Fiji je skupina vulkanických ostrovov v Južnom Pacifickom oceáne, leží mimo civilizácie 4450 km juhozápadne od Honolulu a 1770 km severne od Nového Zélandu. Oplatí sa však prejsť takú diaľku, kvôli bielym pieskovým plážam, oblohe bez jediného mráčika a nádhernej podmorskej scenérii. Potápanie na Fidži je zážitok, ktorý budete chcieť opakovať stále. Fidži je známe najmä pre mäkké koraly a na každom ostrove zažijete niečo nové ako pod vodou tak i na súši.

Celé súostrovie pozostáva z vyše 330 ostrovov a ostrovčekov, z ktorých 110 je obývaných. Vyše 3/4 obyvateľstva žije na najväčšom ostrove Viti Levu. Na súostroví sú veľké zásoby pirodných zdrojov zahŕňajúcich zlato, meď, drevo a ryby. Vzhľadom na obrovskú vzdialenosť od Slovenska, sem cestuje len hŕstka Slovákov. Ak však chcete neobyčajnú dovolenku, Fidži vám ju isto ponúkne. Celoročne tu je teplé počasie. Na Fidži sa oplatí navštíviť botanická záhrada v meste Suva, pieskové duny Sigatoka a národný park Colo-I-Suva. Najobľúbenejším športom tu je potápanie za rôznofarebnými rybami a koralmi.

Základné informácie o Fidži

Počet obyvateľov890 050 (2011)
Rozloha18 274 km2
Najvyšší vrchTomanivi (1324 m)
Hlavné mestoSuva
Dĺžka pobrežia1129 km
Časový posun+11 hod
MenaFidži dolár – FJD (1 EUR = 2,47 FJD)

Zaujímavosti o Fidži

 • Fidži je súostrovie, ktoré sa skladá z viac ako 300 ostrovov a len niečo vyše 100 ostrovov je obývaných
 • Rugby tím z ostrovov Fidži je jeden z najlepších na svete
 • Do polovice 19-teho storočia bolo normálne a uznávané zjesť nepriateľských zajatcov. Vždy keď sa vyhlásila vojna, miestny ľudia brúsili nože a pripravovali sa na hostinu.
 • V roku 1867 prišiel do dedinky Nabutautau misionár Thomas Baker aj so siedmimi pomocníkmi šíriť kresťanstvo a po nedorozumení boli zjedený miestnymi obyvateľmi. Baker je známy aj ako posledný človek zjedený na Fidži kanibalmi. Sekera, ktorou bol zabitý je vystavená v Nautautau a misionárova topánka je v múzeu v meste Suva.
 • V roku 1874 bolo Fidži kolonizované Britmi a pod Britskou nadvládou zostalo do roku 1970, kedy získalo nezávislosť.
 • Náčelník Ratu Udre Udre z Rakiraki mal na hrobke 872 kameňov, medzi ktorými bolo veľa medzier, čo znamená, že niektoré kamene boli odstránené. Syn Udre Udre povedal misionárovi Richardovi Lythovi, že jeho otec skutočne zjedol toľko ľudských bytostí ako mal kameňov na hrobke. Miestni obyvatelia sa domnievajú, že Udre Udre vo svojom živote zjedol 872 až 999 ľudí. Ratu Udre Udre je preto zapísaý aj v Guinnessovej knihe rekordov.
 • Chodenie po ohni je populárna aktivita na Fidži a je používaná na zabavenie turistov.
 • Fidži leží na 180-tom Poludníku a je to jedno z prvých miest na Zemi, kde začína nový deň. Na ostrove Taveuni je miesto, kde môžte stáť jednou nohou v novom dni a jednou nohou v dni predtým.

Počasie na Fiji

FIJI Predpoveď počasia

Zaujímavé miesta na Fidži

Múzeum a záhrady v meste Suva

Múzeum sa nachádza v samom srdci mesta Suva v Thurstonových záhradách. Je tu pozoruhodná zbierku, ktorá zahŕňa archeologický materiál starý až 3 700 rokov a kultúrne predmety predstavujúce domorodých obyvateľov Fidži a ďalšie komunity, ktoré sa za posledných 200 rokov usadili v ostrovnej skupine. V múzeu môžete vidieť aj vidličky aké používali kanibali, kormidlo z lode HMS Bounty či topánka misionár Thomasa Bakera, ktorý je považovaný za posledného misionára zjedeného kanibalmi.

Pieskové duny Sigatoka – národný park

Národný park s pieskovými dunami sa nachádza pri ústí rieky Sigatoka na ostrove Viti Levu. Nachádza sa približne 3 km západne od mesta Sigatoka. Pieskové duny sú výsledkom erózie v pobrežných procesoch a formovali sa tisíce rokov. Rozsiahly dunový systém sa rozkladá na ploche 650 hektárov a zahŕňa rad parabolických piesočných dún. Výška dún sa pohybuje od 20 do 60 metrov. Archeologické vykopávky na tmto mieste odhalili keramiku staršiu ako 2600 rokov a jedno z najväčších pohrebísk v Tichomorí. Dôkazy o minulosti sú jasne viditeľné v celom dunovom systéme a stále tu možno nájsť črepy, kamenné nástroje ba aj ľudské pozostatky.

Národný park Colo-I-Suva

Colo-i-Suva sa rozprestiera na rozlohe 2,5 km2 a pozostáva z dažďového pralesu plného tropických rastlín. Nachádza sa v nadmorskej výške 120 až 180 metrov. Žije tu mnzstvo spevavých vtákov. Prales si turisti môžu pozrieť po 6,5 km dlhých turistických chodníkoch.

Pláže na Fidži

Papageno

Pláž a rezort Papageno sa nachádza na ostrove Kadavu. Pláž je ponechaná prírode, neupravená a o to krajšia. Pri pláži začína tropický prales a rastie tu množstvo paliem a zelene.

Pri pláži je vrak lode, ktorú si môžete prezrieť pod vodou so skúseným potápačom. Samotný ostrov Kadavu nie je takmer vôbec rozvinutý a nie sú tu žiadne asfaltové cesty. To len pomáha, aby príroda ukázala svoju plnú krásu. Máte tu možnosť vidieť papagáje či ochutnať čerstvé kokosové mlieko.

Čo je na pláži:

 • hotelový rezort

Pláže na ostrove Yasawa

Yasawa Fiji

Ostrov Yasawa je vlastne súostrovie asi 20-tich vulkanických ostrovov, s jedným najväčším ostrovom. Na tomto ostrove sa nachádzajú jedny z najkrajších pláží z Fiji.

Je tu nedotknutá príroda a málo turistov. Je tu množstvo úplne opustených, ale prekrásnych pláží, kde budete celý deň nerušení. Toto miesto odporúčame skôr pre tých, čo prišli za absolútnym relaxom.

Matamanoa

V jazyku miestnych obyvateľov znamená slovo Matamanoa ’pastva pre oči’ a je to veľmi trefné pomenovanie tejto nádhernej pláže. Je to malá pláž s bielym pieskom, nie veľmi navštevovaná.

Leží na ostrove Matamanoa v rovnomennom rezorte približne 30 kilometrov západne od Medzinárodného letiska Nadi. Toto miesto je ideálne na oddych od bežných starostí a tyrkysovo zafarbené more vám dodá potrebnú energiu. Matamanoa má tvar podkovy a je obtočená okolo skaly vytvorenej vulkánom.

Čo je v blízkosti pláže:

Natadola

Jedna z najkrajších svetových pláží sa nachádza na najväčšom ostrove Fiji. Býva tu často rozvlnené so spodnými prúdmi, vhodné na sufrovanie. Pri kúpaní či surfovaní buďte opatrní, lebo sa tu už zopár skúsených surferov zranilo.

More tu je veľmi teplé, blízko pri brehu sú nádherné koraly, ak teda radi šnorchlujete, bude sa vám tu páčiť. Miestny obyvatelia vás na pláži povozia za poplatok na koňoch.

Čo je na pláži:

Vatulele

Jeden z mnohých ostrovov Fiji, ostrovček Vatulele je známy nádhernými koralovými útesmi. Pre šnorchlovanie a potápanie je toto miesto ako stvorené.

Pláž je dlhá približne 1,2 km, pokrytá jemným bielym pieskom. Pri pláži sa rozprestiera luxusný rezort známy ako Vatulele Island Resort. Na svete je len veľmi málo miest, kde sa dajú prežiť medové týždne. Ak vám to dovolí rozpočet, neváhajte a vyberte sa sem.

Čo je na pláži:

 • hotelový rezort
 • reštaurácia

4 KOMENTÁRE

 1. I am currently writing a paper that is very related to your content. I read your article and I have some questions. I would like to ask you. Can you answer me? I’ll keep an eye out for your reply. 20bet

Pridaj komentár