Hlavné mesto Španielska sa nachádza v strede krajiny vo vzdialenosti okolo 250 km od mora. Madrid je najväčšie Španielske mesto a navzdory tomu, že neleží pri mori sa ho oplatí navštíviť. Je plné krásnych pamiatok akými sú napríklad Kráľovský palác Palacio Real, egyptský chrám Debod či nádherná katedrála Almudena. V Madride je množstvo parkov a krásnych záhrad, ale užijú si tu aj tí, čo radi nakupujú, milovníci dobrého jedla i nočného života. Futbalový nadšenci určite zamieria na svetoznámy futbalový štadión Santiago Bernabéu slávneho klubu Real Madrid. Veľa turistov obľubuje býčie zápasy v najväčšej španielskej aréne Plaza Toros Las Ventas.

Madrid je finančné centrum Pyrenejského polostrova a nachádza sa tu budova madridskej burzy Bolsa de Madrid. V Madride sídli španielska Kráľovská rodina, vláda i parlament. Je to tiež centrum obchodu a výroby. 

Základné informácie o Madride

Počet obyvateľov3 215 633 (2013)
Rozloha604,3 km2
Doba letu z Bratislavy3:00 hod

Čo je v meste:

 • hotely, penzióny
 • hostely
 • letisko, autobusová stanica, vlaková stanica
 • reštaurácie, bary, diskotéky
 • obchody
 • futbalový štadión Santiago Bernabéu (FC Real Madrid)
 • aréna na býčie zápasy (Plaza Toros Las Ventas)

Počasie v Madride

Madrid leží vo vnútrozemí a má jednu nevýhodu, že sa v horúcich dňoch nemôžete schladiť v mori. Počasie v Madride je kvôli blízkym horám dosť premenlivé. Priemerná ročná teplota v meste Madrid je 14°C, ale počas leta sa teploty šplhajú veľmi vysoko. V lete tu stupnica teplomeru ukazuje až 40°C, čomu sa prispôsobujú miestny aj turisti a počas dňa tu panuje siesta. To znamená, že obchody aj reštaurácie sú pozatvárané a väčšina obchodníkov a obyvateľov mesta odpočíva. Pri návšteve netreba zabudnúť na to, že Madrid je štvrté najteplejšie mesto Európy. Madrid je tiež mesto s najmenšou vlhkosťou vzduchu a relatívna vlhkosť vzduchu tu je v priemere 60%. Vďaka takejto nízkej vlhkosti sú teploty o niečo znesiteľnejšie. K večeru sú teploty únosnejšie a dobre padne posedenie pri drinku.

Počas leta sú zrážky minimálne a prší skôr na jar, jeseň a v zime. V zime býva oblačno a môže aj mrznúť. Ničím neobvyklým v Madride nie je sneh. Vďaka blízkemu pohoriu tu sneží dosť a v zime je priemerná minimálna teplota 2°C a priemerné maximum (počas dňa) je okolo 8-9°C.

MADRID Predpoveď počasia

Pamiatky a zaujímavé miesta v Madride

Kráľovský palác (Palacio Real)

Kráľovský palác v Madride (Palacio Real)

Kráľovský palác je najväčšia a najkrajšia stavba v Madride. Je to nielen najväčší kráľovský palác v Madride, ale aj v celej západnej Európe. Palác stojí na mieste vyhoreného opevneného paláca, z ktorého názvu Mayrit sa pomenovalo mesto Madrid. Nachádza sa blízko budovy opery Teatro Real a námestia Plaza de Oriente. V blízkosti je zastávka metra Opera. Palác je oficiálnym sídlom španielskeho kráľa Juana Carlosa I., ktorý ho používa na reprezentačné účely. V paláci sa nachádzajú cenné zbierky nábytku, obrazov, keramiky i fresky od umelcov ako Velázquez, Goya a Giordano. Je tu aj zbierka hudobných nástrojov vyrobená Antoniom Stradivarim. Prehliadka zaberie 2 hodiny. K palácu patria krásne záhrady Campo del Moro i parky Jardines de Sabatini, parque de Atenas a neďaleko je zábavný park Parque de Atracciones. Oproti palácu je nádherná katedrála de Santa María la Real de la Almudena. Dostanete sa sem metrom alebo autobusmi 3, 25, 39 a 148.

Rozloha: 135 000 m²

Počet miestností: 3418 (prístupných verejnosti je len približne 50 miestností)

   Otváracie hodiny
október – marecapríl – september 
Po – So: 9:30 – 17:00 hod.Po – So: 9:00 – 18:00 hod
Nedele a sviatky: 9:00 – 14:00 hod.Nedele a sviatky: 9:00 – 15:00 hod.

o: Po – Štv posledné 2 hodiny pred zatvorením a s turistickou kartou M

Vstupné
– dospelý: 10€
– študenti a deti: 5€
– zadarmo: Po – Štv posledné 2 hodiny pred zatvorením a s turistickou kartou Madrid card. Občania EÚ v stredu.

Námestie Puerta del Sol (Slnečná brána)

Puerta del Sol je najznámejšie a najrušnejšie madridské námestie. Nachádza sa neďaleko námestia Plaza Mayor a Kráľovského paláca. Kedysi sa tu nachádzala brána do mesta, ktorá smerovala na východ a bola ozdobená obrazom vychádzajúceho slnka, preto dnešný názov, ktorý v preklade znamená ‘slnečná brána’. Námestie má vynikajúcu polohu na výlety za madridskými pamiatkami i nákupmi. Nachádza sa tu veľa hotelov i menších rodinných hotelov, tzv hostelov .

Na južnej strane námestia sa nachádza budova s hodinovou vežou. Kedysi budova slúžila ako pošta, dnes je tu sídlo prezidenta (niečo ako župan u nás) Madridu a kraja prislúchajúceho mestu. Hodinová veža je známa všetkým Španielom, ktorí ju vidia na televíznych obrazovkách každoročne pri vítaní nového roku. Na chodníku pod hodinovou vežou je kamenná doska známa ako Kilómetro cero (v preklade: nultý kilometer), na ktorej je vyznačených 6 španielskych národných ciest, ktoré práve v tomto bode začínajú a vedú do rôznych častí krajiny.

Na námestí je viacero sôch: bronzová socha medveďa, ktorý pojedá ovocie zo stromu Madroño je oficiálny symbol Madridu. Nachádza sa tu aj socha Kráľa Carlosa III., za ktorého vlády dosiahlo mesto veľký rozmach. Námestie Puerta del Sol je živé miesto, ktoré turisti z celého sveta veľmi obľubujú. V priľahlých uličkách je množstvo obchodov s oblečením, obuvou i suvenírmi. Pri návšteve Madridu sa sem určite vydajte a keď už tu budete navštívte aj blízky Kráľovský palác.

Čo je na námestí:

 • hotely, hostely
 • sochy
 • budova starej pošty (dnes sídlo prezidenta Madridu)
 • bary, reštaurácie
 • obchody so suvenírmi, so značkovým oblečením

Chrám Debod

Chrám Debod Madrid

Tento zaujímavý chrám bol postavený v 2. storočí pred n.l. blízko egyptského mesta Aswan pri rieke Nílu. Pýtate sa, kde sa tento monument ocitol v strede Španielska? Neďaleko mesta Aswan sa totiž v roku 1960 stavala vodná priehrada, kvôli ktorej by sa chrám Debod ocitol pod vodou (dnešné miesto, kde stál chrám je zatopené). UNESCO preto apelovalo, aby sa tento vzácny monument zachoval a tak sa egyptská vláda rozhodla chrám darovať Španielsku ako odmenu za pomoc pri záchrane chrámov archeologického náleziska Abú Simbel (Španielsko bolo jednou zo 4 krajín, ktoré prijali výzvu UNESCO na pomoc s dvomi chrámami v lokalite Abú Simbel).

V roku 1969 bol chrám Debod rozobratý a prevezený loďou do prístavu vo Valencii, odkiaľ ho previezli vlakom do Madridu. Tu bol kameň po kameni znovu postavený a od roku 1972 je prístupný verejnosti. Chrám stojí v parku blízko Plaza de España odkiaľ je nádherný pohľad na západ slnka a hory Guadarrama. V lete sa tu konajú rôzne kultúrne podujatia. Chrám Debod je zasvätený egyptským bohom Amon a Isis a nachádza sa v rovnakej polohe ako kedysi po dlhé stáročia v Egypte, teda vo východo-západnej orientácii. Na poschodí chrámu je múzeum s fotografiami zobrazujúcimi jeho históriu. Dostanete sa sem autobusom č. 74 alebo metrom, vystúpite na zastávke Plaza de España.

 Otváracie hodiny 
apríl – septemberoktóber – marec
utorok – piatok: 10:00 do 14:00 hod. a 18:00 do 20:00 hod.utorok – piatok: 9:45 do 13:45 hod. a 16:15 do 18:15 hod.
sobota – nedeľa: 10:00 do 14:00 hod.

Katedrála Almudena

Katedrála Almudena v Madride

Katedrála de Santa María la Real de la Almudena sa nachádza oproti Kráľovskému palácu a je to jedna z najkrajších budov v meste. Jej stavba začala v roku 1883 a dostavaná bola až po vyše storočí v roku 1993, kedy ju vysvätil pápež Ján Pavol II. Obsahuje architektonické prvky neoklasicizmu (exteriér katedrály), gotiky (interiér) a novorománskeho slohu (krypta). Je postavená z mramoru a žuly. Po bokoch hlavného vchodu do katerály sú postavené dve veže. Druhý vchod do katedrály smerom do ulice Calle Bailén tvoria veľké bronzové zdobené dvere od sochára Luisa Antonia Sanguino. Ku katedrále sa dostanete metrom s výstupom na zastávke opera.

dĺžka: 102 metrov
výška: 73 metrov
priemer kupoly: 20 metrov
vstupné: zadarmo, ale patrí sa dať aspoň 1€ na osobu

Otváracie hodiny  
júl a augustseptember – jún
 po – ne 10:00 – 21:00 hod.po – ne 9:00 – 20:30 hod.

Býčia aréna Plaza de Toros de Las Ventas

Býčia aréna Plaza de Toros de Las Ventas

Obrovská aréna na býčie zápasy sa nachádza vo východnej časti Madridu. Je považovaná za domov býčích zápasov v Španielsku. Býčie zápasy sa tu konajú každú nedelu od začiatku marca do konca októbra a pri príležitosti festivalov tzv. festas 15. augusta a 12. októbra. Začiatok zápasov je obvykle o 18:00 alebo 19:00 hod. a zápasy trvajú približne 2 až 3 hodiny.

Zaujímavosť!  V roku 2008 bol na ploche arény postavený antukový tenisový kurt, kde španielsku rodák Rafael Nadal vyhral semifinále španielskeho Davis cupu proti USA. Koncertovali tu známe skupiny ako Radiohead, AC/DC, Coldplay a speváčka Diana Ross

Súčasťou budovy je múzeum Museo Taurino, v ktorom sú vystavené odevy a výbava toreádorov. Býčie zápasy sú veľký zážitok, upozorňujeme však, že to nie je nič pre slabé povahy. K aréne sa dostanete metrom č. 2 a 5, vlakom alebo autobusmi č. 12, 21, 38, 53, 106, 110 a 146. Aréna sa nachádza pri zastávke Las Ventas.

Kapacita: 23 798 ľudí

Priemer arény: 60 metrov

Vstupné: od 2,90 € do 149 €

Ulica Gran Vía

Ulica Gran Vía Madrid

Najznámejšia ulica v Madride je známa ako ulica, ktorá nikdy nespí. Nachádza sa tu množstvo barov, reštaurácií a diskoték. Nočný život na ulici je veľmi bohatý a naozaj to tu hýri životom nonstop. Na ulici je niekoľko hotelov, z ktorých je blízko k väčšine madridských pamiatok. Cez deň je Gran Vía plná turistov, ktorí sem prichádzajú najmä za nákupmi či posedieť v reštauráciách. Ulica bola naplánovaná v polovici 19. storočia, kedy chceli mestský architekti prepojiť  ulicu Calle de Alcalá s námestím Plaza de España. Architektúra jednotlivých budov pochádza zo začiatku 20. storočia.

Medzi hlavné budovy na ulici Gran Vía patrí budova Metropolis, budova Télefonica – prvý mrakodrap v Madride s výškou 81 metrov a budova opery Capitol, v ktorej sa konajú rôzne koncerty a predstavenia. Na ulicu sa dostanete metrom č. 1, 5 (zastávka Gran Vía) alebo metrom č. 3 a 5 (zastávka Callao) či linkou metra č. 2 a výstup na zastávke Santo Domingo.

Čo je na ulici Gran Vía:

 • hotely
 • obchody, nákupné centrá
 • reštaurácie, bary
 • kinosály

La Plaza de Cibeles

La Plaza de Cibeles Madrid

Na námestí Plaza de Cibeles sa nachádza Palác Cibeles, pred ktorým je fontána, ktorá sa stala ikonou Madridu. Pri fontáne oslavuje futbalový tím Real Madrid s fanúšikmi najväčšie úspechy v španielskej lige a v lige majstrov. Fontána je dielo architekta Ventura Rodrigueza a zobrazuje rímsku bohyňu plodnosti Cybele (Ceres) sediacu na voze ťahanom dvoma levmi. Na každom rohu námestia stojí zaujímavá budova: Palacio de Buenavista – centrála španielskej armády,  Palacio de Linares – sídli tu organizáca napojená na ministerstvo zahraničných vecí podporujúca politické, ekonomické a kultúrne väzby s Latinskou Amerikou. Ďalšia budova je sídlo španielskej banky Bank of Spain a posledná, najkrajšia budova je Palacio de Comunicaciones, v ktorej sídli mestská radnica. La Plaza de Cibeles je ďalšie zaujímavé miesto, kde sa oplatí zájsť, najmä ak ste fanúšikom Realu Madrid.

Štadión Santiago Bernabéu

Štadión Real Madrid

Svetoznámy futbalový štadión Santiago Bernabéu bol postavený v roku 1947. Štadión vlastní futbalový klub Real Madrid, ktorý je podľa organizácie FIFA najlepším futbalovým klubom 20-teho storočia. Po štadióne Camp Nou v Barcelone je tento štadión druhý najväčší v Španielsku a tretí najväčší v Európe (okrem Camp Nou je väčší štadión v londýnskom parku Wembley). V roku 2012 zväčšili kapacitu štadiónu o 5 tisíc miest na súčasných 80 454 osôb. Za klub Real Madrid hráli či hrajú najlepší futbalisti sveta ako David Backham, Roberto Carlos, Raúl, Van Nistelrooy, Fabio Cannavaro či držiteľ niekoľkých zlatých lôpt Ronaldo.

Ak chcete ísť pozrieť na futbal, treba kúpiť lístky s predstihom, lebo aj napriek obrovskej kapacite štadióna sa rýchlo vypredajú. štadión si môžete prezrieť aj keď sa práve nehrá zápas. K štadiónu sa dostanete metrom číslo 10 – zastávka Santiago Bernabéu a autobusmi č. 3, 5, 7, 14, 16, 19, 27, 40, 43, 51, C1, C2, 120, 126, 147, 149 a 150.

Kapacita: 80 454 ľudí

Predaj lístkov na zápasy Real Madrid: www.madrid-tickets.net

 Otváracie hodiny
pondelok – sobota 10:00-19:00
nedeľa a štátny sviatok 10:30-18:30

Faunia

Park Faunia sa rozprestiera na ploche 140 000 m2 a žije v ňom vyše 1500 rôznych zvierat z rozličných oblastí na Zemi. Park je odlišný od tradičných zoo, zvieratá majú väčšie výbehy a je rozdelený do 13tich tématických častí. Návštevníci môžu vidieť jazero s pelikánmi, plameniakmi, nočné druhy zvierat, hady, pavúky, medúzy, zvieratá z Južnej Ameriky, Austrálie či  Afriky. Návštevníci môžu niektoré zvieratá kŕmiť a veľmi zaujímavý zážitok je kŕmenie krokodílov. Súčasťou parku je aj tropický prales či polárna oblasť. Malé opičky tu voľne pobehujú a nezľaknite sa, keď na vás niektorá skočí. Môžete tu vidieť predstavenie tuleňov či vtákov. Faunia sa nachádza 10 minút chôdze od zastávky metra. Dostať sa sem dá metrom č. L9 (zastávka Valdebernardo), metrom LC2 (zastávka Vicálvaro) alebo autobusom č. 71.

Internetová stránka: www.faunia.es

Vstupné
deti (3 až 7 rokov): 19,95 €dospelý (od 8 do 64 rokov): 25,95 € seniori (viac ako 65 rokov): 19,95 €

Mapa pamiatok a zaujímavých miest v Madride

Ubytovanie v Madride

Booking.com

2 KOMENTÁRE

 1. I may need your help. I tried many ways but couldn’t solve it, but after reading your article, I think you have a way to help me. I’m looking forward for your reply. Thanks.

Pridaj komentár