Kréta je najväčší ostrov Grécka a nachádza sa na juhu Egejského mora. Ostrov je približne 260 km dlhý a 60 km široký. Ak by sa vyhlásila súťaž o najkrajší grécky ostrov, Kréta by bola isto na popredných priečkach, ak nie prvá. Na Kréte nájdete nádherné pláže, krásnu prírodu, historické pamiatky, malebné mestá a prístavy, vynikajúce jedlo a veľa možností zábavy. Či vás láka lenošenie na pláži alebo aktívne strávená dovolenka, Kréta vám ponúka z každého niečo. Miestny ľudia sú známy svojou pohostinnosťou a infraštruktúra ostrova je na veľmi vysokej úrovni. Cesty sú tu kvalitné a je tu viacero letísk a množstvo prístavov s naojením na okolité ostrovy (RhodosKarpathos) aj polostrov Peloponéz.

Ostrov Kréta je veľmi rôznorodý a za jeden deň tu môžete vidieť pozostatky rímskych a tureckých akvaduktov, pozostatky stavieb po Minojskej civilizácii, rušné moderné mestá aj kľudné dedinky, v ktorých akoby zastal čas alebo sa z vyhriatej pieskovej pláže môžete vydať na túru do hôr.

Štyri regióny ostrova Kréta

Ostrov Kréta sa skladá zo 4 regiónov: Chania, Rethymno, Heraklion a Lassithi. Chania je najzápadnejší kraj, kde je množstvo dediniek, kostolov, jaskýň, ale aj nádherných pláží a sú tu tiež archeologické náleziská. Rethymno je takisto pekný kraj s množstvom pláží a oplatí sa navštíviť mesto s rovnakým názvom Rethymno, kde sú krásne zachované benátske stavby. Heraklion je názov regiónu, ale aj hlavného mesta ostrova, ktoré je hospodárskym centrom plným obchodov, galérií, múzeí a reštaurácií. V meste Heraklion žije približne 170 000 ľudí. Najvýchodnejším regiónom je Lassithi, ktorého centrom je mestečko Agios Nikolaos s malebným rybárskym prístavom. V regióne Lassithi sú horské dedinky, kde môžte vidieť tradičný spôsob života miestnych ľudí.

Na Kréte má prvé miesto agrikultúra a až za ňou je turizmus, ktorý sa na Kréte od roku 1970 rapídne rozvíja. Niektoré mestá sú vybudované len pre turizmus a počas zimných mesiacov sú takpovediac mestami duchov. V minulosti bol ostrov Kréta celý zalesnený najmä cédrami a borovicami, ale veľká časť stromov bola vyrúbaná a nahradená olivovníkmi a vinicami.

Základné informácie o ostrove Kréta

Počet obyvateľovvyše 630 000
Rozloha8 336 km2
Najvyšší vrchIda (2456 m)
Hlavné mestoHeraklion
Dĺžka pobrežia1046 km
Doba letu z Bratislavycca 2 hod a 30 min

Čo je na ostrove Kréta:

 • hotely, apartmány
 • letisko, prístav
 • obchody, reštaurácie
 • jaskyne, múzeá
 • palác Knossos, palác pri meste Malia
 • benátska pevnosť

Zaujímavosti o Kréte

 • Kréťania majú najväčší pomer pištolí na osobu v Európskej únii. Kréťania strieľajú do vzduchu na svadbách, krste, oslave Nového roku ale aj keď vyhrá ich obľúbený futbalový tím. Ale netreba sa báť, lebo Kréta je považovaná za najbezpečnejšiu turistickú destináciu na svete
 • Podľa legendy sa boh Zeus narodil na Kréte a je tu vraj aj pochovaný blízko Arkany
 • Hostel pre mladých Youth Hostel Plakias, ktorý leží na južnom pobreží ostrova je najjužnejší hostel v Európe
 • Krétsky olivový olej je jeden z najlepších v Grécku
 • Pestovanie olív začalo na Kréte odkiaľ sa rozšírilo do celého Stredomoria
 • Hippokrates predpisoval vzduch na Kréte na liečbu mnohých ochorení
 • Pitná voda na Kréte bola dlhé roky považovaná za najlepšiu vodu v Stredomorí
 • Niektoré druhy zvierat a rastlín sú len na Kréte a nikde inde na svete
 • Slovo labyrint pochádza práve z Kréty
 • Na Kréte je viac ako 3000 jaskýň
 • Viditeľnosť v mori pri pobreží dosahuje až 40 metrov
 • Roklina Samaria je najväčšia roklina v Európe

Počasie na Kréte

Ostrov Kréta počasie

Na Kréte vládne stredomorské podnebie s veľmi teplými a suchými letami a mierne upršanými zimami. Je pravda, že Kréta má vďaka svojej polohe najmiernejšiu klímu spomedzi všetkých gréckych ostrovov. Pohorie v centrálnej časti ostrova ho chránia pre vetrami a na vrcholkoch hôr sa drží sneh do konca mája. Sever a juh Kréty sú dva odlišné svety s rôznymi klimatickými podmienkami. Juh je oproti severu teplejší a slnečnejší s priemerom 2800 slnečných hodín ročne. Aj to je dôvod, prečo na mnohých budovách a domov sú solárne panely na výrobu elektrickej energie zo slnka. V lete je tu veľmi horúco aj v noci, avšak vďaka vlhkosti od mora sa teploty dajú zniesť. Dážď vám dovolenku v lete nepokazí a ročne je na ostrove priemerne 60 daždivých dní. Na západnej strane ostrova, ktorá je zalesnenejšia je viac zrážok ako na východnej strane.

Kréta predpoveď počasia

Doprava na ostrove Kréta

Ostrov Kreta má výbornú infraštruktúru, dobré autobusové spoje, taxi a tiež slušné lodné spojenie a kvalitné cesty. Cesty sú v dobrej kvalite, ale ich značenie je veľmi zlé a občas sa ocitnete na úplne inom mieste ako ste chceli. Mimo mesta sú cesty užšie, čo však nie je až taký problém. Kréta má dve medzinárodné letiská v mestách Heraklion a Chania a jedno menšie letisko pri meste Sitia. Vo väčších mestách sú prístavy, ktoré ponúkajú napojenie na ostrovy RhodosKarpathos, Kasos, Kythera, polostrov Peloponéz, mestá Solún, Pireus a súostrovie Dodekanisa.

Taxi

Taxi služba na Kréte je bezproblémová, len odporúčame dohodnúť sa na cene za dopravu do cieľa hneď po nasadnutí do taxíka. Tým sa vyhnete predraženej ceste taxíkom, čo sa niekedy stáva neznalým turistom. Napríklad doprava v rámci jedného mesta nemôže stáť viac ako 5€. Približné ceny taxíkov na ostrove Kréta:

Heraklion letisko – Heraklion mesto 14€
Heraklion mesto – Agia Pelagia 35€
Heraklion mesto – Agios Nikolaos 70€
Heraklion mesto – Chania mesto 150€
Heraklion mesto – Rethymno mesto 90€
Chania letisko – Chania mesto 30€

Auto

Prenájom auta na Kréte vyjde dosť draho, ale keďže je to veľký ostrov s dĺžkou až 260 km, na jeho objavovanie je dobré mať auto. Na Kréte je prenájom auta drahší ako na iných gréckych ostrovoch, dokonca drahší aj ako v mnohých európskych destináciách. Sú tu ako medzinárodné firmy ponúkajúce prenájom, tak aj miestne, ktoré sú často o niečo lacnejšie. Ak si chcete prenajať auto, potrebujete zložiť depozit kreditnou kartou. Slovenský vodičský preukaz je platný v ceej EÚ, čiže aj v Grécku. Počas letnej sezóny sú spoločnosti ponúkajúce prenájom vyťažené a môže sa stať, že budú autá obsadené. Preto je dobré zarezervovať si auto online ešte pred príchodom na Krétu. Pri prenájme majte na mysli, že Kréta je kopcovitý ostrov a je dobré priplatiť si pár eur za silnejšie auto, s ktorým bude objavovanie ostrova jednoduchšie. Ak máte deti nezabudnite pri prenájme auta objednať aj detské sedačky.

Autobus

Autobusová doprava na Kréte je na grécke pomery spoľahlivá a autobusy sú čisté. Autobusovú dopravu na ostrove Kréta prevádzkuje spoločnosť KTEL (Kino Tamio Eispraxeon Leoforon). Zastávky autobusov sú zväčša jednoduché, pekné autobusové nástupište s pohodlnými sedadlami, úschovňou batožín a kaviarňou je v meste Heraklion. V meste Heraklion sú dve autobusové nástupišťa, z ktorých sa dostanete do rôznych častí ostrova.

MHD

Lístky na MHD predávajú v novinových stánkoch (periptero) a lístok musíte mať zakúpený už pred nástupom do vozidla MHD (platí to pre mesto Heraklion). Cena celodenného lístka v meste Heraklion je 5€ ale dajú sa zakúpiť aj lístky na kratšie časové obdobie za 1€ alebo 1,50€. V meste Chania sa dá lístok zakúpiť aj v autobuse a stojí od 1,10€ do 2€.  Autobusmi MHD sa dá voziť v rámci mesta, ale dovezú vás aj na niektoré pláže (Kalamaki, Agia Marina).

Loď

Ostrov Kréta sa dá objavovať aj loďou a je tu niekoľko lodných spoločností ponúkajúcich nielen dopravu medzi prístavnými mestami, ale aj medzi Krétou a okolitými ostrovmi. Napríklad z mesta Hora Sfakion na juhu kraa Chania jazdia lode do mestečiek Agia Roumeli, Sougia, Loutro, Paleochora aj na pláž na ostrovčeku Elafonisi. Na ostrov Elafonisi je počas leta denný spoj z prístavu v mestečku Paleochora. Odporúčame výlet loďou na najjužnejší ostrov Grécka Gavdos, ktorý je aj najjužnejším miestom Európy. Na ostrov Gavdos chodí trajekt z miest Paleochora, Sougia a Hora Sfakion.

Na mape sú vyznačené hlavné prístavy a letiská ostrova Kréta so stručnými popismi kam sa dostanete z jednotlivých prístavov.

Turistické oblasti na ostrove Kréta

Heraklion

Heraklion benatska pevnosť
Benátska pevnosť v Heraklione

Mesto Heraklion s nachádza v kraji s rovnakým menom a je administratívnym, komerčným, priemyselným a hlavným mestom Kréty. Zároveň to je piate najväčšie grécke mesto. Leží na severe Kréty, približne v strede ostrova a žije tu 130 000 obyvateľov. Heraklion je rušné mesto s divokým rozvojom moderných budov, celkom chaotickou výstavbou, častými dopravnými zápchami a problémami s parkovaním. Pravidlá cestnej premávky sa tu vôbec nedodržiavajú, ak si tu teda požičiate auto, chce to veľmi pevné nervy. Na letisku v Heraklione pristáva drvivá väčšina lietadiel, je teda pravdepodobné, že ak sa vyberiete na Krétu, pristanete práve tu. Do mesta z letiska trvá cesta približne 10 minút. V meste hneď pri starom Benátskom prístave je Benátska pevnosť vybudovaná proti nájazdom pirátov. Na vrchu pevnosti je krásny amfiteáter.

V meste je veľa reštaurácií, luxusných kaviarní, barov, diskoték a mnoho obchodov. Centrom mesta je Benátske námestie lemované obchodmi a reštauráciami a ktorému dominuje fontána s levmi. V lete sa tu koná letný kultúrny festival, ktorý trvá tri mesiace a je to zmes hudby, divadla, tanca, pohody a zábavy. Na miestnom trhovisku to hýri farbami a môžete si tu kúpiť chutné ovocie, oriešky, bylinky, korenie, syry a krétske jedlo. Kúsok od mesta (5 km) sa nachádza palác a archeologické nálezisko Knossos, v ktorom podľa legendy kedysi býval kráľ Mínos, ktorý mal syna Minotaura. Minotaurus bol napoly človek a napoly býk. Keďže Minotaurus požieral ľudí, Mínos ho uväznil v labyrinte, ktorý postavil Daidalos. Palác sa rozkladal na ploche 20 000 m2 a mal 1400 izieb. Oproti mestu v mori je maličký ostrovček boha Dia, ktorý je neobývaný a pri pristávaní či vzlietnutí si ho môžete z lietadla prezrieť.

Čo je v meste:

 • hotely
 • letisko
 • prístav
 • veľa reštaurácií a kaviarní
 • obchody so suvenírmi, šperkami, oblečením atd.
 • múzeá
 • trhovisko

Chania

Chania ostrov Kréta
Chania je najkrajšie mesto Kréty

Mesto Chania sa nachádza sa na severovýchode ostrova Kréta v rovnomennom kraji. V meste žije okolo 60 tisíc ľudí. Veľmi dlhú dobu až do roku 1972 bola Chania hlavným mestom Kréty. Chania je považovaná za najkrajšie mesto Kréty a za jedno z najkrajších gréckych miest. Mesto sa snaží udržať si historickú podobu aj napriek rozvíjajúcemu turizmu. Kultúrny život v Chanii je veľmi bohatý a koná sa tu veľmi veľa koncertov, festivalov, rôznych divadelných predstavení a pod.

V centre mesta je krásna mestská záhrada s krétskou flórou a mini zoo. Táto záhrada je najkrajšia na celom ostrove. Hneď vedľa záhrady je park s názvom Eirinis kai Filias, čo v preklade znamená: Park mieru a priateľstva.

V meste Chania sú zaujímavé, krásne budovy a úzke, dláždené chodníčky, ktoré dodávajú celému mestu mystickú a očarujúcu atmosféru. Na nábreží sú štýlové kaviarničky a reštaurácie, v ktorých je radosť vychutnať si dobré grécke jedlo. V meste je archeologické múzeum, ktoré milovníkom histórie odkryje niečo o púti mesta časom. Múzeum sídli v krásnej zrekonštruovanej budove s oblúkovitými klenbami. Okrem tohto múzea je tu Vojnové múzeum, Byzantská zbierka či Námornícke múzeum. V mestskej časti Topanas je pevnosť Firkas, postavená v roku 1629. V meste sa nudiť nebudete, je tu priehrštie živých barov, reštaurácií a tradičných kaviarní na dobré posedenie, divadiel a veľa kultúrnym možností. Ak sa vydáte do mesta Chania, už len prechádzka mestom vám vysvetlí prečo je to najkrajšie mesto Kréty.

Čo je v meste:

 • hotely
 • apartmány
 • letisko
 • prístav – najväčší prírodný prístav v Stredomorí
 • trhovisko
 • bary a reštaurácie
 • záhrada s mini zoo
 • park
 • múzeá
 • obchody

Chora Sfakion (Khóra Sfakíon)

Nachádza sa v zaujímavej časti Grécka, ďaleko od rušných turistických centier, približne 70 km od Chanie. Leží na juhozápade Kréty a je obklopená pohorím zvaným Biele vrchy. Žije tu len 500 obyvateľov, ktorý sa živia rybolovom, chovom oviec a kôz a produkciou výborného syra. Je to kľudná dedinka so zaujímavou atmosférou. Na nábreží sú vynikajúce reštaurácie a veľa možností ubytovania. Priamo v dedine sa nachádza pokojná kamienková pláž a v okolí sú ďalšie pláže, niektoré z nich nudistické. Ak chcete spoznať tradičné Grécko, vyberte sa do dedinky Chora Sfakion.

Čo je v meste:

Paleochora (Palaichóra)

Nachádza sa 75 km od mesta Chania na juhozápade Kréty. Je to príjemná dedinka s 2000 obyvateľmi, ktorá sa v lete mení na živý turistický rezort. V dedinke sú 2 pláže, kamienková a piesočná, pričom jedna z nich je dosť veterná a milovníci windsurfingu si prídu na svoje. Poprechádzajte sa po romantických uličkách plných kvetov, lemovaných tradičnými gréckymi príbytkami. Dajte si kávu či dobré jedlo na nábreží či nakúpte kvalitný olivový olej od miestnych obyvateľov. V dedinke sú bary otvorené do rána a v lete je tu naozaj živo.

Čo je v meste:

Rethymno

Mesto Rethymno sa nachádza na severe Kréty pod svahmi pohoria Ida 80 km západne od Heraklionu. Rethymno je husto zastavané domami, z ktorých mnohé boli postavené za čias nadvlády Benátčanov či Turkov. Okrem mnohým historických budov zaujme mohutná pevnosť Fortezza týčiaca sa nad prístavom. Oproti vchodu do pevnosti je Archeologické múzeum. Pre zaujímavosť, v minulosti tu bola benátska väzenica. V centre starého mesta Rethymna je studňa Arimondi postavená v roku 1629 s levími hlavami chrliacimi vodu.

Rethymno má v úzkych uličkách mnoho reštaurácií a kaviarní, kde sa môŽete schladiť počas horúcich letných dní. V oblasti Rethymna je možné ubytovanie na farmách miestnych poľnohospodárov.

Mapa turistických oblastí na ostrove Kréta

Pláže na ostrove Kréta

Agia Marina

Rozsiahla pláž na západe Kréty, pri ktorej je vybudovaný veľký turistický rezort s rozmanitými možnosťami trávenia dovolenky. Je tu viacero luxusných hotelov, reštaurácií, barov a nočných klubov. Nočný život v Agia Marina je počas leta veľmi pestrý. Ubytovať sa tu dá aj v skromnejších hoteloch a apartmánoch miestnych obyvateľov.

V blízkosti pláže sú teda na dosah obchody, reštaurácie a hotely. Pláž je piesková a popri nej sa vinie hlavná cesta. Agia Marina je 3 km dlhá a je dobre organizovaná. Samozrejmosťou je možnosť prenájmu slnečníkov a lehátok a sú tu aj sprchy a plavčíci. More je tu v lete veľmi teplé vďaka plytkému pieskovému dnu, ktoré je vhodné pre deti a neplavcov. Oproti pláži je malý nedostupný ostrovček, na ktorom žijú kozy. Na pláži sa dajú robiť rôznorodé aktivity a vodné športy ako jazda na vodných lyžiach, let padákom za člnom (parasailing) a iné.

Čo je na pláži:

 • možnosť ubytovania
 • prenájom lehátok a slnečníkov
 • plavčík
 • sprchy
 • možnosti športov (volejbal, windsurfing, vodné lyže, parasailing)

Balos

Balos
pláž v zátoke Balos

Pláž v zátoke Balos je azda najpozoruhodnejšia pláž na ostrove Kréta a jedna z najkrajších gréckych pláží. Nachádza sa na severozápadnom výbežku v časti Chania 17 km od mesta Kissamos. Pláž je veľmi obľúbená medzi turistami, ktorých tu v lete je plno každý deň.

Mnoho turistov sem prichádza loďami z prístavu v Kissamos. Ak nemáte radi davy ľudí, navštívte túto pláž zavčas rána, ale určite sem počas dovolenky na kréte príďte. Tyrkysové more a pekná príroda tvoria spolu exotické miesto. Túto pláž navštívili pred mnohými rokmi na súkromnej jachte princ Charles s princeznou Dianou.

Na pláž sa dostanete tromi rôznymi spôsobmi: loďou, autom alebo pešo. Pravidelne sem chodia lode z prístavu Kissamos (cesta stojí okolo 25-30€). Ak máte požičané auto, k pláži vedie prašná cesta z Kaliviani smerom na sever. Cesta končí po 10 km cesty odkiaľ treba ísť 1 km pešo.

Elafonisi

Elafonisi

Elafonisi je malý ostrovček na juhozápade ostrova, ktorý je spojený s Krétou plytkým útesom. Elafonisi znamená v preklade Jelení ostrov a je to raj na zemi. Dlho toto miesto zostávalo neobjavené, ale teraz je turistami veľmi obľúbené.

Pláž je tu prekrásna s ružovým koralovým pieskom a čírym morom.

Čo je na pláži:

 • stánky s občerstvením
 • prenájom slnečníkov s lehátkami

Georgioupoli

Georgioupoli je piesočnatá pláž dlhá vyše 9 km. Na východnej strane pláže sa dajú nájsť súkromné zákutia, ale západná strana je obľúbená a navštevuje ju veľa dovolenkárov. Bývajú tu dosť veľké vlny kvôli severným vetrom. Blízko pláže sa nachádza jazero Kournas, ktoré stojí za návštevu po vykúpaní sa v mori.

Na pláž sa ľahko dostanete autobusmi.

Čo je na pláži:

 • reštaurácie hlavne s rybacími špecialitami
 • tradičný rybársky prístav
 • vodné športy
 • slnečníky, lehátka
 • možnosti ubytovania

Germaniko Pouli

Pláž Germaniko Pouli sa nachádza 2 km od mesta Chania. Je to vybavená pláž s veľkým výberom ubytovania od luxusných hotelov po kempy. Pláž je dlhá a piesočnatá. Na pláž sa ľahko dostanete autobusom, alebo požičaným autom.

Čo je na pláži:

 • slnečníky s lehátkami
 • taverny a kaviarne

Ubytovanie na Kréte

Booking.com

Pridaj komentár