Mesto Alanya je jedno z najnavštevovanejších v Turecku. Nachádza sa na južnom pobreží Turecka medzi dvomi dlhými piesočnými plážami. Takmer desatina všetkých návštevníkov Turecka trávi dovolenku práve tu. Alanya je obľúbená hlavne pre mladých ľudí, keďže je tu veľa barov a diskoték a rušný a bohatý nočný život. História mesta je bohatá, čomu nasvedčuje aj Alanyjský hrad, mestské hradby dlhé až 6 km či symbol mesta Kızıl Kule (Červená veža). Hrad a opevnenie slúžili na obranu proti nájazdom Križiakov. Mesto založili Gréci a pôvodne sa volalo Kalanoros, čo znamená Krásna hora. Pod hradom sa nachádza jaskyňa Damlatas, ktorú tvorí jedna asi 50 metrov dlhá miestnosť a doplávať sa dá do maličkých jaskyniek Fosforlu a Konsarlar. Približne 12 km od mesta je druhá najväčšia turecká jaskyňa Dim.

Ľudia si často mýlia mestá Alanya a Antalya, ktoré sa nachádza približne 120 km západne. V Alanyi žije niečo vyše 110 tisíc obyvateľov a Antalya je oveľa väčšie mesto s miliónom stálych obyvateľov. Samozrejme v lete sa populácia v oboch letoviskách niekoľkokrát znásobuje. Mnohí turisti vedú diskusie o tom, ktoré mesto je lepšie na trávenie dovolenky. Obidve mestá majú mnoho historických pamiatok, pekné pláže a fotogenické prírodné zákutia.

Dlhé pieskové pláže a množstvo hotelov

Každému vyhovuje niečo iné a oplatí sa navštíviť obe letoviská. Pri prílete však prídete na letisko pri Antalyi, ktoré je od Alanye vzdialené 120 km. Turisti navštevujú mesto Alanya pre krásne, dlhé pieskové pláže s čistým morom a dobrou ponukou služieb. Vďaka množstvu hotelov a reštaurácií je tu veľká konkurencia a tým pádom aj celkom nízke ceny ubytovania a tiež ceny jedla sú tu relatívne nízke. Alanyia leží v peknom prostredí medzi kopcami a morom. More pri Alanyi je v lete veľmi teplé a pieskové pláže sú vhodné pre rôznorodé hry detí aj dospelých. Túto časť zeme venoval samotný rímsky vojvodca Marcus Antonius svojej milenke kráľovnej Kleopatre.

Kam na výlety v Alanyi

Mesto Alanya odporúčame každému, kto si chce odpočinúť od každodenného stresu na krásnych plážach, kto má rád nočný život či prehliadky pamiatok. Za návštevu stojí najväčší európsky morský svet Sealanya, kde si môžete zaplávať s delfínmi. Nákupy v Alanyi sa dajú robiť v malých obchodíkoch, stánkoch so suvenírmi, ale aj v nákupnom centre Alanyum na západe mesta. V okolí mesta sa pestujú pomaranče, banány a zelenina. Odporúčame výlet do Dimçayı na západ od Alanyie smerom k jazeru Dimçayı, kde sú na vode postavené reštaurácie s peknými terasami poprepájané mostíkmi. Z vody aj zo striech strieka voda, vo vode si plávajú kačky a labute a je to celkovo veľmi zaujímavé prostredie na strávenie celého dňa. Je tu aj kúpalisko s tobogánmi, čo ocenia najmä deti.

Slávne kúpele Hammam

Turecko je známe pre kúpele nazývané ako Hammam. Výnimkou nie je ani Alanyia a aj tu nájdete tieto tradičné turecké kúpele. Hammam nájdete takmer v každom hoteli v Alanyi, ale aj verejné v meste. Kúpele hammam pozostávajú najmä zo sáun, vyhrievaných mramorových odpočívadiel a masážnych miestností. Niektoré kúpele majú aj bazén či bahenný kúpeľ. Na výber sú rozličné druhy masáže, napríklad masáž horúcimi kameňmi, thajská či bali masáž. Niektoré kúpele hammam ponúkajú odvoz z hotelu a naspäť. Odporúča sa zobrať si plavky a vodu, i keď v niektorých kúpeľoch je voda v cene. Osušku by ste mali dostať pri vstupe do hammamu.

Veľké trhy každý piatok

Každý piatok sa v Alanyi koná veľký trh Cuma Pazarı, ktorý patrí k najväčším na južnom pobreží Turecka. Trhy sú naozaj veľké a stánky sa ťahajú od prístavu pod hradom až po autobusovú stanicu a zastávku pre dolmusi. Bulvár Ataturk s množstvom dizajnérskych obchodov, kaviarní a reštaurácií rozdeľuje trhy na severnú a južnú časť. Trhy sú pestrofarebné a kúpite na nich rôzne oblečenie, topánky, suveníry, lampy, koberce, banány, pomaranče a iné ovocie od miestnych pestovateľov a tiež kávu a čaj. Vyjednávanie o cene je bežnou súčasťou nakupovania na týchto trhoch, len netreba to hnať do extrému a neznižovať cenu až príliš. Návšteva trhov v Alanyi je zaujímavým zážitkom, najmä ak ochutnáte miestne banány, ktoré chutia oveľa lepšie ako tie čo sa k nám dovážajú. Na trhy sa dostanete autobusom č. 1 a vodičovi pri nástupe stačí povedať ‚bazar‘.

Moderné hoteli v Alayni

Hotely v Alanyi sa nachádzajú najmä v okolí centra mesta a zopár hotelov je aj pri plážach. Nečakajte obrovské hotelové komplexy, pretože väčšina hotelov sú menšie, približne 6 poschodové budovy. Sú to však moderné hoteli, postavené len pred pár rokmi a sú čisté a komfortné. Mnohé z nich majú aj hotelový bazén, fitness a iné vymoženosti pre spestrenie dovolenky. Samozrejmosťou je klimatizácia a televízor na izbe.

Základné informácie o Alanyi

Počet obyvateľov113 000
Časový posun+ 1 hodina
Doba letu z Bratislavycca 3 hod

Čo je v meste Alanya:

 • hotely
 • reštaurácie, bary
 • univerzity
 • Etnografické múzeum
 • Červená veža (Kızıl Kule)
 • trhovisko s miestnymi produktmi
 • možnosti športu (windsurfing, parasailing, jazda na nafukovacom banáne, lov na zver v prírodnej rezervácii)
 • najväčší vodný park v Európe – Sealanya vo vzdialenosti 20 km od Alanye
 • najväčšia motokárová trať v Európe

Počasie v Alanyi

Pre oblasť Alanye sú typické horúce letá bez dažďa a mierne upršané zimy. Mesto je zo severu chránené pohorím Taurus, vďaka čomu sem neprenikne studený vietor. Dovolenkovať v Alanyi môžete 8 mesiacov v roku, kedy je tu príjemné počasie a dá sa okúpať v mori. Slnečné počasie je v Alanyi vyše 300 dní v roku. Počas leta tu padne mizivé množstvo zrážok, čo znamená teplú dovolenku so slnečným počasím. Prší tu najmä v zime od októbra do marca.

ALANYA Predpoveď počasia

Fauna a flóra v okolí mesta Alanya

V okolí Alanye sa veľmi darí kvetom, ktorých tu môžete nájsť vyše 9000 druhov. Vašu dovolenku spestria palmy a kúpiť si môžete banány pestované kúsok od hotelu. Tulipány tu majú svoje výsostné postavenie, keďže sú národným kvetom. Takmer všade rastie kvet agáve a je tu veľa plantáží bavlny, ktorá sa zbiera v septembri. Ďalšími plodinami sú figy, mandle a darí sa kaktusom. Tieň okrem paliem poskytujú borovice, ktoré obrastajú pohorie Taurus. 

Z fauny sa treba ‚obávať‘ najmä komárov, v horách sa potuľujú medvede a na pláži pri veľkom šťastí nájdete morskú korytačku.

Pamiatky v meste Alanya

Jaskyňa Damlatas

Nachádza sa na západnom výbežku polostrova. Jaskyňa bola objavená v roku 1948 pri hĺbení základov pre budovu prístavu. Vek jaskyne sa odhaduje na 15 tisíc rokov. Za tento čas sa tu vytvorili krásne stalagmity a stalaktity rôznych tvarov a veľkostí. Návšteva tohto miesta je obzvlášť vhodná pre osoby s nealergickou astmou. Je to vďaka vzduchu v jaskyni, ktorý obsahuje 10x viac oxidu uhličitého ako normálny vzduch a taktiež je tu 95%ná vlhkosť vzduchu. V jaskyni je teplota 22°C. Jaskyňa je celkom malá, ale stojí za odbehnutie z pláže Damlatas.

Vstupné do jaskyne: 4TL (1,7€).

Hrad Alanya (Alanya Kalesi)

Hrad Alanya

Stredoveký hrad sa nachádza na skale vo výške 250 metrov na polostrove južne od Antalye. Väčšina hradu bola postavená v 13-tom storočí a počas 19. storočia sa vo vnútornom opevnení vystavalo niekoľko domov. Vstup do časti hradu smerujúcom k moru je spoplatnený, ale veľká časť za opevnením vrátane časti hradu smerujúcej k pevnine je prístupná zadarmo.  Opevnenie okolo hradu má dĺžku 6,5 km a obsahuje 140 veží. V hrade je dnes múzeum. Vedie sem kľukatá cesta. Dostať sa sem dá autobusom z Hürriyet Meydanı, ktorý jazdí každú hodinu od 9.00 do 19.00 (cena lístka 1,25 TL). Taxi z mesta vyjde asi na 15 TL.

Jaskyňa Dim

jaskyňa Dim Alanya

Nachádza sa 12 km od Alanye na svahu pohoria Cebel-i Reis. Je skoro v rovnakej výške nad morom ako zámok v Allanyi (240 metrov). Vek jaskyne sa odhaduje na jeden milión rokov a pre verejnosť bola otvorená až v roku 1999. Svojou rozlohou je to druhá najväčšia turecká jaskyňa. Turecko je podobne ako Slovensko bohaté na jaskyne a spolu ich tu je vyše 3000. Keďže rozľahlá jaskyňa Dim je veľmi blízko pri letovisku Alanyia, nenechajte si ujsť jej návštevu ak dovolenkujete práve v Alanyi. Jaskyňa Dim pozostáva z 2 úsekov: jeden kratší 50 metrový a druhý 360 metrový. Dlhší úsek je osvetlený a upravený vysoký až 15 metrov. Vnútri jaskyne je jazierko.

Na prehliadku jaskyne je potrebné byť v dobrej kondícii, lebo je tu veľa schodov, ktoré treba prekonať. Vnútri je dosť vlhko a teplota okolo 18-19 °C. Pri jaskyni je reštaurácia s kaviarňou s panoramatickým výhľadom na mesto Alanyia a more. Dostanete sa sem autobusom z Alanye, ale odporúčame si zaplatiť výlet cez miestne agentúry, ktorý Často spájajú s návštevou iných zaujímavých miest napríklad s návštevou reštaurácií a pikniku na rieke Dim.

Vstupné do jaskyne Dim: 4€

Kaňon Sapadere

Kaňon Sapadere Alanya

Veľkolepý kaňon sa nachádza západne od Alanye v pohorí Taurus. Sú tu vybudované pekné turistické drevené chodníčky popri vodopádoch. Kaňon má dĺžku približne 800 metrov, výšku 400 metrov a bol vytvorený eróziou pôdy v súčinnosti s vodou, vetrom a ľadom. Prechádzka v ňom ponúka mnohé krásy prírody. Pre verejnosť bol kaňon otvorený v roku 2008, dovtedy bol prístupný len miestnym obyvateľom. V kaňone žije niekoľko druhov vtákov a pestrofarebných motýľov.

Vzduch tu je iný ako pri mori a voda má aj počas letných horúčav teplotu len 10°C. Je tu vytvorené niečo prírodné kúpalisko a ak sa na to cítite, môžete vodu vyskúšať na vlastnom tele skočením do nej. Najľahšie sa sem dostanete na taxi alebo organizovaným výletom z Alanye. Ak máte požičané auto, vyberte sa približne 20 km východne z centra Alanye do dedinky Demirtas, v ktorej nájdete smerové značky ku kaňonu. Do kaňonu sa organizujú aj výlety z hotelov, pričom cena je približne 25 eur vrátane cesty, vstupného do kaňonu a obedu. Na výlet do kaňonu sa odporúča zobrať dostatok vody, prikrývku hlavy a otužilejší dovolenkári si môžu zobrať aj plavky a vyskúšať vodu. Pri vstupe je reštaurácia, v ktorej sa môžete občerstviť. Pokiaľ máte radi prírodu a turistiku, návšteva tohto kaňonu môže byť príjemným spestrením vašej dovolenky v Turecku.

Mapa pamiatok a zaujímavých miest v Alanyi a okolí

Pláže v Alanyi

Damlatas

Pláž Damlatas Alanya

Pláž Damlatas sa ťahá od západnej strany polostrova od pohoria vedľa jaskyne Damlatas. Pláž je piesková dlhá vyše kilometra. Podľa legendy sa Kleopatra kúpala v zátoke na tejto pláži. Zátoka je aj dnes pomenovaná po Kleopatre. Dno klesá strmo už blízko pri brehu, plávanie si užijú najmä plavci.

Ak dobre plávate a trúfate si, môžete zaplávať do blízkej fosforovej jaskyne. Pri pláži je aj ďalšia jaskyňa – jaskyňa Damlatas, v ktorej je vysoké percento oxidu uhličitého a rádioaktivita v jaskyni vraj lieči astmu a reumatizmus.

Čo je na pláži:

 • prenájom lehátok a slnečníkov
 • jaskyňa
 • modrá vlajka

Kleopatra

Pláž Kleopatra Alanya

Pláž Kleopatra je dlhá 2 km a je pokračovaním pláže Dalmatas. Je to jedna z najpopulárnejších pláží pri meste Alanya. Kvalita vody je fantastická hlavne pre čistotu a priezračnosť mora. Ak šnorchlujete, pod vodou uvidíte na niekoľko desiatok metrov. V mori pri pláži plávajú množstvá pestrofarebných rýb.

Aj pre čistotu mora si pláž vyslúžila Modrú vlajku. Pláž je piesková a dno klesá dosť strmo už blízko pri brehu. Je teda ideálna pre plavcov. Pri pláži rastie veľa zelene, je sa kde schovať pred horúcim slnkom. Približne každých 50 metrov sú rozmiestnené stánky s občerstvením. V lete pláž dennodenne zahrnú húfy dovolenkárov, z ktorých časť býva v hoteloch pri pláži. Na pláž to majú teda na skok. Vstup na pláž sa neplatí, platí sa iba za požičanie lehátok so slnečníkmi. Dá sa však odpočívať aj na deke v piesku. Každých sto metrov sú rozmiestnené bary s občerstvením a lahodnými nápojmi. Vstup na pláž je bez poplatku. Cez cestu, pár metrov od pláže je malý Disneyland.

Čo je na pláži:

 • hotely
 • prenájom lehátok a slnečníkov
 • bary, reštaurácie
 • atrakcie (parasailing, jazda na banáne, vodné skútre)
 • modrá vlajka
 • Disneyland lunapark

Keykubat

Východne od Alanye leží vedľa prístavu krásna pláž Keykubat, ktorá sa ťahá od zátoky Dim po zátoku Oba a je dlhá 3 km. V niektorých úsekoch je pláž široká až 100 metrov a pozdĺž rastie veľa zelene a paliem. Pláž je piesková, ale kde tu sa objavia skaly. Spolu s plážou Kleopatra je pláž Keykubat najobľúbenejšia časť Antalye.

Nad plážou sa týči pohorie Toros. Vstup na pláž je zadarmo a je tu veľa možností športových aktivít. Pláž má Modrú vlajku za čistotu a spokojnosť turistov so službami. Na tejto pláži si užijete pohodu, športové vyžitie i krásne more.

Čo je na pláži:

 • možnosť prenájmu lehátok a slnečníkov
 • bary, kaviarne, reštaurácie
 • hotely
 • možnosti športu (škola windsurfingu)
 • vodné atrakcie (vodné skútre, nafukovacie atrakcie
 • modrá vlajka

Ubytovanie v Alanya

Booking.com

4 KOMENTÁRE

 1. After reading your article, it reminded me of some things about gate io that I studied before. The content is similar to yours, but your thinking is very special, which gave me a different idea. Thank you. But I still have some questions I want to ask you, I will always pay attention. Thanks.

Pridaj komentár