Súostrovie Portoriko je nezačlenené územie USA a k USA má vzťah ‘spoločenstva‘ (commonwealth). Portoriko leží medzi Karibským morom a Severoatlantickým oceánom, 110 km východne od Dominikánskej republiky. Maximálna dĺžka hlavného ostrova Portorika z východu na západ (z Punta Puerca do Punta Higuero) je 180 km, maximálna šírka zo severu na juh (z Isabella do Punta Colón) je 65 km. Portoriko je súostrovie tvorené hlavným ostrovom nazývaným Isla Grande a z menších ostrovov Mona, Culebra, Vieques (nazývaný aj Isla Nena) a ďalšími menšími ostrovčekmi. Spolu tvorí Portoriko 143 ostrovov, ostrovčekov a atolov.

Otrovy Vieques, Culebra a Mona

Turisti okrem hlavného ostrova navštevujú najmä ostrovy Vieques a Culebra. Na ostrove Culebra sa nachádza pláž Flamenco, ktorá patrí medzi top 10 pláži na svete. Ostrov Mona je v súčasnosti neobývaný a aj keď leží bližšie k Dominikánskej republike, partí k Portoriku. Tento ostrov objavil v roku 1493 Krištof Kolumbus a v roku 1511 ho pridelil svojmu mladšiemu bratovi. Ostrov Mona však už pred príchodom Krištofa Kolumba obývali domorodými Taíni. Na ostrove Mona je sa dodnes zachovali pozostatky hrobov, kamenných hradieb, piktogramov a rytín. Pre jeho veľké prírodné bohatstvo, suché podnebie a množstvo vzácnych rastlín a živočíchov (napríklad endemické leguány Mona Iguana, ohrozené korytnačky a gekony Geco Oriundo) ho často porovnávajú ku Galapágom. Ostrov Mona má ešte jednu zaujímavosť a to maják z roku 1900 projektovaný Gustavom Eiffelom. Aj to z neho robí turisticky zaujímavú časť Portorika.

Hlavné mesto San Juan

Hlavné mesto súostrovia je San Juan a populácia súostrovia je približne 3,4 milióna obyvateľov, čo je na také malé územie pomerne veľké množstvo. V hlavnom meste San Juan žije vyše milióna obyvateľov. Väčšina obyvateľov Portorika (približne 85%) sú katolíci. Dohovoríte sa tu najmä po španielsky, ale štvrtina obyvateľov ovláda aj angličtinu. Let z USA do Portorika trvá tri hodiny a mnohí Američania sem chodia tráviť svoje dovolenky. Aj keď je v Portoriku strava aj ubytovanie celkom lacné, dovolenka v Portoriku vyjde Slovákov draho, kvôli vzdialenosti a drahšej letenke. Môžete sem však prísť počas celého roka, keďže počasie v Portoriku je celoročne teplé.

Dovolenka v Portoriku to nie sú len krásne karibské pláže, ale v Portoriku je množstvo historických pamiatok a prírodných zaujímavostí. V Portoriku sa nachádza jediný tropický dažďový prales na území USA – v prírodnej rezervácii El Yunke. Je to pekná časť Portorika s množstvom chránených živočíchov a rastlín, z ktorých mnohé sú endemity. Navštíviť sa oplatí tzv. Park jaskýň – Parque de las Cavernas del Rio Camuy, ktorý obsahuje vyše 200 pospájaných jaskýň, tvoriacich tretí najväčší jaskynný systém na Zemi.Park jaskýň sa nachádza 1 hodinu a 20 minút jazdy autom z mesta San Juan na západ ostrova.

Malebná rybárska dedinka La Parguera

Vyhľadávanou turistickou destináciou ostrova sa v posledných rokoch stala rybárska dedinka La Parguera, ktorá leží v údolí Lajas. Aj keď sem prúdia davy turistov, dedinčanom sa podarilo zachovať atmosféru malého prímorského mestečka. Je tu naozaj výnimočná atmosféra, ktorú dotvárajú malé námestíčka, obchodíky a reštaurácie s morskými špecialitami. Najväčšia atrakcia pre turistov sú večerné plavby do blízkeho zálivu a pozorovanie neuveriteľného množstva svietiacich bioluminiscenčných živočíchov žijúcich v mori.

Krásne pláže aj krásne ženy

V Portoriku nájdete nielen krásne pláže, ale aj krásne ženy. Z Portorika pochádza až 5 žien, ktoré vyhrali celosvetovú súťaž krásy Miss Universe. Miestne ženy sú naozaj nádherné, čo spôsobuje najmä exotický vzhľad, pekná pokožka a zdravá strava. Z Portorika pochádza niekoľko slávnych ľudí a azda najslávnejší Portoričan je spevák Ricky Martin. Taktiež príroda Portorika je očarujúca s množstvom veľmi pekných miest. Napríklad 30 metrov vysoký vodopád Salta de Doña Juana nachádzajúci sa presne v strede hlavného ostrova Portorika. Na Portoriku sa pestuje aj vynikajúca káva. Ak sa rozhodnete pre návštevu Portorika, nemusíte sa ubytovať v drahom hoteli, ale dá sa tu nájsť aj drahé a pekné ubytovanie za ‚pár dolárov‘. Len treba trocha pohľadať, napríklad na portály s veľkým výberom ubytovania booking.com.

Hlavné mesto San Juan

Turisticky najnavštevovanejšie je hlavné mesto San Juan. Turisti sem prichádzajú najmä na obrovských výletných lodiach a prístav v meste San Juan je najvyťaženejší v celom Karibiku. San Juan má toho veľa, čo ponúknuť, najmä množstvo historických pamiatok, kostolov, dobrých reštaurácií a unikátnych obchodov. Hovorí sa, že San Juan je pre Karibik to, čo je Paríž pre Európu. V historickej časti mesta, ktoré je od ostrova oddelené a spojené tromi mostmi, sa nachádza pevnosť Castillo San Felipe del Morro zo 16. storočia. San Juan je druhé najstaršie mesto založené v tzv. Novom svete (New World) a jeho vyše 500-ročnú históriu tu cítiť.

V meste San Juan sa môžete dosýtosti najesť exotických jedál, zájsť si na lekcie salsy, navštíviť niektoré z múzeí, okúpať sa na dokonalej pieskovej pláži alebo urobiť nádherné fotky opevnenia La Fortaleza tvoreného z pevností San Felipe del Morro, San Cristóbal a San Juan de la Cruz a dlhým obranným múrom postaveným na ochranu mesta v 16. až 19. storočí.

Portoriko je známe pre drogy, ale kriminalita tu dnes nie je vysoká

Portoriko je neslávne známe aj ako tranzitná krajina drog do USA. V minulosti tu odhalili viacero pašerákov drog. Kriminalita však nie je väčšia ako napríklad na Floride. Aj keď Portoriko mnohí považujú za dovolenkový raj, po finančnej stránke na tom Portoriko nie je vôbec dobre. V apríli 2016 totiž vyhlásilo očakávaný bankrot, ktorý je najväčší v histórii USA. Bankrotu predchádzala 10 ročná recesia, počas ktorej klesol počet obyvateľov o 10%. Väčšina obyvateľov sa odsťahovala na Floridu.

Základné informácie o Portoriku

Počet obyvateľov3 411 307 (2016)
Rozloha13 790 km2
Najvyšší vrchCerro de Punta (1 338 m n. m.)
Hlavné mestoSan Juan
Dĺžka pobrežia501 km
Doba letu z Bratislavycca 20 hod
Časový posun– 6 hodín
Podmienky vstupuplatný cestovný pas a americké víza
Jazykšpanielčina a angličtina

Zaujímavosti o Portoriku

 • Z Portorika pochádza niekoľko celebrít ako napríklad Ricky Martin, Benitio del Toro, J. Phoenix, Michelle Rodriguez.
 • Až 5 víťaziek celosvetovej súťaže krásy Miss Universe pochádza z Portorika. Portoričanky dominovali svetovej súťaži krásy v rokoch 1970, 1985, 1993, 2001 a 2006.
 • Na ostrove Mona je starý maják, ktorý navrhol slávny architekt Gustav Eiffel, ktorý navrhol slávnu Eiffelovku aj sochu slobody.
 • Nachádza sa tu observatórium Arecibo Observatory (20 km na juhozápad od mesta Arecibo), ktoré je známe pre najväčší parabolický rádioteleskop na Zemi. Priemer paraboly tohto teleskopu je 305 metrov.
 • Pri severnom pobreží ostrova sa v dĺžke 1750 km rozprestiera tzv. Portorická priekopa, ktorá je najhlbšou podmorskou priekopou v Atlantickom oceáne. Šírka priekopy je približne 100 km a v najhlbšom mieste (známe ako Milwaukee Depth) je hlboká 8380 metrov.
 • Mosquito Bay (Záliv moskitov) na ostrove Vieques je zapísaný do Guinessovej knihy rekordov vďaka množstvu bioluminiscenčných živočíchov, ktorý v zálive žijú a v noci svietia ako keby boli v mori nainštalované neónové svetlá.
 • Portoriko má 430 km pláží.
 • Mena v Portoriku je americký dolár (USD, $).
 • V Portoriku sa už vyše 400 rokov vyrába kvalitný rum, ktorý tvorí približne dve tretiny všetkého rumu vyrobeného na území USA. Spoločnosť Bacardi tu má najväčšiu výrobnú linku, ktorá sem bola dovezená z Kuby.
 • Reštaurácie v Portoriku sú naozaj lacné a za 3 doláre kúpite veľmi dobré jedlo.
 • Na pláži Playa Puerto Hermina je zrúcanina, v ktorej v minulosti býval miestny neslávne známy pirát Roberto Cofresí.
 • V parku jaskýň (Parque de las Cavernas del Rio Camuy) je vyše jaskýň.
 • Odvážlivci si môžu vyskúšať najldhšiu zip-line na Zemi, kde preletíte 2,5 km vzdialenosť zavesený na lane rýchlosťou až 150 km/h vo výške až 380 metrov.

Počasie v Portoriku

V Portoriku je počas celého roka veľmi teplé počasie. Priemerná ročná teplota vzduchu v Portoriku je 28 °C, pričom priemerná minimálna teplota je 19 °C a priemerné maximum je 30 °C. Počas roka sa teplota nejako drasticky nemení. Na juhu ostrova býva teplota o pár stupňov vyššia ako na severe. V centrálnej hornatej časti ostrova Portoriko je teplota celoročne nižšia ako v ostatných častiach ostrova.

Ako aj v iných tropických krajinách aj v Portoriku je obdobie dažďov, ktoré tu trvá od apríla do novembra. Počasie sa tu mení v krátkych úsekoch, čo je spôsobené najmä pohorím Cordillera Central, v ktorom sa nachádza najvyšší bod celého ostrova – Cerro de Punta (1 339 m n. m.). Pohorie tiež spôsobuje zmeny sily a smeru vetra. Zvýšené zrážky sú tu v každom mesiaci roka.

PORTORIKO Predpoveď počasia

Pamiatky v Portoriku

Pevnosť Castillo San Felipe del Morro

Portoriko

Pevnosť zo 16. storočia Castillo San Felipe del Morro je známa aj ako Fuerte San Felipe del Morro or Castillo del Morro. Nachádza sa v historickej časti mesta San Juan na severe ostrova. Pevnosť bola pomenovaná na počes kráľa Filipa II zo Španielska a slúžila na ochranu španielskej kolónie v meste San Juan pred nájazdmi z mora. V roku 1983 bola pevnosť zapísaná na zoznam UNESCO. Pevnosť ročne navštívia 2 milióny turistov, čo z nej robí jednu z najväčších atrakcií mesta San Juan. Dnes slúži pevnosť ako múzeum a okolie pevnosti tvorí jednoduchý trávnik. V roku 1996 sa tu nakrúcal film Amistad režírovaný slávnym režisérom Stevnom Spielbergom. Vo filme je pevnosť zobrazená ako pevnosť v Sierra Leone, v ktorej v roku 1839 dražili otrokov.

Observatórium Arecibo

Jedno z najzaujímavejších miest na Portoriku je observatórium Arecibo. Nachádza sa 20 km juhozápadne od mesta Arecibo a je známe tým, že je tu najväčší jednoaparátový parabolický rádioteleskop na Zemi. Priemer paraboly je 305 metrov. Observatórium prevádzkuje Cornellova Univerzita v Ithake v USA spoločne s National Science Foundation (NSF). Observatórium sa používa na pozorovanie asteroidov prelietavajúcich okolo Zeme a tiež na pozorovanie vzdialených planét a hviezd. Zahralo si dokonca v bondovke Golden Eye s Piercom Brosnanom. Prevádzka observatória ročne stojí približne 12 miliónov dolárov a uvažuje sa o jeho zatvorení. V observatóriu Arecibo sa konajú pravidelné prehliadky a pri návšteve Portorika si nenechajte prehliadku observatória ujsť.

Park jaskýň Parque Las Cavernas del Rio Camuy

Pri vstupe do nádhernej prírodnej atrakcie budete žasnúť nad jej krásou. Park jaskýň sa nachádza v krasovej oblasti v severozápadnej časti ostrova Portoriko. Jaskyňa Rio Camuy je tvorená spleťou chodieb a menších jaskýň, ktorých je spolu vyše 200. Táto sieť jaskýň je tretia najväčšia na Zemi. Cez jaskyňu preteká rieka Rio Camuy a od nej je odvodený aj názov jaskyne. Rieka Rio Camuy vlastne jaskyne vytvorila za milióny rokov ako pretekala týmto krasovým územím.

Hlavná časť systému jaskýň je obrovská, vysoká približne ako 10 poschodová bytovka. Parque Las Cavernas del Rio Camuy je jedna z top atrakcií na ostrove Portorico a rozhodne sa sem oplatí prísť. Prehliadky sú možné v angličtine a španielčine. Pri prehliadke dostanete slúchadlá a k vstupu do jaskyne pôjdete na otvorenom vozíku. Pred vstupom do jaskýň pôjdete po úbočí hory s výhľadom na krásnu prírodu Portorika, cez tunel až ku vchodu. Potom pokračuje prehliadka jaskýň pešo. V jaskyniach je chladno, preto odporúčame zobrať si teplé oblečenie. V jaskyniach žijú stovky netopierov. Zaujímavosťou je, že zvuky netopierov vo filme Batman boli nahrávané práve v týchto jaskyniach. V niektorých častiach jaskyne s množstvom visiacich netopierov vám sprievodca odporučí nepridŕžať sa zábradlí, pretože sú špinavé od netopierieho trusu. Aj sa kvôli stavilite pridŕžať musíte, odporúčame vám nosiť jednorazové gumené rukavice (predávajú sa aj v miestnych lekárňach).

Do Parku jaskýň sa dá dostať za 1,5 hodiny cesty autom z mesta San Juan na západ. Na parkovisku sa platí poplatok $4 za auto a $2 za motorku. Vstupné do jaskýň sa platí v turistickom centre Boleteria. Vstupné pre dospelého je $18(dôchodci nad 65 rokov paltia polovicu); pre deti od 4 – 12 rokov $13; deti do 4 rokov majú vstupné zadarmo.

V jaskyniach nie je wc, je v nich zákaz fajčenia a konzumácie jedla.

Ubytovanie v Portoriku

Booking.com

Pridaj komentár