Janov patrí k najvýznamnejším a najväčším mestám talianskeho severu, pričom je zároveň centrom regiónu Ligúria. Spolu s Milánom a Turínom vytvára takzvaný priemyselný trojuholník severu. Janov sa rozprestiera na pobreží Ligúrskeho mora v Janovskom zálive a jeho meno znie v taliančine Genova. História mesta bola vždy úzko spätá s námorníctvom a obchodom, pričom janovský prístav je najvýznamnejší v Taliansku a druhý najdôležitejší v celej oblasti Stredozemného mora. Významným finačným bodom je Janov už od stredoveku, kedy tu bola založená banka Banco di San Giorgio, považovaná za prvú banku sveta. Sídlia tu tiež viaceré univerzity, vzdelávacie inštitúty a športové spolky.
Po dobu niekoľkých storočí bol Janov centrom vlastnej republiky a označoval sa prívlastkami ako „La Superba“ či „La Dominante“. V roku 2004 figuroval ako Európske hlavné mesto kultúry a o dva roky neskôr bolo jeho historické centrum zapísané do Zoznamu svetového dedičstva ľudstva UNESCO. Janov je rodiskom slávneho moreplavca Krištofa Kolumba, ako aj skladateľa Niccolu Paganiniho, novinára Giuseppe Mazziniho a ďalších osobností.
Paláce, námestia a mestské hradby
V meste natrafíte na množstvo prepychových palácov, pôsobivých kostolov, prekvapujúcich múzeí a veľká časť historických pamätihodností je sústredená v prístave, vrátane majestátneho 117 metrov vysokého majáku La Lanterna, symbolu Janova. Ďalšie turisticky vyhľadávané pamiatky sa nachádzajú v okolí námestia Piazza de Ferrari, ktoré je tak výborným štartovacím bodom pre spoznávanie srdca Ligúrie. Janov bol opevnený hrubým múrom približne od 9. stotočia a veľké časti opevnenia sa zachovali dodnes. Jednotlivé časti opevnenia majú názvy podľa storočia, kedy boli vybudované ako ‚opevnenie z 9. storočia‘, ‚opevnenie Barbossa – 12. storočie‘, ‚opevnenie zo 14. storočia‘, ‚opevnenie zo 16. storočia‘ a ‚nové opevnenie – Mura Nuove‘. Najnovšie opevnenie okolo mesta pochádza zo 17. storočia a má dĺžku takmer 20 kilometrov.
Mestské parky v Janove a okolí
V Janove sú veľké plochy verejne dostupných parkov. Plocha parkov v centre mesta Janov tvorí 82 tisíc m2. Najznámejší park je Villetta Di Negro – v úplnom centre mesta. Na západe sú pekné záhrady Villa Durazzo Pallavicini s botanickou záhradou Giardino botanico Clelia Durazzo Grimaldi (265 tisíc m2). V okolí mesta sú ďalšie pekné prírodné parky ako Parco naturale regionale dell’Antola, Parco naturale regionale del Beigua a regionálny park Aveto Natural.
Hudobný skladateľ Richard Wagner o Janove povedal: „Nikdy som nevidel mesto ako Janov. Je to niečo neopísateľne nádherné“.
Základné informácie o Janove
Počet obyvateľov | 594 733 (2015) |
---|---|
Vzdialenosť od Bratislavy | 1 060 km (cca 10 hod) |
Čo je v Janove:
- možnosti ubytovania
- prístav
- letisko
- vlaková stanica
- električková trať
- autobusová stanica
- parky a promenády
- paláce zapísané v UNESCO – Palazzi dei Rolli
- historické mestské brány a časti opevnenia
- námestie Piazza de Ferrari s krásnou fontánou
- katedrála San Lorenzo
- Basilica di Santa Maria Assunta
- mnoho kostolov a kostolíkov
- maják Lanterna (výška 117 metrov)
- malebná štvrť Boccadasse
- akvárium (Acquario di Genova) – druhé najväčšie v Európe
- múzeá
- exhibičné centrum
Počasie v Janove
Janov je celkom veterné mesto a to najmä v zime, keď tu fúkajú severné vetry prinášajúce studený vzduch. Zimy tu nebývajú príliš studené a rekordná nameraná mínusová teplota v Janove bola -8 °C. Do Janova však väčšina ľudí príde v lete a najvyššia nameraná letná teplota tu bola 38,5 °C. Najteplejšie mesiace sú júl a august s priemernými teplotami 37,5 °C počas dňa. Priemerná ročná teplota mora je 17,5 °C.
JANOV Predpoveď počasiaPamiatky v Janove
Prístav
Po francúzskom Marseille je janovský prístav druhý najväčší a najdôležitejší v celom Stredozemnom mori. Rozprestiera sa na dĺžke 22 kilometrov a môžete v ňom obdidovať tie najrôznejšie plavidlá, od prepychových jácht až po skromnejšie rybárske loďky. Pre turistov je najzaujímavejšia historická časť Porte Vecchio, v ktorej sa nachádzajú napríklad doky Darsena, kde sa vyrábali lode, ktoré boli pýchou svojej doby a majiteľov. Najlepší spôsob je ako oceniť prístav v jeho plnej veľkosti, je vydať sa na niektorú z ponúkaných turistických plávb, z nej získate nový pohľad aj na Janov samotný. Ak sa ale radšej prechádzate po zemi, môžete dať prednosť pobrežnej promenáde Circonvallazione a Mare, ktorá prechádza oblasťou trhov a končí na námestí Piazza della Vittoria.
Piazza de Ferrari
Mnohé cesty prechádzajúce Janovom vás dovedú práve na námestie Piazza de Ferrari, v ktorého srdci leží nádherná obrovská fontána. V blízkosti námestia funguje umelecká galéria Accademia Lingustica di Belle Arti, v ktorej sú vystavované práce mnohých významných sochárov Janova a Ligúrskeho regiónu. Námestím prechádza rušná ulica Via XX Settembre vyznačujúca sa viacerými sídlami vybudovanými v štýle Art Noveau. A na blízkej ulici Via Roma nájdete divadlo Teatro Carlo Felice , prebudované po druhej svetovej vojne. Na jeho doskách dostávajú priestor predovšetkým operné a jazzové predstavenia.
Paláce na Via Garibaldi
Na rozmedzí námestia Piazza de Ferrari a rybárskej štvrti sa začína ulica Via Garibaldi, ktorá pôsobí na prvý pohľad nenápadne. Keď ňou však prejdete pozornejšie, uvedomíte si, že hostí nádherné paláce, ktoré tu v rozličných dejinných epochách nechali vystavať najvýznamnejšie rodiny pôsobiace a žijúce v Janove. Paláce zaujmú už zvonka svojimi múrmi posiatymi freskami, romantickými balkónmi a odkazmi pripomínajúcimi ich niekdajších majiteľov. Do troch z nich je povolený vstup pre verejnosť, pričom môžete využiť jeden turistický lístok na návštevu každého z nich. Menovite ide o paláce Palazzo Rosso, Palazzo Tursi a Palazzo Bianco, vyznačujúce sa dobovým nábytkom a štedrými zbierkami, ktoré potešia oko nejedného milovníka umenia.
Akvárium – najväčie v Európe
Janovské akvárium nazývané domácimi Acquario di Genova nájdete v prístave Porto Vecchio, pričom jeho návštevu sa oplatí absolvovať, ak sa do mesta vydáte s deťmi, ale aj bez nich. Svojou veľkosťou je akvárium najväčšie v Taliansku a jedným z najrozsiahlejších v celej Európe. Vybudované bolo pritom pomerne nedávno, v roku 1992, pri príležitosti 500. výročia doplávania janovského rodáka Krištofa Kolumba do Ameriky. Akvárium plní tiež úlohu vzdelávacieho centra a zasvätí vás do života mnohých podmorských druhov, ktoré navyše môžete pozorovať z bezprostrednej blízkosti v relatívne prirodzenom prostredí. Samostatnou súčasťou akvária je skleník s nielen vodnými rastlinami.
Paláce na Via Balbi
Podobne ako Via Garibaldi, aj Via Balbi je bohatá na prítomnosť krásnych palácov, vyžadujúcich si pozornosť každého správneho turistu. Vďaka prítomnosti obchodíkov a kaviarní pôsobí ulica trochu modernejšie, neoberá ju to ale o zaujímavosť jej palácov. Kroky väčšiny návštevníkov smerujú v prvom rade do paláca Palazzo Reale, pre ktorý je charakteristické rozľahlé schodisko a záhrada ideálna na príjemné prechádzky spojené s panoramatickým pohľadom na janovský prístav a blízke námestie Piazza Statuto. Palác zaujme aj vďaka svojej kolekcii umeleckých diel, ktoré zahŕňajú napríklad práce flámskeho maliara Antoona van Dycka, ktorý v Janove niekoľko rokov žil a tvoril.
Casa di Colombo
Ulička Via Dante rozložená medzi námestiami Piazza de Ferrari a Piazza Dante ukrýva nejedno zaujímavé tajomstvo vrátane domu, v ktorom strávil slávny janovský moreplavec Krištof Kolumbus svoje detské roky. Domček leží pri kláštore venovanom sv. Andrei a v jeho interiéri funguje menšie múzeum. Zaujímavosťou Via Dante sú okrem toho dve veže obklopujúce mestskú bránu vybudovanú v roku 1155.
Katedrála
Majestátna janovská katedrála sa v taliančine nazýva Cattedrale di San Lorenzo a objavíte ju na námestí Piazza San Lorenzo neďaleko Piazza Matteotti. Pôvodne vznikla ako románska bazilika, neskôr sa z nej stala gotická katedrála a svoje stopy na nej zanechala aj renesancia. Najvýznamnejšou časťou katedrály je kaplnka Cappella San Giovanni Battista, v ktorej odpočívajú pozostatky sv. Jána Krstiteľa spolu s tanierom, na ktorom bola podľa biblickej tradície predložená jeho hlava Salome. Mnohé významné predmety sú tiež strážené v miestnej pokladnici Tesoro della Cattedrale pod kaplnkou.
Hrad Albertis
Historická rezidencia a bývalý domov moreplavca, filozofa a filantropa Enrica Alberto d’Albertis. Po jeho smrti v roku 1932 bol hrad venovaný mestu Janov. V súčasnosti je tu múzeum.
Otváracie hodiny
Apríl – September
utorok, streda, piatok: 10:00 – 18:00
štvrtok: 13:00 – 20:00
sobota a nedeľa: 10:00 – 19:00
pondelok: zavreté
Október – Marec
utorok – piatok: 10:00 – 17:00
sobota a nedeľa: 10:00 – 18:00
pondelok: zavreté
Lístky
- plná cena € 6,00
- zľavnená cena (5-12 rokov a viac ako 65 rokov) € 4,50
- zadarmo (deti 0-4 rokov)
Múzeá a galérie
V Janove o netradičné múzeá skutočne nemáte núdzu. Napríklad Museo d´Arte Orientale na námestíčku Piazzale Mazzini je rozsiahlou zbierkou umenia pochádzajúceho z Japonska, Číny, Thajska a ďalších ázijských krajín. Patrí do nej zbroj, maľby, textílie, hudobné nástroje, divadelné masky a ďalšie objekty. Podrobné zasvätenie do námornej histórie Janova poskytuje pre zmenu Galata Museo del Mare, najväčšie múzeum svojho druhu v oblasti Stredozemného mora. Nachádza sa na ulici Calata de Mari v starom prístave. Do tretice stojí za zmienku umelecká galéria v zámku Palazzo Spinola, špecializujúca sa na flámskych a talianskych maliarov tvoriacich počas obdobia renesancie.
Zaujímavosti o Janove
- Z Janova pochádza moreplavec Krištof Kolumbus. Dodnes tu stojí jeho dom na ulici Via di Porta Soprana. Práve z prístavu v Janove vyplával na výpravu za objavením Ameriky. Časť z výnosov za objavenie Ameriky venoval Kolumbus chudobným ľuďom v Janove.
- Slávny husľový virtuóz Niccolò Paganini pochádza z Janova a na jeho počesť sa tu každoročne koná festival huslistov – Paganiniana Festival.
- Tipovanie výherných čísiel vymyslel Benedetto Gentile v Janove. Tento druh hazardu dodnes známy ako Lotto museli pre veľa závislých ľudí na tipovaní vtedy miestne autority zakázať.
- V Janove je najväčší a najdôležitejší prístav Talianska. Janov slúžil ako prístav už od 12. storočia a aj keď bol počas 2. svetovej vojny bombardovaný, historická časť prístavu sa zachovala dodnes.
- Akvárium – Acquario di Genova je najväčšie v Taliansku a má rozlohu 27 tisíc m2 plochy. Žije v ňom cca 15 tisíc morských živočíchov. Akvárium bolo postavené v roku 1992 a ročne ho navštívi približne milión návštevníkov.
- Janov je šieste najväčšie mesto Talianska.
- Vynálezca džínsov – Levi Strauss si látku na prvé džíny priniesol v roku 1851 z Janova. Práve tu vznikla slávna modrá trvanlivá látka a anglický termín pre džínsy: ‚blue jeans‘ pochádza z francúzskeho ‚bleu-de-Gênes‘ čo znamená ‚modrá z Janova‘.
- Pochúťka známa ako ‚pesto‘ vzniklo v Janove.
- V Janove bola v 12. storočí založená prvá moderná banka Banca Monte dei Paschi di Siena
- V roku 1424 tu vznikla aj prvá poisťovacia spoločnosť (Tam Mari Quam Terra)
Thanks for shening. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good. https://accounts.binance.com/en/register-person?ref=P9L9FQKY
After reading your article, it reminded me of some things about gate io that I studied before. The content is similar to yours, but your thinking is very special, which gave me a different idea. Thank you. But I still have some questions I want to ask you, I will always pay attention. Thanks.