Piazza San Marco

Piaza San Marco alebo po našom Námestie svätého Marka, známe tiež ako Piazzeta je najväčším lákadlom pre turistov. Je to veľké námestie, na ktorom sú koncentrované najlepšie turistické atrakcie z Benátok. Piazza San Marco je najnižšie položené miesto Benátok a cez vyšší príliv sa zvykne zaplaviť. Často sa to stáva najmä na jar a v zime. Na námestí je stále plno turistov, rôznych predajcov a hlavne holubov. Holuby sú hlavní obyvatelia námestia avšak ich kŕmenie je zakázané. Kedysi bolo v Benátkach 140 000 holubov a kŕmenie na Námestí sv. Marka bola tradícia, avšak kvôli obavám o fasády na okolitých budovách úrady zakázali kŕmenie holubov. Čistenie po holuboch tiež nie je lacná záležitosť a údajne stojí ročne 27€ na holuba. Na Piazza San Marco sú veľmi zaujímavé miesta ako Bazilika svätého Marka, Dóžov palác, zvonica a tiež rôzne múzeá.

 

Tip!  Ak chcete vidieť Námestie svätého Marka inak ako 99,9% turistov, navštívte ho veľmi skoro ráno alebo neskôr v noci, keď všetky reštaurácie pozatvárajú a denní turisti odídu z mesta.

Bazilika svätého Marka

Neprehliadnuteľná stavba na Námestí Svätého Marka, ktorá dominuje celému námestiu. Bazilika bola vybudovaná dvomi benátskymi obchodníkmi v roku 828 a boli sem umiestnené pozostatky svätého Marka. Tí údajne prepašovali telo Sv. Marka z Egypta zabalené v bravčovom mäse, aby zabránili jeho odhaleniu colníkmi v prístave. Do bravčového mäsa zabalili telo z dôvodu, že colníci vyznávali islam, náboženstvo ktoré považuje prasa a bravčové mäso za nečisté. Pôvodná budova však bola zničená požiarom a pozostatky boli na dlhé stáročia stratené. Odvtedy tu stálo množstvo kostolov a koncom 11. storočia bola postavená súčasná bazilika, ktorá získala dnešnú podobu začiatkom 20-teho storočia. Pri otvorení v roku 1904 sa ako zázrakom zosunul stĺp, ktorý odhalil zostatky Sv. Marka, o ktorých sa predpokladalo, že boli zničené požiarom. Odvtedy sú uchované v krypte. Bazilika má unikátnu architektúru, inú ako ktorýkoľvek kostol v Taliansku. Má prvky románskej, arabskej aj byzantskej architektúry skombinované do mimoriadne zručne do súčasnej podoby baziliky. Pôdorys baziliky je v tvare gréckeho kríža s veľkou centrálnou kupolou a menšími kupolami nad každým ramenom. Je dlhá 77 metrov, široká 63 metrov a vysoká 43 metrov. Turistov vítajú klenuté vchody a repliky štyroch bronzových koní. Vnútri sú okrem krásnych kaplniek a svätýň nádherné zlaté mozaiky, vďaka ktorým sa bazilika zvykne nazývať aj Zlatá bazilika. Bazilika je na prehliadku otvorená po celý rok od pondelka do soboty a v nedeľu poobede, keď skončia sväté omše.

Dóžov palác (Palazzo Ducale)

Na Námestí Sv. Marka, vedľa baziliky stojí majestátny Dóžov palác, ktorý tak ako Baziliku Sv. Marka postihol požiar. Bol veľakrát prestavovaný, najmä po požiaroch v rokoch 1574 a 1577. Dóža (el dux) stál na čele mesta a bol volený doživotne. Bol členom všetkých dôležitých mestských rád. Dóžov palác neslúžil len jemu, ale bol benátskych centrom moci, kde sídlila benátska vláda, sudcovia, dokonca aj väznica až do pádu Benátskej republiky v roku 1797. Prehliadka budovy odhaľuje historickú majestátnosť Benátok, ktoré boli v minulosti najväčšou námornou mocnosťou i centrom obchodu v Stredomorí. Palác bol postavený v 10-tom storočí, potom bol prestavaný a dokončený v 14-tom storočí. O dve storočia neskôr v 16-tom storočí bol poškodený požiarmi, kedy bolo zničených veľa historických predmetov. V Dóžovom paláci sa nachádza veľa umeleckých pokladov nevídanej hodnoty. O neobyčajnú výzdobu sa postarali najlepší benátsky umelci medzi ktorými boli renesančný maliari Paolo Veronese či Giacopo Robusti známy ako Tintoretto. Na boku paláca sa nad kanálom nachádza Most nárekov, ktorý spája Dóžov palác s bývalým väzením do ktorého odvádzali odsúdencov na smrť práve cez tento most, kedy mali poslednú možnosť vidieť mesto a more. Dóžov palác je otvorený celoročne.

Canalazzo (Canal Grande)

Canal Grande je slávna vodná cesta dlhá približne 4 km lemovaná dvomi stovkami nádherných palácov, ktoré kedysi vlastnili bohatý obchodníci. Canalazzo je široký 30 až 70 metrov a priemerná hĺbka je 5 metrov a rozdeľuje mesto na dve časti. Najkrajšie si vychutnáte jazdu po Canalazzo v gondole, ideálne s milovanou osobou. Dá sa tu tiež prenajať vodný autobus, zvaný vaporetto alebo vodné taxi. Canal Grande tečie popod 4 mosty: Ponte di Rialto, Ponte Degli Scalzi, Ponte Dell’Academia a Ponte della Costituzione. Pekný výhľad na Canalazzo je z mostu Rialto.

Najznámejšie pamätihodnosti na Canal Grande:

Ca’d’Oro – Zlatý dom – najobdivovanejší palác na Canal Grande z 15. storočia zdobený zlatými prvkami

Kostol Santa María de la Salud – kostol postavený ako vďaka Panne Márii za to, že uchránila Benátky pred morovou nákazou v roku 1630

Palazzo Dario – renesančný palác z krásneho rôznofarebného mramoru.

Ponte di Rialto (most Rialto)

Do 19-teho storočia jediný most, ktorý spájal obe časti Kanála Grande bol postavený v roku 1181. Navrhol ho taliansky inžinier Nicoló Barattieri. V minulosti bol na tomto mieste postavený drevený most, ktorý sa zrútil pod náporom ľudí. Dnešnú podobu však dostal až v 16-tom storočí, kedy bola vyhlásená súťaž na nahradenie pôvodnej konštrukcie mosta. Medzi uchádzačmi bol aj Michelangelo, ale súťaž vyhral Antonio da Ponte. Má rozpätie necelých 29 metrov a je vysoký vyše 7 metrov. V oblúkoch mosta bývalo v minulosti trhovisko a ľudia tu s obľubou nakupovali rôzne veci do domácnosti. Most je veľká atrakcia pre turistov a po celých Benátkach sú značky, ktoré k nemu navigujú. Ponte di Rialto právom patrí medzi najfotografovanejšie a najkrajšie mosty sveta a prechádzka cez neho je veľkým zážitkom. Ponte di Rialto je ukážkou toho, že aj maličký most sa vie stať velikánom medzi svetový

Caffé Florian - najstaršia kaviareň na svete

Kaviareň Caffé Florian sa nachádza na Piazza San Marco. Táto štýlová kaviarnička bola založená v roku 1720 a je najstaršou nepretržite prevádzkovanou kaviarňou na svete.

Dňa 29.12.1720 otvoril kaviareň Floriano Francesconi a maladve jednoducho zariadené miestnosti. Kaviareň podporovalo a navštevovalo mnoho známych osobností ako Goethe, Casanova, Charles Dickens či Lord Byron. V roku 1858 sa kaviareň zväčšila o nové miestnosti nazvané: Sála Senátorov (Sala del Senato), Grécka sála (Sala Greca), Čínska sála (Sala Cinese) a Orientálna sála (Sala Orientale). Celá kaviareň bola v tomto roku kompletne prerobená a na dekoráciu boli prizvaný najlepší umelci z Benátok.

Steny aj stropy sú zdobené maľbami, dekoráciami a obrazmi a interiér pripomína pekne zrekonštruovaný zámok. Pred kaviarňou je množstvo stolov, kde je príjemné posedenie s výhľadom na námestie. Treba dodať, že za posedenie v takejto exkluzívnej kaviarni si treba priplatiť. Je to najdrahšia kaviareň v Benátkach a káva alebo kapučíno tu stojí okolo 10€. Ďalší príplatok asi 6€ na osobu je za živú hudbu. Vraj keď si objednáte kávu na bare, cena je polovičná.

Mapa pamiatok v Benátkach