Maličký a krásny ostrov Skiathos je dlhý 12 km a široký len 6 km a nachádza sa v Egejskom mori na západe súostrovia Severné Sporady západne od ostrova Skopelos. Skiathos je súčasťou súostrovia Sporady, ktoré zahŕňajú 24 ostrovov, ale len štyri z nich sú trvalo obývané. Názov Sporady znamená ‚rozptýlený, čo je úplne vystihuje polohu ostrovov. Na ostrove Skiathos a tiež na susednom Skopelose sa v roku 2008 natáčal známy film Mamma Mia.

Mnoho návštevníkov Skiathosu si nenechá ujsť pozorovanie aspoň jedného pristátia či vzlietania lietadla, ktoré je možné pozorovať z pláže Xanemos a okolia. Ukážku ako to asi vyzerá si môžete pozrieť na videu:

Napriek svojej skromnej veľkosti sa Skiathos môže pochváliť viac ako 60-timi peknými plážami. Skiathos je jedným z najobľúbenejších ostrovov Sporád, najmä vďaka početným plážam a plážovým aktivitám. Najznámejšie z nich sú Trulos, Vromolimnos, Koukounaries, Asselinos, Megali Ammos a Mandraki. Popisy jednotlivých pláží nájdete dolu v texte.

Polostrov Bourtzi

Bourtzi je malý polostrov, ktorý rozdeľuje prístav Skiathos na dve časti. V minulosti tu bola pevnosť, ktorú postavili bratia Gizi, ktorí vládli nad Skiathosom v roku 1207. Bourtzi bol ohraničený múrmi a naľavo i napravo od hlavnej brány sa nachádzali dve veže. Archeológovia zastávajú názor, že vnútri pevnosti býval malý kostolík Agios Georgios.

V súčasnosti je Bourtzi obľúbeným miestom na oddych a rekreáciu zarastený borovicami. Z polostrova je krásny výhľad na more a okolie. V minulosti vybudovaná základná škola slúži v súčasnosti ako kultúrne centrum. Nachádzajú sa tu exkluzívne konferenčné miestnosti a tiež nádherné letné divadlo, v ktorom sa každoročne konajú divadelné a hudobné predstavenia.

Výhodou ostrova Skiathos je letisko, ktoré je situované v severovýchodnej časti vedľa lagúny. Ostrov má aj lodné spojenie s ostatnými ostrovmi a pevninou.

Základné informácie o ostrove Skiathos

Počet obyvateľovokolo 6610 (v roku 2011)
Najvyšší vrchKarafiltzanaka (433 m)
Hlavné mestoSkiathos
Dĺžka pobrežia44 km
Oficiálna webstránka ostrovahttp://www.skiathos.gr/en/

Čo je na ostrove Skiathos:

  • hotely, apartmány
  • letisko, prístavy
  • autobusová doprava
  • reštaurácie, obchody, bary
  • požičovne áut a skútrov
  • kostol Panaghia Limnià, postavený v roku 1837
  • kostol Tris Ieràrches
  • polostrov Bourtzi
  • múzeum spisovateľa Alexandrosa Papadiamantisa
  • Sväté kláštory Evanjelium, Panaghia Ekonistria a Panaghia Kechrià

Počasie na ostrove Skiathos

Najviac dovolenkárov cestuje na Skiathos samozrejme v lete, kedy je tu najmenej zrážok a horúce slnečné počasie. Horúčavy pomáha zmierniť vánok, ktorý je tu veľmi častý. Dážď počas leta je veľmi zriedkavý, preto dovolenka na Skiathose je stávka na istotu, ak chcete mať počas dovolenky slnečné počasie bez zrážok.

Zima je výrazne miernejšia ako na mnohých miestach v Európe a je mierne daždivejšia. Jeseň je veľmi podobná zime a hovorí sa, že na Skiathose sú v len dve hlavné ročné obdobia: leto a zima. Ani jedno nie je extrémne, je tu však zreteľný rozdiel medzi poklesom teploty a nárastom zrážok. Ale aj keď by ste sem chceli prísť v zime, nebudete sklamaní a určite nezamrznete.

Doprava

Na severovýchode ostrova je medzinárodné letisko Skiathos. Medzi ostatnými sporadskými ostrovmi je možnosť cestovať loďou s odchodmi z Volos a Agios Konstantinos.

Po ostrove je možnosť cestovať autobusmi po troch trasách. Základná trasa vedie pozdĺž južného pobrežia ostrova a ide z hlavného mesta k pláži Koukounaries. Druhá autobusová linka vedie z hlavného mesta k evanjelickému kláštoru a tretia autobusová trasa vedie na severné pobrežie do Xanemos.

Trajekty z pevniny na Skiathos odchádzajú z prístavu Agios Konstantinos v meste Volos a prístavu Mantoudi v severnej Evii.

Pamiatky a pekné miesta na Skiathose

Morské jaskyne

V blízkosti pláže Lalaria na severnom pobreží, jednej z najfotografovanejších pláží v Grécku, sú dve krásne morské jaskyne: Skotini a Galazia.

Skotini spilia (tmavá jaskyňa) je legendárna morská jaskyňa s nízkym a úzkym vchodom, ktorým môže prejsť iba malá loďka. Je hlboká asi 20 metrov a vnútri je tma. Galazia spilia (modrá jaskyňa) je väčšia ako jaskyňa Skotini. Do tejto jaskyne dopadá slnečné svetlo, ktorého odrazy na skalách sú očarujúce.

Tieto dve jaskyne sú považované za najpozoruhodnejšie výtvory prírody a patria medzi najkrajšie pamiatky Skiathosu, ktoré by ste si nemali nechať ujsť. Obe sú však dostupné len loďou, ktorú si môžete prenajať na viacerých miestach ostrova.

Stredoveký hrad na severe ostrova

Hrad bol v minulosti jedným z hlavných stredovekých miest. Mesto bolo strategicky postavené na skalnatom útese, ktorý doslova visí nad morom na severe ostrova Skiathos. Útes je vysoko nad morom a bol ideálnym miestom na ochranu ľudí, ktorí žili v hradnom meste.

Na vrchole svojej prosperity bolo v hradnom meste 300 obytných jednotiek a 22 kostolov. V súčasnosti je tu už len jeden kostolík, ktorý je nemým svedectvom slávnej minulosti hradu. Pozostatky ostatných budov sa tu však stále nachádzajú. Zopár domov bolo aj zrekonštruovaných domov. Z vrcholu útesu je možné vidieť až na pevninu aj severnú časť ostrova Skopelos. Taktiež výhľady na pláž pod hradom sú úchvatné.

Archeológovia a historici zastávajú názor, že v priebehu 16. storočia sa obyvateľstvo ostrova rozhodlo presídliť na nedobytnú skalu, ktorá sa nachádza severovýchodne od Skiathosu, a postaviť si vlastný hrad. Úzky padací most slúžil v minulosti ako jediné spojenie s ostrovom.

Kláštor Panagia Evangelistria

Kláštor Panagia Evangelistria sa nachádza cca 5 km severne od mesta Skiathos a je dostupný autom alebo pešo. Stojí na úbočí hory a je obklopený zeleňou, väčšinou borovicovými lesmi. Tento kláštor patrí medzi najvýznamnejšie náboženské centrum na Sporadách a najvýznamnejšie na Skiathose. Jeho výstavba začala v roku 1794 a dokončený bol v roku 1806. Založili ho mních Nifon z Chiosu a miestny mních Gregorios Hatzistamatis. Počas gréckej revolúcie (v 20. rokoch 19. storočia) tento kláštor zohral dôležitú úlohu pri poskytovaní prístrešia bojovníkom a utečencom a ponúkaní peňazí na ekonomickú podporu revolúcie. V septembri 1807 tu bola utkaná a požehnaná prvá grécka zástava s bielym krížom na modrom pozadí.

Okrem toho sa v priestoroch bývalej lisovne olív nachádza výstava miestnych produktov a folklórne múzeum. V kláštore je malé cirkevné múzeum, v ktorom sú vystavené kňazské odevy, vzácne knihy a rukopisy zo 17. storočia, evanjeliá z 18. storočia, strieborné a drevené kríže, byzantské ikony a iné cirkevné predmety.

Pláže

Mapa pláží na ostrove Skiathos

Video pláží ostrova Skiathos

Zaujímavé video 49 pláží na ostrove Skiathos, vďaka ktorému získate predstavu o mnohých nádherných plážach tohto ostrova.

Nižšie je zoznam pláží na ostrove Skiathos so stručným opisom jednotlivých pláží.

Achladies

Achladies je takmer pol kilometra dlhá pláž s nádherným zlatým pieskom. Je dosť úzka kvôli čomu sú tu k dispozícii v niektorých miestach lehátka len v jednom rade, ale v najširšej časti pláže sú 3 rady lehátok. Pláž Achladies sa nachádza v blízkosti mnohých veľkých hotelov, čiže tu býva dosť plno. Ako sme spomenuli, k dispozícii sú ležadlá, avšak niektoré bez slnečníkov. Na pláži je k dispozícii požičovňa člnov a vodných bicyklov, vďaka čomu sa dá preskúmať pobrežie ostrova na vlastnú päsť.

Agia Eleni

Piesková pláž Agia Eleni leží severne od pláže Banana na západnom pobreží ostrova. Je tu niekoľko taverien, z ktorých hrá hudba. K dispozícii sú lehátka so slnečníkmi a množstvo vodných športov. Pri pláži je parkovisko, býva však plné, preto je dobré sem prísť skôr. Neďaleko stojí autobus, stačí vystúpiť na zastávke číslo 25, odkiaľ je to asi 10 minút chôdze.
Pláž Agia Eleni je obľúbená u miestnych Grékov, ktorí ju navštevujú najmä cez víkendy. Občas sem prichádzajú lode, ktoré tu vyložia turistov na krátke okúpanie sa.

Agia Paraskevi

Piesočnatá pláž na juhu Skiathosu, ktorá je celkom obľúbená, ale nebýva príliš preplnená. Je pomenovaná po neďalekom kostole Agia Paraskevi. Pláž Agia Paraskevi je skvelá pre deti a neplavcov, pretože dno mora sa zvažuje pozvoľne. K dispozícii sú aj vodné športy pre väčšie deti a dospelých ako požičovňa vodných skútrov a člnov.
K dispozícii je parkovisko a výhodou je blízka dedinka Agia Paraskevi hneď vedľa pláže, kde je obchod a reštaurácia.

Aselinos

Na severnej strane ostrova sa nachádza záliv Aselinos s dlhou pieskovo-kamienkovou plážou. Je obľúbená najmä pre peknú prírodu okolo nej. Pláž je obklopená horou Kounistra, zarastenú zeleňou siahajúcou až po okraj pobrežia.

Aselinos je nádherné miesto ideálne na romantické prechádzky. Nachádza sa tu malý bar s nádherným výhľadom na more. V blízkosti je aj kemping.

Banánová pláž

Pláž má svoje meno od tvaru banána, na ktorý sa podobá. Nachádza sa na juhozápade ostrova. Je to pláž s jemným pieskom, na ktorej je bohatá ponuka vodných športov. Severne od pláže sa nachádza tzv. Malá banánová pláž, čo je oficiálne jediná nudapláž na Skiathose. Pláže sú od seba oddelené veľkým kameňom. Obe pláže sú dobre organizované, majú plážové bary a pohodlné lehátka so slnečníkmi. Veľká pláž je o poznanie rušnejšia, ale aj na nudapláž chodí veľa ľudí.

Kanapitsa

Malebná pláž Kanapitsa je ideálna pre rodinnú dovolenku na pláži. Na pláži zvykne pofukovať severný vánok, avšak počas horúceho leta to je celkom príjemné. Je tu škola vodných športov, ktorá ponúka rôzne vodné športy ako windsurfing, potápanie, vodné lyžovanie a vodné skútre.

V okolí pláže je množstvo dobre značených turistických chodníkov vhodných na ľahšie túry. Z pláže Kanapitsa je niekoľko vynikajúcich miest, kam môžete ísť na krátke alebo jednodňové výlety. Odporúčame navštíviť miesta ako Skopelos a Tsougria, ktoré sú z hľadiska prírodných krás úplne úžasné. Západná časť polostrova je známa svojimi neskutočnými západmi slnka.

Kastro

Kastro je malá odľahlá pieskovo-štrková pláž na severnom cípe ostrova Skiathos v blízkosti historického miesta Kastro. Neďaleko pláže je k dispozícii malé parkovisko. K pláži nechodí autobus, ak teda nemáte požičané auto, môžete sa sem dostať taxíkom alebo loďou, keďže jedna zo zastávok je práve pláž Kastro. V taverne na pláži je ponuka morských plodov a gréckych špecialít. Na pláži nie sú tu žiadne ležadlá ani vodné športy.

Kolios

Táto krásna pláž leží na južnom pobreží, 8 km od hlavného mesta. Región Kolios je ideálnym miestom na strávenie dovolenky a objavovanie prírodných krás ostrova. Pláž je obľúbená nielen pre čisté more, ale aj pre centrum vodných športov. Pre milovníkov opaľovania sú tu vybudované terasy na opaľovanie.

Na pláži sú dve taverny a minimarket. Pri pláži je široká ponuka ubytovania od luxusných hotelov až po jednoduché apartmány. Kolios je skvelým miestom pre rodiny a pre tých, ktorí majú radi menej preplnenú pláž. Z mesta Skiathos často premávajú mhd, stačí vystúpiť na zastávke číslo 15. Pri pláži je aj malé parkovisko.

Koukounaries

Najznámejšia a v lete aj najľudnatejšia pláž na Skiathose. Rozprestiera sa na polostrovčeku na juhovýchode ostrova. Je obklopená borovicovým lesíkom, v ktorom rastú niektoré chránené druhy rastlín a vtákov. Pláž má veľmi jemný biely piesok. Je považovaná za jednu z najlepších pláží v Grécku, a bola zvolená za najviac nedotknutú prírodnú pláž Stredozemného mora. Na pláži je na výber množstvo vodných športov, ležadlá, slnečníky a pri pláži sú reštaurácie, plážové bary a zopár hotelov. Z hlavného mesta ostrova sem chodí autobus každú pol hodinu.

Lalaria

Pláž Lalaria sa nachádza na severovýchode ostrova a je dostupná len loďou. Vďaka tomu je nedotknutá a biele útesy nad plážou z nej robia nádhernú pláž. z prístavu hlavného mesta a je to snové miesto neuveriteľnej krásy s obrovskými bielymi útesmi, ktoré sa týčia z čistého hlbokého modrého mora. Patrí medzi najpôsobivejšie pláže v Grécku.

Naľavo od bielej piesočnatej pláže je skala tvoriaca prírodný most medzi pieskom a morom s dierou v strede, ktorá tvorí akýsi podmorský priechod. Veľkolepé modré a tmavé jaskyne sa nachádzajú tesne pred Lalariou a oplatí sa ich navštíviť loďou.

Mandraki

Jedna z najpokojnejších pláží na západnom pobreží ostrova Skiathos, leží 15 km západne od mesta Skiathos. Je to veľmi známa pláž vďaka krištáľovo čistej vode a peknej okolitej prírode. Na pláži je taverna s malým ale dobrým výberom jedál a pitia. V taverne sú k dispozícii toalety pre návštevníkov pláže. Na jednom konci pláže je časť využívaná nudistami.

Maratha

Pláž Maratha sa nachádza na juhozápade Skiatho, za rohom od pláže Koukounaries. Je dlhá asi 250 metrov a je dosť úzka. Piesok je tu nádherné zlatistý a pláž lemujú borovice, ktoré počas leta poskytujú príjemný tieň.
Na pláži je taverna a jeden rad lehátok so slnečníkmi na prenájom. Vstup do vody je plytký, takže je vhodná pre deti. Nie sú tu žiadne vodné športy. Je tu parkovisko a stojí tu autobus – zastávka číslo 22. Nevýhodou je chýbajúca toaleta na pláži, ale na kopci neďaleko pláže je hotel, kde môžete využiť wc.

Megali Ammos

Megali Ammos je úzka pláž so zlatým pieskom neďaleko hlavného mesta Skiathos vďaka čomu býva v lete veľmi rušná. Na pláži sú k dispozícií na prenájom ležadlá so slnečníkmi, ktoré sú tu však dosť natlačené na seba. Pozdĺž pláže je množstvo reštaurácií a hotelov. Výhodou tejto pláže je možnosť požičania si vodných šlapadiel či člnov, na ktorých môžete preskúmať pobrežie ostrova. Dno sa tu zvažuje mierne, kúpanie je tu preto vhodné pre rodiny s deťmi. Pri pláži je zastávka autobusu aj malé parkovisko. Odporúčame prechádzky pozdĺž pobrežia po tejto takmer kilometer dlhej pláži.

Troulos

Dobre organizovaná a rušná pláž Troulos na južnom pobreží ostrova Skiathos leží asi 10 km od mesta Skiathos. Pláž Troulos má jemný zlatistý piesok a je tu viacero taverien na jedlo a nápoje. Priamo na pláži je veľký hotel, ktorý umožňuje návštevníkom pláže využívať svoj bar, toalety ba aj bazén, čo môže byť príjemnou zmenou od kúpania v mori. K dispozícii je dostatok ležadiel na prenájom, ale aj priestor na rozloženie uteráka. Pláž nie je ideálna pre malé deti a neplavcov, pretože sa dno mora prudko zvažuje. Po okrajoch pláže je tiež niekoľko skalných útesov.

Je tu svelý výber vodných športov ako jazda na banánových člnoch, vodné pohovky, vodné skútre, wake surfing a iné. Dá sa tu aj prenajať čln alebo vodný bicykel. Nevýhodpou pláže Troulos sú výlety lodí, ktoré tu vysádzajú ľudí na okúpanie sa.

Tsougria (ostrov)

Pláž Tsougria nie je súčasťou pevniny Skiathos, ale je to ostrovček oproti prístavu v meste Skiathos, odkiaľ sem 2-3 krát denne premáva pravidelná lodná doprava (lístok stojí cca 10 eur za spiatočnú cestu). Pláž Tsougria piesočnatá s plytkým morským dnom, vďaka čomu je vhodná aj pre deti. Je tu taverna s ponukou chutných jedál a nápojov a je tu možnosť prenájmu ležadiel so slnečníkmi. Nie je tu však možnosť vodných športov, vďaka čomu je tu však celkom kľud po väčšinu dňa. Rušnejšie býva, keď prídu turisti z lode, čo však je len parkát denne. Na svahu južne od hlavnej pláže je očarujúci kostolík, ktorý je pekným na fotenie ostrova.

Vromolimnos

Pláž Vromolimnos sa nachádza na juhu Skiathosu na západe polostrova Kalamaki 7 km od mesta Skiathos. K pláži je to 10 minút chôdze od autobusovej zastávky číslo 13. K dispozícii je aj parkovisko, ale v lete býva plné. Vromolimnos je jednou z najobľúbenejších pláží na Skiathose a radi ju navštevujú najmä mladí ľudia kvôli baru a hudbe.

Pláž má jemný piesok a ponúka všetko, čo potrebujete počas dňa na pláži ako taverna s ponukou jedla a nápojov a možnosť prenájmu ležadiel. Na pláži je možnosť požičania vodných skútrov, vodných bicyklov, člnov a jazdy na banánovom člne.

Xanemos

Pláž Xanemos je dlhá 300 metrov a je veľmi široká, čiže ani s tromi radmi ležadiel nepôsobí preplnene. Ak nemáte záujem platiť za ležadlo, je tu dosť veľa miesta na rozloženie deky. Piesok na pláži je sfarbený dosiva. Nachádza sa severne od letiska Skiathos a podobne ako ostatné severné pláže býva kvôli silným vetrom rozbúrená. Keďže pláž leží na konci pristávacej dráhy, preto pristávanie a vzlietanie lietadiel je z tejto pláže zaujímavým zážitkom na pozorovanie. Výhodou je menej ľudí ako na väčších plážach a tiež blízkosť mesta Skiathos. Na pláži je sieť na plážový volejbal a taverna s ponukou nápojou a jedál. Ak sem idete autom, môžete zaparkovať na parkovisku hneď pri pláži. Južne od pláže je pláž navštevovaná nudistami.

Pridaj komentár