Severofrancúzske mestečko Lille sa nachádza v blízkosti hraníc s Belgickom, je častou zástavkou na ceste medzi Parížom a Bruselom a vďaka dobrému prepojeniu sa sem z oboch hlavným miest dostanete rýchlo a pohodlne. Po dlhú dobu bolo Lille hlavným mestom Flámska, ktoré sa stalo súčasťou Francúzska až Utrechtskou zmluvou podpísanou v roku 1713. Vďaka tomu pôsobí trochu menej francúzsky než iné mestá a pripomína skôr svojich susedov spoza hranice s Belgickom. Flámsky vplyv je citeľný predovšetkým v tunajšej architektúre a v kuchyni, zahŕňajúcej viaceré typicky belgické pokrmy.

Väčšina prichádzajúcich návštevníkov začína svoju cestu poznávania Lille na námestí Grand Place nazývanom aj podľa tunajšieho rodáka, francúzskeho prezidenta Charlesa de Gaulle ako Place du Général de Gaulle. Takisto prezidentov rodný dom patrí v Lille k vyhľadávaným turisitickým atrakciám. Spomedzi pamätihodností kresťanstva a histórie naopak vyniká katedrála Cathédrale Notre-Dame de la Treille a viaceré kostolíky. Lille vo svete preslávil tiež rozsiahly septembrový blší trh Braderie de Lille ako aj múzeá Palais des Beaux-Arts a Múzeum moderného umenia.

Základné informácie o Lille

Počet obyvateľov228 652 (2012)
Vzdialenosť od Bratislavy1325

Čo je v meste Lille:

 • hotely, apartmány, hostely
 • železničná, autobusová stanica
 • metro
 • prístav
 • medzinárodné letisko (11 km od mesta)
 • reštaurácie, kaviarne
 • námestie Grand Place
 • citadela Vauban
 • malá katedrála (Basilique-cathédrale Notre-Dame-de-la-Treille)
 • La Braderie – najväčší blší trh v Európe
 • botanické záhrady (Jardin des Plantes de Lille, Jardin botanique de la Faculté de Pharmacie, Jardin botanique Nicolas Boulay)
 • pekne upravené parky
 • múzeá

Zaujímavosti o Lille

 • Lille je univerzitné mestečko a okolo 100 tisíc obyvateľov mesta sú študenti. kultúra mesta a najmä nočný život sú prispôsobené hlavne študentom. Vďaka tomu je v Lille úžasná atmosféra plná mladých ľudí.
 • V meste Lille sú krásne botanické záhrady a pekne upravené parky. Odporúčame najmä park Bois de Boulogne s riekou Deûle a the Jardin Vauban s množstvom zelene a krásnymi jazierkami.
 • Do zoologickej záhrady Parc Zoologique sa neplatí vstupné a návštevníci tu môžu vidieť 70 druhov zvierat.
 • Každoročne koncom leta sa v Lille koná najväčší blší trh v Európe – Braderie de Lille.

Počasie v Lille

LILLE Predpoveď počasia

Pamiatky v meste Lille

Námestie Grand Place

Lille
Námestie Grand Place v Lille

Hlavné námestie Lille nesie zároveň meno jedného z najslávnejších francúzskych prezidentov ako Place du Général de Gaulle. Môžete sa stretnúť s obidvomi pomenovaniami a ľudia, ktorých sa budete pýtať na cestu vás v oboch prípadoch tiež dovedú na to isté miesto. Námestie vyhľadávajú tak domáci obyvatelia, ako aj turisti pre stretnutia, posedenia pri káve alebo začiatok prechádzky po okolitých uličkách.

V strede Grand Place stojí vysoký stĺp so sochou bronzovej bohyne, ktorá pripomína rok 1792, kedy Lille odolávalo obliehaniu zo strany Rakúšanov. Po jednotlivých stranách námestia sa nachádzajú rôzne historické budovy vytvorené vo flámskej verzii renesančného a barokového štýlu, z ktorých vyniká divadlo Théâtre du Nord a stará burza Vieille Bourse. Tá bola založená v roku 1652 a tvorí ju komplex 24 budov obklopujúcich arkádové námestie.

Rodný dom Charlesa de Gaulle – Maison Natale Charles de Gaulle

Niekdajšiemu prezidentovi je venované aj múzeum sídliace v jeho rodnom dome na ulici Rue Princess 9. V dome, ktorý je historickým monumentom francúzskeho národa sa de Gaulle narodil 22. novembra 1890 a následne bol pokrstený v blízkom kostole Sv. Andreja. Kolekcia múzea zahŕňa viaceré osobné predmety prezidenta, ktoré využíval v detstve a tiež interaktívne centrum, ktoré vás zasvätí podrobnejšie do osobného aj profesionálneho života de Gaullea a najúspešnejších momentov jeho politickej kariéry.

Náboženské pamiatky

kostol v Lille

Už v stredoveku bolo známe, že Lille malo vo veľkej úcte svoju sochu Márie chránenej železnou mrežou. Od tejto sochy prevzala meno mestská katedrála nazvaná ako Cathédrale Notre-Dame de la Treille. Za jej podobou stál architekt Pierre-Louis Carlier spolupracujúci s Petrom Rice, ktorý si získal slávu predovšetkým pre svoj návrh opery v austrálskom Sydney. S výstavbou katedrály sa začalo síce až v roku 1854, definitívne sa ju podarilo dokončiť až koncom predchádzajúceho milénia, pričom pre vojnové výdavky napokon nemohla dosiahnuť tak enormné rozmery ako sa pôvodne očakávalo. Napriek tomu však katedrála dokáže na prichádzajúceho návštevníka zapôsobiť a ak do nej vstúpite, určite vás zaujmú tunajšie okná z farebného skla a biblické maľby.

Pozornosť upúta aj blízky kostolík Eglise Saint Marie Madeleine, zamieriť sa však oplatí hlavne ku kostolu Eglise Saint Maurice, ktorý je stavbou gotického druhu zo 14. storočia. Aby bol zachovaný až do súčasnosti, musel sa v priebehu svojho života podrobiť viacerým renováciám, ktoré jeho pôvodnú podobu trochu zmodernizovali, stále si však uchováva svoju jedinečnú krásu. Kostol skladajúci sa z viacerých veží a kaplniek zdobia maľby domácich majstrov a počas veľkej francúzskej revolúcie bol nazývaný Chrámom rozumu.

Braderie de Lille – najväčší blší trh v Európe

Každoročne v prvý septembrový víkend sa v Lille zídu lovci pokladov a zaujímavostí z celého sveta, nakoľko práve v tomto čase sa koná najväčší blší trh v Európe, slávny Braderie de Lille. Pod voľným nebom sa tak rozkladajú tisícky stánkov, ktorých predavači ponúkajú rozličné starožitnosti, vzácne knihy, staré nahrávky, šperky, remeselné práce a rozličné umelecké predmety. Na jarmočnej atmosfére trhu pridávajú stánky s kulinárskymi dobrotami a tiež rôzne kultúrne predstavenia pre spestrenie celého podujatia.

Múzeá v Lille

Čo sa týka múzeí, tých je v Lille a jeho blízkom okolí skutočne mnoho a je teda len na vás, ktorému dáte prednosť. Väčšina sa prednostne venuje maliarskemu umeniu, každé z nich má však predsa len trochu odlišnejšie zameranie. Hlavným múzeom mesta je Palác výtvarných umení, teda Palais des Beaux Arts, odborníkmi považovaný za druhé najvýznamnejšie múzeum Francúzska, hneď po parížskom Louvri. Plocha tohto múzea je veľmi veľká a tak sa na ňu zmestí pozoruhodne rozsiahla kolekcia prác maliarov z celej Európy, vrátane Delacroixa, Goyu, Rubensa, Rodina, Courberta a mnohých ďalších. Obzvlášť zaujímavým objektom múzea je mapa opevnených miest severného Francúzska a Belgicka, ktorú francúzski králi v minulosti používali pri plánovaní vojenských operácií.

Ďalším dôležitým múzeom je Múzeum moderného umenia sídliace v mestečku Villeneuve d’Ascq, ktoré je od Lille vzdialené asi 12 kilometrov v severovýchodnom smere. Môže sa pochváliť najrozsiahlejšou zbierkou moderného umenia v celom Francúzsku, nakoľko sa v jeho kolekcii nachádza vyše 4500 nielen maliarskych prác. Zakladatelia tohto múzea patrili k najväčším zberateľom umenia kubizmu v krajine a časť ich zbierky dostali do daru od rodiny Masurel. Vďaka tomu sa je možné na mieste kochať šikovnosťou Picassa, Miró, Braque, Klee, Modiglianiho a ďalších umelcov.

Z Lille sa vyplatí odskočiť si aj do mestečka Roubaix, nachádzajúceho sa vo vzdialenosti 14 kilometrov. Tu nájdete múzeum s dlhým názvom Musée d’Art et d’Industrie André Diligent, ktoré sídli netradične priamo v bývalých kúpeľoch. Vo vodách tunajších bazénov sa tak odrážajú sochy, Picassova keramika, maľby a dobové oblečenie s doplnkami. Múzeum je prepojené tiež so záhradnou reštauráciou, v ktorej sa nadmieru príjemne relaxuje.

Ubytovanie v Lille

Booking.com

Pridaj komentár