Dovolenka v Portugalsku je úžasná, jednak preto, že to nie je turistami až tak veľmi vyhľadávaná dovolenková destinácia a hlavne pre krásne mestá a prostredie, ktoré vás privíta. Doteraz sa čudujem všetkým tým Portugalcom, ktorí sa na svojich lodiach vydali objavovať svet, že sa im chcelo túto magickú krajinu opustiť. Keď už ste raz v Portugalsku, nenavštíviť Lisabon by bolo ako nenavštíviť Eiffelovu vežu pri návšteve Paríža. A čo musíte vidieť v hlavnom meste Portugalska?

Jedinečná architektúra

Hoci sa o architektúre takmer každého mesta hovorí, že je jedinečná, no pri Lisabone si môžete byť stopercentne istý, že to nie je len slovná barlička. Dominantou, ktorá sa hrdo týči nad mestom, je hrad sv. Juraja. V minulosti bol nedobytnou pevnosťou, dnes ho s obľubou dobýjajú turisti, ktorým sa v tom snažia zabrániť pávy, ktoré sa tu hrajú na hradnú stráž.

Ďalšou unikátnou stavbou, ktorá je zaradená do zoznamu svetového dedičstva sú kláštory Jeronimos. O tom, že sú skutočne krásne svedčí aj to, že boli odpočinkovým miestom jedného z portugalských moreplavcov – Vasca de Gama. A tretím architektonickým skvostom do zbierky je historická vežička Belem, ktorá je postavená uprostred rieky Tagus. Výnimočné pamiatky, ktoré skutočne inde nenájdete.

Za kultúrou

Lisabon je mesto s neuveriteľne bohatou históriou, začiatky tohto polmiliónového portugalského mesta siahajú až do 12. storočia. Aj vďaka tomu tu nájdete množstvo zaujímavých múzeí. Jedným z najzaujímavejších je Múzeum módy a dizajnu, kde nájdete kúsky od tých najznámejších vo svojom fachu. Keď chcete nazrieť do histórie hlbšie, navštívte múzeum kachličiek, kde nájdete najstaršie kúsky už z 15. storočia, alebo ak máte záujem o Warhola, Dalího či Picassa, navštívte múzeum Berardo.

Nebojte sa kráčať do neznáma

Nebojte sa bezcieľne kráčať po Lisabone, atmosféra a genius loci vás pohltia na každom kroku. Určite si nenechajte ujsť ani jazdu električkou, ktorá v kopcovitom meste patrí medzi zážitky. Chcete ďalšiu inšpirácie? Načerpajte ich v knihách o cestovaní či na na blogoch skúsených cestovateľov, ktorí majú v nohách stovky tisícov kilometrov.

3 KOMENTÁRE

Pridaj komentár