Istria

Polostrov Istria je známy aj ako naturistický raj. Pre naturistov zo Slovenska je to šťastie, keďže Istria je z celého Chorvátska najbližšie k Slovensku. Je tu niekoľko slávnych nudistických kempov a pláží. Naturizmus je v obľube najme pri mestách Umag, Poreč a Rovinj a na juhu ostrova.

Nudapláže v okolí Umagu

 • Pláž Savudrija sa nachádza 8 km severne od mesta Umag v meste Savurdrija. Na pláži je reštaurácia i bar a tiež prezliekacie kabínky a wc. More pri pláži je v obľube surferov.
 • Pláž Ladin Gaj leží 5 km južne od Umagu v blízkosti mestečka Karigador. Je to kamenná pláž a jej južná časť je vyhradená pre naturistov. V blízkosti sú obchody, reštaurácie, keď do nich zamierite, musíte si obliecť plavky.

Nudapláže v okolí mesta Poreč

 • Ostrovček Sveti Nikola pri Poreči je vyhľadávaný naturistami, pre ktorých je vyhradená južná čas asi 100 metrov dlhého skalnatého pobrežia s nápismi FKK. Chodí sem pravidelná loďka z mesta Poreč. Na pláži nie je žiadny tiež ani možnosť občerstvenia. Na severe ostrova je reštaurácia.
 • Pekný naturistický kemp Ulika, 8 km severne od mesta Poreč, ponúka ubytovanie pre 3000 hostí v mobilných domoch alebo stanoch. V kempe poskytuje príjemný tieň množstvo dubov, ktoré tu rastú. Pre naturistov je Ulika príjemné miesto na strávenie dovolenky bez oblečenia. Kemp má 4 hviezdičky, čo znamená, že ponúka rozsiahle vybavenie a špičkové služby. Je tu niekoľko reštaurácií, barov, obchody so suvenírmi a novinami, terasy na tancovanie a obchod. V kempe je bazén, tenisové, beach-volejbalové ihriská, stoly na ping-pong, mini golf, je tu možnosť požičania bicyklov, prenájom lodí, windsurfing a podobne. Pobrežie pri kempe je dlhé 2,5 kilometra.

Nudapláže pri meste Rovinj

 • Nudistický kemp Valalta – pre naturistov veľký pojem, naturistický kemp Valalta má dlhú tradíciu od konca 60-tych rokov minulého storočia. Kemp má rozmanitú ponuku ubytovania – bungalovy, apartmány, mobilné domčeky, množstvo miesta na stanovanie. Sú tu obchody, reštaurácie, stánky so zeleninou, ovocím a časopismi, lekáreň, ambulancia aj malý prístav. K dispozícii je niekoľko bazénov, fitness centrum, sauna, kaderníctvo, masáže. V kempe sú rôzne športoviská, preliezky pre deti, vodné trampolíny, tobogán. Počas leta je tu celodenný plnohodnotný kultúrny aj športový program a konajú sa výlety loďou do okolia.
 • Pláž Koversada pri mestečku Vrsar severne od Rovinju v naturistickom kempe. Je hojne navštevovaná naturistami z celej Európy. V rámci kempu je dostatok športovísk, obchodov, reštaurácií, kaviarní, terasy z nočnými vystúpeniami hudobníkov a pod. Pláže sú skalnaté, ale hlavná pláž je piesková a ocenená Modrou vlajkou.
 • Zátoka Veštar leží 5 km od mesta Rovinj a ponúka kemp (nie naturistický) s peknou pieskovou plážou, ktorá nie je určená pre naturistov. Pre tých je vyhradená severná časť pláže, ktorá je tvorená okruhliakmi.
 • Crveni Otok alebo Červený ostrov“ je malý ostrovček pri pobreží mesta Rovinj. Skladá sa z dvoch spojených ostrovov Sv. Andrija and Maškin. Pláže tu sú okruhliakové a turisticky obľúbené. Dostanete sa sem loďou z prístavu Delfin v meste Rovinj. Pre hostí hotela Istra je doprava zdarma.
 • Swingers pláž Punta Križ leží 7 km severne od mesta Rovinj a je známa pre stretnutia tolerantných ľudí. Je to skalnatá pláž, zvykne tu hrať hudba a sex v ktorúkoľvek dennú hodinu je tu úplne normálny. S deťmi sem nechoďte.

Nudapláže pri meste Zadar

 • Crvena luka – Pláž leží 5 km od mesta Biograd južne od Zadaru. Piesová lagúna na severe tejto pláže je vyhradená pre naturistov. Je to jedna z najkrajších pláži v okolí. V textiláckej časti pláže je potrebné vybavenie, čiže sa bude treba aj obliecť.
 • Punta Skala – Približne 5 km od mesta Zadar sa nachádza zalesnený polostrov s touto plážou, ktorá bola do 80-tych rokov súčasťou naturistického rezortu, ktorý je dnes kompletne textilácky. Jedna časť je však stále vyhradená pre naturistov ( v blízkosti apratmánov Planika). V nudistickej časti sú sprchy, ostatné vybavenie je v iných častiach rezortu.
 • Sveta Katarina je maličký ostrov oproti Biogradu a je plne vyhradený pre naturistov. Pláž je prevažne skalnatá a stromy poskytujú dostatok tieňa. Dostanete sa sem taxi loďou z Biogradu.

Nudapláže pri Splite

 • Nudapláž Kašjuni sa nachádza pri vrchu Marjan západne od Splitu. Je to skalnatá pláž a odporúčame si sem vziať topánky do mora, aby ste sa nezranili. Počas sezóny býva pláž plná. Sú tu k dispozícii sprchy, prezliekacie kabínky a dva bary.
 • Približne 7 km južne od mesta Omiš pri dedinke Ruskamen sa nachádza pri hoteli Ruskamen kamenná nudistická pláž. Nad plážou rastú borovice poskytujúce príjemný tieň.
 • Na Makarskej riviére neďaleko mesta Brela odporúčame navštíviť malú nudistickú pláž Vrulja. Je to kamienková pláž, kde rastú borovice a olivy. Najľahšie sa sem dá dostať loďou.

Ostrov Murter

Murter je vlastne polostrov a nachádza sa 50 km severne od Splitu. Je to neznáme miesto, ale sú tu až 4 nudapláže. Vlastne to ani nie sú značené nudapláže, sú to jednoducho úseky vzdialené cca 100 metrov napravo od normálnych (textilných) pláží, kde plavky nepotrebujete. Väčšina pláží na Murteri je pri centre mesta alebo pri kempe. Pláž Kosirina sa nachádza pri kempe, ktorý je nie je nudistický. Pláž Podvrske sa nachádza pri dedinke Murter pri Autocampe Slanica. Na textilnej pláži sú bary hrajúce hlučnú hudbu, na opačnej strane nájdete skalnatú nudapláž s minimom ľudí. Pred vjazdom do mesta budú od vás pýtať 40 kuna za parkovanie, povedzte, že idete do kempu a nechajú vás ísť. Následne ľahko zaparkujete niekde pri ceste. Pláž Jasina sa opäť nachádza v kempe a je tvorená malými ostrými skalami, čo je dosť nepríjemné ako na sedenie, ležianie tak aj pri vstupe do mora. Býva tu ľudoprázdno a ani vám sem neodporúčame ísť. Pláž Sveti Andrija sa nachádza vedľa mestskej pláže a po príjazde na Murter cez most v meste Tisno zabočte doľava smerom na prístav až kým nebudete môcť pokračovať. Zaparkujte a choďte peši popri textiláckej pláži k skalnatej nudapláži. Keďže sa pláž Sveti Andrija nachádza blízko mesta Tisno, z mora budete mať na mesto pekný výhľad. Chodí sem však aj veľa turistov v plavkách.

Dubrovnik

V samotnom Dubrovniku nenádjete žiadnu nudapláž, ale vo vzdialenosti pár km ich zopár je.

 • V dedinke Cavtat sa pri hoteli Croatia nachádza nudapláž, na ktorú sa dostanete buď priamo cez hlavný vchod hotela, hore schodmi, popri bazéne a dolu schodmi. Ak by vás niekto zastavil, jednoducho povedzte, že idete na nudapláž. Tá je tu pekne označená a udržiavaná. Sú tu medzi skalami vybetónované terasy na opaľovanie a upravený vstup do mora.
 • Mlini – Opäť si budete musieť zájsť autom pár kilometrov od Dubrovnika, ale nájdete najkrajšiu nudapláž v tejto oblasti. Mlini je maličká dedina s pár domami, malými hotelmi a reštauráciami. Pláž sa volá Mlidi a nájdete ju v oblasti známej ako Beterina. Blízko pláže sú nápisi FKK, ktoré naznačujú, že ste na mieste. Na pláži je vybetónovaná štvorcová platforma veľká asi 15 metrov štvorcových, na ktorú nadväzuje dlhšia pláž.

1 komentár

Pridaj komentár