Ostrov Ibiza je často označovaný ako biely ostrov. Je to tretí najväčší a zároveň najkrajší ostrov Baleárskych ostrovov (tzv. borovicových ostrovov). Z tohto súostrovia má najväčší podiel lesov. Očarí úžasnými zátokami, vysoko týčiacimi sa útesmi a je ideálnymi miestom na strávenie dovolenky. Nachádza sa na západe Stredozemného mora a je významnou turistickou destináciou. Rokmi sa tu vďaka zvyšujúcemu turizmu vybudovalo množstvo ubytovacích zariadení a atrakcií pre turistov. Ibiza je známa najmä veľkými párty a bujarým nočným životom. Každé leto tu vystupujú svetoznámi DJi v najlepších tanečných kluboch na svete. Najvyhľadávanejšie párty mestá na Ibize sú San Antonio a mesto Ibiza.

Ibiza má čo ponúknuť aj milovníkom histórie a prírody. Starobylé opevnené centrum hlavného mesta ostrova sa nazýva Dalt Vila a je zapísané v zozname UNESCO. Ostrov má dva národné parky Ses Salines a Es Vedrà. Je tu tiež niekoľko krásnych jaskýň, pekné pláže a rozsiahle možnosti nakupovania. Ibiza láka mladých ľudí, ale príjemnú dovolenku tu zažijú aj rodiny s deťmi či starší ľudia.

Základné informácie o Ibize

Počet obyvateľovvyše 110 000
Rozloha571 km2
Najvyšší vrchSa Talaiassa (475 m)
Hlavné mestoIbiza (Eivissa)
Dĺžka pobrežia210 km
Doba letu z Bratislavycca 2 hod a 35 min

Čo je na ostrove Ibiza:

Zaujímavosti o Ibize

 • živočíšne druhy aj kultúra na Ibize boli v roku 1999 vyhlásené za svetové kultúrne dedičstvo UNESCO.
 • každoročne v období od 22. februára do 28. februára sa na ostrove usporadúva Karneval s fašiangovým sprievodom vrátane dychovky.
 • Ibiza je rovnako vzdialená ako od hlavného mesta Španielska – Barcelony, tak aj od Algiers – hlavného mesta Alžírska
 • v meste Santa Eulalia prekrásne miesto s miniatúrnym mestom
 • chceli by ste žiť naveky, alebo aspoň prežiť jadrovú vojnu? Tak ste práve správne na Ibize. Podľa Nostradamových predpovedí vďaka prevládajúcim vetrom, bude ostrov jediným miestom na severnej pologuli, kde bude po prípadnej jadrovej katastrofe možný život.
 • ostrov sa stal predmetom diskusie o rodisku Krištofa Kolomba. Podľa štúdie o spisoch Kolombusa, sa odhaľuje, že jeho materinským jazykom bola katalánska španielčina. A katalánska španielčina je domácim jazykom len na Ibize.
 • na Ibize sa nenachádza žiadna tečúca rieka. Ostrov mal len jednu jedinú rieku, ktorá bohužiaľ vyschla v 70.rokoch.

Počasie na Ibize

Na ostrove Ibiza je podobne ako na ostatných Baleárskych ostrovoch stredomorské podnebie, kde prevládajú dlhé, teplé a slnečné letá a mierne zimy. Na Ibizu sa oplatí ísť na dovolenku od začiatku júna do konca septembra. Najteplejšie mesiace sú júl a august s maximálnymi teplotami nad 30°C. V noci je na Ibize teplo nielen v kluboch ale aj vonku, kde teplota zriedkakedy klesne pod 20°C.

Dážď vás na letnej dovolenke na Ibize s najväčšou pravdepodobnosťou nezastihne. More pri plážach Ibize je v lete veľmi teplé a na niektorých miestach dosahuje 25°C. Aj neotužilí si tu môžu zaplávať v teplom mori od mája do konca októbra. Október je najdaždivejší zo všetkých mesiacov. V zimných mesiacoch teplote zriedkakedy klesne pod 10°C. V mesiacoch február a marec zvykne fúkať teplý vietor zo Sahary, ktorý spôsobuje búrky z tepla. V septembri a októbri sa môže vyskytnúť aj tornádo, ktoré sa na Baleároch vyskytuje viac ako kdekoľvek inde v Španielsku.

IBIZA Predpoveď počasia

Doprava na ostrove Ibiza

Lietadlo

AK chcete letieť na Ibizu bez cestovnej kancelárie, môžete si kúpiť letenku sami. Z Bratislavy nelietajú priame lety na Ibizu. Najpohodlnejšie je lietať z Viedne.

Letenky na Ibizu

Autobus

Autobusmi sa dá na ostrove Ibiza cestovať celkom pohodlne. Autobusová doprava je tu lacná a spoľahlivá. Autobusy chodia medzi turistickými destináciami a zastávky sú aj priamo u známych pláží. Cez leto je autobusová doprava posilnená o viacej spojov, ktoré chodia približne každú pol hodinu od 7:00 do 22:00 hod. Známy je discobus, ktorý premáva celú noc medzi najväčšími klubmi a rezortmi ostrova od polnoci do 6:00 hod. Autobusy sú klimatizované.

Viac informácií nájdete na stránke: www.ibizabus.com

Taxi na Ibize

Doprava s taxíkom je rýchlejšia ako autobusom a dostanete sa aj na miesta, kde autobus nechodí. Taxi je o niečo drahšie, ale keď je viac osôb môže byť cestovanie taxíkom lacnejšie ako autobusom. Cena z letiska do mesta Eivissa stojí cez deň okolo 15€, v noci o pár eur viac. V mesiacoch júl a august je tu veľmi veľa turistov a môžete na taxi čakať veľmi dlho. V mestách stoja taxi na vyhradených miestach, kde stačí len nastúpiť. Ale taxi si môžete objednať aj cez telefón:

 • Radio Taxi Eivissa: 971 39 84 83
 • Radio Taxi Letisko: 971 80 00 80
 • Radio Taxi San Antonio: 971 34 37 64
 • Radio Taxi Santa Eulària des Riu: 971 33 30 33
 • Radio Taxi Formentera: 971 32 23 42

Batožina je zadarmo.

Minimálne jazdné: 3,50€

Cena za 1 km jazdy od 7:00 do 21:00 hod.: 1,06€

Cena za 1 km jazdy od 21:00 do 7:00 hod.: 1,30€

Telefónne čísla aj ceny sú z roku 2013 a mohli sa časom zmeniť.

Auto a skúter

Najviac z ostrova sa dá vidieť prenajatým autom. Autopožičovne sú vo všetkých destináciách a na letisku. Požičovne sú označené názvami v angličtine“Rent a car“ alebo v španielčine „Alquiler de coches“. Ceny prenájmu auta na deň sa pohybujú od 19€, podľa veľkosti auta a počtu dní prenájmu.

Tip! Na mnohé miesta ostrova Ibiza vedú prašné a hrboľaté cesty. Odporúčame preto požičať si auto so zvýšeným podvozkom a pohonom 4×4.

Na Ibize ako aj v celom Španielsku je pre vodičov povolená hladina 0,5 promile alkoholu v krvi a povolené rýchlosti v meste 50 km/ h a mimo mesta 90 km/h. Automobil vám pristavia priamo pred hotel. Auto si môžete prenajať aj online, čo odporúčame najmä cez leto. Spoločnosti, ktoré prenajímajú autá na ostrove Ibiza:

 • http://www.ibizafunrentacar.com
 • http://www.motoluis.com

Prenájom skútrov:

 • https://www.cooltra.com/

Loď

Loďou sa dá na Ibize prepraviť do najväčších destinácií. Lodné spojenie je medzi mestami Ibiza, Es Canar, Sant Miguel, Portinatx, San Antonio, na ostrov Formentera a na pláž Playa d’en Bossa.

Nočné kluby na ostrove Ibiza

Amnesia

Klub Amnesia sa nachádza na pol ceste medzi mestami Ibiza a San Antonio pri dedinke San Rafael. Klub založil Antonio Escohotado, ktorý chcel vytvoriť miesto, kde ľudia zabudnú na bežné starosti. V 80-tych rokoch minulého storočia prevzal klub Prontxio Izaguirre, kedy sa klub preslávil diskotékami pod holým nebom na terase (kvôli sťažnostiam obyvateľov z okolia na hluk museli terasu uzatvoriť). Najväčšiu slávu začal klub nadobúdať od leta 1991. Klub Amnesia sa skladá z dvoch častí: veľká tmavá tanečná sála a hala, do ktorej pri východe slnka prenikajú cez otvory slnečné lúče. V klube sa hrá techno, house, disco, trance a dubstep. Kapacita tanečného parketu je 5000 ľudí. Amnesia je známa penovými párty a tiež obrovskými delami, ktoré na parket fúkajú ľadový vzduch. V klube Amnesia sa ocitnete v inom svete a zaručene zabudnete na bežné starosti.

Do klubu sa dostanete discobusom, ktorý premáva medzi mestom Ibiza, San Antoniom a plážou Playa d’en Bossa.

Ceny v klube Amnesia

 • vstupné – párty Cream a Cocoon (penová párty): od 40€ do 55€; bežná párty: 25€ až 40€
 • pivo – 10€
 • tvrdý alkohol od 12€

Pacha

Klub Pacha býval kedysi farmársky statok, ktorý v roku 1973 prerobili na nočný klub. Skladá sa z piatich sál s kvalitných ozvučením a luxusným prevedením, kde sa cítite ako v paláci. V každej miestnosti hrá iná hudba, napríklad funky, španielska hudba a v hlavnej miestnosti vás roztancujú známy Dji. V klube Pacha sa hrá najmä house music. V klube vo štvrtky vystupuje DJ David Guetta s programom F*** Me I’m Famous! Lístky sa oplatí kúpiť cez internet, ceny na mieste sú približne o 20€ vyššie.

Ceny v klube Pacha

 • vstupné – od 30€
 • pivo – 12€
 • vodka 15€

Privilege

Svetoznámy klub Priviledge je v súčasnosti najväčší na svete. Dokazuje to aj zápis v Guinnessovej knihe rekordov. Je to naozaj obrovský klub, do ktorého sa hravo zmestia všetci ľudia z ostatných klubov ostrova. Kapacita klubu je 10 tisíc ľudí. Výška tanečnej sály je 25 metrov.

Tip! V roku 1987 tu bolo natočené video „Barcelona“ od Freddie Mercuryho a Montserrat Caballé.

Pri vstupe do klubu pôjdete po veľkých schodoch dolu priamo na obrovský tanečný parket. V strede parketu je bazén a nad ním DJ pult. V roku 1970 tu bol len bazén, okolo ktorého vystavali tento populárny klub. Keď budete mať dosť svetla a hluku, stačí vyjsť na záhradu klubu, odkiaľ je parádny výhľad na ostrov. Každú noc sa tu konajú rôzne akcie sprevádzané zaujímavými erotickými či artistickými vystúpeniami.

Ceny v klube Privilege

 • vstupné – 20€ až 50€
 • pivo – 10€
 • vodka 12€

Es Paradis

Jeden z najkrajších klubov ostrova slávny pre vodné párty (Fiesta Del Aqua), kedy sa parket mení na bazén a vy zrazu tancujete po pás vo vode. Klub bol otvorený v roku 1975 hneď oproti klubu Eden. Interiér je vymaľovaný na bielo s veľkými rímskymi stĺpmi a mramorom. Hlavný parket má kruhový pôdorys so stúpajúcimi schodmi ako amfiteáter, vďaka čomu sa tu pri Fiesta Del Aqua zachytí voda a vytvorí bazén. Nad parketom je stage s DJom a pódium s profesionálnymi tanečníkmi.

Ceny v klube Es Paradis

 • vstupné – 20€ až 40€
 • pivo – 7€
 • vodka 10€

Eden

Eden
www.flickr.com | Jose A.

Klub Eden sa nachádza hneď vedľa klubu Es Paradis v meste San Antonio de Portmany. Nedávno klub zmenil majiteľa, ktorý ho zrenovoval a výrazne vylepšil. Eden je jeden z najväčších klubov na ostrove Ibiza a pýši sa azda najlepším zvukovým systémom, vylepšenými svetelnými efektmi a priestorom pre takmer 5000 ľudí. Každý deň tu je tématická párty. Interiér je navrhnutý ako moderná interpretácia rajskej záhrady.

Vstupné: 32€

Space

Space klub je známy najmä vyznávačom elektronickej tanečnej hudby. Otvorený bol v roku 1989 a nachádza sa v rezorte Playa d’en Bossa v blízkosti letiska a tesne nad klubom prelietavajú pristávajúce lietadlá. Interiér je rozdelený na 5 miestností s rozdielnou hudbou (Terraza, Sunset Terraza, Discoteca, El Salón a Premier Étage). Hlavné miestnosti sú Terraza a Discoteca Klub je známy najmä disco hudbou a letnými víkendovými diskotékami, ktoré začínajú v nedeľu 16:30 hod. a končia v pondelok o 6:00 ráno. Terraza je v podstate parkovisko pred klubom so stageom pre Dja, kde sa konajú otváracie a zatváracie párty(Opening a Closing parties). Ďalšou kuriozitou tohto klubu sú ranné diskotéky v časoch keď majú ostatné kluby zatvorené. Kapacita klubu je 6000 ľudí a keď pripočítame kapacitu Terraza zatancovať si tu môže až 15 000 ľudí.

Ceny v klube Space

 • vstupné – 20€ až 40€
 • pivo – 8€
 • vodka 12€

Mapa nočných klubov na ostrove Ibiza 

Turistické oblasti na ostrove Ibiza

Mesto Ibiza (Eivissa)

Eivissa Ibiza

Mesto Ibiza, ktoré miestny obyvatelia volajú po katalánsky Vila d’Eivissa alebo zjednodušene Vila, je hlavné mesto ostrova Ibiza. Tvoria ho dve časti: historická časť Dalt Vila sa nachádza na vrchu a pod ním je moderná časť El Eixample.  Historické opevnené centrum mesta je od roku 1999 na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V minulosti mesto obývali rôzne kultúry napríklad: Feničania, ktorý mesto založili v 7. stor. pred n.l., potom tu postupne žili Kartáginci, Rimania, Moslimovia alebo Katalánci. Dnes je Eivissa multikultúrne mesto s takmer 50 tisíc obyvateľmi.

Mesto je kontrast histórie a moderných budov. Pri návšteve opevneného historického centra,  nezabudnite vyjsť na vyhliadku Baluarte Santa Lucía. Na tomto bastióne sa konajú koncerty a párty. Ak máte dostatok peňazí, môžete sa ubytovať v luxusnom päťhviezdičkovom hotely Mirador de Dalt Vila priamo na hrade Almudaina nad mestom, odkiaľ je okúzľujúci výhľad. Ďalší luxusný a drahý hotel, ktorý sa nachádza v srdci historickej časti Dalt Vila je krásny hotel La Torre Del Canonigo v budove zo 14. storočia s výhľadom na prístav. Turisti obľubujú miestne nočné kluby, niektoré z nich sú známe na celom svete, napr. klub Pacha obľúbený najmä medzi milovníkmi house music. Nočné kluby, reštaurácie a obchody sa nachádzajú v časti La Marina medzi hradbami a prístavom. Eivissa nie je len párty mesto vítajúce mladých ľudí túžiacich po zábave, ale má čo ponúknuť aj ľuďom obľubujúcim históriu, múzeá, galérie.

Čo je v meste:

 • hotely
 • reštaurácie, bary (gay bar Calle de la Virgen)
 • nočné kluby (Pacha, Amnesia, Privilege, Space)
 • prístav
 • letisko (7 km od mesta)
 • múzeá a galérie
 • zrúcania hradu Almudaina
 • kostol Santo Domingo zo 16. stor.

San Antonio (Sant Antoni de Portmany)

San Antonio Ibiza

Druhé najväčšie mesto na ostrove Ibiza, San Antonio leží na západnom pobreží  len 20 minút jazdy od mesta ibiza. Do polovice minulého storočia to bola malá rybárska dedina, ale od druhej polovice 1950-tych rokov sa tu začali stavať hotely a turistické rezorty na prilákanie turistov. Do San Antonia začali húfne chodiť najmä turisti z Veľkej Británie, ktorí sa tu v lete opíjali a zabávali. Vďaka tomu získalo San Antonio povesť reputáciu párty mesta, ktorá jej zostala dodnes.

San Antonio však ponúka niečo aj pre denných návštevníkov. Mestu dominuje krásna promenáda lemovaná palmami a prístav. Prírodný prístav v San Antoniu, ktorý Rimania nazvali Portus Magnus je jeden z najkrásnejších prístavov Európy. Do San Antonia sa oplatí prísť pozrieť si pri dobrom koktejle západ slnka, ktorý je tu naozaj nádherný (najmä z ulice Calo d’es Moro tzv. Sunset Strip).

Zaujímavé je veľké kamenné vajce s loďou uprostred kruhového objazdu pri vjazde do San Antonia. V meste je táto socha vajca, kvôli domnienke, že sa tu narodil Krištof Kolumbus. A vajce preto, lebo keď Kolumbus potreboval financie na cestu na Ďaleký východ, nikto mu nechcel dať peniaze, lebo hovorili, že takáto cesta je nemožná. Potom sa Kolumbus spýtal, či je možné postaviť vajce na špičku a opäť každý tvrdil, že to je nemožné až kým Kolumbus naťukol špičku vajca a vajce postavil (odvtedy je známe spojenie Kolumbovo vajce). Vraj vďaka tomu dostal peniaze, ktoré potreboval na objavenie cesty na Ďaleký východ.

Keď je reč o San Antoniu, nesmiese opomenúť svetoznáme nočné kluby. Najznámejšie nočné kluby v San Antoniu sú bezpochypy Eden a Es Paradis. V klube Eden počas leta vystupujú najznámejší svetový Dji a oproti cez cestu je jeden z najstarších klubom na ostrove Ibiza – známy klub Es Paradis.

San Antonio je ideálne pre mladých ľudí a pre tých, ktorí hľadajú dobré tanečné bary a zábavu až do rána. Rodiny s deťmi by si mali zvoliť radšej niektorú lokalitu na severe ostrova (napr. Santa Eulària, Portinatx alebo Es Canar)

Čo je v meste:

 • hotelyvily na prenájom
 • prístav Portus Magnus
 • bary (najznámejšie: Amsterdam, Viva, Hush, Koppas, Capone, Tropicana, Soul City)
 • nočné kluby (najznámejšie: Eden a Es Paradis)
 • kaviarne, reštaurácie
 • chrám Pána zo 14. storočia
 • motokáry

Santa Eulària des Riu (Santa Eulalia del Río)

S'Arenal
www.flickr.com | Robert Young

Po katalánsky zvyknú miestny rezort nazývať Santa Eulalia. Je to tretí najväčší rezort na ostrove Ibiza a leží pár kilometrov severozápadne od hlavného mesta Ibiza. Žije tu takmer 14 tisíc stálych obyvateľov. Cez mesto preteká jediná rieka ostrova Riu de Santa Eulalia, ktorá sa vlieva do mora západne od mesta. Rezort Santa Eulalia je vhodný pre rodiny s deťmi pre strávenie pokojnej dovolenky. V meste sú dve pekné piesočné pláže (Santa Eulalia a Mariner’s) a promenáda s fontánou, upravenými minizáhradkami a lemovaná palmami. V blízkych dedinkách San Carlos a Es Caná sa konajú obľúbené trhy hippies, kde kúpite rôzne ručne robené výrobky. Aj keď tu nočný život nie je veľmi rušný, môžete si zájsť na pár drinkov do miestnych podnikov v oblasti promenády pri prístave.

Čo je v meste:

 • hotely
 • reštaurácie, bary, obchody
 • obchody (Octopus shop, Sal del Ibiza)
 • prístav Port Esportiu
 • kostol sv. Eulálie

Portinatx

Portinatx ostrov Ibiza

Portinatx je najsevernejšie položený rezort ostrova Ibiza, 40 minút jazdy taxíkom z letiska. Rezort je dosť vzdialený od ostatných častí ostrova a keď sa chcete ísť zabaviť do najlepších nočných klubov, musíte dlhšie cestovať. Z Portinatx je autobusové spojenie s väčšími mestami niekoľkokrát za deň. Do rezortov Es Canar a Sant Miquel sa dá ísť loďou. Portinatx je považovaný za najkrajší rezort ostrova Ibiza a je vhodný pre rodiny s deťmi. More je tu plytké niekoľko metrov od mora a sú tu tri veľké a vybavené pieskové pláže (S’Arenal Gros, S’Arenal Petit aPlaya Porto). V okolí rezortu je pekná príroda, ktorú mnohí dovolenkári využívajú na prechádzky. Nočný život tu nie je extra bujarý, ale je tu pár klubov na zatancovanie si. Za mestom je obranná veža z 18. storočia, ktorá slúžila na obranu pred pirátmi, preto tzv. pirátska veža. Takýchto veží je na pobreží Ibize niekoľko.

Čo je v rezorte:

 • hotely
 • reštaurácie, bary
 • prístav
 • obchody
 • pirátska veža
 • maják

Es Canar

Es Canar na ostrove Ibiza
www.flickr.com | Dan Foy

Maličký rezort Es Canar leží 20 km severovýchodne od hlavného mesta Ibiza. Cesta z letiska do rezortu trvá turistickým autobusom alebo taxíkom okolo 40 minút. Rezort sa zameriava najmä na rodiny, ktoré tu nájdu pokojnú dovolenku. Hotely v Es Canar sú zväčša 5 poschodové a výhodou je blízkosť pieskovej pláže ocenenej modrou vlajkou a množstvo reštaurácií a barov. Z rezortu Es Canar chodí v lete každých 20 minút autobus do okolitých destinácií Santa Eulària des Riu, do mesta Ibiza, San Antonio a do rezortu Portinatx.

Z prístavu pri pláži si môžete urobiť výlet na ostrov Formentera, do mesta Ibiza alebo do Santa Eulàrie. Rezort je známy svojimi hippies trhmi (Hippy Markets), ktoré boli založené počas éry hippies v 60-tych rokoch a kde každú stredu predávajú hipisáci ručne robené výrobky. Tieto trhy nesmiete zmeškať, naozaj sa sem oplatí prísť pozrieť a určite si aj nejaký gýč odnesiete. Hippies trhy sa konajú na ulici Punta Arabí na juhu mestečka. Každoročne prvý júlový týždeň sa v Es Canar koná Saint Christopher festival ukončený ohňostrojom.

Čo je v rezorte:

 • hotely
 • reštaurácie, bary
 • lekáreň
 • autobusová stanica
 • obchody s produktami ostrova Ibiza
 • hippies trhy každý stredu

Sant Miquel de Balansat  a Port de Sant Miquel

San Miguel
www.flickr.com | Sonja Pieper

Turistická destinácia Port de Sant Miquel láka turistov peknou plážou a výberom hotelov a reštaurácií. Z pláže je vidno na súkromný polostrovček Isla del Bosc, na ktorom je postavená luxusná vila. Nedávno si Isla del Bosc  prenajal ruský milionár, ktorý tu uskutočnil súkromný koncert Julia Iglesiasa a skupiny The Gypsy Kings. Rezort Port de Sant Miquel leží na severnom pobreží a 3 km od rezortu vo vnútrozemí je dedinka Sant Miquel de Balansat, ktorej dominuje kostol Església de Sant Miquel postavený v období 14. až 18. storočia. Práve na tento zaujímavý kostol, ktorý slúžil nielen na pobožnosti ale aj na obranu dnes láka tisíce turistov z celého ostrova. Kostol je postavený na vrchu nad dedinou odkiaľ sa ponúka pekný výhľad.

V dedinke sa konajú  počas leta každý štvrtok remeselné trhy s produktami ostrova Ibiza a tanečné vystúpenia folkovej skupiny La Colla de Balansat (začiatok o 18:00 hod.). Neďaleko rezortu Port de Sant Miquel je jaskyňa Cova de Can Marçà so zeleno osvetlenými jazierkami, kde v minulosti pašeráci ukrývali cennosti.

Čo je v rezorte:

 • hotely
 • reštaurácie, bary
 • jasyňa Cova de Can Marçà

Mapa turistických oblastí na ostrove Ibiza

Pamiatky a história ostrova Ibiza

Stručná história ostrova Ibiza

historia ostrova ibiza

Ostrov sa nachádzal na fenických obchodných cestách, preto bol spočiatku podmanení Feničanmi, v tej dobe sa hlavné mesto Ibiza City stalo významným prístavom.

Dôležitým obchodným produktom je výroba tzv. bieleho zlata – soli. Neskôr ostrov obývali Rimania a Moslimovia – ich kultúra sa odrazila aj v architektúre ostrova. Na konci päťdesiatych rokov sa Ibiza stala útočiskom mnohých umelcov, ktorí sem unikali z povojnových štátov. Tiež tu našli azyl zástancovia hippies a mnoho zástancov tohto spôsobu života tu žije aj dnes.

Ibiza je vyhľadávanou turistickou destináciou. Mnoho ľudí z celého sveta sem cestuje, aby zažilo čaro a krásu ostrova so zbesilým nočným životom. Avšak zvýšený stupeň turizmu má za následok aj väčšie znečistenie prírody na ostrove a negatívne ovplyvňuje zásoby vody na ostrove čím sa voda stáva čoraz vzácnejšia. Preto ekológovia prinášajú miestnym obyvateľom viacero ekologických projektov.

Pamiatky na ostrove Ibiza

Je veľa úchvatných miest, ktoré by návštevníci nemali opomenúť:

Sant Josep de sa Talai – pre pôsobivé prírodné scenérie, v blízkosti sa nastáva malý skalnatý ostrovček.

Santa Eulària des Riu – prekrásny kostolík s nádhernými výhľadmi

Sant Antoni de Portman – sa nachádzajú krásne zátoky a tiež historické pamiatky a rušný nočný život,

Sant Joan de Labritja – má strmé pobrežia a je pokrytá hustými borovicovými lesmi, príroda je tu stále nedotknutá a na svoje tu prídu návštevníci, ktorí hľadajú pokoj a pohodu vo vidieckom prostredí.

Ibiza má množstvo tajomných a krásnych jaskýň. Najslávnejšie sú Cova d’es Culleram, vyše stotisíc rokov stará pašerácka jaskyňa Cova de Can Marçà s nádherne osvetlenými jazierkami (na foto), alebo jaskyňa s antickými kresbami Ses Fontanelles Cave, či kvapľová jaskyňa Santa Caves Ibiza

Ibiza cave
www.flickr.com | PeacockArmageddon

Nezabudnite navštíviť jednu z najväčších a najlepšie zachovaných podzemných hrobiek Feničanov Puig des Molins Nekropolis

Maják Faro de Botafoc – ponúka úžasný panoramatický výhľad.

Okolo roku 1880 bol postavený prvý veterný mlyn, neskôr boli stavané ďalšie až takmer 180, teraz sú z viacerých už len ruiny.

V prístave Ibize sa nachádza jediná socha na celom svete oslavujúca pirátov – ‚Corsair Obelisk‚ – Homenaje a los Corsarios, ktorí boli významnou súčasťou histórie ostrova Ibiza.

Estatua Del Sagrado Corazon de Jesus je krásne miesto na ostrove, pre turistov je zároveň orientačným bodom.

Pláže na ostrove Ibiza

Platja des Canar

Platja des Canar
www.flickr.com | Dan Foy

Pekná pláž priamo v rezoste Es Canar len kúsok od hotelov. Je to piesková pláž dlhá okolo 300 metrov a široká pár desiatok metrov. V lete tu býva veľa ľudí a najmä detí, ktoré tu šantia v piesku a plytkom mori.

Na južnej strane je malý prístav odkiaľ chodia lode do mesta Ibiza, San Antonio i na ostrov Formentera. Pri pláži sú hotely a reštaurácie.

Čo je na pláži:

S’Arenal (v meste San Antonio)

S'Arenal
www.flickr.com | Robert Young

Pláž S’Arenal sa nachádza 300 metrov od centra mesta San Antonio. Nad plážou sa tiahne mestská promenáda lemovaná palmami. Je to piesočná pláž dlhá 650 metrov a široká 15 metrov.

Je tu teda dosť miesta pre mnoho ľudí, aj keď sa to počas leta, nezdá. Vďaka blízkosti centra a hotelov je to sem na skok, čo využívajú dovolenkári, ktorí bývajú priamo v San Antoniu. Na promenáde pri pláži je množstvo reštaurácií, rýchlych občerstvení (Burger King, KFC), supermarket a stánky so zmrzlinou. Dno mora je pieskové a plytké. Na pláž je upravený vstup pre telesne postihnutých. Je tu veľký výber športových aktivít.

Čo je na pláži:

 • prenájom lehátok a slnečníkov
 • reštaurácie, bary
 • množstvo hotelov v blízkosti
 • obchody
 • sprchy
 • plavčík
 • vodné športy (prenájom šlapacích lodiek, vodné lyže, potápanie, windsurfing, kajakovanie)

Cala Conta (Cala Comta, Platjes de ses Comptes)

Cala Compta
www.flickr.com | Philip Larson

Pláž sa nachádza na západe ostrova Ibiza pár kilometrov od mestečka San Antonio. Dostanete sa sem autom, autobusom alebo loďou zo San Antonia. Loď chodí z prístavu San Antonio i priamo z blízkych hotelov. Ak sa vyberiete požičaným autom, odporúčame prísť skôr, lebo parkovisko sa zvykne rýchlo zaplniť.

Pláž je dlhá necelý kilometer a široká do 30 metrov. Krása a výhľady z pláže na ostrov sa dá ťažko opísať, takisto ako čisté tyrkysové more. Pláž Cala Conta patrí k najkrajším plážach na Ibize. Na vzdialenej časti pláže pri zátoke je neoficiálna časť pre naturistov a pre tých, ktorý si doma zabudli plavky. More pri pláži je plytké, môžte sa tu dostatočne zahrať so svojimi ratolesťami. Ale užijú si tu i skúsení plavci. Na pláži je dosť problém nájsť tieň, iba ak si prenajmete lehátka so slnečníkmi alebo si prineste vlastný slnečník. Pláž býva veľmi plná, menej ľudí tu je iba ráno a neskôr poobede. Ak pred západom slnka zájdete do niektorej z miestnych reštaurácií, užijete si chutnú večeru s nádherným pohľadom na západ slnka. V reštaurácii v strede pláže hrajú každý večer rôzni DJs.

Čo je na pláži:

 • prenájom lehátok so slnečníkmi
 • možnosti ubytovania
 • reštaurácie, bary
 • wc, sprchy
 • obchody
 • plavčík
 • požičovňa šlapacích lodiek

Cala d’Hort

Cala d'Hort
www.flickr.com | Michela Simoncini

Pláž Cala d’Hort je veľmi obľúbená pláž s množstvom ľudí v hlavnej sezóne. Pláž nie je veľká, preto tu je po celé dni plno. Jedna strana pláže je piesočnatá a druhá kamienková. Dĺžka pláže je 150 metrov a šírka od 15 do 25 metrov. Nad plážou sa týčia skaly a samotná pláž sa nachádza na konci strmej cesty z mesta San José.

Dostanete sa sem zo San José alebo z pláže Cala Vadella, cesta je celkom jednoduchá, stačí sledovať značky s názvom pláže. Autá tu okrem parkoviska stoja aj pozdĺž cesty, tak že cestu tvorí v sezóne jeden pruh a v druhom stoja autá. Odporúčame prísť skoro ráno, aby sa vám ušlo miesto na parkovanie. K pláži i do mora je dobrý prístup aj pre telesne postihnutých. Pláž obľubujú surferi, lebo vo veternejšie dni sú tu dosť veľké vlny. Na pláži sú dve vynikajúce reštaurácie, jedna je známa pre prípravu chutných čerstvých rýb. Pre romantické duše vrelo odporúčame zostať do západu slnka, ktorý je na tejto pláži úchvatný. Pár sto metrov od pláže je skalnatý ostrov Es Vedra a pohľad na ostrov so západom slnka v pozadí dostane každého.

Čo je na pláži:

 • prenájom lehátok so slnečníkmi
 • reštaurácie
 • obchod s oblečením a plavkami
 • plavčík

Playa d’en Bossa (Platja d’en Bossa)

Playa d'en Bossa
www.flickr.com | Tim Bieler

Pláž sa nachádza priamo v známom rezorte Playa d’en Bossa vo vzdialenosti 3 km od mesta Ibiza. Je to jedna z najväčších plaza ostrova s dĺžkou 2 km a šírkou 20 až 30 metrov. Pláž pokrýva jemný piesok a pozdĺž pláže i na nej rastú krásne palmy. More je úžasne čisté a vhodné aj pre menšie deti.

Avšak je tu menej tieňa, odporúčame vziať so sebou slnečníky alebo si ich prenajať priamo na pláži. V niektorých častiach pláže hrá z barov hlasná hudba, ktorá môže niekomu prekážať. Na druhom konci pláže, ďalej od mesta Ibiza je pláž oveľa kľudnejšia. Z pláže je pekný výhľad na staré mesto Ibiza i na odlietajúce a prilietajúce lietadlá z blízkeho letiska (vzdialeného okolo 3,5 km). Keď fúka vietor, nahrnie sa sem množstvo windsurferov využívajúcich veľké vlny. Na pláž sa dostanete ľahko z mesta Ibiza či už autobusom, bicyklom alebo peši.

Čo je na pláži:

 • hotely
 • prenájom lehátok so slnečníkmi
 • reštaurácie, bary s hlasnou hudbou
 • obchody
 • sprchy
 • plavčík
 • možnosti športu (škola windsurfingu, kitesurfing, potápanie, volejbal)
 • požičovňa šlapacích lodiek
 • parkoviská

Cala Llonga

Cala Llonga
www.flickr.com | cabezadeturco

Pláž a rezort Cala Llonga sa nachádza v malebnej zátoke s rovnakým názvom. Je zasadená do nádherného prostredia pod kopcom s borovicovým lesom po oboch stranách.

More sa zvažuje postupne a pláž je ideálna pre deti aj vďaka jemnému piesku vhodnému na stavanie hradov. Pláž má dĺžku okolo 200 metrov a šírku 100 metrov, čiže priestoru až až pre všetkých.  V rezorte je množstvo hotelov a reštaurácií avšak nie je tu také množstvo obchodov ako v iných rezortoch. Keď budete chcieť urobiť veľké nákupy, mesto Ibiza je vzdialené len pár kilometrov.

Čo je na pláži:

 • hotely
 • reštaurácie, kaviarne
 • prenájom lehátok a slnečníkov
 • detské ihrisko a zábavný minipark
 • supermarket, lekáreň, obchody so suvenírmi
 • vodné športy (škola potápania, parasailing, vodné lyže)
 • plážový volejbal

Es Cavallet (nudapláž)

Es Cavallet
www.flickr.com | GanMed64

Pláž leží na juhovýchodnom výbežku ostrova Ibiza, 10 km od mesta Ibiza a 6 km od pláže Playa d’en Bossa. Pláž je vyše kilometra dlhá a široká od 30 do 40 metrov. Biele pieskové duny tvoria túto pláž výnimočnou a takisto je výnimočná tým, že to je oficiálna nudistická pláž. Na pláži Es Cavallet môžete stretnúť rôzne svetové celebrity, ktoré chodia do barov pri parkovisku.

Na vzdialenom konci pláže je sekcia pre gay komunitu, ktorá sa združuje v bare na tom konci pláže. Z barov hrá hudba a na tejto pláži sa cítite ako na párty. Ak sú vlny, navštevujú miesto windsurferi. Z mesta Ibiza a z pláže Playa d’en Bossa sem chodí pravidelný autobus, ale odporúčame požičať auto a prísť sem ráno autom. Poobede tu je veľký problém s parkovaním, ak sa sem vychystáte neskôr, tak radšej použite autobusovú dopravu.

Čo je na pláži:

 • prenájom lehátok so slnečníkmi
 • možnosti ubytovania
 • reštaurácie, bary
 • wc, sprchy
 • obchod
 • ihrisko na plážový volejbal
 • parkovisko

Las Salinas (Ses Salines)

Las Salinas (Ses Salines)
www.flickr.com | Jose A.

Pláž leží blízko pláže Es Cavallet 10 km od mesta Ibiza a 6 km od pláže Playa d’en Bossa. Je to dlhá pláž (1,5 km) so šírkou do 30 metrov a s jemným bielym pieskom. Pláž je po dĺžke ohraničená borovicovým lesom poskytujúcim tieň v horúcich letných dňoch. Pri pláži leží jazero so slanou vodou, po ktorom bola pláž pomenovaná.

Pláž je populárna medzi celebritami a stretnúť tu môžte rôznych športovcov, spevákov i hercov. Plážové bary sú dosť drahé aj keď v cene máte donášku priamo na lehátko. Na jednom konci pláže sa nerušene slnia nudisti. Pláž obľubujú hlavne skupinky mladých ľudí, ktorí prichádzajú na ostrov za zábavou (tých je v lete väčšina na celom ostrove). Dostanete sa sem autobusom z mesta Ibiza i pláže Playa d’en Bossa. Ak prídete autom, dá sa zadarmo parkovať pri ceste i na platenom parkovisku.

Čo je na pláži:

 • prenájom lehátok so slnečníkmi
 • možnosti ubytovania
 • reštaurácie, bary
 • wc, sprchy, skrinky na zamknutie vecí
 • obchody
 • plavčík
 • vodné športy (šlapacie loďky, potápanie, požičovňa katamaránov a lodiek, surfovanie)
 • platené

Cala Vadella

Cala Vadella
www.flickr.com | xamonich_com

Nachádza sa 10 km od mesta San José v rezorte s rovnakým menom. Pláž nie je veľká, dlhá je len necelých 300 metrov, ale je široká 30 a v najširšej časti až 70 metrov. Na pláž i do mora je dobrý prístup pre ľudí s telesným postihnutím. More je tu plytké a čisté, deti sa tu môžu vyšantiť na brehu aj vo vode.

Na pláži vždy nájdete pohodlné miesto na ležanie a to aj na vrchole letnej sezóny. V lete tu pri brehu kotví množstvo lodiek a jácht. Pri pláži je parkovisko, ktoré sa však rýchlo zaplní doobeda a poobede je ťažké nájsť miesto na parkovanie. Dostanete sa sem buď zo San Antonia alebo zo San José po dobre značenej ceste.

Čo je na pláži:

 • prenájom lehátok so slnečníkmi
 • možnosti ubytovania
 • reštaurácie, bary
 • sprchy
 • obchody
 • plavčík
 • požičovňa šlapacích lodiek, škola potápania
 • parkovisko

Sol d’en Serra

Sol den Serra
www.flickr.com | Menno Abbink

Pláž sa nachádza 2 km južne od Santa Eulalia, blízko pláže Cala Llonga na južnom pobreží ostrova Ibiza. Je dlhá 300 metrov a široká okolo 5 metrov. Ak chcete nájsť nedotknuté miesto, ste na správnom mieste. Pláž je mimo civilizácie a nechodí sem toľko turistov.

Nad plážou je super reštaurácia Amante s kúskom piesočnej pláže a s prenájmom pohodlných lehátok. Nad plážou sa týči skalnatý útes poskytujúci pekný pohľad. Pláž nie je vhodná pre malé deti kvôli silným prúdom a tiež skalnatému pobrežiu. Z mesta Ibiza sa sem dostanete iba autom, pôjdete smerom na Santa Eulalia, potom k pláži Cala Llonga a po ceste k Sol d’en Serra.

Čo je na pláži:

 • reštaurácia
 • prenájom lehátok so slnečníkmi
 • wc

Pláž Santa Eulália (Platja de Santa Eulália)

Santa Eulalia plaz
www.flickr.com | Jose A.

Mestská pláž Platja de Santa Eulália leží hneď vedľa prístavu. Je to piesková pláž dlhá okolo 300 metrov a maximálna šírka je 20 metrov. Vstup na pláž je upravený pre ľudí na vozíku. More pri pláži je čisté, plytké a vhodné pre neplavcov i deti. Z jemného piesku sa dobre stavajú hrady.

Pri pláži sa ťahá promenáda s obchodmi reštauráciami a hotelmi. Z prístavu pri pláži chodia loďky na výlety do okolia.

Čo je na pláži:

 • možnosť prenájmu lehátok so slnečníkmi
 • hotely
 • reštaurácie, bary
 • promenáda s obchodmi
 • sprchy
 • plavčík
 • parkovisko v blízkosti
 • vodné športy (požičovňa šlapacích lodiek, jazda na nafukovacom banáne, vodné lyže, škola potápania)

Pláž Mariner’s (Platja des Riu de Santa Eulalia)

Pláž Mariner’s sa nachádza medzi ústím rieky Riu de Santa Eulalia a plážou Platja de Santa Eulália. Je to piesková pláž s dĺžkou 400 metrov a maximálnou šírkou 90 metrov. Centrum mesta je vzdialené okolo 10 minút chôdze a pri pláži je niekoľko reštaurácií. Ústie rieky pri pláži je bezpečné a nevytvára nebezpečné prúdy.

Pláž je vďaka plytkému moru bezpečná pre deti aj neplavcov. Pri rieke je maličký prístav, kde kotvia jachty a kde je možnosť vyskúšania si jazdy na kanoe na mori. Vstup na pláž je upravený pre ľudí na vozíku.

Čo je na pláži:

 • možnosť prenájmu lehátok so slnečníkmi
 • reštaurácie, bary
 • obchody
 • sprchy
 • vodné športy (jazda na šlapacích loďkách, jazda na nafukovacom banáne, jazda na kanoe)

4 KOMENTÁRE

Pridaj komentár