mesto Rijeka

Prímorské mesto Rijeka je druhé najväčšie mesto chorvátskeho pobrežia. Nachádza sa v župe Primorsko-Goranska županija (Prímorsko-gorskokotarská župa), ktorá sa vyznačuje prepojením mora s horami, ktoré sa rozprestierajú k vrchu Učka cez pohorie Goran až k pohoriu Velebit. Vďaka hornatému regiónu Gorski Kotar, ktorý sa nachádza medzi Rijekou a Karlovacom je tu veľmi čistý vzduch a kvalitná pitná voda. Gorski Kotar je z vyše 60% zalesnený a má prezývku ‘zelené pľúca Chorvátska’. Do tejto župy patria aj ostrovy Krk, Cres, Lošinj, Rab a tiež Kvarnerský záliv. Mesto Rijeka je centrum priemyslu z celého regiónu a nachádza sa tu najväčší nákladný prístav v Chorvátsku.

Časť mesta Rijeka je Trsat (lat. Tarsatica) a v minulosti slúžila ako súčasť rímskeho obranného opevnenia. Časti hradieb sú v meste viditeľné aj dnes. Trsat je strmý, 138 metrov vysoký vrch za mestom, na ktorom je hrad a ktorý je známym chorvátskym katolíckym pútnickym miestom. Ako pútnik navštívil Trsat v roku 2003 aj pápež Ján Pavol II. Rijeka dosiahla najväčší rozmach v 18. storočí za rakúskeho cisára Karla VI. Každoročne 15. augusta sa koná veľká kresťanská púť k Matke Božej Loretánskej na Trsat.

Pamiatky v Rijeke

Mesto Rijeka má niekoľko pekných budov, ktoré stoja za pozretie napríklad Katedrála Svätého Víta s kalváriou v centre mesta alebo Mestská veža či budova Chorvátskeho Národného Divadla. Za Katedrálou Sv. Víta sa nachádza Počítačové múzeum, v ktorom je expozícia starých kalkulačiek, hracích konzol a počítačov. V múzeu si môžete vyskúšať jazdu na elektroaute z roku 1984. Hlavná ulica pre chodcov je korzo, ktoré je považované za srdce Rijeky a je lemované kaviarňami a obchodmi. V centre mesta sa nachádza Kostol Nanebovzatia Panny Márie so šikmou vežou, ktorá je od osi odklonená o 40 cm. V starom meste je pekne obnovené Archeologické múzeum, kde sa návštevníci dozvedia viac o histórii mesta Rijeka.

Zaujímavou budovou je bývalá továreň na výrobu torpéd na ulici Jože Vlahovića 19, kde sa začali vyrábať prvé torpéda na Zemi. Vynálezcami torpéda sú miestny obyvateľ Ivan Luppis a britský inžinier Robert Whitehead. V centre mesta na ulici Užarska je bronzová socha ženy nesúcej mlieko. Je to symbol dojičiek z dedinky Grobnik nad mestom v kopcoch, odkiaľ nadojené mlieko znášali do Riejky podobným spôsobom ako zobrazuje socha. Grobnik je slávny pre syr známy ako ‘grobnički sir’, ktorý v Rijeke môžete ochutnať na mnohých miestach.

Kultúrne akcie v Rijeke

V Rijeke sa počas celého roka koná množstvo kultúrnych akcií. Najväčšia z nich je ‘Riječki karneval’, v ktorom sa v maskách predvádza okolo 10 tisíc účastníkov a navštívi ho asi 100 tisíc návštevníkov. Karneval v Rijeke je po karnevale v Rio de Janiero a Benátkach tretí najväčší karneval na Zemi. Karneval sa však nekoná v lete ale v mesiacoch január až február (17.1. – 10.2.2016). V meste je veľa galérií a divadiel a koná sa tu aj množstvo veľtrhov, výstav a kongresov. Významnou akciou je aj regata Fiumanka, kedy je v zálive pri Rijeke množstvo plachetníc z celého sveta. Fiumanka sa koná približne v polovici júna. Počas večerov v mesiacoch jún až august sa v rôznych častiach Rijeky (na námestí aj na plážach) konajú divadelné predstavenia, koncerty a rôzne iné kultúrne akcie (Riječke ljetne noći). Program je vhodný nielen pre dospelých, ale aj pre deti.

V Rijeke je pekný futbalový štadión klubu HNK Rijeka s kapacitou vyše 10 tisíc ľudí. Pre milovníkov windsurfingu odporúčame kemp Preluk, pri ktorom je more vhodné práve na tento šport. Ďalší kemp v blízkosti Rijeky má názov Rijeka.

Z Rijeky odporúčame výlet do starobylého mestečka Kastav, ktoré leží len 11 km severozápadne na 378 metrovom vrchu. Kastav je opevnené mesto s kostolom Svätej Trojice z 13. storočia. Každoročne v lete sa tu koná hudobný festival. Výhľady z mesta na okolité lesy a more sú úžasné. Odporúčame ochutnať jedlá v rodinnej reštaurácii Kukuriku, ktorá funguje už vyše 115 rokov. Brána do mesta bola postavená v roku 1731. Na námestí je niekoľko reštaurácií a pekných kaviarničiek, v ktorých si kávu určite vychutnáte.

Čo je v meste:

 • nákladný prístav
 • hotely
 • divadlá, múzeá, galérie
 • diskokluby, reštaurácie, bary
 • futbalový štadión
 • prírodovedecké múzeum s botanickou záhradou

Zaujímavosti o meste Rijeka

 • torpédo bolo vynájdené v Rijeke. Vynálezcom je miestny obyvateľ Ivan Luppis, ktorý ho vynašiel s britským inžinierm Robertom Whiteheadom. Názov torpedo vymyslel pán Witeahed. Miestna továreň vyrábala v roku 1943 160 torpéd mesačne.
 • v Rijeke bol vyrobený prvý chorvátsky hraný film
 • prvá transplantácia obličky v celej bývalej Juhoslávii bola vykonaná v Rijeke
 • v roku 1786 bola otvorená prvá škola pre pôrodné asistentky v Chorvátsku
 • najstarší rockový klub v Rijeke (druhý najstarší v Chorvátsku) sa volá Palach a je pomenovaný po českom študentovi Janovi Palachovi, ktorý sa upálil na protest proti okupácii Česko-Slovenska vojskami Varšavskej zmluvy.
 • prvá rocková skupina v bývalej Juhoslávii – Uragani, pochádza z Rijeky
 • prvá chorvátska punková skupina Paraf pochádza z Rijeky
 • chorvátsky hip-hop sa začal v Rijeke
 • najstarší výťah v Chorvátsku sa nachádza v Rijeke
 • prvý chorvátsky parník bol vyrobený v Rijeke
 • chorvátsku národnú hymnu zložil v Rijeke Antun Mihanović
 • prvý bankomat v Juhoslávii bol spustený v Rijeke v roku 1984

Doprava v meste Rijeka

Parkovanie v Rijeke

Parkovanie v meste Rijeka je dosť komplikované a turisti ho nenavštevujú až tak ako iné veľké mestá Chorvátska. Ak sa sem niekedy vyberiete, dúfame, že vám pomôžu naše rady.  V meste Rijeka sú ako otvorené, tak i garážové verejné parkoviská. Je tu celkovo vyše 200 parkovacích miest pre postihnutých ľudí. Informácie sa dozviete v Turistickom Informačnom Centre na adrese Korzo 14 alebo na tel. čísle +385 51 335 882. Cena parkovania je okolo 6 HRK na hodinu, cez víkendy zvyčajne ešte lacnejšie. V nasledovnej mape je prehľad parkovacích miest.

MHD

Mesto Rijeka má veľmi efektívnu verejnú dopravu a niektoré autobusy sú šetrné k životnému prostrediu – jazdia na zemný plyn.

Taxi

Ceny taxi sú aj v sezóne celkom nízke a taxi je výhodný spôsob ako sa rýchlo dostať k pekným pamiatkam. V centre mesta sú tri stanoviská taxíkov:

Letisko

Pri meste Rijeka nie je letisko. Najbližšie letisko sa nachádza na ostrove Krk vo vzdialenosti 30 km od mesta.

Turistický autobus

V Rijeke premáva od 13. júna do 15. septembra autobus určený pre turistov. Cená lístka je 50 HRK pre dospelého a 35 HRK pre dieťa od 4 do 12 rokov. Lístok platí 24 hodín a počas jazdy si môžete vypočuť sprievodcu v niekoľkých jazykoch.

Pláže v okolí mesta Rijeka

Skalete

Pláž Skalete je vhodná najmä pre mladých ľudía a vsetkých, ktorí obľubujú športové aktivity v blízkosti mora. V mori je ihrisko na vodné pólo a zdatnejší plavci si tu môžu skúsiť tento náročný šport. Pláž je tvorená zo skál, ale do mora je upravený vstup po rebríku. Pláž je určená najmä pre dobrých plavcov.

Pozdĺž pláže sa tiahnu stromy, ktoré zabezpečujú dostatok tieňa počas letných horúčav.

Čo je na pláži:

 • ihrisko na vodné pólo
 • wc
 • sprcha

Kantrida (Igralište)

Pláž Kantrida je pekná kamienková pláž vhodná pre všetky vekové kategórie. Najväčšie zastúpenie počas letných dní tu však majú rodiny s deťmi. Večer sa však táto kľudná pláž mení na miesto stretávania mladých ľudí. Pri pláži je parkovisko a nad plážou vedie pohodlná promenáda.

V blízkosti pláže je futbalový štadión Kantrida, ktorý je rovnako ako pláž pomenovaný po tejto časti mesta Rijeka. Tento pekný štadión využíva najmä klub HNK Rijeka má kapacitu vyše 12 tisíc divákov, ale dosiahol už aj rekordnú návštevnosť 25 tisíc.

Čo je na pláži:

 • prenájom lehátok
 • plážový bar
 • plážový volejbal
 • parkovisko
 • wc, sprchy

Sablićevo

Sablićevo

Jedna z najstarších pláži v meste Rijeka. Nachádza sa len kúsok východne od centra mesta. K pláži vedú kamenné schody a pláž je vhodná pre rodiny s deťmi aj seniorov. Pri pláži je možnosť bezplatného parkovania. Na pláži sú sprchy aj prezliekacie kabínky.

Čo je na pláži:

 • sprcha
 • prezliekacia kabínky
 • wc

Glavanovo

Pláž Glavanovo je vhodná pre rodiny s deťmi a tiež pre seniorov. Vstup do mora je plytký a nad plážou sa nachádza útes, ktorý v letných horúčavách poskytuje príjemný tieň. Pláž je kamienková s vybetónovanými plochami a je zasadená v peknom prostredí obklopená zeleňou

Prístup k pláži je po kamennom schodisku. Na pláži je sprcha a v blízkosti pláže sú obchody, ubytovanie aj reštaurácie.

Čo je na pláži:

 • sprcha

Pećine

Kamienková pláž Pećine sa nachádza pod útesom na juhu Rijeky. Z pláže je výhľad na nákladné lode odchádzajúce z neďalekého prístavu, čo je ale pre turistu skôr zaujímavý ako rušivý pohľad. Útes je zabezpečený pletivom a netreba mať obavy z padajúcich skál.

Pod útesom je dostatok tieňu. Z vrchu je na celú pláž pekný pohľad a dolu sa schádza kamenným schodiskom. Celá pláž je veľmi zaujímavá i keď dosť malá. Nad plážou sú v tesnej blízkosti potraviny. Pohľad na pláž vám poskytne nasledovné video.

Čo je na pláži:

 • bufet
 • sprcha

Preluk

Pláž Preluk sa nachádza 10 km severo-západne od Rijeky pri kempe Preluk. Je to kamienková pláž a ráno tu býva veterno, čo využívajú windsurfisti a jachtári, ktorých tu býva veľa. Do centra Opatije sú to 2 km a z kempu Preluk jazdí autobus č. 32. Pri pláži je upravený vjazd do mora pre menšie plavidlá.

Kemp je dobre vybavený, má kapacitu 600 ľudí a je v ňom reštaurácia, obchod, hygienické zariadenia a tiež motokárová trať, kde si môžete zazávodiť a príjemne spestriť dovolenku pri mori. Motokárová trať je zasadená v peknom prostredí plnom zelene.

Čo je pri pláži:

 • kemp s obchodmi a športoviskami
 • motokárová trať

Mapa pláži v meste Rijeka a okolí

Ubytovanie v Rijeke

Booking.com

Pridaj komentár