Podmanivé Marseille je druhým najväčším mestom Francúzska a patrí k najstarším v krajine. Vďaka svojej polohe na brehoch Stredozemného mora bolo už v staroveku pod menom Massalia rušným prístavom a významnou obchodnou lokalitou. Svoju pozíciu centra života v juhozápadnom Francúzsku si udržalo dodnes. Mesto obývajú mnohí prisťahovalci zo Severnej Afriky, predovšetkým z bývalej francúzskej kolónie, Alžírska a tak sa jeho prímorská atmosféra nesie vo výrazne multikultúrnom duchu. Po boku Košíc bolo Marseille v roku 2013 európskym hlavným mestom kultúry. V roku 2016 hostilo Majstrovstvá Európy vo futbale.

Objednať výhodnú dovolenku na Francúzskej riviére

Hlavný ruch sa v Marseille prejavuje okolo prístavu Vieux Port, z ktorého sa môžete vypraviť na viaceré okružné plavby, vrátane plavby k pevnosti na ostrove If, preslávenej vďaka Dumasovmu dielu Gróf Monte Cristo. V Marseille sa nachádza prvý obchodný prístav vo Francúzsku, ktorý je 5. najväčší v Európe čo sa týka hmotnosti prepraveného tovaru. Pamätihodnosti sa sústredia v Starom meste Le Panier, kde nájdete napríklad katedrálu Cathédrale de la Major a historickú budovu Vieille Carité. Dejiny sa písali v Marseille tiež v prastarej bazilike Basilique Saint-Victor, ako aj v jej modernejšej kolegyni Basilique Notre-Dame de la Garde. Nezabudnite zamieriť aj do múzeí, v takom MuCEM nájdete archeologické objavy z rôznych kútov Európy. Na vývoj mesta samotného sa zameriava Musée d´Histoire de Marseille.

Základné informácie o Marseille

Počet obyvateľov855 393 (2013)
Vzdialenosť od Bratislavy1430 km

Čo je v meste Marseille:

 • hotely, apartmány, hostely
 • železničná stanica
 • autobusová stanica
 • metro
 • letisko 35 km od mesta v Marignane
 • prístavy
 • reštaurácie, kaviarne
 • obchody
 • MuCEM – Múzeum európskej a stredomorskej civilizácie
 • kostol Notre Dame de la Garde
 • katedrála la Major
 • park Borély 300 metrov od mora
 • Stade Velodrome (štadión futbalového klubu Olympique de Marseille)

Zaujímavosti o Marseille

 • Marseille bolo založené okolo 6. storočia pred n. l. ako grécka kolónia
 • starý prístav bol počas druhej svetovej vojny bombardovaný nemeckou Luftwaffe aj talianskym letectvom
 • v Marseille je počas roka veľmi pekné počasie s 300 slnečnými dňami
 • Marseille má rôzne prezývky napríklad Massilia, Massalia alebo Marselha

Pamiatky v Marseille

Starý prístav

Starý prístav vo francúzštine nazývaný Vieux Port je miestom zrodu Marseille. Práve v tejto lokalite mesto starovekí Gréci okolo roku 600 pred naším letopočtom založili. Prístav je situovaný v blízkosti ulice Canebière v západnej časti mesta. Počas prechádzky po jeho zákutiach sa naplno ponoríte do autentickej atmosféry oblasti Stredozemného mora. K tej patrí aj tunajšia kuchárska špecialita z plodov mora bouillabaisse a hovorí sa, že najlepšiu v Marseille ochutnáte práve v niektorej z reštaurácií Starého prístavu. Jeho východná strana Quai des Belges každé ráno hostí chaotický rybí trh. Prístav je rajom rybárov, priaznivcov vodných športov a turistov vypravujúcich sa na okružné plavby.

Pevnosť If

pevnost Marseille

Jedným z najobľúbenejších miest, ktoré možno na palube niektorej z lodí plaviacej sa zo Starého prístavu navštíviť, je pevnosť If. Rozkladá sa na ostrove Ile d’If, ktorý je spolu s Pomègues, Ratonneau a Tiboulen súčasťou Frioulských ostrovov. Chránená prírodná oblasť vyniká vodou v tyrkysových odtieňoch, príjemnými pieskovými plážami, skrytými jaskyňami a vysokými útesmi. Pevnosť If nechal na rovnomennom ostrove postaviť v 16. storočí francúzsky kráľ František I. a krátko nato sa začala využívať ako obávané väzenie. K tomu sa viažu rôzne tajomné historky a príbehy, z ktorých najviac vyniká uväznenie literárnej postavy Edmonda Dantèsa v románe spisovateľa Alexandre Dumasa, Gróf Monte Cristo.

Staré mesto Marseille a jeho poklady

Le Panier čiže Staré mesto Marseille sa rozprestiera priamo nad Starým prístavom. Podobne ako on bolo tiež osídlené už od čias príchodu starovekých Grékov. Dlhé úzke uličky a domy v pastelových farbách mu dodávajú príjemne pôsobiaci vzhľad. Na celej štvrti je vidieť vplyv umelcov a ľudí z rozličných etnických skupín. Dodnes sa tu konávajú aj početné kultúrne podujatia a nájdete tu rôzne reštaurácie, obchodíky s ručne vyrobenými suvenírmi, umelecké galérie, ako aj rodinné sídla, patriace svojim majiteľom už po niekoľko generácií.

Vašu prechádzku po Le Panier môžete začať v časti La Canebière pri budove niekdajšej radnice Hôtel de Ville. Neďaleko takmer pri mori stojí marseillská katedrála Cathédrale de la Major. Bola postavená v druhej polovici 19. storočia v spojení románskeho a byzantského architektonického štýlu. Nemenej krásne je vnútro katedrály zdobené viacerými mozaikami z mramoru a zároveň slúžiace ako hrobka pre tunajších biskupov. Zaujímavá je nablízku taktiež historická budova Vielle Charité vztýčená v 17. storočí ako ubytovňa pre chudobných a neskôr rozšírená o verejnú nemocnicu s kaplnkou. V súčasnosti sú priestory tejto budovy už niekoľko dekád využívané pre rozličné kultúrne a vedecké podujatia. Pridané múzeum Centre de la Vielle Charité hostí výstavy súčasného umenia.

Impozantné baziliky

Popri katedrále patrí v Marseille pozornosť obdivovateľov historických náboženských pamiatok hlavne dvom tunajším bazilikám. Počiatky vzniku Basilique Saint-Victor spadajú do 5. storočia a ide tak o jednu z najstarších pamätihodností mesta, zachovanú v pôvodnej podobe až do dnešných čias. V bazilike venovanej biblickému martýrovi Sv. Viktorovi si môžete všimnúť hlavne stredovekú kaplnku a zobrazenie Čiernej madony. Novšia Basilique Notre-Dame de la Gardnaproti tomu stojí od 19. storočia na vyvýšenom mieste, dobre viditeľná z ktoréhokoľvek bodu v Marseille. Vďaka výbornému bodu bola lokalita odjakživa využívaná pre pozorovanie okolia a neskôr sa v nej postavila kaplnka pre prichádzajúcich pútnikov. Panorámou celého Marseille až k Friolským ostrovom sa tu dá kochať aj dnes, nezabudnite však patričnú pozornosť venovať aj samotnej nadmieru pôsobivej bazilike.

Múzeá plné zaujímavostí

Pokiaľ by ste sa radi dozvedeli o minulosti Marseille viac, zamierte do miestneho múzea Musée d´Histoire de Marseillev blízkosti Starého prístavu. Toto múzeum vám vyrozpráva príbeh mesta od jeho zrodu až po súčasnosť a to prostredníctvom mnohých archeologických objavov z rôznych čias dejín. Súčasťou múzea je park Jardin des Vestiges, v ktorého záhradách sa vyberte k ruinám antickej Massalie, predchodkyne dnešného Marseille.

muzeum Marseille

Vývoju celej oblasti Stredozemného mora sa naproti tomu venuje pozornosť v múzeu Musée des Civilisations de l’Europe et de la Méditerranée, skratkovite označovanom ako MuCEM. Múzeum sa delí na tri základné sekcie, pričom prvá z nich sa zaoberá starovekou mytológiou, siedmymi divmi antického sveta či zobrazeniami biblického Jeruzalema. Druhá patrí pozostatkom pevnosti Saint-Jean spojenej so záhradami a poskytujúcej pekný pohľad na túto časť juhofrancúzskeho pobrežia. No a napokon tretia časť múzea MuCEM je náhľadom na to ako toto múzeum vlastne funguje.

Park Longchamp

fontána v parku Longchamp

V parku Longchamp sa nachádza nádherná fontána navrhnutá v roku 1861 architektom Espérandieu. Sochár Jules Cavelier vytvoril vodopád s celkovou výškou 10 metrov.

Ubytovanie v Marseille

Booking.com

1 komentár

Pridaj komentár