Turecko je krajina s peknými hotelmi a krásnym pobrežím, ale má aj mnohé pamätihodnosti svetového významu. Ak dovolenkujete v Turecku, odporúčame návštevu aspoň niektorej pamiatky ako napríklad travertínové terasové pramene Pamukkale, staroveké mesto Efez alebo oblasť vulkanických skál Cappadocia. Okrem vymenovaných nižšie sú aj mnohé iné pekné pamiatky v Turecku.

Pamukkale

Pamukkale Turecko

Svetoznáma atrakcia Pamukkale sa nachádza v juhozápadnom Turecku pod zrúcaninou starého rímskeho mesta Hieralipolis. Patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky v Turecku. Názov vnikol zložením dvoch tureckých slov pamuk (bavlna) a kale (hrad) a znamená doslova bavlnený hrad. Pamukkale je najnavštevovanejšie turistické miesto v Turecku a je zapísané na zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Ľudia sa v prírodných bazénoch kúpu už od nepamäti a dnes si Turci urobili z Pamukkale výnosný biznis. Do areálu vedú tri vstupy s turniketmi a celodenná vstupenka stojí 20 TL (okolo 7€). Ľudí tu je najmä v letnej sezóne neuveriteľné množstvo a za každý deň tu musia zarobiť veľké peniaze.

Pamukkale vzniká, keď horúce pramene s vysokým obsahom vápnika vyvierajúce hore stekajú po svahu a ako chladnú usadzuje za z nich uhličitan vápenatý. V terasovitých jazierkach či skôr prírodných bazénoch je zakázané kúpať. Po travertínoch sa nesmie chodiť a turistov púšťajú len na vysekanú cestu v travertíne s umelými jazierkami, kde sa dá aj kúpať a kde privádzajú vápencovú vodu vybudovaným kanálom.

Bežný turista si ani nevšimne, že jazierka, v ktorých sa dá kúpať sú umelo vybudované. Voda vo vrchných jazierkach je teplá, v spodných už chladnejšia. Kedysi tu boli vybudované hotely, ktoré však vďaka iniciatíve UNESCO museli zbúrať a miesto toho postavili bazény. Teraz stoja hotely len pod terasami. V niektorých miestach sú veľmi necitlivé zásahy do travertínu vysekané zbíjačkou alebo pristavané betónom. Avšak aj napriek menším detailom sa toto miesto oplatí navštíviť. Taktiež si prezrite rímske zrúcaniny s amfiteátrom a okúpať sa dá aj v Kleopatriných kúpeľoch s pekným bazénom obrasteným palmami a zeleňou.

Vstup: 20 TL

Otváracie hodiny: 8:30 – 19:30

Cappadocia (Kapadokya)

Cappadocia Turecko

Veľmi zaujímavé územie ležiace vo vnútrozemí približne 180 km severovýchodne od Alanye, 1000 metrov nad morom. Vulkanické skaly sú tvarované do špicatých tvarov, do ktorých už pred 4 tisíc rokmi ľudia vytesávali svoje príbytky, kostoly a tunely. Najvyššia hora Erciyes má výšku 3916 m. Najväčšou atrakciou v oblasti je niekoľko úrovňové podzemné mesto pod mestečkom Derinkuyu siahajúce do hĺbky 85 metrov. Nad celým regiónom Cappadocia, ktorý je súčasťou Národného parku Göreme je možné preletieť teplovzdušným balónom, čo je veľmi obľúbené medzi turistami. Cena za let je okolo 160€, ale je to zážitok na aký nezabudnete. Cappadocia je zapísané v zozname kultúrneho dedičstva UNESCO.

Ephesus (Efes, Efez)

Efes Turecko

Staroveké mesto Ephesus leží na západnom pobreží Turecka 19 km od mesta Kusadasi asi hodinu jazdy z mesta Izmir. Odhaduje sa, že v meste v 1. storočí pred n.l. žilo 250 tisíc ľudí, čo z neho vtedy robilo jedno z najväčších miest Stredozemia. Keď k tomuto počtu prirátame námorníkov, obchodníkov a pútnikov, ktorí prichádzali k Artemidinmu chrámu, dostaneme ešte väčší počet ľudí na území mesta Ephesus. Vykopávky v Efese trvajú už 150 rokov a stále je odhalená len necelá pätina mesta. I tak sa stal Efez najväčším náleziskom rímskych zrúcanín vo východnom Stredomorí. Známy Artemidin chrám, jeden zo siedmych divov sveta, bol kedysi najväčšou stavbou sveta.

Chrám bol v histórii niekoľkokrát zničený a postavený a dnes sa z neho nezachovalo takmer nič. Historikom a archeológom sa podarilo obnoviť časť Celsovej knižnice z pôvodných stavebných materiálov. V súčasnosti najimpozantnejšia stavba je rímsky amfiteáter s kapacitou 25 000 miest pozostávajúci zo 66 radov sedadiel. Za vstup do mesta zaplatíte niečo okolo 20 TL (okolo 7€) na dospelú osobu.

Vstup: 20 TL

Kláštor Sümela

Kláštor Sumela Turecko

Gréckokatolícky kláštor Panny Márie je postavený na strmej skale vo výške 1200 metrov n. m. Kláštor sa nachádza hodinu jazdy z mesta Trabzon. Má za sebou dlhú históriu, ktorá siaha do roku 386 n.l., kedy podľa legendy dvaja mnísi našli v jaskyni na tomto mieste ikonu Panny Márie od svätého Lukáša. kláštor bol mnohokrát zničený a obnovený a dnes ponúka turistom podobu akú má od 13-teho storočia. Kláštor je súčasťou národného parku a dostanete sa k nemu polhodinovým výstupom po lesnej ceste. Za auto sa platí 20 TL pri vstupe do národného parku. Vnútri je jaskyňa, svätyňa a kaplnka so vzácnymi maľbami.

Vstup: 8 TL

Mapa pamiatok a zaujímavých miest v Turecku

2 KOMENTÁRE

  1. This article opened my eyes, I can feel your mood, your thoughts, it seems very wonderful. I hope to see more articles like this. thanks for sharing.

Pridaj komentár