Mnohé pamiatky v Bulharsku majú veľkú historickú hodnotu. V Bulharsku je mnoho krásnych pamiatok, ktoré sa počas dovolenky oplatí navštíviť. Či už vojdete do niektorého z množstva pekných bulharských kostolov, ktoré sú v každom meste, alebo navštívite pamiatky zapísané do zoznamu UNESCO ako Rilský kláštor, thrácke hrobky či skalné kostoly v Ivanove. Za návštevu stojí aj národný park Pirin. Mnohé pamiatky v Bulharsku sa vám vryjú do pamäti.

Rilský kláštor

Rila

Najväčší kláštor v Bulharsku je na zozname UNESCO od roku 1983. Je to jeden zo symbolov Bulharska a jedna z najviac navštevovaných pamiatok, ktorú navštívia stotisíce ľudí ročne. Nachádza sa v pohorí Rila vo výške 1147 m. n.m., 120 km juhozápadne od mesta Sofia a 20 km od mesta Rila. Aj keď je kláštor postavený mimo civilizácie, vedie sem cesta a jazdí autobusová doprava. Kláštor má takmer 300 miestností a celý komplex pokrýva plochu 8800 m2. Kláštor bol postavený v 10-tom storočí a za zakladateľa sa považuje pustovník Svätý Ivan Rilský, ktorý je tu pochovaný. V kláštore je knižnica s bohatou zbierkou vzácnych kníh, 250 rukopisov, životopisy svätých a evanjeliá. V múzeu kláštora sú rôzne zaujímavé artefakty, medzi najzaujímavejšie patrí kríž z lipového dreva, ktorý vyrezal mních Rafail (výroba kríža mu trvala 12 rokov kým oslepol). Tento kríž je vytvorený z jedného kusa dreva, má rozmery 81 x 43 cm a je na ňom 104 výjavov z Biblie a 650 samostatných postáv. Kríž bol dokončený v roku 1802.

Madarský jazdec je reliéf vytesaný do skaly blízko dedinky Madara, 18 km od mesta Shumen a 10 km od historického mesta Pliska. Skaly pri dedinke sa týčia do výšky niekoľko stoviek metrov a reliéf Madarský jazdec je vytesaný vo výške 23 metrov nad zemou.

Reliéf bol vytesaný okolo roku 710 počas prvých rokov formovania Bulharského štátu. Je to jediný reliéf svojho druhu v Európe a zatiaľ sa na území Európy neobjavilo nič podobné. Reliéf zobrazuje jazdca na koni, ktorý kopijou prepichuje leva. Za jazdcom je zobrazený bežiaci pes. Jazdec má výšku 2,5 metra a dĺžku 3 metre. V roku 1979 bol Madarský jazdec zapísaný do zoznamu UNESCO a dnes patrí medzi najzaujímavejšie pamiatky v Bulharsku. Reliéf jazdca sa zachoval vo svojej autentickej podobe tak, ako bol vytesaný.

Video Madarského jazdca

Bojanský chrám

Bojanský chrám (Bojanský kostol) sa nachádza na okraji hlavného mesta Bulharska na úpätí pohoria Vitosha. Chrám pochádza z obdobia prelomu 10. a 11. storočia a je to jedna z najzachovalejších stredovekých pamiatok východnej Európy. Vnútri chrámu sa nachádzajú zachovalé fresky nevyčísliteľnej hodnoty. Fresky zobrazujú Ježiša Krista, Pannu Máriu, Bulharských kráľov a svätcov. V roku 1979 bol tento chrám zapísaný do zoznamu UNESCO. Kostol a múzeum pri ňom sú pre verejnosť otvorený počas celého roka. Chodí sem verejná doprava: autobusy číslo: 64, 107 a minibus č. 21.

Otváracie hodiny
01.04. – 31.10.9:30 – 17:30 hod.
01.11. – 31.03.9:00 – 17:00 hod.

Skalné kostoly v Ivanove

Ďalší Bulharský unikát, veľmi navštevované skalné kostoly sa nachádzajú pri dedinke Ivanovo v Národnom parku Rusenski Lom, 22 km od mesta Ruse. Je to komplex niekoľkých kostolov, obytných miestností a kaplniek vytesaných priamo do skalného masívu. Prvý kostol vytesali pustovníci v 12-tom storočí a mnísi tu bývali až do 17. storočia. Vnútri kostolov sú vzácne fresky. Najzaujímavejší je chrám Svätej Márie, v ktorom sú fresky veľmi zachovalé a známe na celom svete. Komplex je zapísaný do zoznamu UNESCO.

Otváracie hodiny
01.04.-30.11.9:00 – 18:00 hod.
01.12.-31.03.zatvorené (vstup iba na požiadanie)
Vstupné
dospelý4 BGN (2,04€)
študenti, dôchodci1 BGN (0,51€)
skupiny 6 a viac ľudí3 BGN (1,53€) / osoba

Thrácka hrobka v Kazanlaku

Táto vzácna hrobka zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO pochádza zo 4. storočia pred n.l.. Hrobka je postavená z tehál v parku v meste Kazanlak. Maľby v interiéri hrobky sú jedny z najzachovalejších z obdobia helenizmu. Pre turistov bola v blízkosti pôvodnej hrobky postavená verná replika, ktorá je pre návštevníkov otvorená celoročne. Navštíviť sa dá aj originál, ale len na veľmi krátky čas a po splnení určitých požiadaviek.

Thrácka hrobka pri Sveshtari (Sveštarská hrobka)

Ďalšia bulharská pamiatka na zozname UNESCO sa nachádza 8 km severozápadne od mesta Isperih a v tesnej blízkosti mesta Sveshtari (Sveštari). Hrobka pochádza z 3. storočia pred n.l. a bola objavená v roku 1982. Vnútri hrobky sú na stenách nádherné kamenné reliéfy zobrazujúce 10 ženských postáv so zdvihnutými rukami. Hrobka je postavená vnútri malého kopca a na jej návštevu stačí pol hodina.

Národný park Pirin

Pirin Bulharsko

 Národný park Pirin sa nachádza v pohorí Pirin na juhozápade Bulharska. Park zaberá rozlohu 400 km2 a od roku 1983 je zapísaný na zozname UNESCO. V parku je nádherná príroda, ľadovcové jazerá a borovicové lesy. V parku sa nachádzajú dve prírodné rezervácie Bayuvi Dupki-Dzhindzhiritsa a Ulen. Bohatá fauna a flóra pozostáva z vyše 1300 druhov rastlín, 2000 druhov bezstavovcov, 200 druhov stavovcov a takmer 160 druhov vtákov. Nachádza sa tu najstarší strom v Bulharsku, ktorý má vyše 1300 rokov. Park je popretkávaný mnohými turistickými chodníčkami.

Mapa pamiatok a zaujímavých miest v Bulharsku

Pridaj komentár