Ostrov Rab

ostrov Rab

Ostrov Rab sa nachádza južne od ostrova Krk, východne od ostrova Cres a severne od ostrova Pag blízko severného chorvátskeho pobrežia. Aj keď ostrov vyzerá z pevniny ako neobývaná skala bez stopy po zeleni, z druhej strany je to miesto plné krásnych pokojných pláží a zátok s množstvom zelene. Po ostrove Mljet je Rab druhým najzelenším chorvátskym ostrovom.

Turizmus na ostrove Rab má vyše storočnú tradíciu a je tu pomerne dobre rozvinutý. Vlajkovou loďou turizmu ostrova je historické mesto Rab, postavené za vlády Benátčanov v 13. storočí. Ďalšie pekné miesta vítajúce dovolenkárov sú Lopar, Barbat, Banjol, Palit, Kampor, Mundanije a Supetarska Draga. Klíma ostrova Rab je ideálna pre ľudí s dýchacími problémami i pre ľudí s chorobami srdca. Počas 2. svetovej vojny bol na tomto ostrove koncentračný tábor, čo dnes pripomína pamätný komplex pri dedine Kampor. Ostrov Rab ponúka turistom bohaté kultúrne dedičstvo, krásnu prírodu, čisté pláže a počas leta množstvo festivalov a kultúrnych akcií. Miestni ľudia sú tú dobrosrdeční a po čase sa tu budete cítiť ako rodení ostrovania.

Základné informácie o ostrove Rab

Počet obyvateľov9480
Rozloha86 km2
Najvyšší vrchKamenjak (408 m)
Hlavné mestoRab
Dĺžka pobrežia121 km
Vzdialenosť od Bratislavy637 km (6 hod. 45 min.)

Čo je na ostrove Rab:

 • veľké možnosti ubytovania v hoteloch a v súkromí
 • prístav
 • reštaurácie, obchody
 • prenájom lodí a áut
 • možnosti športu (potápanie, šnorchlovanie, turistika)

Zaujímavosti ostrove Rab

 • z kameňa vyťaženého na ostrove Rab sú postavené katedrály na Rabe, v Zadare i Šibeniku
 • na ostrove nie je jediný jedovatý had
 • je tu vyše 300 prameňov pitnej vody
 • kedysi sa tu vyrábal hodváb
 • Rab je jeden z najzelenších ostrovov Jadranu
 • Rab je obľúbeným miestom nudistov a naturistov
 • pláž Kandarola je prvá nudistická pláž v Európe
 • z mesta Lopar na Rabe pochádza sochár svätý Marin, ktorý založil republiku San Maríno, najstarší štát Európy

Počasie na ostrove Rab

ostrov Rab večer

Na ostrove Rab je mierna klíma, ktorá sa líši od tej na pevnine. Je to hlavne vďaka trom hrebeňom, ktoré chránia ostrov pred studeným vetrom pohoria Velebit. V lete vanie od mora príjemný vánok, vďaka ktorému sa lepšie znášajú vysoké teploty. Rab patrí k najslnečnejším častiam Európy s vyše 90 slnečných dní ročne. Počas leta sa tu zamračí a prší len veľmi zriedka a v najteplejšom mesiaci júl je slnečno aj 12 hodín denne. More v okolí ostrova je teplé, vhodné na kúpanie od mája do polovice októbra. Vtedy teplota mora takmer neklesá pod 20°C a v sezóne má more teplotu 26°C. Zimy sú tu mierne s priemernou teplotou mora 12°C, otužilejší turisti sa tu môžu vykúpať aj v zime.

Doprava na ostrov Rab

Autom a loďou

Na ostrov chodia denne trajekty z Rijeky do mesta Rab – plavba trvá 1 hod 40 minút. V lete od júna do septembra sa dá dostať na Rab z prístavu Baška na juhu ostrova Krk do mesta Lopar na severe ostrova Rab, kedy plavba trvá asi 15 minút. Obe spojenia zabezpečuje spoločnosť Jadrolinija (na stránke stačí zadať dátum, kedy cestujete, nástupný prístav a konečnú destináciu a zobrazí vám mapu cesty a po kliknutí na Price list aj ceny za osobu, auto, motocykel…).

Denne premáva spoj tiež medzi mestom Jablanac na pevnine a Mišnjak, ktoré sa nachádza vo východnej časti ostrova. Toto spojenie zabezpečuje Rapska Plovidba a cez letnú sezónu chodí spoj každú polhodinu. Na jeden trajekt vojde okolo 40 osobných áut. V sezóne však neodporúčame cestovať v piatky a soboty, kedy sa striedajú turnusy dovolenkárov a v prístavisku Jablanac sa tvoria kilometrové kolóny áut čakajúcich na nalodenie. V tejto kolóne ľahko uviaznete na pár hodín a ako už raz vojdete, už niet cesty späť iba čakať na trajekt a v pravidelných intervaloch posúvať auto v kolóne. Odporúčame prísť do prístavu v skorých ranných hodinách, kedy ešte nie je toľko áut. Lístok pre vodiča a osobné auto je od 100 do 15 kún podľa veľkosti vozidla. Za osobu sa platí 15 kún, dieťa od 3 do 12 rokov 6 kún, za motorku sa platí 26 kún (ceny roku 2012).

Autom sa dá na ostrov dostať cez Rakúsko alebo cez Maďarsko. V tabuľke sú vypísané najväčšie mestá, cez ktoré vedú jednotlivé trasy.

Cesta cez Rakúsko z Bratislavy Cesta cez Maďarsko z Komárna
Bratislava
Viedeň
Graz
Maribor
Zagreb
Karlovac
Žuta Lokva
Senj
Stinica
Rab
Komárno
Budapešť
Székesfehérvár
pozdĺž jazera Balaton
Zagreb
Karlovac
Žuta Lokva
Senj
Stinica
Rab

Autobusom (z Rijeky a Zadaru) a loďou

Denne chodia 2 autobusy z Rijeky do mesta Rab s nalodením v prístave Jablanac. Ďalšie 2 autobusy chodia zo Zadaru. Počas leta sa miesta v autobusoch rýchlo zapĺňajú.

Doprava po ostrove Rab

Na ostrove Rab nie je problém cestovať bez auta vďaka častým spojom medzi mestami Lopar a Rab. Dobré autobusové spojenie je aj medzi mestami Rab a Kampor, Barbat a Suha Punta v juhozápadnej časti ostrova.

Taxi a vodné taxi

V každom väčšom rezorte nie je problém zohnať taxi, ktorá vás odvezie kdekoľvek na ostrove. Telefónne čísla a bližšie informácie nájdete na stránke www.taxi-transferservice.hr.

Od hotela Istra v meste Rab premáva 4-krát denne vodné taxi do turistického komplexu v Suha Punta a na nudistickú pláž Frkanj FKK.

Fauna a flóra na ostrove Rab

Vďaka slnečnému počasiu sa na ostrove Rab darí zeleni, ktorej tu je neúrekom. Rastie tu plno figovníkov, olivovníkov, hrozna, z bylinek šalvia a takmer na každom kroku rozmarín. Sú tu borovicové a dubové lesy v oblasti známej ako Kalifront alebo Dundovo, ktoré sú prírodná rezervácia. Kde tu rastú sedmokrásky, fialky, orchidey, ruže a divoké karafiáty.

Na pastvinách Rabu sa pasú ovce, kozy a môžete stretnúť somáre. Obyvatelia chovajú sliepky, ošípané i morky. Z menších cicavcov to sú potkany, myši i netopiere. Spolu tu žije alebo sa sem sťahuje okolo 160 druhov vtákov. Na ostrove hniezdia sovy a jastraby. Ako doma sú tu bažanty, holuby a samozrejme čajky. Menej zriedkavý je orol a sup bielohlavý, sťahujú sa sem kukučky i labute. Z plazov to sú najmä jašterice, zmije, ktoré nie sú jedovaté. Tiež rôzne žaby, motýle, včely, čmeliaky a hlasné cvrčky. Z morského života okrem mnohých druhov rýb treba spomenúť kraby, krevety, sépie, chobotnice či kalamáre. Pri kúpaní sa však nemusíte obávať a keď šnorchlujete možno tieto morské tvory ani neuvidíte.

Turistické oblasti na ostrove Rab

Mesto Rab

Mesto Rab a jeho neporovnateľnú atmosféru a historické vydláždené uličky si zamilujete. Nad mestom sa týčia 4 zvonice, ktoré stoja v rade za sebou na pobreží a v noci by sa dalo svietiace mesto pri pohľade z mora porovnať veľkej plachetnici so štyrmi stožiarmi. Mesto má akoby dve časti, starú a novú. Stará časť je zachovalá a rozprestiera sa na úzkom polostrove a nová časť pokračuje východne k letoviskám Banjol a Barbat. Celoročne tu žije okolo 6000 obyvateľov, ale v lete sa to tu turistami len tak hemží. Nočný život je tu celkom rozvinutý a je tu dosť možností na vytancovanie či na popíjanie drinkov.

Čo je v meste:

 • hotely
 • apartmány
 • prístav
 • reštaurácie a bary
 • kostoly
 • obchody a stánky so suvenírmi

Lopar

Dedinka Lopar sa nachádza na polostrove plnom malých zátok, v ktorých je 22 nádherných pieskových pláží. Nachádza sa tu aj famózna Rajská pláž, jedna z najkrajších chorvátskych pláží. Dedinka sa nachádza 14 km severozápadne od mesta Rab. Dedinčania sú veľmi prepojení s minulosťou a obzvlášť hrdí sú na svojho predchodcu sochára menom Marin, ktorý založil republiku San Maríno a ktorý pochádza práve z Loparu. Vďaka dobrej polohe dedinky a prírodnej kráse okolia sa stal Lopar obľúbenou turistickou destináciou. Turizmus je tu dobre rozvinutý a sú tu rozsiahle možnosti ubytovania. Pri vchode do mesta je turistická kancelária, kde získate rôznorodé informácie o meste aj o ostrove. Z mesta Rab sa ľahko dostanete do Loparu pravidelným autobusovým spojom.

Čo je v dedine:

 • hotel
 • apartmány
 • ubytovanie v súkromí
 • kemp
 • obchody
 • turistické informačné centrum
 • športoviská
 • ambulancia
 • reštaurácie (San Lorenzo, Feral, Laguna)
 • pošta
 • malý prístav

Kampor

Letovisko Kampor leží na severozápadnom cípe ostrova Rab. Spolu s oblasťou v okolí dediny Mundanije patrí Kampor k najzelenším oblastiam Rabu. Názov letoviska je odvodený od talianskeho slova ‚kampus‘, čo v preklade znamená pole. Kampor sa nachádza 5 km od hlavného mesta Rab a na rozdiel od neho je tu väčší kľud a malá premávka. V kostole Sv. Eufémie je etnografické múzeum a zbierka Ambróza Testena – jedna z najstarších knižníc na Jadrane. V blízkosti Kamporu sa nachádza prírodná rezervácia Dundo s množstvom cyklotrás a turistických chodníčkov. Z rybárskeho prístavu je výhľad na peknú pieskovú pláž s mierne klesajúcim dnom, čo ocenia najmä rodiny s deťmi a neplavci. Počas leta sa v Kampore koná veľa kultúrnych akcií. 

Čo je v meste:

 • ubytovanie
 • malý prístav
 • reštaurácie, bar
 • supermarket, ambulancia, informačné stredisko
 • ihrisko na petangue, potápačské centrá
 • možnosti športu (futbal, basketbal, volejbal, turistika, potápanie, plachtenie)
 • františkánsky kostol Sv. Eufémie

Suha Punta

Tiché turistické stredisko Suha Punta patrí pod mesto Kampor, od ktorého je vzdialené 1 kilometer. Suha Punta je obklopená zeleňou, zväčša ihličnanmi a je tu teda dostatok príjemného tieňa. Blízkosť lesu v prírodnej rezervácii Dundo s množstvom chodníčkov môžete využiť na prechádzky a schladenie v náročných letných horúčavách. Pri Suha je dlhá skalnatá pláž, nad ktorou sa tiahne borovicový les. Pláže sú to vhodné skôr pre plavcov, pri zálive sú ploché skaly a betónové plochy, na ktorých sa slnia dovolenkári. Vo večerných hodinách Suha Punta ožíva kultúrnymi akciami. Nádherné zelené prostredie tohto letoviska si ročne vyberá mnoho dovolenkárov z celej Európy.

Čo je v stredisku:

 • hotely, apartmány, chatky, bungalovy
 • obchody, stánky
 • možnosti športu (potápanie, plávanie)

Mapa letovísk na ostrove Rab 

Pláže na ostrove Rab

Sahara (nudapláž)

Pláž Sahara je nádherná pláž a je to jedna z najkrajších pláží v Chorvátsku. Sahara je nudistická pláž s krásnym pieskom, plytkým morom a skalami po stranách. Pláž je ďalej od davu turistov a je to aj v lete celkom kľudná a nepreľudnená pláž. Zariadenia na pláži nečakajte žiadne, pláž je úplne ponechaná prírode.

V lete však chodí na pláž obchodník na lodi a predáva ovocie, vodu, nanuky a iné občerstvenie. Nad plážou sa týči kopec s pekným výhľadom do okolia. Na pláž sa dostanete len pešo alebo loďou. Pešo je to okolo 20 minútová pekná prechádzka z mesta Lopar cez lesnatý kopec. Z Loparu je cesta pekne vyznačená ceduľkami.

Rajská pláž (Rajska plaža)

Nachádza sa pri meste Lopar, 14 km od mesta Rab. Rajská pláž je dlhá 2 km, je piesková a je to jedna z najznámejších pláži na Jadrane. V hlavnej sezóne je tu plno dovolenkárov a je naozaj umenie nájsť si miesto na slnenie, lebo sem chodia turisti z celého ostrova.

Niet sa čomu čudovať, keď more je tu kryštálovo-čisté, v lete vyhriate až na 28°C. Dno je plytké a ešte aj pol kilometra od brehu siaha voda len po pás. Vaše deti sa tu dokonale vyšantia a na svoje si prídu aj neplavci. Nad plážou sa môžete skryť do tieňa stromov a kríkov. V roku 2003 získala pláž modrú vlajku. V blízkosti je známa nudistická pláž Sahara.

Čo je na pláži:

 • kemp v blízkosti pláže
 • hotelový komplex San Maríno, privátne apartmány
 • možnosti športu (tenis, minigolf, pingpong, futbal, tobogány)
 • reštaurácie a bary
 • sprchy, šatne, wc
 • prenájom lehátok a slnečníkov
 • plavčík
 • zariadenia pre telesne postihnutých
 • modrá vlajka

Kandarola (nudapláž)

Pekná nudistická pláž na ostrove Rab v zátoke Kandarola. Je to prvá a najstaršia nudistická pláž v Európe s založil ju kráľ Eduard VIII, ktorý sa tu kúpal nahý so svojou ženou Wallis Simpson. Nazýva aj Anglická pláž alebo po chorvátsky Engleska plaža.

Je dlhá okolo 1,5 km a z veľkej časti je skalnatá s kamienkovým prístupom do mora. Kandarola sa nachádza blízko letoviska Suha Punta na juhu ostrova na polostrove Frkanj. Je tu veľa borovíc, ktoré poskytujú príjemný tieň. Na pláž sa platí symbolické vstupné, ktoré sa vyberá do 14.00 hod. V mori sú morský ježkovia a ostré skaly, je vhodné používať topánky do vody alebo byť opatrný pri vstupe do mora. Na pláž sa dostanete viacerými spôsobmi. Buď člnom z mesta Rab od hotela Imperial každú hodinu za približne 2,6€, alebo vodným taxi z prístavu dedinky Palit (5 minút chôdze z mesta Rab) blízko budovy Thalassotherapie. Ďalšia možnosť je ísť autom z mesta Rab do dedinky Kampor, kde za kostolom Sv. Eufémie pri reštaurácii Eufemja zabočíte doľava k hotelu Eva v Suha Punta. Potom pôjdete pešo k moru a pri betónovom chodníku zabočíte doľava. Vstupné (okolo 90 centov)sa platí v malej drevenej búdke.

Čo je na pláži:

 • sprchy, wc
 • reštaurácie
 • športové zariadenia

Mapa pláží na ostrove Rab

Ubytovanie na ostrove Rab

Booking.com

Pridaj komentár