ostrov Malý Drvenik Drvenik Mali

Mali Drvenik sa nachádza v strednej Dalmácii. Je to menší brat známejšieho ostrova Veľký Drveník (Veli Drvenik). Lodné spojenie na ostrov zabezpečuje spoločnosť Jadrolinija. Cesta pohodlnou loďou z Trogira trvá približne jednu hodinu. Loď z Trogira odchádza aspoň raz denne, pričom najskôr ide na Veľký Drveník, potom na Malý Drveník a naspäť. Dvakrát týždenne je možné zobrať auto na ostrov trajektom z prístavu Seget, ktorý sa nachádza 2 km západne od Trogiru. Ostrov je obývaný hlavne v centrálnej a východnej časti, má 50-60 obyvateľov.

Je tu maličký kostolík, cintorín, obchod, pekáreň a viacero reštaurácií, ktoré ponúkajú morské špeciality. Najvyšší vrch je Glavica s výškou 79 metrov. Po celom ostrove rastie množstvo olivovníkov a figovníkov. Hoci má tento maličký ostrov rozlohu len 3,43 km2, na svoje si príde každý návštevník. Ostrov je skalnatý avšak sú tu aj piesočné pláže s nádherným azúrovým morom. Na ostrove nie je zdroj pitnej vody, ale vodu raz za čas privezie loď a hadicami sa načerpá do studní.

Základné informácie:

Počet obyvateľov87 (2011)
Rozloha3,4 km2
Najvyšší vrchGlavica (79 m)
Dĺžka pobrežia12 km

Čo je na ostrove Mali Drvenik:

  • ubytovanie
  • prístav
  • kostol
  • reštaurácie
  • malý obchod

Počasie na ostrove Drvenik Mali

DRVENIK MALI Predpoveď počasia

Pláže na ostrove Mali Drvenik

Najznámejšia pláž ostrova je Vela Rina, pomenovaná podľa dedinky týčiacej sa nad ňou. Vela Rina je asi pol kilometra dlhá piesočná pláž, vhodná najmä pre rodiny s malými deťmi. Voda siaha po pás aj ďaleko od brehu je teda vhodná aj pre malé deti. Na pláži je reštaurácia Velarina s rodinnou atmosférou a krásnym výhľadom na pláž. Na druhom konci ostrova sa ukrýva malá piesočná pláž Mala Rina, ktorá zabezpečuje väčšie súkromie. Mala Rina je ideálna pre vyznávačov šnorchlovania, keďže je tu nádherný podmorský svet s množstvom rôznorodých mušlí, rýb, hviezdic, ale aj chobotníc či morských ježkov. Na skalách sa vyhrievajú kraby. Asi kilometer od pláže Mala Rina je na pravej strane maják. Celý ostrov je možné obísť po obvode za necelý deň, avšak na niektorých miestach sa skaly pri mori týčia do výšky niekoľko metrov. Kto si chce užiť pokojnú dovolenku mimo civilizácie, pre toho je Malý Drveník ideálnou voľbou. Azda každého uchváti pokoj, nedotknutá príroda a nádherné pláže.

Vela Rina

Vela Rina Drvenik Mali

Azda najznámejšia pláž na Malom Drveniku je Vela Rina, pomenovaná podľa dedinky v jej blízkosti. Nachádza sa na juhozápade ostrova v zálive, odkiaľ je výhľad na otvorené more smerom na Taliansko. Vela Rina je asi 300 metrov dlhá piesočná pláž, vhodná najmä pre rodiny s malými deťmi.Voda siaha po pás aj ďaleko od brehu je teda vhodná aj pre neplavcov. Pláž je z časti piesočnatá a tvorený z okruhliakov. V mori je však piesok, aj keď treba byť pri vstupe opatrný, lebo pár metrov od brehu sú kamene. Na brehu sú uschnuté nánosy rias z mora, ktoré tvoria hrubú mäkkú vrstvu. Pri pláži je reštaurácia s rodinnou atmosférou a krásnym výhľadom na pláž. Pre milovníkov súkromia odporúčame zájsť po skalnatom pobreží ďalej od pláže asi pol kilometra, kde sa môžete nerušene vyhrievať na hladkých rovných skalách.

Čo je na pláži:

  • reštaurácia
  • možnosti ubytovania u miestnych obyvateľov

Mala Rina

Mala Rina Drvenik Mali
Malý Drvenik

Na severozápadnom konci ostrova sa ukrýva malá piesočná pláž Mala Rina, ktorá zabezpečuje väčšie súkromie ako väčšina pláží na Malom Drveniku. Mala Rina je ideálna pre vyznávačov šnorchlovania, keďže je tu nádherný podmorský svet s množstvom rôznorodých mušlí, rýb, hviezdic, ale aj chobotníc či morských ježkov.

Na skalách sa vyhrievajú kraby. Pláž je piesočnatá, ale na brehu je veľa odpadu z mora a keďže je pláž ponechaná prírode, nie je nijako spravovaná. Je tu však jedna úžasná plochá skala, v strede ktorej rastie veľký strom, pod ktorým sa dá schovať pred slnkom. Niektorí turisti tu zvyknú stanovať a tým zaberú celú skalu, majú tu vyvešané veci a v kotlíku sa im varí jedlo. Na pláž je celkom zložitá cesta, miesto sme vyznačili na mape, ak pôjdete po dlhej ceste od obchodu (cestou si môžete natrhať chutné figy), prejdete okolo heliportu a stále rovno až k peknému domčeku s malou veternou elektrárňou (vrtuľa nad domom), pri ňom zahnete doprava a po skalnatej cestičke rovno k moru. Asi kilometer severne od pláže Mala Rina na skalnatom výbežku sa týči maják.

Matušin Bok

Matušin Bok Drvenik Mali
Mali Drvenik

Pláž so zaujímavým názvom je zložená zo obrovských plochých skál s puklinami, do ktorých sa dá vložiť slnečník. Nie je tu veľa miesta, ale nechodí sem ani veľa ľudí. Pláž sa dá dosť ťažko nájsť, ale ak sa opýtate miestnych, radi vám poradia.

Voda tu je ako inak priezračne čistá, len pozor na ježkov v niektorých miestach. Z pláže sa dá doplávať k majáku, ktorý je na výbežku po ľavej strane, ale z pláže nie je vidieť.

Papalj

papalj plaža Mali Drvenik

Pláž Papalj sa nachádza na severozápadnej strane ostrova, na druhom konci ako prístav. Na Papalj sa dostanete pešo pri pobreží z Malej Riny alebo cestou z prístavu. Pešo to je vyše hodiny, čo nie je v letných horúčavách žiadna pohoda. Pláž je kamienková a more neuveriteľne čisté.

V lete sú tu organizované detské tábory plachtenia, je teda pravdepodobné, že tu bude veľa miniplachetníc s detskou posádkou. Na pláži nenájdete žiadne možnosti občerstvenia.

Mapa pláží na ostrove Mali Drvenik

Ubytovanie na ostrove Drvenik Mali

Booking.com

Pridaj komentár