Mesto Alanya je jedno z najnavštevovanejších v Turecku. Nachádza sa na južnom pobreží Turecka medzi dvomi dlhými piesočnými plážami. Takmer desatina všetkých návštevníkov Turecka trávi dovolenku práve tu. Alanya je obľúbená hlavne pre mladých ľudí, keďže je tu veľa barov a diskoték a rušný a bohatý nočný život. História mesta je bohatá, čomu nasvedčuje aj Alanyjský hrad, mestské hradby dlhé až 6 km či symbol mesta Kızıl Kule (Červená veža). Hrad a opevnenie slúžili na obranu proti nájazdom Križiakov. Mesto založili Gréci a pôvodne sa volalo Kalanoros, čo znamená Krásna hora. Pod hradom sa nachádza jaskyňa Damlatas, ktorú tvorí jedna asi 50 metrov dlhá miestnosť a doplávať sa dá do maličkých jaskyniek Fosforlu a Konsarlar. Približne 12 km od mesta je druhá najväčšia turecká jaskyňa Dim.

Ľudia si často mýlia mestá Alanya a Antalya, ktoré sa nachádza približne 120 km západne. V Alanyi žije niečo vyše 110 tisíc obyvateľov a Antalya je oveľa väčšie mesto s miliónom stálych obyvateľov. Samozrejme v lete sa populácia v oboch letoviskách niekoľkokrát znásobuje. Mnohí turisti vedú diskusie o tom, ktoré mesto je lepšie na trávenie dovolenky. Obidve mestá majú mnoho historických pamiatok, pekné pláže a fotogenické prírodné zákutia. Každému vyhovuje niečo iné a oplatí sa navštíviť obe letoviská. Pri prílete však prídete na letisko pri Antalyi, ktoré je od Alanye vzdialené 120 km. Turisti navštevujú mesto Alanya pre krásne, dlhé pieskové pláže s čistým morom a dobrou ponukou služieb. Vďaka množstvu hotelov a reštaurácií je tu veľká konkurencia a tým pádom aj celkom nízke ceny ubytovania a tiež ceny jedla sú tu relatívne nízke. Alanyia leží v peknom prostredí medzi kopcami a morom. More pri Alanyi je v lete veľmi teplé a pieskové pláže sú vhodné pre rôznorodé hry detí aj dospelých. Túto časť zeme venoval samotný rímsky vojvodca Marcus Antonius svojej milenke kráľovnej Kleopatre. Mesto Alanya odporúčame každému, kto si chce odpočinúť od každodenného stresu na krásnych plážach, kto má rád nočný život či prehliadky pamiatok. Za návštevu stojí najväčší európsky morský svet Sealanya, kde si môžete zaplávať s delfínmi. Nákupy v Alanyi sa dajú robiť v malých obchodíkoch, stánkoch so suvenírmi, ale aj v nákupnom centre Alanyum na západe mesta. V okolí mesta sa pestujú pomaranče, banány a zelenina. Odporúčame výlet do Dimçayı na západ od Alanyie smerom k jazeru Dimçayı, kde sú na vode postavené reštaurácie s peknými terasami poprepájané mostíkmi. Z vody aj zo striech strieka voda, vo vode si plávajú kačky a labute a je to celkovo veľmi zaujímavé prostredie na strávenie celého dňa. Je tu aj kúpalisko s tobogánmi, čo ocenia najmä deti.

Turecko je známe pre kúpele nazývané ako Hammam. Výnimkou nie je ani Alanyia a aj tu nájdete tieto tradičné turecké kúpele. Hammam nájdete takmer v každom hoteli v Alanyi, ale aj verejné v meste. Kúpele hammam pozostávajú najmä zo sáun, vyhrievaných mramorových odpočívadiel a masážnych miestností. Niektoré kúpele majú aj bazén či bahenný kúpeľ. Na výber sú rozličné druhy masáže, napríklad masáž horúcimi kameňmi, thajská či bali masáž. Niektoré kúpele hammam ponúkajú odvoz z hotelu a naspäť. Odporúča sa zobrať si plavky a vodu, i keď v niektorých kúpeloch je voda v cene. Osušku by ste mali dostať pri vstupe do hammamu.

Každý piatok sa v Alanyi koná veľký trh Cuma Pazarı, ktorý patrí k najväčším na južnom pobreží Turecka. Trhy sú naozaj veľké a stánky sa ťahajú od prístavu pod hradom až po autobusovú stanicu a zastávku pre dolmusi. Bulvár Ataturk s množstvom dizajnérskych obchodov, kaviarní a reštaurácií rozdeľuje trhy na severnú a južnú časť. Trhy sú pestrofarebné a kúpite na nich rôzne oblečenie, topánky, suveníry, lampy, koberce, banány, pomaranče a iné ovocie od miestnych pestovateľov a tiež kávu a čaj. Vyjednávanie o cene je bežnou súčasťou nakupovania na týchto trhoch, len netreba to hnať do extrému a neznižovať cenu až príliš. Návšteva trhov v Alanyi je zaujímavým zážitkom, najmä ak ochutnáte miestne banány, ktoré chutia oveľa lepšie ako tie čo sa k nám dovážajú. Na trhy sa dostanete autobusom č. 1 a vodičovi pri nástupe stačí povedať 'bazar'.

Hotely v Alanyi sa nachádzajú najmä v okolí centra mesta a zopár hotelov je aj pri plážach. Nečakajte obrovské hotelové komplexy, pretože väčšina hotelov sú menšie, približne 6 poschodové budovy. Sú to však moderné hoteli, postavené len pred pár rokmi a sú čisté a komfortné. Mnohé z nich majú aj hotelový bazén, fitness a iné vymoženosti pre spestrenie dovolenky. Samozrejmosťou je klimatizácia a televízor na izbe.

Základné informácie:

Počet obyvateľov 113 000
Časový posun + 1 hodina
Doba letu z Bratislavy cca 3 hod

Čo je v meste Alanya:

  • hotely
  • reštaurácie, bary
  • univerzity
  • Etnografické múzeum
  • Červená veža (Kızıl Kule)
  • trhovisko s miestnymi produktmi
  • možnosti športu (windsurfing, parasailing, jazda na nafukovacom banáne, lov na zver v prírodnej rezervácii)
  • najväčší vodný park v Európe - Sealanya vo vzdialenosti 20 km od Alanye
  • najväčšia motokárová trať v Európe