Ostrov Lastovo je najjužnejší obývaný chorvátsky ostrov. Názov ostrova je starý vyše tisíc rokov. Ilýri nazvali ostrov ako Ladesta v 4. stor. pred n l., Gréci ho premenovali na Ladestanos a Rimania nazývali Lastovo ako Cisárov ostrov. Prvé známky toho, že ľudia obývali ostrov pochádzajú z doby bronzovej a našli sa v jaskyni Raca. Prvé postavené mesto na ostrove je Ubli a iné väčšie mestá sú napríklad Lastovo, Glavat, Pasadur, Skrivena Luka, Susac, a Zaklopatica. Miestne obyvateľstvo žije z poľnohospodárstva, rybolovu a z turizmu. Turizmus sa na ostrove Lastovo ešte len začína rozvíjať, ale je možné, že o pár rokov to bude popredná chorvátska destinácia.

Cesta na Lastovo

Nie je tu letisko a dostať sa sem dá len loďou zo Splitu. Ak cestujete z domu autom, môžete sa v Splite nalodiť na trajekt – cesta trvá 5 hodín; bez auta je možné nasadnúť na rýchloloď, ktorá vás na ostrov privezie za necelé 3 hodiny. Ostrov Korčula sa nachádza 13 km severne. Lastovo je jeden z najviac zalesnených ostrovov v Jadranskom mori a takmer 70% jeho rozlohy pokrýva les, ktorý však v minulosti z časti zničil požiar. Z Lastova sa dá dostať na ostrov Prezba po moste.

Zaujímavosť! Ostrov Lastovo má 46 kostolov, 46 kopcov, rozlohu 46 km2 a je súčasťou súostrovia 46 ostrovov.

Mesto Lastovo je chránená kultúrna pamiatka s množstvom vzácnych renesančných stavieb. Je tu veľa sakrálnych stavieb z 11. storočia, množstvo kostolov, kaplniek a budov z obdobia Gréckej a Rímskej nadvlády. Po prvej svetovej vojne patril ostrov Taliansku, ale tunajší obyvatelia chceli, aby bol ostrov pridelený naspäť Chorvátsku. Preto vykonávali rôzne akcie proti talianskej vláde. Po druhej svetovej vojne bol nakoniec ostrov Lastovo vrátený Chorvátsku. Najväčší festival na ostrove sa nazýva ‚Poklad‘, trvá dva dni a oslavuje víťazstvo ostrovanov nad pirátmi. Lastovo je súčasťou súostrovia 46 ostrovov, ktoré na východe uzatvára maličký ostrovček Glavat s majákom z roku 1884. Na západe končí súostrovie ostrovom Sušac s jedným z najdôležitejších majákov na Jadrane.

Aktivity na ostrove Lastovo

Južné pobrežie vyhľadávajú turisti na člnoch, jachtách a plachetniciach kvôli veľkému a hlbokému zálivu pri dedinke Skrivena luka. Na ostrove je 5 jaskýň: najväčšia z nich má názov Rača, ďalšie sú Grapčeva, Medvidina, Puzavica a Pozalica. Ostrov skrýva množstvo opustených zátok, kde vás nevyruší nikto celý deň. Milovníci windsurfingu, jachtingu, potápania a športového rybolovu si tu prídu na svoje. Najmä rybolov je tu vynikajúci, vďaka ohromným množstvám rýb (najmä tzv. Plava riba a muréna) a langúst. Hovorí sa, že pobrežie ostrova Lastovo je jedno z najbohatších na podmorský život. Ak budete chcieť zmeniť kúpanie v mori za fyzickú aktivitu, odporúčame výlet na najvyšší vrch Hum alebo výlety k rôznym kostolíkom, mnohé z nich sú síce už zrúcaniny, ale i tak ponúkajú zaujímavý pohľad do histórie. Ostrov je popretkávaný niekoľkými turistickými a cyklistickými chodníčkami.

Základné informácie o ostrove Lastovo

Počet obyvateľov792 (2011)
Rozloha46,8 km2
Dĺžka pobrežia48,9 km
Najvyšší vrchHum (417 m n. m.)
Hlavné mestoLastovo
Vzdialenosť od Bratislavycca 965 km

Čo je na ostrove:

 • možnosti ubytovania
 • reštaurácie, bary
 • prístav
 • kostol Sv. Kozmu a Damiána z 15. stor.
 • kostoly Sv. Luka a Sv. Jurje z 11. stor.

Počasie na ostrove Lastovo

Ostrov Lastovo oplýva slnečným počasím a slnko svieti približne 2700 hodín ročne. Vďaka slnečnému počasiu sa ostrov radí medzi najslnečnejšie destinácie na Jadrane. Priemerná teplota mora je počas leta 27°C. Na Lastove máte takmer úplnú istotu, že vám dovolenku nepokazí dážď. Letá sú suché, slnečné a zimy mierne, vlhké. Ročne padne okolo 620 mm zrážok. Pre turistov je počasie na Lastove ideálne a málokedy sa stane, že dovolenku na Lastove pokazí zlé počasie. Horšie to majú miestny obyvatelia, ktorí však vodu čerpajú zo studní a priehrad. Sneh padá na ostrove veľmi zriedka – asi tak raz za 10 rokov.

Turistické oblasti na ostrove Lastovo

Lastovo

Lastovo je najväčšia usadlosť na ostrove ležiaca na svahoch hory na severe ostrova. Keďže Lastovo patrilo niekoľko storočí pod republiku Lastovo, odzrkadlilo sa to aj na miestnej architektúre. Nachádza sa tu množstvo historických pamiatok, najmä kostolov. Medzi najkrajšie pamätihodnosti obce patrí kostol Sv. Kozmu a Damiána zo 14. storočia, kostol Sv. Vlaha, kostol Sv. Jozefa a zaujímavé sú unikátne komíny zvané fumari, ktoré boli v minulosti symbolom jednotlivých rodín. V Lastove sú možnosti na ubytovanie, ale niektorým turistom môže vadiť, že k moru musia zísť, pretože mestečko Lastovo leží vyššie a ďalej od mora. V auguste sa v Lastove koná hudobný festival Otok glazbe (Ostrov hudby). Z Lastova do mestečka Ubli s benzínovou pumpou vedie asfaltová cesta. V zátoke Sveti Mihovil, 20 minút chôdze pod dedinou, sa nachádza prístav, ktorý kedysi slúžil na prepravu dreva, vína a olív do Splitu. Žije tu takmer 800 obyvateľov, ale mnohým turistom pripadá Lastovo ako mestečko duchov.

Čo je v obci:

 • možnosti ubytovania
 • prístav
 • kostol Sv. Kozmu a Damiána
 • kostol Sv. Jozefa
 • kostol Sv. Vlaho
 • komíny fumari

Ubli

upload.wikimedia.org | August Dominus

Malá dedinka pri zálive Velo Lago na juhu ostrova Lastovo. Nachádza sa približne 10 km od dedinky Lastovo. Prístav pri Ubli slúži na lodnú prepravu do Splitu, Dubrovníku, na ostrov Mljet, Korčula a Hvar. Z Ubli je tiež pravidelné autobusové spojenie s dedinou Lastovo. V Ubli je jediná čerpacia stanica na ostrove Lastovo. V Ubli žije okolo 300 obyvateľov, ktorí žijú najmä z pestovania viniča, olív; rybolovu a turizmu. Je tu požičovňa bicyklov a vďaka množstvu cyklistických chodníčkov je možné prejsť ostrov krížom krážom na bicykli. More pri Ubli je veľmi bohaté na podmorský život, ktorý je považovaný za najbohatší na Jadrane. Rybári by si nemali zabudnúť udice doma a vyskúšať si pravú morskú rybačku so zaručeným úlovkom.

Čo je v dedine:

 • hotely
 • prístav (spojenie s mestami Split, Vela Luka a Dubrovník)
 • základy baziliky Sv. Petra z 5. storočia
 • benzínová pumpa
 • požičovňa bicyklov

Pasadur

Západ ostrova Lastovo skrýva kľudnú dedinku Pasadur, ktorá leží vo vzdialenosti 3 km od Ubli. Nad dedinkou sa týči kopec Jurjev vrh s krásnym výhľadom na Pasadur a Ubli. V dedinke Pasadur je výber ubytovania v súkromí alebo v hoteli Solitudo, ktorý ponúka aj prezidentský apartmán. Je tu reštaurácia, ktorá je však veľmi drahá a obyčajná večera vás môže stáť aj niekoľko sto kún. Pasadur je obklopený nedotknutou prírodou a dvomi krásnymi zálivmi Velo Lago a Malo Lago s obdivuhodným podmorským životom.

Čo je v dedine:

 • hotel Solitudo z roku 1981 (fitness, sauna, jacuzzi)
 • 2 kaviarne
 • jachtový prístav
 • potápačské centrum
 • požičovňa bicyklov a skútrov

Pláže na ostrove Lastovo

Mihalja

Pláž Mihalja leží len 1 km od dedinky Lastovo a je populárna medzi miestnymi a ich hosťami. Je tvorená zo skál, betónového móla/prístavu a malá časť je kamienková. Na pláži je bar, kde si môžete dať kávu, pivko alebo zmrzlinu. Pri pláži je prístav pre menšie lode a v blízkosti pláže je ihrisko na plážový volejbal. Pláž je dostupná autom s dostatkom parkovacích miest. Dodatočnou atrakciou je múrik na skoky do vody.

Čo je na pláži:

 • plážový bar
 • prístav
 • volejbalové ihrisko

Mali žal

Na južnej strane ostrova v časti Skrivena Luka je populárna pláž Mali žal. Pláž je vynikajúca pre deti a neplavcov, pretože more sa tu zvažuje veľmi mierne a je plytké aj 10 metrov od brehu. Je však dobré nosiť topánky na kúpanie, pretože sú tu aj ostrejšie kamienky.

Zaglav

Na západe ostrova Lastovo sa nachádza kemp Zaglav s rovnomennou plážou. Pláž je skalnatá s dostatkom tieňa z borovíc. V kempe je kuchyňa s plynovým sporákom a malý bar.

Mapa pláží na ostrove Lastovo

Ubytovanie na ostrove Lastovo

Aj keď Lastovo nemá až tak rozvinutý turizmus ako iné známejšie destinácie Chorvátska, dá sa tu nájsť aj zaujímavé ubytovanie.

Booking.com

2 KOMENTÁRE

Pridaj komentár