes môžu návštevníci vidieť vstupné brány, zvyšky obranných veží a zrúcaniny 200 domov. V blízkej dedinke Kanfanar sa v kostole dodnes nachádza kazateľnica zo zrúcaného kostola v Dvigrade.

Slávny herec Jackie Chan tu v minulosti nakrúcal scény do filmu Božská relikvia. k Dvigradu sa dostanete 20 minútovou jazdou z mesta Rovinj.

Jaskyňa Mramornica (Špilja Mramornica)

Mramornica je jedna z najväčších a najkrajších jaskýň na Istrii. Nachádza sa južne od dedinky Brtonigla a neďaleko je aquapark Istralandia. Ak dovolenkujete  v letoviskách Umag, Lovrečica či Novi Grad, máte to k jaskyni blízko. Názov jaskyne je odvodený od mramoru, pretože výzdoba sa časťami podobá na mramor. Jaskyňa bola prvýkrát spomenutá v roku 1770 po návšteve spisovateľa Alberta Fortis. Jaskyňu však ľudia objavili už oveľa skôr a pravekí ľudia ju využívali ju ako príbytok. V súčasnej dobe je v jaskyni dobre upravený turistický chodník a návštevníci môžu objavovať jej taje. Po vstupe do jaskyne sú návštevníci vedený strmým schodiskom 10 metrov do útrob jaskyne. Popri schodisku a chodníkoch je bezpečnostné zábradlie a prehliadka trvá približne 30 minút.

Jaskyňa obsahuje mnohé komnaty rôzneho sfarbenia a krasovej výzdoby. Niektoré stalagmity a stalaktity dosahujú výšku až 13 metrov a šírku 10 metrov. Najväčšia komnata je dlhá 93 metrov, široká 51 metrov a vysoká 5 metrov. Jaskyňa dosahuje maximálnu hĺbku 20 metrov. Stiesnene sa teda cítiť určite nebudete. Keďže je v jaskyni teplota 14°C, na prehliadku sa odporúča vziať si teplé oblečenie. Najmä počas leta, keď je vonku dvojnásobná teplota. Pred jaskyňou je dosť veľké parkovisko. Počas mesiacov júl a august je jaskyňa otvorená od 10:00 do 18:00 hod., vstupné pre dospelého je 50 kn a pre dieťa 25 kn. Posledný vstup je povolený 30 minút pred záverečnou.

Otváracie hodiny
 apríl a október 10:00 – 16:00 hod.
 máj, jún a september 10:00 – 17:00 hod.
 júl a august 10:00 – 18:00 hod.
 Vstupné 
 Dospelý 50 kn
 Študent 40 kn
 Dôchodca nad 65 rokov 40 kn
 Dieťa 25 kn

Romualdova jaskyňa (Romualdova Špilja)

Rozmermi nie príliš veľká jaskyňa sa nachádza pri Limskom zálive kúsok od mesta Vrsar. Jaskyňa je pomenovaná po svätcovi Romualdovi, ktorý vraj v jaskyni žil niekoľko rokov. Na jeho počesť sa každoročne organizuje procesia z blízkeho kláštora sv. Martina až ku vchodu jaskyne. V jaskyni žije niekoľko druhov chráneného netopiera. Odhaduje sa, že jaskyňa bola vytvorená pred 20 tisíc rokmi. Našli sa v nej pozostatky medveďov, levov, leopardov a hyen. Našli sa tu aj znaky obývania pravekými ľuďmi.

Jaskyňa je dlhá 105 metrov a vchod do nej je úzky a dlhý, potom sa však rozširuje do väčšej komnaty. Návštevníci môžu vidieť niekoľko pekne zdobených komnát so šírkou od 2 do 7 metrov. Výška jaskyne je od 5 do 7 metrov.

Jaskyňa Baredine (Jama – Grotta)

Ďalšia z pekných jaskýň polostrova Istria, ktorej návštevou si môžete spestriť dovolenku pri mori. Nachádza sa pri dedinke Nova Vas len nejakých 7 km od obľúbeného letoviska Poreč. Jaskyňa bola objavovaná na niekoľko etáp a prvá etapa sa konala niekedy začiatkom minulého storočia. Vtedy sa jaskyniari dostali do hĺbky 70 metrov. V 70-tych rokoch minulého storočia sa ľudia dostali do hĺbky 132 metrov. Turistická cesta jaskyňou vedie cez 5 komnát do hĺbky 60 metrov. Vchod do jaskyne je strmý a vedie do pekne zdobenej komnaty so stalaktitmi a stalagmitmi rôznych farieb. Teplota jaskyne je približne 14°C, preto sa radšej teplo oblečte. V jaskyni žije endemický druh obojživelníka jaskyniara vodného.

od 10:00 do 18:00 hod., vstupné pre dospelého je 50 kn a pre dieťa 25 kn. Posledný vstup je povolený 30 minút pred záverečnou.

Otváracie hodiny
 apríl a október 10:00 – 16:00 hod.
 máj, jún a september 10:00 – 17:00 hod.
 júl a august 10:00 – 18:00 hod.
 Vstupné 
 Dospelý 70 kn
 Študent 60 kn
 Dôchodca nad 65 rokov 65 kn
 Dieťa 45 kn

Mapa pamiatok na polostrove Istria

Pláže na Istrii

Brulo (Poreč)

Južne od mesta Poreč sa nachádza nádherná pláž Brulo v rezorte s rovnakým názvom. Je tvorená z kamienkovej a skalnatej časti. Kúsok pláže pri občerstvení je zatrávnený. Je tu centrum vodných športov.

Celý rezort i pláž obklopuje zmiešaný les z borovíc, dubov a cyprusov. Pri hoteloch sa dá pohodlne zaparkovať a na pláž prídete po chodníku. Pláž je upravená pre telesne postihnutých.

Čo je na pláži:

 • možnosti športu (ping-pong, tenis, volejbal, minigolf)
 • vodné športy
 • sprchy
 • hotely
 • prvá pomoc
 • parkovisko
 • reštaurácia, bar
 • modrá vlajka

Ambrela (Pula)

Nachádza sa pri vstupe do turistického komplexu Verudela 4 km od centra mesta Pula. Pláž je tvorená z okruhliakov a more je plytké, vhodné aj pre neplavcov. Pláž majú v obľube rodiny s malými deťmi a býva tu veľa ľudí.

Deti sa tu vyšantia na rôznorodých vodných atrakciách či v detskom parku. Pláž je ocenená Modrou vlajkou za kvalitu vody a ochranu životného prostredia. Pár metrov od pláže rastú husté stromy, pod ktorými sa dá schovať pred pečúcim slnkom. Pláž patrí k najobľúbenejším plážam pri Pule.

Čo je na pláži:

 • wc, sprchy, šatne
 • slnečníky s lehátkami
 • rôznorodé možnosti športu (tenis, volejbal, vodné bicykle, skúter)
 • reštaurácie, stánky s občerstvením, obchod
 • plavčík
 • modrá vlajka

Brioni (Pula)

Nachádza sa blízko pláže Ambrela, pri vstupe do turistickej zóny Verudela, 4 km od mesta Pula. Pláž je ocenená Modrou vlajkou a nie nadarmo. More je tu priezračné a celé okolie čisté. Samotná pláž je skalnatá a sú na nej vytvorené chodníčky.

Nad plážou sa nachádza hotel Brioni s bazénmi, reštauráciami a bohatým programom pre hostí. Pri pláži sú vybetónované úseky, kde si môžete zaskákať do mora. Na pláži je veľa možností športového vyžitia a zábavy. Blízke stromy poskytujú príjemný chládok.

Čo je na pláži:

 • wc, sprchy, šatne
 • slnečníky s lehátkami
 • plavčík od 10-tej do 18-tej hod
 • vodné športy (vodné lyže, šlapacie loďky, jazda na nafukovacom banáne, vodné trampolíny)
 • hotel, reštaurácie, zmrzlina
 • modrá vlajka

Pješčana Uvala (Pula) – piesočná pláž

Pekná piesočná pláž v južnej časti pule známej ako Pješčana Uvala (v preklade pjesočná zátoka). Nad plážou sa týči niekoľko stromov poskytujúcich tieň počas celého dňa. Pláž Pjesčana Uvala je vhodná pre neplavcov aj malé deti, nakoľko sa dno pri pláži zvažuje len mierne. Pri pláži je malý prístav. V blízkosti pláže je promenáda s reštauráciami a obchodmi. Na pláži je možnosť požičať si šlapaciu loďku alebo využiť iné vodné atrakcie ako napríklad jazdu na nafukovačke ťahanej člnom.

Čo je na pláži:

 • vodné atrakcie
 • reštaurácie

Crnika (Poreč)

Pláž Crnika sa nachádza južne od mesta Poreč hneď vedľa turistického komplexu Lanterna. Pláž je dlhá 300 metrov a do mora sa dá vstúpiť po schodíkoch. Z veľkej časti je skalnatá a časť je kamienková.

Rastú tu duby, pod korunami ktorých je príjemný chládok. Nad plážou vedie úzky asfaltový chodník, po ktorom sa dostanete k hotelom v Lanterne i do Poreču.

Čo je na pláži:

 • centrum vodných športov
 • prenájom slnečníkov a lehátok
 • zariadenia na záchranu života
 • sprchy
 • detské ihrisko
 • reštaurácie, bary
 • hotely

Galeb (Lanterna)

Pláž sa nachádza na polostrove Lanterna hneď pri autokempe Solaris a apartmánových domoch 13 km od mesta Poreč. Pláž je dlhá 200 metrov a z veľkej časti skalnatá s malými plochami tvorenými okruhliakmi.

Prostredie pláže je nádherné a úchvatný výhľad vám zostane v dlho v pamäti. Vstup do mora je možný po schodíkoch so zábradlím. Na pláž sa dostanete bezpečne po chodníkoch. V kempe nad plážou nájdete rôzne reštaurácie, posedenia športoviská a iné. Na pláži sú tabule o ochrane životného prostredia a chránených živočíchov. Pláž obdržala Modrú vlajku za okolie a čistotu mora. Pláž je vhodná pre rodiny s deťmi a pre ľudí, ktorí radi športujú.

Čo je na pláži:

 • kemp
 • reštaurácie, bary
 • apartmány
 • wc
 • zariadenia na záchranu života
 • športoviská
 • prenájom slnečníkov a lehátok
 • modrá vlajka

Gradsko kupalište (Poreč)

Hlavná pláže mesta Poreč, nachádza sa 1 km južne od centra mesta. Nachádza sa medzi mestskou časťou Marine a turistickým rezortom Brulo. Je skalnatá a dlhá 1,3 km. Vďaka kvalite vody, čistoty pláže a bohatej ponuke zariadení bola pláži udelená Modrá vlajka.

Na pláži je upravený vstup do vody pre ľudí s telesným postihnutím a na bezpečnosť kúpajúcich dozerá od 1. júna do konca septembra plavčík. Pri pláži rastú borovice, pod ktorými sa schováva veľa turistov pred pálivým letným slnkom.

Čo je na pláži:

 • možnosti športovania (vodné lyže, plážový volejbal)
 • plavčík (od 8.00 do 19.00)
 • vstup do vody pre telesne postihnutých
 • modrá vlajka
 • bary a reštaurácie

Havajsko (Pula)

Pláž sa nachádza blízko turistického strediska Verudela v zátoke Procipinu pod hotelom Park. Vstup do mora je pozvoľný a breh je kamienkový. Voda je tu plytká a vhodná pre rodiny s deťmi a neplavcov, ak nie sú veľké vlny. Po stranách pláže sú strmé skaly, z ktorých si odvážlivci radi zaskáču do mora.

Pláž je maličká a v sezóne je tu počas dňa deň plno ľudí. Na pláži bývajú veľké vlny, preto asi aj ten názov Havajsko.

Histria (Pula)

Pláž sa nachádza pri hoteli Histria u mesta Pula. Hrdí sa modrou vlajkou za čistotu mora a pláže. Vstup do mora je postupný, pláž skalnatá a štrková a more hlboké už celkom blízko pri brehu. Na pláži sa dá pohodlne stráviť celý deň, nakoľko sú tu stromy, ktoré poskytujú tieň a taktiež v blízkom hoteli môžete zájsť na obed a odpočinúť si pri káve.

Čo je na pláži:

 • wc, sprchy, šatne
 • hotel
 • možnosti športov (volejbal, tenis, vodné športy)
 • plavčík

Stoja (Pula)

Nachádza sa 3,5 km západne od centra Puly. Pláž je dlhá 200 metrov, je kamienková s niektorými skalnatými časťami. Vstup do mora je upravený a nad plážou je kemp a požičovňa vodných atrakcií i športoviská na minigolf, tenis, basketbal či volejbal.

Pri brehu sa tiahne dlhá promenáda až po časť Valsaline.

Čo je na pláži:

 • kemping
 • športoviská
 • promenáda
 • reštaurácia, bar, obchod
 • zmenáreň

Valkane (Pula)

Pláž leží v rovnomennej časti Puly v zátoke pri pobrežnej promenáde. Pláž je ocenená Modrou vlajkou za čistotu mora a ochranu životného prostredia. Je tvorená zo štrku a niektoré plochy sú vybetónované vhodné na vyhrievanie a opaľovanie.

Pláž je vhodná pre deti aj pre osoby so zdravotným postihnutím. Na jednej strane pláže je upravený pre telesne postihnutých. Pri pláži je hotel Pula, pri ktorom je športové centrum s bohatou ponukou možností športovania. Valkane je ideálna voľba, ak sa rozhodnete stráviť deň na pláži.

Čo je na pláži:

 • športové centrum Valkane (vodné bicykle, tenis, volejbal)
 • sprchy, wc
 • lehátka so slnečníkmi
 • reštaurácia, bar, obchod

Valalta (Rovinj) – piesková nudapláž

Valalta je miesto známe pre naturistov a blízky kemp je jeden z najobľúbenejších naturistických kempov v Chorvátsku. Pláž Valalta je piesková nudapláž v otvorenej zátoke pri kempe Valalta. Pláž sa tiahne pri pobreží kempu a je zmesou piesku a kamienkov. Pri pláži je niekoľko reštaurácií, barov, tobogánov, bazénov s morskou vodou a iných atrakcií.

Čo je na pláži:

 • reštaurácie, bary
 • nudistický kemp
 • tobogány
 • lehátka so slnečníkmi

Koversada (Vrsar) – piesková nudapláž

Koversada je ďalšie populárne letovisko vyznávačov naturizmu. Je to v podstate nudistické mestečko. Nachádza sa južne od mesta Vrsar pri Limskom kanále, ktorý oddeľuje stredisko Koversada od ďalšieho naturistického kempu Valalta. Kemp Koversada je hojne navštevovaný nudistami z celej Európy, či už sú to jednotlivci alebo rodiny s deťmi. Pri pláži sú obchody, reštaurácie, ambulancia, pošta, športové centrum, terasy s nočnou hudbou. Okrem hlavnej piesočnej pláže ocenenej Modrou vlajkou sú tu kilometre iných menších, prevažne skalnatých pláží. Kemp Koversada je spojený mostom s rovnomenným maličkým ostrovčekom, na ktorom je zopár barov a pekáreň. Na ostrovčeku Koversada je možné ubytovanie v stane.

Čo je na pláži:

 • Modrá vlajka
 • reštaurácie, bary
 • plavčík

Mapa pláží na Istrii

Ubytovanie na polostrove Istria

Booking.com

4 KOMENTÁRE

 1. I am currently writing a paper that is very related to your content. I read your article and I have some questions. I would like to ask you. Can you answer me? I’ll keep an eye out for your reply. 20bet

Pridaj komentár