Mesto Antalya je vlajková loď Tureckého turizmu. Nachádza sa na juhozápadnom pobreží na Tureckej riviére a ročne ho navštívi okolo 10 miliónov turistov, čo je niekoľkonásobne viac ako počet miestnych obyvateľov. V roku 2012 bola počtom zahraničných turistov Antalya tretím najnavštevovanejším mestom na Zemi. Mesto má bohatú históriu, ktorú pripomína mnoho pamiatok ako napríklad Hadriánova brána, veža Hidirlik Kulesi alebo Flautový minaret Ulu Cami. Nádherné pláže pri Antalyi sú pre mnoho turistov hlavným dôvodom návštevy. Kultúrne podujatia sú v lete na dennom poriadku a stále je tu čo robiť. Možnosti ubytovania sú rôznorodé pre každý rozpočet. Či už túžite po návšteve niektorého z mnohých múzeí, po športe alebo turistike v národnom parku s rozmanitou faunou a flórou, Alanya vám to zabezpečí. 

Základné informácie o Antalyi

Počet obyvateľov994 890 (2011)
Časový posun+ 1 hodina
Doba letu z Bratislavycca 2 hod a 30 min

Čo je v meste:

 • prístav
 • hotely, apartmány, penzióny
 • reštaurácie, obchody
 • pláže
 • múzeá
 • letisko (10 km)
 • moderná autobusová stanica
 • hodinová veža z 18. stor.
 • veža Hidirlik Kulesi
 • Hadrianova brána, flautový minaret

Počasie v meste Antalya

Antalya počasie

Oblasť Antalye je schovaná pred studenými severnými vetrami pohorím, a preto je tu takmer po celý rok teplo. Slnko sa usmieva na Antalyu 300 dní za rok a letá sú tu veľmi horúce. V zime tu miesto sneženia prší a teplota neklesá pod 15°C. Najviac návštevníkov má Antalya v mesiacoch júl a august, kedy tu vládnu priemerné horúčavy 30°C. Avšak jemný vánok od mora vyvoláva pocit menších teplôt.

ANTALYA Predpoveď počasia

Pamiatky v meste Antalya a okolí

Hidirlik Kulesi

Kamenná veža leží pri parku Karaalioğlu blízko historického centra mesta Antalya. Veža sa skladá z dvoch poschodí, spodné má štvorcový a horné kruhový pôdorys. Veža bola kedysi pravdepodobne používaná ako signálna veža, maják či dokonca hrobka. Bola postavená v 2. storočí nášho letopočtu a je vidno, že vtedy si dali na stavbe záležať. Aj keď spomedzi stien vyrastá tráva, je zrejmé, že veža Hidrilik Kulesi bude stáť v Antalyi ešte dobrých pár storočí. Presný účel stavby nie je dochovaný a je tak trocha záhadou. Parčík pri veži je naozaj nádherný ako aj výhľady do okolia, najmä na jachtový prístav a západ slnka. Blízko veže za nachádza niekoľko malých penziónov a barov.

Rozmery: výška 14 m

Hadriánova brána

Hadriánova brána Antalya

Antalya bola kedysi chránená hrubou kamennou hradbou, cez ktorú sa dalo dostať niekoľkými bránami . Jediná zachovaná je tzv. Hadriánova brána, postavená v roku 130 ako pamiatka na návštevu rímskeho cisára Hadriána. Brána je na svoj vek veľmi zachovalá a keď si uvedomíte koľko rokov stojí a koľko ľudí cez ňu prešlo, váš zážitok bude o to silnejší. Brána je postavená z bieleho mramoru a kedysi ju vraj zdobila socha Hadriána a jeho rodiny. Cez bránu sa dostanete do historického centra známeho ako Kaleici (v preklade: vnútorný hrad). Turci volajú bránu ako Uckapilar, čo znamená tri brány, kvôli trom oblúkom brány. Po bokoch brány sú veže, na vrchol ktorých sa dostanete po schodoch.

Vodopády Düden

Vodopady Duden Antalya

Vodopády sa nachádzajú 12 km severovýchodne od Antalye. Za svoju existenciu vďačia rieke Düden, ktorá je jednou z najväčších v oblasti. Rieka steká z pohoria Taurus a vytvára dva vodopády známe ako Horný a Dolný Düden. Za horným vodopádom je vytvorená jaskyňa odkiaľ sa dá pozorovať vodopád. V okolí horného vodopádu je niekoľko reštaurácií a piknikových stolov, ktoré môžete využiť. Dolný vodopád padá priamo do Stredozemného mora a ak sa naň chcete pozrieť zblízka, treba si požičať loď.

Rozmery: výška 15 m, šírka 20m

Flautový minaret (Ulu Cami)

Ulu Cami Antalya

Flautový minaret taktiež nazývaný ako Veľká mešita ( po turecky Ulu Cami), Kesik Minaret alebo Yivli Minare Camii bol postavený v roku 1230 a zrekonštruovaný v roku 1373. Bol postavený za vlády Sultána Alaaddina Keykubada I a je súčasťou komplexu budov známych ako külliye. Pôvodne bol postavený ako bazilika. Keď sa chcete dostať na vyhliadku hore, musíte vyšlapať 90 schodov. Pôvodne bola v budove mešite, dnes tu sídli Etnografické múzeum s prehliadkou oblečenia, kuchynského riadu, výšiviek, ornamentov i stanov kočovníkov. Elegantná budova flautového minaretu sa stala symbolom mesta Antalya.

Rozmery: výška 38 m

Hip-Notics Cable Park

Ak obľubujete jazdu na vode na wakeboarde, určite zamierte severovýchodne od Antalye na jazero s vybudovanou traťou pre wakeboardovanie. Je to síce niečo vyše 40 km od Antalye a 14 km od mesta Belek, ale ak máte radi jazdu na vode, tu si užijete výnimočné chvíle. Wakeboarding je rýchlo sa rozvíjajúci vodný extrémny šport, ktorý sa dá prevádzkovať aj na mori, kde ste ťahaný za člnom. Tu si vymysleli iný spôsob, kde ste ťahaný na lane, ktoré je natiahnuté 8 – 12 metrov nad vodou. Rýchlosť jazdy je od 20 km/h do 65 km/h, zajazdia si tu teda začiatočníci aj profesionáli. Dĺžka trate je necelých 800 metrov a v jednom momente môže jazdiť 8 – 12 ľudí. Pri rýchlosti 28 km/h trvá jeden okruh 2 minúty. Na trati sú rôzne prekážky, ktoré ak chcete, ľahko obídete, alebo si môžete vyskúšať svoje sily. V parku Hip-Notics je možné zajazdiť si nielen na wakeboarde, ale aj na vodných lyžiach či kneeboarde (po kolenačky).

V areály sú rôzne iné možnosti trávenia voľného času ako sauna, bazén, pláž, reštaurácia, ihriská na basketball, plážový volejbal a trampolína. Priamo pri jazere si dokonca môžete prenajať chatku.

MiniCity

MiniCity je veľmi zaujímavé miesto, ktoré ponúka prehliadku najzaujímavejších pamiatok Turecka. V parku MiniCity sa spája zábava so spoznávaním Tureckých pamiatok. Niekto nazýva MiniCity ako Las Vegas Antalye. Nachádzajú sa tu napríklad zmenšeniny Pamukkale, chrámu Hagia-Sophia, istanbulského paláca Dolmabahce, kláštor Sümela, Cappadocia, Červená veža z Alanye, Artemidin chrám, Hadrianova brána, Flautový minaret a desiatky iných pamiatok. Pamiatky sú 25 krát menšie ako originál a je vidno, že si tvorcovia dali veľmi záležať aby sa podobali na originál. Za každým modelom sú dlhé hodiny mravenčej práce. Ak si budete chcieť spestriť dovolenku v Antalyi, návšteva MiniCity je to správne miesto. MiniCity zaujme a naučí niečo nové nielen deti, ale aj dospelých.

doprava v Antalyi: dolmus (minibus) č. 1, 20, 31
otváracie hodiny: denne 8.00 – 19.00 hod
webstránka: www.minicityantalya.com

Mapa pamiatok a zaujímavých miest v Antalyi a okolí

Ubytovanie v Antalyi

Booking.com

2 KOMENTÁRE

 1. Thank you very much for sharing. Your article was very helpful for me to build a paper on gate.io. After reading your article, I think the idea is very good and the creative techniques are also very innovative. However, I have some different opinions, and I will continue to follow your reply.

 2. At the beginning, I was still puzzled. Since I read your article, I have been very impressed. It has provided a lot of innovative ideas for my thesis related to gate.io. Thank u. But I still have some doubts, can you help me? Thanks.

Pridaj komentár