Trogir Chorvatsko

Nádherné historické mesto Trogir leží 25 km severne od Splitu. Centrum mesta sa nachádza na ostrovčeku medzi chorvátskou pevninou a ostrovom Čiovo, s ktorými je spojené mostami. Trogir je malé mesto, ktorého krásy sa dajú objaviť za pár hodín. Je tu na malej rozlohe veľa pamiatok a navštíviť sa oplatí najmä katedrála sv. Lovre, pevnosť Kamerlengo (kaštel Kamerlengo), ale aj obyčajná prechádzka úzkymi uličkami je veľmi inšpiratívna. Pri návšteve mesta Trogir zistíte na vlastnej koži, že mesto je od roku 1997 právom zaradené do zoznamu UNESCO. Trogir je jedno z najzachovalejších stredovekých miest v Európe.

Užite si prechádzky po promenáde s prístavom

V meste je pekná promenáda lemovaná palmami a reštauráciami, ktorá končí pri neprehliadnuteľnej pevnosti Kamerlengo. Pri promenáde kotvia luxusné jachty a večer tu je veľmi živo. Na konci promenády blízko Kamerlenga je nástupište na lode spoločnosti Jadrolinija, s ktorými sa dostanete na blízke ostrovy Veľký Drvenik a Malý Drvenik. Loď sa ešte zastavuje v prístave Seget Donji, kde sa dá nalodiť s autom.

Trhovisko s rozsiahlou ponukou zaujímavého tovaru a rybí trh

Cez deň veľa ľudí zamieri na miestne trhovisko, kde kúpite rôzne suveníry, mušle, oblečenie, nafukovačky do vody, uteráky, potápačskú výbavu i dobré jedlo a pitie. Miestne žienky tu ponúkajú domácu zeleniu a ovocie a mnohí vám dajú zadarmo ochutnať. Blízko hlavného trhoviska, cez cestu sa nachádza rybí trh, kde kúpite čerstvé ryby. Vedľa rybieho trhu je supermarket. Trogir navzdory svojej rozlohe, ponúka veľmi veľa a či už sa v meste ubytujete, alebo bude pre vás len východiskovou stanicou na blízke ostrovy, mesto vo vás zanechá príjemné spomienky.

Základné informácie o meste Trogir

Počet obyvateľov13 260 (2011)
Vzdialenosť od Bratislavy800 km

Čo je v meste Trogir:

 • hotely, apartmány, penzióny
 • reštaurácie, bary
 • trhovisko, obchody so značkovým oblečením
 • rybí trh
 • zlatníctva, supermarket
 • pevnosť Kamerlengo, pevnosť sv. Marka
 • katedrála sv. Lovre
 • múzeum mesta Trogir
 • prístav, autobusová stanica
 • letisko vo vzdialenosti 6 km
 • futbalové ihrisko (medzi Kamerlengom a pevnosťou sv. Marka)
 • kostoly (sv. Petra, sv. Barbory)

Zaujímavosti o Trogire

 • mesto Trogir prvýkrát osídlili Gréci v 3. storočí pred n.l., ktorí sem prišli z ostrova Vis
 • Trogir je jedno z najstarších miest na Jadrane
 • názov mesta pochádza z gréckeho slova ‚tragos‘, ktoré v preklade znamená cap
 • Trogir často turisti nazývajú ako mestské múzeum
 • turizmus je pre mesto veľmi dôležitý a tvorí polovicu príjmov rozpočtu mesta
 • v oblasti mesta Trogir je vyše 20 tisíc lôžok pre turistov
 • lodenica v Trogire bola založená začiatkom 20. storočia a má kapacitu dve 55 tisíc tonové lode

Počasie v Trogire

Leto v Trogire je na dovolenku pri mori ako stvorené a od júna do konca augusta vás bude čakať slnečná dovolenka. Je možné, že sa objaví nejaká prehánka, ale niekoľkodňové dažde sú tu v lete výnimočné.

TROGIR Predpoveď počasia

Pamiatky v meste Trogir

Pevnosť Kamerlengo

Kamerlengo Trogir

Pevnosť Kamerlengo bola vybudovaná za nadvlády Benátčanov v 13. až 15. storočí. Názov pochádza z talianskeho slova camerlengo, čo znamená komorník. V lete sa tu konajú rôzne koncerty a predstavenia.

Smerom od pevnosi Kamerlengo k Čiovskemu mostu je prístav, kde kotvia rôzne luxusné jachty a tiež lode spoločnosti Jadrolinija, ktoré prepravujú ľudí na blízke ostrovy.

Otváracia doba: 15.6. – 15.9. od 9:00 do 20:00 hod.
Vstupné: Dospelý: 10 kn Deti: 5 kn

Pevnosť sv. Marka (Tvrđava sv. Marka)

pevnosť svätého Marka Trogir

Pevnosť sv. Marka sa nachádza za futbalovým ihriskom za pevnosťou Kamerlengo. Bola postavená Benátčanmi v 15. storočí na obranu pred Turkami. V 17. storočí boli pristavené bašty, ktorých zvyšky sú v mori dodnes viditeľné. Ako pevnosť sv. Marka, tak i pevnosť Kamerlengo boli súčasťou mohutného opevnenia Trogiru. Hradby, ktoré boli súčasťou opevnenia nie sú zachované, ale našťastie pevnosť sv. Marka aj pevnosť Kamerlengo sú vo veľmi dobrom stave.

Múzeum mesta Trogir

muzeum mesta trogir

Múzeum mesta Trogir sa nachádza v centre mesta. Bolo otvorené v roku 1966 a návštevníkom ponúka vzácne artefakty z histórie Trogiru. Múzeum tvorí niekoľko spojených domov patriacim rodine Garagnin-Fonfogna a v jednotlivých miestnostiach sa nachádzajú tématicky zamerané zbierky. Je tu knižnica rodiny Garagnin-Fonfogna, izba s dielami sochára Ivana Duknovića, zbierky z 10.-15. storočia, 16.-18. stor. a 19-teho storočia., archeologická zbierka, lapidárium a zbierka obrazov chorvátskeho maliara a básnika menom Cata Dujšin-Ribar.

Vstupné:

Dospelý: 10 kn

Deti: 5 kn

Otváracie hodiny
máj, jún, septemberjúl a augustoktóbernovember až apríl
Po-So 9:00-12:00 a 17:00-20:00každý deň 9:00 to 13:00 a 17:30 to 21:30Po-So 9:00 to 14:00Po-Pia 9:00 to 14:00

Katedrála Sv. Vavrinca (Sv. Lovre)

katedrála trogir

Najimpozantnejší monument v meste sa nachádza v západnej časti historického centra Trogiru neďaleko od múzea. Katedrála bola postavená na základoch katedrály zbúranej v 12. storočí, ktorá bola takisto zasvätená sv. Vavrincovi. Stavba súčasnej katedrály Sv. Vavrinca trvala dlhé 4 storočia. Veža má výšku 47 metrov a návštevníci môžu po schodoch vyšlapať hore, odkiaľ je nádherný výhľad na Trogir. Najzaujímavejším prvkom katedrály je vchodová klenba s vytesanými postavami z Biblie (medzi inými ukrižovanie Krista), ktorú takmer celú vytesal chorvátsky sochársky majster Radovan. Táto práca je považovaná za majstrovské dielo chorvátskeho stredovekého umenia.

Otváracia doba: 8:00 – 12:00 a 4:30 – 19:00

Mestská hodinová veža

Hodinová veža Trogir

Mestská hodinová veža sa nachádza na námestí Jána Pavla II. (Trg Ivana Pavla II). Hodinová veža bola kedysi súčasťou malého kostolíka Sv. Sebastiána, ktorý bol postavený v roku 1422 a mal ochráňiť mesto pred morom. Nad vchodom do veže sú dve sochy: socha Krista a pod ňou socha Sv. Sebastiána od talianskeho architekta a sochára Niccolo Fiorentino (považované za jeho najlepšie dielo).

Hodinová veža v Trogire

Vedľa veže je kamenné námestíčko (Gradska loža), kde si môžete posedieť na káve či dať si malé občerstvenie. Na tomto námestí sa v minulosti vykonávali verejné tresty tých, ktorí porušili zákon. Zo schodoch pri námestí boli občanom oznamované najdôležitejšie správy.

Mapa pamiatok v meste Trogir

Pláže pri meste Trogir

Priamo v meste Trogir nie je veľa možností na kúpanie a Trogir je vhodný skôr na prehliadku, ale neďaleko centra Trogiru je zopár pláží ako Seget Donji pri jachtovom prístave alebo v obľúbenom stredisku Medena pár km od Trogiru. Ak prejdete cez most na ostrov Čiovo, tam nájdete dostatok pláží a ubytovania.

Seget Donji

Seget Donji Trogir

Pláž sa nachádza v dedinke Seget Donji, kúsok od prístavu, kde sa naloďujú autá na ostrovy Drvenik Mali a Drvenik Veli. Seget Donji je pekná dedinka s kamennými domčekmi a kameňmi dláždennými chodníkmi. Je tu veľa možností ubytovania. Pláž je kamienková lemovaná palmami a lavičkami. V blízkosti pláže sú mnohé apartmány a reštaurácie. Prístup do mora môže byť pre staršie osoby trochu komplikovaný, keďže sa kamienky hýbu pod nohami.

Treba byť preto opatrní. V lete býva pláž plná, lavičky a miesta v tieni pod palmami sa hneď obsadia, ale s miestom na uterák nebudete mať problém.

Čo je na pláži:

 • reštaurácie
 • palmy
 • lavičy
 • prezliekárne
 • možnosti športov (parasailing, windsurfing, plážový volejbal)

Okrug Gornji (na ostrove Čiovo)

Najznámejšia pláž pri meste Trogir, Okrug Gornji, leží pri rovnomennom meste 3 km od historického centra mesta na juhu ostrova Čiovo. Pláž sa skladá z množstva malých okruhliakov a má dĺžku 2 km. V lete navštevuje túto pláž veľké množstvo turistov, ktorí sú ubytovaný v meste Trogir alebo priamo na ostrove Čiovo.

Pláž je známa aj pod názvom ‘Okrug Copacabana’. Pomenovanie po známej brazílskej pláži je zrejme pre nočný život na pláži Okrug, kde z barov hrá dobrá hudba a každá generácia si tu príde na svoje. Z Trogiru sem jazdí autobus (zastávka Okrug Gornji).

Čo je na pláži:

 • reštaurácie, pizzérie
 • kaviarne, bary
 • detské ihrisko
 • možnosti vodných športov (vodné lyže, parasailing, windsurfing, šlapacie bicykle)

Medena (Seget Donji)

Pláž Medena leží pri dedinke Seget Donji vo vzdialenosti 4 km od Trogiru. Medena je 3 km dlhá kamienková pláž lemovaná borovicami. Na pláž sa dostanete z Trogiru autobusom, zastávka je priamo pri pláži. Pešo z centra Trogiru trvá cesta okolo pol hodinu. Pláž ponúka dostatok tieňa a rozsiahle možnosti športu a aktívneho oddychu. Medena je obľúbené letovisko Slovákov, pričom do Trogiru sa dá zájsť aj pešo.

Pre deti sú tu denné animátorské programy. V blízkosti sú rozsiahle možnosti ubytovania.

Čo je na pláži:

 • hotel
 • lehátka so slnečníkmi
 • možnosti športu (tenisové kurty, ihriská na basketbal i futbal, plážový volejbal)
 • vodné športy (nafukovací banán, vodné lyže, windsurfing, parasailing)
 • tobogán
 • minigolf

Mapa pláží pri Trogire a na ostrove Čiovo

Ubytovanie v Trogire

Booking.com

1 komentár

Pridaj komentár