Veli Drvenik

Ostrov Veľký Drveník sa nachádza vedľa Malého Drveníku približne 8 km od mesta Trogir. Necelé 4 km juhovýchodne leží ostrov Šolta. Ostrov bol pomenovaný po meste Drvenik na Makarskej. Ostrov bol poprvýkrát osídlený v 15. storočí pastiermi z okolia Trogiru a mesta Drvenik, ktorí sa sem prišli skryť pred Turkami. Obyvatelia sa okrem turizmu živia rybolovom a poľnohospodárstvom. Na Veľký Drveník sa dá dostať loďou z mesta Trogir. Ak prichádzate autom, potom sa dá nalodiť iba v prístave Seget Donji, ktorý sa nachádza 1 km od Trogiru. Pre tých, ktorí sem prichádzajú na jachte, sú dobre podmienky pre kotvenie pri pláži Krknjaš.

Ostrov je navzdory svojmu názvu maličký, ale nájdete tu kľud a úplne inú dovolenku ako ste boli doteraz zvyknutí. Na ostrove je všetko podstatné v pešej dostupnosti. Turistov tu z roka na rok pribúda, ale stále tu nie je turizmus až tak rozvinutý. Je tu obchodík s potravinami a dostatok reštaurácií a pizzérií. Ubytovanie ponúkajú najmä obyvatelia ostrova v súkromí. Žiadne veľké hotely tu nečakajte. Ostrov Veľký Drveník má krásne pieskové a kamienkové pláže, veľmi čisté more a nedotknutú prírodu. Za návštevu stojí najkrajšia pláž ostrova v zátoke Krknjaši na juhovýchode Veľkého Drveníku. Ak chcete prežiť dovolenku v kľude a krásnej prírode bez množstva turistov, potom je Veľký Drveník správna voľba.

Základné informácie o ostrove Drvenik Veli

Počet obyvateľov150 (2011)
Rozloha11,7 km2
Najvyšší vrchBuhalj (178 m)
Dĺžka pobrežia23,8 km

Čo je na ostrove Veľký Drveník:

  • ubytovanie
  • prístav
  • gotický kostol sv. Jure zo 16. storočia
  • barokový kostol sv. Mikuláša
  • reštaurácie

Počasie Drvenik Veli

DRVENIK VELI Predpoveď počasia

Fauna a flóra na ostrove Veľký Drveník

Rohovník obyčajný (Rogač) www.flickr.com | Comrade Foot

Veľký Drveník podobne ako Malý Drveník je známy hojnosťou rohovníkov obyčajných (rogač), ktoré rastú po celom ostrove. Rohovníky sa používajú v potravinárstve rozomleté na múku ako náhrada kakaa, pri bezlepkovej diéte, na dojčenskú výživu a tiež na kŕmenie dobytka. Miestny obyvatelia pália z rohovníka alkoholický nápoj Rakija od rogača. Zo strukov rohovníka sa vyrába aditívum E 410. 

Podmorský svet pri skalnatých brehoch Veľkého Drveníka je viac než zaujímavý, preto si nezabudnite priniesť potápačské okuliare a šnorchel. Na skalách sa dajú vidieť kraby a morské ježky. Pod morom okrem rôznych morských rýb uvidíte aj pekné morské hviezdice a množstvo mušiel. Odporúčame prechádzky po skalnatých brehoch, kde sa dá nájsť množstvo pekne sfarbených klepiet krabov. Pri pobreží Ostrova Drvenik Veli sa chovajú tuniaky a niektoré z nich dosahujú úctyhodné rozmery. Báť sa však nemusíte, tuniaky sú v oddelené pevnou sieťou a i tak by človeku neublížili.

Pláže na ostrove Veľký Drveník

Modrá lagúna – Krknjaši

ww.flickr.com | Josef Grunig

Pláž je pomenovaná po zátoke Krknjaši na juhovýchode Veľkého Drveníka. Zátoka je chránená dvoma ostrovčekmi Veľký a Malý Krknjaš. V lete tu kotví množstvo plachetníc a menších lodiek. Breh je skalnatý a počas letnej sezóny sa dá trocha ťažšie nájsť miesto na ležanie.

Na pláž sa dostanete z dedinky Drvenik Veli polhodinovou prechádzkou.

Čo je na pláži:

  • reštaurácia
  • domy s možnosťou ubytovania

Mapa pláží na ostrove Veli Drvenik

Pridaj komentár