Holíčsky zámok má za sebou už niekoľko storočí dlhú históriu počas ktorej slúžil na rôzne účely, napríklad ako protiturecká pevnosť či reprezentačné letné sídlo rodiny Habsburgovcov. Dnes žiaľ Holíčsky zámok chátra a nedá sa povedať, že by bol reprezentačným sídlom, aj keď sa o to v meste Holíč snažia. Od roku 1963 je zámok národnou kultúrnou pamiatkou. Okolo zámku je dvojité opevnenie, suchá priekopa tesne pri múroch zámku, okolo ktorej je podzemná chodba so strieľňami a vodná priekopa okolo vonkajších múrov.

K zámku vedú cez vodnú priehradu dva murované mosty, jeden z prednej a druhý zo zadnej strany zámku. Budova zámku má pôdorys v tvare U. Strecha zámku bola zrekonštruovaná, avšak zvyšok je veľmi schátralý a to ako exteriér, tak aj interiér. V roku 1918 sa majetok rodiny Habsburgovcov poštátnil a kvôli tomu sa nezachovali vzácnosti, ktoré sa tu nachádzali. Dá sa povedať, že v interiéry nezostalo takmer nič, okrem tapiet v Čínskej sále a výzdoby kaplnky. Kedysi tu bola dokonca škola. K zámku patrí aj rybník, ktorý sa dnes používa na chov kaprovitých rýb.

Za zámkom boli v minulosti pekné záhrady, na ktorých sa dnes pestujú poľnohospodárske plodiny. V minulosti do zámku viedlo niekoľko podzemných chodieb. Dnes sa dá prejsť podzemná chodba okolo suchej priekopy. V tejto chodbe sa každoročne konajú strašidelné hry pre deti, ktoré sú u miestnych detí veľmi obľúbené. Na zámku sa konajú rôzne kultúrne slávnosti a vystúpenia umelcov. Azda najpopulárnejšie sú Tereziánske dni a rytiersky festival Rotenstein so stánkami s občerstvením a bohatým kultúrnym programom. V súčasnosti sa z areálu zámku odpaľuje aj novoročný ohňostroj.

Areál zámku

V areáli zámku je niekoľko budov, z toho je časť pekne zrenovovaných. V roku 2016 bola dokončená rekonštrukcia takzvanej Tabačiarne, ktorej budova sa nachádza na pravej strane pri vojdení do areálu zámku. Časť rekonštrukcie tabačiarne bola financovaná z prostriedkov EÚ. Názov Tabačiareň má svoj význam v histórii, keďže budova slúžila od 18. do polovice 20. storočia na sušenie tabaku, ktorý sa pestoval v okolí. Dnes je v zrekonštruovanej budove galéria, kaviareň s reštauráciou, kongresová sála s kapacitou 300 ľudí a malá sála. Posedenie v kaviarni je príjemné a má osobitú atmosféru najmä jej vonkajšia časť. Oproti budove Tabačiarne sa nachádza Koniareň, ktorá slúžila ako stajňa. Neďaleko zámku je vybudované detské ihrisko, park a tiež bylinková záhrada slúžiaca obyvateľstvu na oddych.

Zámok nie je otvorený celoročne a prehliadku si treba vopred dohodnúť. Pri prehliadke vám ukážu Čínsku sálu, kaplnku, podzemné chodby a iné časti. Areál zámku je obľúbený na fotenie miestnych snúbencov a nakrúcal tu videoklip aj miestny rapper.

V Holíči odporúčame navštíviť aj jediný veterný mlyn na Slovensku.

Mapa

1 komentár

  1. I may need your help. I’ve been doing research on gate io recently, and I’ve tried a lot of different things. Later, I read your article, and I think your way of writing has given me some innovative ideas, thank you very much.

Pridaj komentár