V minulosti bola Lignano maličká ospalá neznáma dedinka. Postupom času sa zmenila na rušné turistické mesto a jednu z najkrajších severotalianskych destinácií. Lignano leží na výbežku, ktorý ohraničuje more a z pevniny rieka Tagliamento a kanál Via Alzaia. Kedysi sa sem dalo dostať len loďou, dnes sem vedie niekoľko mostov a cesta. Na konci výbežku je veľký prístav Marina Punta Faro, ktorý ponúka 1200 miest na kotvenie, čo z neho robí jeden z najväčších prístavom severného Jadranu.

Lignano to je osem kilometrov zlatistej pieskovej pláže s hotelmi, reštauráciami, plážovými barmi, detskými ihriskami a kopcom zábavy. Je to veľký moderný rezort s rozsiahlymi možnosťami trávenia dovolenky. Pláž je široká 80 až 140 metrov a je rozdelená na niekoľko segmentov s číslami. Vstup na pláž sa neplatí, ale ak chcete lehátko a slnečník, musíte zaplatiť. Niektoré hotely vlastnia lehátka a pre hotelových hostí sú v cene pobytu. Dno mora sa zvažuje veľmi pozvoľne, čo je vhodné pre rodiny s deťmi a neplavcov, ktorí sa tu ľahšie môžu učiť plávať. Piesok je zlatistý a jemný aj keď počas letných horúčav môže páliť. Pláž je čistá, dobre organizovaná a hlavne bezpečná. Na rôznych úsekoch pláže sú rôzne služby ako požičovňa šlapacích bicyklov, lodiek, škola windsurfingu, plávania a iné. Samozrejmosťou sú wc, sprchy a mnoho reštaurácií.

Ak ste nenároční a máte radi dovolenku v prírode, odporúčame ubytovať sa v kempe Camping Sabbiadoro, ktorý sa nachádza uprostred polostrova. Kemp je zasadený do zelene a k pláži to je len 200 metrov. Kemp je dobre vybavený, je v ňom vyhrievaný bazén, minigolf, detské ihrisko, pingpongové stoly, tenisové kurty, reštaurácia, pizzéria, obchody a iné vybavenie. V kempe sa platí za osobu (6,30€ – 11,80€/noc) a miesto (9,20€ – 18,50€) podľa obdobia v roku. Počas letnej sezóny sú ceny najvyššie.

Tri časti Lignana

Letovisko Lignano má 3 časti: Riviera, Pineta a Sabbiadoro. V časti Riviera je plno zelene krásnych domov, luxusných hotelov, apartmánov a aj počas leta je tu kľud. Sú tu termálne kúpele a golfové ihrisko. Pineta je pokrytá borovicovými lesmi, hotelmi a domami. Je tu promenáda s obchodíkmi, reštauráciami a oplatí sa vidieť vystavenú stíhačku na námestí. Lignano Sabbiadoro je najživšia časť s veľkou promenádou plnou obchodov a barov, diskotékami, lunaparkom, minigolfom a množstvom iných atrakcií. Sabbiadoro znamená po taliansky ‘zlatý piesok’ a toto pomenovanie bolo k názvu mesta priadné pre prilákanie turistov. V Lignane sa nebudete nudiť ani v prípade nepriaznivého počasia, je tu ZOO, detské zábavné parky, diskotéky, aquapark a iné.

Najväčšie atrakcie mesta Lignano sú aqapark Aquasplash a Gulliverlandia, ktorá sa nachádza hneď vedľa. V akvaparku je množstvo bazénov, tobogánov a vodných atrakcií pre deti aj dospelých. V Gulliverlandii sú kolotoče, akvárium, cirkus, dinopark, majské sochy a mnoho iného.

Ak máte radi pizzu, v Lignane sa jej môžete najesť dosýtosti. Nebudeme odporúčať konkrétne pizzérie, ale prezradíme, že vynikajúcu pizzu tu robia azda v každej, do ktorej vkročíte.

Mladým rozhodne stojí za to navštíviť najväčšiu diskotéku Terazza di Mare, ktorá je postavená priamo na móle nad morom. Nájdete tu turistov najmä z Nemecka a Rakúska, ale aj veľa Čechov a Slovákov. Nákupných možností je tu viac než dosť, každý pondelok sa tu konajú veľké trhy, kde sa dá nakúpiť tovar od výmyslu sveta.

Základné informácie o Lignane

Dĺžka pobrežia8 km
Vzdialenosť od Bratislavy630 km (5 hod 40 min)

Čo je v Lignane

  • hotely
  • vily na prenájom
  • kaviarne, reštaurácie a bary
  • diskotéky
  • slnečníky s lehátkami
  • obchody
  • ihriská pre plážový volejbal
  • ZOO
  • aquapark
  • veľký výber vodných športov

Počasie v letovisku Lignano

Letovisko Lignano sa nachádza na severe Talianska a počasie nie je až také teplé ako v južnejšie položených destináciách. Od polovice mája do polovice septembra je tu však teplé a ustálené počasie. Najteplejší mesiac je júl a najchladnejší január. Jún je mesiac s najväčším počtom zrážok a vo februári prší najmenej.

Pamiatky a atrakcie v Lignane

Letovisko Lignano ponúka množstvo rôznorodých pamiatok i miest na trávenie aktívnej dovolenky. Polostov, na ktorom Lignano leží nie je veľmi rozľahlý a dá sa prejsť autom za deň aj niekoľkokrát. Časom sa tu vybudovalo mnoho pekných pamiatok i moderných atrakcií. Oplatí sa vidieť pekný park Parco Hemingway, ktorý nesie meno slávneho nositeľa Nobelovej ceny za literatúru. Najstaršou budovou v meste je kostolík Santa Maria del Mare z 15. storočia, ktorý sa pôvodne nachádzal na ľavom brehu rieky Tagliamento, ale bol presunutý viac do vnútrozemia, kvôli tomu, že ho rieka poškodzovala. Veľmi obľúbené sú tématický park Gulliverlandia a vodný svet Aquasplash, ktoré sa nachádzajú vedľa seba.

Aquapark Aquasplash

Pre deti aj dospelých je na spestrenie letnej dovolenky prichystaný aquapark Aquaspash. V tomto vodnom svete je veľké množstvo rôznych tobogánov a vodných atrakcií. Pre odvážnych odporúčame Banzaii!, čo je krátky strmý tobogán, z ktorého vyletíte asi meter nad hladinu bazéna pod ním. Ďalšiu vlnu adrenalínu zažijete na prudkom tobogáne Kamikaze, kde naberiete veľkú rýchlosť. Deti sa vyšantia na rôznych detských šmykľavkách, na pirátskej lodi a pod vodnými hríbami. Rodičom, ktorí sú slabšej povahy, neodporúčame pustiť deti na lanovú pyramídu nad bazénom. Deti si tam lozia hore-dolu a v prípade pádu spadnú do bazénu pod nimi. Pred vstupom je veľké parkovisko, na ktorom je parkovanie zadarmo.

Vstupné
10.00 – 18.00 hod.14.30 – 18.00 hod.
Dospelí21€16€
Deti od 3 do 8 rokov16€14€

Gulliverlandia [od roku 2019 je Guliverlandia zavretá]

Na návštevu zábavného parku Gulliverlandia deti len tak ľahko nezabudnú. Park leží na ploche 40 tisíc m2 a táto rozloha je využitá naplno. V Gulliverlandii môžu návštevníci vidieť vystúpenia tuleňov skákajúcich cez obruče a vyvádzajúcich rôzne iné kúsky. V cirkuse Gully Circus predvádzajú papagáje jazdu na malom autíčku alebo kolobežke. Je tu časť Aquarium, kde je podvodný tunel, pri prechádzke ktorým vám ponad hlavami budú plávať žraloky, raje a murény. V časti Volcano Rapids sa môžete zviesť po veľkej šmykľavke na drevenej loďke do vody. Deti sa isto rady prejdú cez údolie dinosaurov, v ktorom čaká niekoľko obrovských umelých dinosaurov. Adrenalínový nadšenci môžu zamieriť k hradnej veži, kde zažijú voľný pád z niekoľkých metrov, samozrejme bez ujmy na zdraví. Zážitok pre väčšie deti a dospelých je jazda na motokárach, kde sú okolo dráhy miniatúry známych svetových budov (Eiffelova veža a pod.). Pred vstupom je veľké bezplatné parkovisko. Park je otvorený o 15. mája do 7. septembra od 10:00 do 18:00 hod.

Vstupné
Dospelí18€
Deti od 3 do 8 rokov14€

Punta Verde Zoo

Lignano má svoju zoo, čo ešte zvyšuje jej atraktívnosť a rozširuje možnosti pri trávení dovolenky v tejto oblasti. Celý názov zoo je ‚Parco Zoo Punta Verde‘ a žije tu vyše 1000 zvierat zo 150tich rôznych živočíšnych druhov z celého sveta. Zoo je otvorené od marca do novembra, čiže letnú dovolenku si môžete spestriť prehliadkou rôznorodých exotických živočíchov, medzi nimi tigre, žirafy, zebry, papagáje, plameniaky a lemury. V zoo sú rôzne preliezky pre deti, piknikové areály a stánky z občerstvením. Vedľa zoo je menší prístav s bazénom a reštauráciou.

Vstupné
Dospelí13€
Deti od 3 do 11 rokov10€
Dospelí nad 60 rokov7€

Parco Junior

Priamo v srdci časti Lignano Sabbiadoro sa nachádza raj pre deti – Parco Junior. Vstup do parku sa neplatí, platia sa len jednotlivé detské atrakcie (2€) ale je tu aj možnosť zaplatiť si 19,90€ pre jedno dieťa a sprevádzajúca osoba na celodenný vstup na všetky atrakcie. Park je rozsiahly a jeho súčasťou sú trampolíny, preliezky, 5D kino, gejzír, detské vodné loďky, kanoe, detský vláčik, formule. Na dennom programe sú vystúpenia artistov.

Ubytovanie Lignano

Booking.com

1 komentár

Pridaj komentár