Počtom obyvateľov tretie najväčšie mesto Francúzska je situované mierne na východ od jadra krajiny. V minulosti bol Lyon známy ako centrum obchodu a výroby hodvábu, dnes mu väčšiu slávu vo svete prináša jeho vychýrená kuchyňa. Mestu ale nechýbajú ani pamätihodnosti lákajúce pozornosť turistov a ich pričinením sa Lyon ocitol na Zozname svetového dedičstva ľudstva UNESCO. Bazilika Notre-Dame de Fourvière týčiaca sa nad mestom ponúka okrem nezabudnuteľnej architektúry aj úchvatné výhľady na mesto. Každoročne v decembri sa v meste konáva festival Fête des Lumières, vďaka ktorému je jednou z prezývok Lyonu Mesto svetiel. V neposlednom rade je Lyon významným centrom obchodu, vedeckého výskumu a hlavným sídlom Interpolu. Ubytovanie v meste Lyon je rôznorodé a miestne hotely sú podľa hodnotení turistov najlepšie v celom Francúzsku. O kvalitu ubytovania sa teda báť nemusíte, teda ak ste za kvalitu ochotní si trocha priplatiť.

Nato, že Lyon patrí k najvýznamnejším mestám Francúzska a o turistické atraktíva v ňom skutočne nie je núdza, nepriťahuje davy návštevníkov a pre mnohých je naďalej pomerne neznámym mestom. Najstaršie časti mesta pochádzajú z rímskych čias, kedy tu bola založená osada Lugdunum. Túto epochu dnes pripomína predovšetkým Archeologické múzeum menom Musée de la Civilisation Gallo-Romaine. Do epochy stredoveku a renesancie vás zas vtiahnu štvrte starého mesta, Quartier Saint Jean a Quartier Saint Georges. Dobovo pôsobí aj niekdajšia štvrť hodvábu, Colline de la Croix Rousse, zatiaľčo všade prítomným luxusom, prepychom a eleganciou sa v Lyone pýši zóna Presqu’ile. Gurmánov uvítajú početné reštaurácie s tradičnými kulinárskymi špecialistami, zatiaľčo priaznivcov umenia pozýva mesto do Múzea výtvarných umení. Lyon je teda ako vidíte skutočne mestom mnohých tvárí a tak ho počas vašej cesty po Francúzsku rozhodne nemožno vynechať.

Základné informácie o meste Lyon

Počet obyvateľov500 715 (2013)
Vzdialenosť od Bratislavy1248

Čo je v meste Lyon:

 • hotely, apartmány, hostely
 • dve železničné stanice
 • autobusová stanica
 • metro
 • medzinárodné letisko Saint-Exupéry (20 km od mesta)
 • reštaurácie, kaviarne
 • bazilika Notre-Dame de Fourvière z 19. stor.
 • katedrála Sv. Jána
 • rímsky amfiteáter na kopci Fourvière
 • množstvo rozľahlých parkov a záhrad
 • múzeá

Zaujímavosti o meste Lyon

 • Mesto Lyon bolo založené ako rímska kolónia v roku 43 pred n.l.
 • Lyon je po Paríži považovaný za druhé najbohatšie mesto Francúzska
 • Hotely v meste Lyon sú podľa hodnotení turistov považované za najlepšie vo Francúzsku
 • Počas festivalu Fête des lumières (festival svetla), ktorý sa tu každoročne koná od 6.12. do 9.12. si obyvatelia mesta dajú na okná domov sviečky, čím sa vytvorí pekný efekt v uliciach mesta. Festival je zasvätený Panne Márii a je sprevádzaný rôznorodými aktivitami a pestrým programom.
 • Lyon bol v 19. storočí slávny pre výrobu hodvábu a ešte aj dnes tu je niekoľko tovární na výrobu kvalitného hodvábu a textilu.

Pamiatky v meste Lyon

Bazilika Notre-Dame de Fourvière

Bazilika Notre-Dame de Fourvière v Lyone

Vo francúzštine jej názov znie jednoducho Basilique de Fourvière. Bazilika bola postavená v rokoch 1872 až 1884 na vrchu nad mestomna pravom brehu rieky Saône a bola zasvätená Panne Márii, patrónke mesta Lyon. Je to jedna z najnavštevovanejších pamiatok mesta a vďaka dominantnému postaveniu máte z baziliky Lyon ako na dlani. Každoročne baziliku navštívi približne 1,5 milióna návštevníkov, ktorí môžu obdivovať jej nádhernú architektúru zloženú z prvkov románskeho a byzantského štýlu. K bazilike vedie jedinečná električka podobná zubačke, avšak táto je súčasťou najstaršieho fungujúceho električkového systému. Bazilika je spolu s historickým centrom mesta Lyon zapísaná na zoznam svetového kultúrneho dedičtva UNESCO.

Musée Miniature et Cinéma – jediné svojho druhu v Európe

Múzeum poteší každého milovníka filmu, ktorý na piatich poschodiach a takmer 2000 m2 plochy môže vidieť rôznorodé filmové postavičky a miniatúrne filmové scény. V múzeu môžete vidieť zmenšeniny miest, miniatúrne planéty, vesmírne lode, scény výbuchov a katastrof. Navyše vám odhalia pozadie rôznych filmových trikov a scén. Vidieť môžete kostými, modely, masky, umelé zvierata, robotov a monštrá, ktoré sa skutočne použili pri výrobe filmov. Spolu je tu vyše 450 takýchto objektov. Je tu aranžovaných neskutočné množstvo scén zo slávnych filmov ako napríklad: Gremlins, Otec v sukni (Mrs. Doubtfire), Predátor, Batman, Spiderman, Robocop. Unikátne múzeum sa nachádza v budove Maison des Avocatszo 16. storočia zapísanej v UNESCO.

Otváracie hodiny: denne 10:00 – 18:30

Vstupné: Dospelý 9,50€ / Dieťa 6,50€ / Dôchodca 8,00€

Musée de la Civilisation Gallo-Romaine

Lyon bol založený pod menom Lugdunum v roku 43 pred naším letopočtom a neskôr sa dokonca vypracoval na hlavné mesto rímskej provincie Gálie, teda prakticky dnešného Francúzska. Príbeh zrodu Lyonu a jeho rozvoja v rámci Rímskej ríše vám vyrozpráva Archeologické múzeum alias Musée de la Civilisation Gallo-Romaine prostredníctvom rozsiahlej zbierky archeologických nálezov z mesta a jeho blízkeho okolia. Táto expozícia zahŕňa napríklad mince, sochy, keramiku, vázy, mozaikové podlahy s výjavmi z rímskej mytológie či majestátnu sochu hrdinu Herkula. Ak sa navyše od múzea trochu prejdete, dostanete sa k archeologickému nálezisku s najstaršími ruinami v celom Francúzsku, ku ktorému patria aj dva veľmi dobre zachované amfiteátre nazývané Grand Théâtre a Odéon.

Poklady Starého mesta Lyonu

Srdce Lyonského Starého mesta bije predovšetkým v štvrtiach Quartier Saint Jean a Quartier Saint Georges. Prvá z nich sa rozrprestiera v severnom smere od románskej katedrály s gotickým priečelím, Cathédrale Saint-Jean Baptiste. Poznávanie tejto štvrte môžete začať trebárs na idylickom námestí Place Neuve Saint Jean. Námestie je obklopené početnými reštauráciami a neskôr sa vydať po priľahlých uličkách Rue des Trois Maries a Rue Saint Jean, ktoré sú pre zmenu plné butikov a kaviarní. Hlavným klenotom Saint Jean je dobové renesančné sídlo Hôtel de Gadagne na námestí Place du Petit Collège, v ktorého priestoroch funguje Múzeum histórie Lyonu čiže Musée d’Histoire de Lyon a tiež Múzeum bábok, po francúzsky Musée des Marionnettes du Monde. Predstavenia marionet patria v meste k obľúbeným zábavám pre malých aj veľkých, organizujú sa hlavne v štvrti Quartier Saint Georges a za najlepšie sú považované vystúpenia organizované skupinou Compagnie des ZonZons a v divadle Théâtre Guignol.

Coline de la Croix Rousse

Táto modernejšia a vyššie položená štvrť bola v minulosti domovom miestnej komunity pracovníkov s hodvábom a je známa tým, že v nej nájdete mnohé dlhočizné a točité schodiská, ako aj chodby prechádzajúce z domu do domu, vo francúzštine nazývané „traboules“. Kedysi ich využívali tunajší obyvatelia aby tak rýchlejšie dodali hodváb z miesta na miesto, dnes sú vítanou turistickou atrakciou. Môžete sa vybrať napríklad chodbou začínajúcu na Námestí Colbert či jej kolegyňou vedúcou od ulice Rue Bordeau 30. Ak by ste sa chceli dozvedieť zaujímavé detaily o tom, ako sa tu vlastne hodváb počas 19. storočia vyrábal, zamierte do sídla Maison des Canuts.

Štvrť Presqu’ile

Táto elegantná štvrť s nádychom vznešenosti sa rozprestiera na vlastnom riečnom ostrove a nájdete v nej viacero architektonických skvostov. Námestiu Place des Terreaux napríklad dominuje budova radnice Hôtel de Ville a fontána z dielne Bartholdiho, ktorú zdobia štyri kone v pohybe, symbolizujúce rieky vlievajúce sa do oceánu. V blízkosti tohto námestia sa nachádza aj historická budova Palais de la Bourse et du Commerce a niekdajší kostolík františkánov Eglise Saint-Bonaventure. Kam zamieriť skôr pohľadom sa je ťažko v Presqu’ile rozhodnúť aj na námestí Place Bellecour, ktoré z jednej strany obklopuje rieka Rhôna a z druhej zas rieka Saône. Najviac však vyniká jazdecká socha zobrazujúca francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV. a budova Hôtel-Dieu de Lyon. Tá najprv fungovala ako nemocnica, v súčastnosti ju však zapĺňa kuriózne a vskutku netradičné múzeum medicínskych nástrojov Musée des Hospices Civils.

Prvotriedne reštaurácie Lyonu

Mesto Lyon je plným právom hrdé na svoju kulinársku tradíciu, ktorá zrodila viacerých uznávaných kuchárov a svetoznáme reštaurácie. Počas vašej dovolenky v Lyone by ste preto mali určite do niektorej z nich zamieriť, dajú vám totiž na mesto úplne nový náhľad. Veľkej popularite sa tešia hlavne reštaurácie s vlastnou pivnicou, ktoré sa tu volajú Bouchons Lyonnais. Jedným z typických príkladov podobnej reštaurácie je Le Grand Café na ulici Rue de la Barre. V Lyone sa okrem toho nachádza reštaurácia, ktorá je odborníkmi všeobecne považovaná za najlepšiu v celom Francúzsku. Pod menom Paul Bocuse Restaurant ju nájdete na ulici Quai de la Plage. Pokiaľ sa však do nej rozhodnete zavítať, odporúčame vám spraviť si v reštaurácii rezerváciu s dostatočným časovým predstihom.

Okrem toho, že sa v Lyone môžete veľmi chutne a na úrovni najesť, súčasne máte možnosť zakúpiť si v tomto francúzskom meste rovnako kvalitné produkty majúce súvis s kuchyňou. Ak vaše srdce prahne po čokoláde a sladkých pochúťkach, zamierte do čokoládovní Palomas na Rue de Colonel Chambonnet a Chocolatier Voisin na Rue de la République. Táto čokoládovňa sa môže smelo porovnávať s čokoládovou továrňou Willyho Wonku. Na olivový olej sa zameriava zas obchodík A L’Olivier. Les Halles de Lyon – Paul Bocuse je rozsiahlym svetom trhov, na ktorom nájdete všeličo pod zub od pekárenských výrobkov až po syry a zeleninu.

Musée des Beaux Arts

Popri existencii niektorých spomenutých muzeí v Lyone by ste mali vedieť aj o tunajšom Múzeu výtvarných umení. Múzeum nájdete pod jeho francúzskym menom Musée des Beaux Arts. Je považované za jedno z najlepších umeleckých múzeí Francúzska a sú v ňom vystavované diela majstrov ako Delacroix, Rubens, Rembrandt, Monet či Gauguin. Za pozornosť stojí aj zbierka barokových sôch a samotná budova Palais Saint Pierre, v ktorej toto múzeum na námestí Place des Terraux v blízkosti bývalej radnice sídli.

3 KOMENTÁRE

Pridaj komentár