Prímorské mestečko Marbella sa rozkladá v regióne Andalúzia, medzi Malagou a Gibraltárom na pobreží Costa del Sol, kde patrí k vyhľadávaným centrám turistického ruchu. Z jednej strany obmýva Marbellu Stredozemné more, zatiaľčo z tej druhej ju obklopuje pohorie Sierra Blanca. Mesto lemujú príjemné pieskové pláže, palmové promenády aj luxusné plážové kluby. O nádhere tunajšieho pobrežia pritom nemožno pochybovať, keďže aj samotné meno Marbelly znamená v preklade „krásne more“.

Ak sa od vody trochu vzdialite smerom k historickému centru, tiež sklamaní nebudete, keďže táto štvrť založená pôvodne ako maurská osada je skutočne čarovná. Vyniká množstvom bielych domčekov posiatych balkónmi, z ktorých takmer až na zem padajú popínavé rastliny. Námestie Plaza de los Naranjos zase oplýva vôňou pomarančovníkov a v meste okrem toho natrafíte aj na ďalšie pamätihodnosti, umelecké múzeá a butiky. Najviac turistov sem chodí z krajín severnej Európy, Saudskej Arábie a zo Spojených Arabských Emirátov. Mnohí z nich tu vlastnia luxusné rezidencie a kotvia krásne jachty. Prechádzky v prístave Puerto Banús ponúkajú nevídané pohľady na jachty a tiež na drahé autá na parkoviskách aj na ceste.

Základné informácie o mestečku Marbella

Počet obyvateľov140 473 (2012)
Vzdialenosť od Bratislavy2 930 km

Čo je v meste Marbella:

 • možnosti ubytovania
 • autobusová a železničná stanica
 • najbližšie letisko Málaga–Costa del Sol Airport
 • reštaurácie, bary, nočné kluby
 • luxusný jachtový prístav Puerto Banús
 • prístav Cabopino
 • Plaza de los Naranjos (Pomarančové námestie)
 • botanické záhrady
 • múzeá (umenia, bonsají, archeologické)

Zaujímavosti o meste Marbella

 • Marbella je známa ako ihrisko pre slávnych a bohatých Európanov. Luxusné vily tu majú kúpené mnohé celebrity.
 • Po Londýne je Marbella druhé mesto s najviac registrovanými autami značky Rolls Royce na svete.
 • V meste je množstvo kvalitných a drahých reštaurácií a je tu niekoľko reštaurácií ocenených Michelinovou hviezdou.
 • Kráľ Saudskej Arábie si tu kúpil sídlo za 80 miliónov eur.
 • Paseo Maritimo je 6 km dlhá pláž obľúbená nielen na kúpanie, ale aj na prechádzky.
 • V rokoch 1970 až 1998 tu žil herec Sean Connery a dom tu vlastní Antonio Banderas.

Počasie v meste Marbella

Mesto Marbella leží na juhu Španielska neďaleko Afriky v populárnej oblasti s krásnymi plážami Costa de Sol. Počasie v okolí mesta Marbella je slnečné a počas letných mesiacov je tu 12-14 hodín priameho slnečného svitu denne. V Marbelle je špecifické mikro klíma s priemernou teplotou 19°C počas celého roku. Zimy sú tu mierne a vďaka pohoriu Sierra Blanca je počasie v meste Marbella miernejšie ako v okolitých rezortoch.

MARBELLA Predpoveď počasia

Pamiatky v meste Marbella

Marbellské pláže

pláž Marbella

Pláže nachádzajúce sa pri meste sú viaceré a zatiaľčo niektoré z nich sú sukromné a vstup na ne je limitovaný, iné sú otvorené širokej verejnosti. Všetky z nich však disponujú základným rekreačným vybavením, sociálnym zariadením a pobrežnou hliadkou. S historickým centrom je najlepšie prepojená pláž Playa Fontanilla, na ktorej sa v dĺžke jedného kilometra rozkladá množstvo reštaurácií a barov.

O niečo elegantnejšie reštaurácií a známe minibary chiringuito ponúka susedná Playa Real de Zaragoza a tiež Playa de Alicante neďaleko prístavu Puerto Banús. Za ňou sa nachádza skupinka pláží, ktorej pokojné a bezpečné vody sú vyhľadávané predovšetkým medzi rodinami s deťmi a slabšími plavcami. K týmto plážam patria Gudalmina, Linda Vista a San Pedro Alcántara.

Alcazaba

Z bývalého sídla maurských vládcov a opevnenia, ktoré kedysi obiehalo okolo celého mesta, sa zachovali už len zvyšky. To však neznamená, že by Alcazaba nebola aj tak pôsobivá, keďže reprezentuje najvýznamnejšiu pamiatku arabských čias v Marbelle a súčasne sú v nej viditeľné aj rímske základy, na ktorých bola pevnosť postavená. Alcazabu okrem toho obklopujú široké múry a vysoké veže a v letných mesiacoch sa v jej priestoroch koná nejedno tanečné predstavenie či hudobný festival.

Kedysi stála v Marbelle aj ďalšia mešita, na jej základoch však postupom času vyrástol kostol Iglesia de Nuestra Señora de la Encarnación, najvýznamnejšia kresťanská pamiatka starého mesta.

Mezquita del Rey Abdul Aziz al Saud

Mešita v Marbelle je historicky prvou v Španielsku, ktorá bola vybudovaná potom, čo sa kresťanským kráľom podarilo z krajiny väčšinu Arabov vyhnať a prebrať nad ňou kontrolu. Spája sa v nej modernejšia architektúra renesancie s tradičným maurským vzhľadom a jej významnou súčasťou je okrem iného obrovská knižnica, kde je uložených vyše 30 000 spisov, z toho väčšina je v arabskom jazyku a zaoberá sa štúdiom Koránu a posvätných zväzkov islamu. Záhrady, ktoré mešitu z každej strany obklopujú priam pozývajú na rozjímanie a pokojné prechádzky v tieni stromov.

Romantické námestia

Marbella je jedným z tých miest, kam sa radi vyberiete so svojou partnerkou či partnerom, keďže v nej panuje atmosféra priam stvorená pre zamilované dvojice. Jej dôkazom sú viaceré dobové námestia starého mesta Casco Antiguo, pričom im dominuje Plaza de los Naranjos, pravé srdce Marbelly, priťahujúce vo veľkom tak miestnych obyvateľov ako aj turistov. Meno námestia je odvodené od skupinky pomarančovníkov stojacich v centre, pričom v čase ich kvitnutia je aróma, ktorú okolo seba šíria, neskutočne podmanivá. Plaza de los Naranjos obklopujú mnohé útulné reštaurácie, mestská radnica zdobená balkónmi a najstarší kostol v meste, Ermita de Santiago.

O niečo menej rušnejším námestím je v Marbelle Plaza de Altamirano s výrazným historickým nádychom. Zatiaľčo tieň poskytujú mnohé palmové stromy, romantiku dodávajú staré lampy osvetľujúce námestie vo večerných hodinách. Budovy na Plaza de Altamirano sú taktiež posiate balkónmi a kvitnúcimi popínavými rastlinami. Popri reštauráciách tu natrafíte na archeologickú zbierku španielskeho Ministerstva kultúry, ktorá vystavuje zaujímavé nálezy z Marbelly a jej blízkeho okolia.

Mestské múzeá

Popri spomenutej archeologickej kolekcii ponúka Marbella svojim návštevníkom aj ďalšie múzeá, z ktorých zaujme napríklad Museo del Grabado , nachádzajúce sa v historickom centre v priestoroch bývalej nemocnice Bazán. Svojou rozsiahlou zbierkou tisícok umeleckých rytín a moderných grafických prác je múzeum absolútne unikátne nielen v rámci Španielska. Medzi autorov tunajších diel patria pritom aj svetoznámi maliari ako boli Salvador Dalí, Francisco Goya, Pablo Picasso a ďalší. Popri tejto stálej expozícii prepožičiava múzeum časť svojich priestorov aj pre mnohé dočasné výstavy.

Popri španielskych autoroch sa v Marbelle venuje pozornosť aj tým, ktorí pochádzajú z krajín Latinskej Ameriky a to v Múzeu Rali. Toto múzeum vystavuje svoje poklady v desiatich priestraných sálach a patrí do medzinárodnej siete múzeí, ktorá má ďalšie múzeá napríklad v uruguajskom meste Punta del Este či v Santiago de Chile.

Prechádzky po promenádach a parkoch

Ak vás lakajú prechádzky za zvukov prichádzajúcich vĺn a v modernom prostredí, ideálnym miestom je nato v Marbelle okolie prístavu Puerto Banús. Ten je považovaný za jeden z najlepších jachtárskych prístavov v Španielsku a môžete v ňom obdidovať rozľahlé jachty, elegantné reštaurácie s terasami na pobreží a butiky plné toho najluxusnejšieho a najmodernejšieho tovaru. V Puerto Banús si môžete aj zarezervovať niektorú z ponúkaných vodných aktivít alebo sa vydať potápať a spoznávať pobrežie Marbelly z novej podmorskej perspektívy.

Vyhľadávačom netradičného umenia naproti tomu v Marbelle nesmie ujsť ulica Avenida del Mar v starom meste, keďže je od začiatku do konca prešpikovaná bronzovými sochami z dielne majstra Salvadora Dalího. V jej blízkosti sa nachádzajú aj ďalšie obľúbené promenády, konkrétne Paseo del Alameda a Paseo Marítimo. Obom robí spoločnosť aj kvitnúci park, vyznačujúci sa množstvom paliem, borovíc, fontán a dekoratívnych lavičiek.

Ubytovanie v Marbelle

Booking.com

Pridaj komentár