Veterný mlyn v Holíči na Záhorí je jediný zachovaný mlyn svojho druhu na území Slovenskej republiky. Vzorom tejto stavby sú slávne veterné mlyny v Holandsku. U nás prevažovali najmä vodné mlyny, ale v minulosti bolo takýchto veterných mlynov na našom území viacero. Mlyn bol postavený v 80-tych rokoch 19. storočia a je vymurovaný z kameňa. Mlyn má kruhový pôdorys a tvar valca s kupolovitou strechou.

veterny mlyn

Pôvodná strecha sa dala otáčať podľa toho, z ktorého smeru fúkal vietor. Tým sa zvyšovala efektivita tohto mlyna. Je podpivničený a má tri poschodia. Na prízemí bol v minulosti byt mlynára. Svoju funkciu prestal mlyn plniť po 1. svetovej vojne v roku 1926, odkedy chátral až do roku 1970, kedy ho začalo miestne poľovnícke združenie opravovať.

V súčasnosti slúži ako poľovnícka chata a vstup doň je možný len veľmi príležitostne. Vnútri sa však nenachádzajú mlynské kolesá, ako by ste možno očakávali ale len holé steny, prípadne stôl so stoličkami na prvom poschodí a niekoľko vypreparovaných menších lesných zvierat a poľovníckych trofejí. Pri mlyne je strelnica na asfaltové holuby a posedenie. Neďaleko je normálna strelnica, sýpka a starý židovský cintorín. Mlyn je zasadený do krásneho prostredia lesa. Neďaleko je drevený prístrešok s posedením a mapou okolia. Okolie mlyna sa využíva na sporadické kultúrne podujatia.

Od mlyna vedie cez les príjemná cestička, na konci ktorej vidno kaplnku a za ňou sa na úbočí nachádza chatová oblasť. Prechádzky lesom sú veľmi príjemné aj keď je škoda, že sa na blízku nenachádza žiadna reštaurácia či bufet.

Mapa

Pridaj komentár