Mesto ležiace pri severnom pobreží Španielska v Biskajskom zálive na pobreží Kantabrijského mora má dva mená. Baskická časť populácie mu vraví Donostia, viac sa však zaužíval španielsky názov San Sebastian. Tak či onak poskytuje toto mesto svojim návštevníkom podmanivé pláže a príjemné promenády, kde navyše nepanuje až prílišná horúčava, keďže tunajšie podnebie je miernejšie než na juhu Španielska a v Stredozemí. Medzi plážami sa vypínajú do výšky hory Monte Igueldo a Monto Urgull, ideálne na prechádzky v prírode a kochanie sa okolitou panorámou pod vami. Priamo v meste je niekoľko pekných pieskových pláží, medzi nimi Playa de la Concha, ktorá ma tvar oblúka alebo známa Playa de la Zurriola či Playa de Ondarreta.

Mesto Donostia a špeciálne záliv La Concha je veľmi obľúbený medzi bohatými Španielmi, ktorí tu hľadajú únik pred húfmi turistov v obľúbenejších destináciách Španielska. Ak máte chuť na výlet, na palube lode je dostupný malebný ostrovček Isla de Santa Clara v strede zálivu La Concha. Nad mestom sa z jednej strany týči vrch Urgull a z druhej strany vrch Igeldo. Hranica Francúzska je vzdialená len 15 km.

Kultúra v meste San Sebastian

San Sebastian patrí k hlavným kultúrnym centrám krajiny a počas roka sa tu konajú viaceré podujatia svetových rozmerov, ako napríklad Medzinárodný Filmový festival alebo Medzinárodný jazzový festival. Natrafíte tu na historické centrum, kráľovský palác, viaceré múzeá vrátane akvária plného podmorských pokladov a parky prekypujúce zeleňou. Navyše v roku 2016 je mesto San Sebastian (spolu s poľským mestom Wrocław) Európskym hlavným mestom kultúry. V roku 2013 boli Európskym hlavným mesto kultúry Košice spolu s Marseille. Hlavný príjem má mesto z obchodu a turizmu a turisti navštevujú San Sebastian celoročne, mnohí z nich smerujú cez mesto na púť do svetoznámeho pútnickeho mesta Santiago de Compostela. Hovorí sa, že San Sebastian je najdrahšie mesto Španielska a nasvedčujú tomu aj vysoké ceny nehnuteľností. V meste je množstvo zelene vďaka celoročnému jemnému dažďu, ktorí miestny nazývajú ako ‚chirimiri‘.

Základné informácie o meste San Sebastian

Počet obyvateľov196 409 (2011)
Dĺžka pobrežia66 km
Vzdialenosť od Bratislavy2130 km

Čo je v meste San Sebastian:

 • hotely, apartmány, penzióny
 • prístav, letisko
 • reštaurácie, kaviarne, bary, diskotéky
 • obchody, trhoviská
 • akvárium
 • kostol Sv. Vincenta, Katedrála Buen Pastor
 • Kongresové centrum Kursaal
 • pekný most María Cristina
 • park Alderdi-Eder
 • Palacio de Miramar

Zaujímavosti o San Sebastiane

 • Promenáda La Explanada de España je dláždená 6,6 miliónmi kusov dlaždíc v tvare vĺn a je lemovaná 400 palmami. Je to jedna z najkrajších a najznámejších mestských promenád v Španielsku. Na promenáde sa dá posedieť na kávičke alebo nakúpiť suveníry v stánkoch.
 • Alicante bola lákadlom pre dobyvateľov a našli sa tu pozostatky Kartágincoch, Feninčanoch, Rímanov i Grékoch.
 • Hrad Svätej Barbary na vrchu Benacantil postavili v 10. storočí Mauri a dnes je to jedna z najväčších stredovekých pevností v Európe.
 • Gotický kostol Svätej Márie pochádza zo 14.-16. storočia a vznikol prestavaním arabskej mešity.
 • Pri Alicante sa nachádzajú ryžové polia, na ktorých sa ročne vypestuje 115 tisíc ton ryže. Táto ryža je určená najmä na prípravu obľúbeného jedla pella.
 • Tapas, typické snáď v každej španielskej reštaurácii, bolo vymyslené práve v Alicante. Tapas sú v miskách podávané plnené olivy, syr, ryby, šunka a podobné.
 • V Alicante sídlilo jedno z najväčších filmových štúdií Európy – Ciudad de la Luz. V máji roku 2012 bolo toto filmové štúdio zrušené.

Počasie v meste San Sebastian

Mesto San Sebastian leží na severozápadnom konci pohoria Pyreneje kvôli čomu je tu veľmi premenlivé počasie. Celoročne je v okolí Donostie teplé počasie, ale v každom mesiaci roka je dosť veľké množstvo zrážok. Ako vidno aj z tabuľky pod textom, najmenej zrážok padne v mesiacoch jún a júl, ale nedá sa povedať, že by to boli suché mesiace. Pre turistov je práve leto najlepší čas na návštevu mesta, rovnako ako u iných oblastí Španielska. Práve počasa letných mesiacov sem chodia turisti a dovolenkári z celého sveta a zaplnia hotely. Preto aj cena za ubytovanie v San Sebastian je v lete najvyššia. Priemerné letné maximálne teploty sú do 25°C, čo je o poznanie menej ako teplota na juhu Španielska.

Kvôli nízkej vlhkosti vzduchu v lete sa teplota zdá byť vyššia. Avšak aj počas leta je dobré mať na pamäti, že po západe slnka je v San Sebastian chladnejšie a teplota klesá aj na 15°C. Počas letných dní je však dostatok priameho slnečného svetla a aj napriek častým dažďom sa nemusíte báť, že vám počasie pokazí dovolenku v meste San Sebastian.

Počas zimných mesiacov sa tu niekedy vyskytujú silné búrky. Priemerná teplot apočas zimných mesiacov počas dňa neklesá pod 9°C, v noci je na úrovni 5°C. Sneh tu napadne len veľmi zriedka, ale blízke Pyreneje ponúkajú v zime pohľad na zasnežené hory. V zime tu nesneží, ale zato sú tu silné zrážky, najmä v novembri a januári. Azda najmä kvôli počasiu je v zime v San Sebastiane najmenej turistov, čo sa dá využiť pre lacnú zimnú dovolenku v peknom meste.

SAN SEBASTIÁN Predpoveď počasia

Lákavé pláže San Sebastianu

pláž San Sebastian

San Sebastian je obdarenými tromi hlavnými plážami, z ktorých každá je špecifická niečím iným. Najnavštevovanejšou z nich je La Concha usadená v rovnomennej zátoke, hoci domáci jej občas hovoria aj La Perla. Či už ju nazvete mušľou alebo perlou, isté je, že je široké pobrežie pláže pokryté bielym pieskom, ktorý dokonale kontrastuje s tyrkysovými vodami Kantabrijského mora.Vďaka tunajšej zátoke je La Concha čiastočne izolovaná od vonkajšieho sveta a tunajšie more je tak pokojné, že sa v ňom bez obáv môžu kúpať aj deti a slabší plavci. Pre zmenu romantickým zážitkom je večerná prechádzka osvetlená lampami po promenáde Paseo de la Concha, z ktorej sa môžete vydať k aleji Alameda del Boulevard pokrytej obchodíkmi, reštauráciami a kaviarňami.

pláž v San Sebastiane

Druhou plážou v San Sebastian je Playa de Ondarreta, ležiaca na úbočí hory Monte Igueldo. Jej pobrežie široké 100 metrov dosahuje dĺžku jedného kilometra a okrem plávania sa na ňom turisti radi venujú aj opaľovaniu, plážovému volejbalu a ďalším aktivitám. V zimných mesiacoch prichádzajú na Playa de Ondarreta vyššie vlny a tak tu vtedy zase môžete zazrieť viacerých surfistov.

Poslednou z väčších pláží mesta je napokon Playa de la Zurriola, často prezývaná aj Pláž surfistov a jej domovom je zóna športových obchodov, umeleckých galérií a obchodných centier. Práve tu dosahuje Kantabrijské more celoročne najvyššie vlny, čo predstavuje vyhľadávanú výzvu pre surfistov, ktorí si svoju zručnosť a sily merajú aj v rámci viacerých súťažných disciplín. Pobrežie naproti tomu láka na hru plážového volejbalu, tenisu a futbalu.

Ubytovanie v San Sebastian

Booking.com

Pridaj komentár