Valencia je po Madride a Barcelone tretie najväčšie španielske mesto. Prístav vo Valencii je najväčší v Stredozemnom mori a 5. najväčší v Európe. Leží na západnom pobreží Španielska. Valencia bola pôvodne rímska kolónia, ktorú založili v roku 138 pred n.l. Historické centrum Valencie je jedno z najväčších v Španielsku a leží na ploche 0,68 km2.

Nachádza sa tu množstvo historických budov a starovekých pamiatok, vďaka ktorým je Valencia tak obľúbená medzi turistami. Za návštevu rozhodne stojí katedrála, mestské brány Torres de Serranos, Torres de Quart, gotická budova Llotja de la Seda (zapísaná na zozname UNESCO) a kultúrny komplex Ciudad de las Artes y las Ciencias (Mesto umenia a vedy). Vo Valencii je množstvo múzeí a galérií, najslávnejšie z nich je Museu de Belles Arts de València (Múzeum výtvarných umení ), v ktorom sú vystavené diela slávnych maliarov ako El Greco, Diego Velázquez či Francisco Goya. Ak do Valencie cestujete s deťmi, oplatí sa navštíviť Bioparc, čo je ZOO v štýle safari, kde voľne pobehujú leopardy, opice, lemury, zebry, žirafy a mnoho iných živočíchov. Prostredie parku je veľmi pekne upravené.

Miestny futbalový klub FC Valencia je svetoznámy a majestátny štadión Nou Mestalla, na ktorom hráva má kapacitu 61 500 divákov. Vo Valencii sa koná množstvo kultúrnych podujatí a mesto je výrazne zamerané na spokojnosť turistov. Ľudia vo Valencii sa vedia baviť, o čom svedčí niekoľko veľkých festivalov ako Las Fallas (15-19.3.) alebo rajčinová bitka La Tomatina (posledná streda v auguste).

Základné informácie o Valencii

Počet obyvateľov792 303 (2013)
Vzdialenosť od Bratislavy2237 km

Čo je v meste:

 • hotely
 • reštaurácie, bary, diskotéky
 • prístav
 • letisko (vo vzdialenosti 9 km od mesta)
 • katedrála, kostoly, mestské brány
 • múzeá
 • Ciudad de las Artes y las Ciencias
 • Llotja de la Seda
 • futbalový štadión Nou Mestalla
 • univerzity
 • Bioparc

Zaujímavosti o Valencii

 • festival La Tomatina je na celom svete známy ako najväčšia rajčinová bitka sa koná každý rok poslednú augustovú stredu v meste Buňol neďaleko Valencie. Pri bitke sa hodí vyše 150 000 rajčín.
 • v roku 1209 založili Muslimovia vo Valencii prvú španielskú univerzitu
 • prístav vo Valencii je najväčší v Stredozemnom mori
 • známe španielske jedlo paella pochádza z mesta L’Albufera, ktoré leží 15 minút od Valencie

Počasie vo Valencii

Vo Valencii panuje typické stredomorské počasie s horúcimi zimami a miernymi letami. Teplota v oblasti Valencia málokedy klesne pod 11°C, čo je dôvod, prečo je Valencia vhodná na dovolenku počas celého roku. V lete tu býva horúco, ale vďaka vlhkosti od mora sa dajú horúčavy vydržať. Teploty mora sa počas leta držia značne nad 20°C. Horúčavy sú pocitovo miernejšie aj vďaka miernym morským vetrom, ktoré vanú zväčša od poludnia do približne 4. hodiny poobede. Mierne podnebie a morské vetry robia Valenciu celoročnou destináciou pre vodné športy ako windsurfing, parasailing a kite surfing. Počas leta prší výnimočne a zrážky sú sústredené najmä na jeseň od septembra do novembra. Zimy vo Valencii sú mierne s občasnými prehánkami.

VALENCIA Predpoveď počasia

Pamiatky a zaujímavé miesta vo Valencii

Bioparc

Krásny Bioparc a zoo sa nachádza v západnej časti Valencie v parku Parque de Cabecera. Park má rozlohu vyše 100 000 m2 a máte v ňom pocit, akoby ste vkročili do divočiny. Jednotlivé druhy zvierat majú pekné výbehy a žijú pri sebe tak, ako žijú aj vo voľnej prírode. Môžete teda vidieť bežať žirafy s antilopami či zebru vedľa pštrosa. Park je rozdelený na časti Madagaskar, Rovníková Afrika a Savana. Spokojne si tu žijú levy, antilopy, leopardy, žirafy, hyeny, gorily, lemury, byvoly, slony, hrochy, krokodíly a veľa iných živočíchov. Park sa zameriava na prírodné využívanie zdrojov, o čom svedčí veľa solárnych panelov, ktoré generujú energiu pre ohrev vody v parku. Kŕmenie a dotýkanie sa zvierat je zakázané, ale dostanete sa k nim naozaj blízko.

V parku je reštaurácia a kaviareň, odkiaľ je pekný výhľad na zvieratá. Z jednej strany reštaurácie je výhľad na slony a z druhej na žirafy. Budete sa cítiť, akoby ste obedovali v africkej savane. Najbližšia zastávka metra pri Bioparcu je Nou d’Octoubre, odkiaľ trvá cesta do parku 20-25 minút pešo.

Vstupné
Dospelý: 23,80€
Deti 4 – 12: 18,00€
Deti do 4 rokov: Zadarmo

Otváracie hodiny
10:00 – 21:00 hod. podľa sezóny

Info: www.bioparcvalencia.es

Brána Serranos (Torres de Serranos)

Brána Serranos sa skladá z dvoch mohutných veží a je považovaná za najväčšiu mestskú gotickú bránu v Európe. Bola postavená na konci 14. storočia (v marci roku 1398) ako súčasť mestského opevnenia, ktoré pozostávalo z ďalších 12-tich veží. Torres de Serranos slúžila ako hlavná brána do mesta. Bránu navrhol miestny architekt Pere Balaguer a jej názov pochádza od regiónu Los Serranos. 

V rokoch 1586 and 1887 boli vo vežiach provizórne väzenské cely a brána tiež slúžila na rôzne slávnostné príležitosti konajúce sa vo Valencii. Po bokoch brány sú jamy, ktoré sú pozostatky po priekope. Dnes sa dá vyjsť na vrchol brány, odkiaľ si vychutnáte pekný výhľad na Valenciu.

Vstupné
Dospelý: 2€
Deti 7 – 12; dôchodci: 1€
Deti do 7 rokov; v nedeľu: Zadarmo

Otváracie hodiny
Pondelok: zatvorené
Utorok – Sobota: 10:00 – 14:00 a 16:30 – 20:30
Nedele a sviatky: 10:00 – 15:00

L’Oceanogràfic

akvarium valencia

Oceanografic sa nachádza v areáli mesta Umenia a Vedy a je to najväčšie akvárium v Európe. Nájsť tu môžete vzorku morských živočíchov z celého sveta. Jednotlivé akváriá sú pomenované podľa pôvodu živočíchov, ktoré v nich nájdete. Sú tu vodné živočíchy zo Stredomoria, Mokradí, miernych a tropických morí, oceánov, Antarktídy, Arktída a z Červeného mora. Žije tu vyše 45 000 jednotlivých živočíchov, 500 živočíšnych druhov najmä delfíny, mrože, tulene, tučniaky, korytnačky, žraloky, raje,medúzy, hviezdice, morský ježkovia, kraby a iné. Nájdete tu obrovské, 10,5 metra hlboké delfinárium s 24 miliónmi litrov vody. V štýlovej reštaurácii pod vodou môžete pri dobrom jedle sledovať rôzne druhy rýb.

Vstupné
Dospelý: 30,70€
Deti 4-12; ľudia nad 65 rokov: 22,90€
Deti do 4 rokov: Zadarmo

Otváracie hodiny
10:00 – 00:00 podľa sezóny (júl a august otvorené do polnoci)

Hodvábny trh (Lonja de la Seda)

Lonja de la Seda je majstrovské dielo gotickej architektúry a v roku 1996 bola zaradená do zoznamu UNESCO. Túto nádhernú budovu navrhol architekt Pere Compte a jej výstavba začala v čase, keď bolo mesto na vrchole slávy (15. storočie). Trh bol dostavaný v roku 1548, čoho sa hlavný architekt Pere Compte nedožil. Budova sa skladá zo štyroch hlavných častí: hlavná veža, miestnosť Consulado del Mar, Patio de los Naranjos (Pomarančové nádvorie) a komnata Contracts. Vrchnú časť budovy zdobia sochy 28 chrličov, ktoré slúžia nielen na výzdobu, ale aj na zachytávanie vody zo strechy. Hlavné priečelie budovy smeruje na historické námestie Plaza del Mercado. Naľavo od Lonja de la Seda je kostol Santos Juanes a oproti sa nachádza centrálne trhovisko, ktoré je jedno z najväčších v Európe. Lonja de la Seda pokrýva rozlohu 2000 m2 a kedysi naozaj slúžila ako trh s hodvábom. Dostanete sa sem autobusmi č.: 5b, 7, 27, 28, 60, 62 a 81.

Vstupné
Dospelý: 2€
Deti 7-12; ľudia nad 65 rokov: 1€
Deti do 7 rokov; soboty, nedele, sviatky: Zadarmo

Otváracie hodiny
utorok – sobota: 10:00 – 14:00 a 16:30 – 20:30
nedele a sviatky: 10:00 – 15:00 hod.

Centrálny trh (Mercado Central)

Budova centrálneho trhu bola navrhnutá architektom Franciscom Guardiom v roku 1914. Mercado Central bola slávnostne otvorená v roku 1928 kráľom Alfonsom XIII. Plocha trhoviska je vyše 8000m2. Na trhu kúpite takmer čokoľvek od čerstvých rýb, cez zeleninu až po suveníry. Trh sa oplatí navštíviť nielen pre nákupy, ale hlavne pre vychutnanie atmosféry.

Vstupné
Zadarmo

Otváracie hodiny
pondelok – sobota: 7:30 – 14:30 hod.
nedela: zatvorené

Almudin

Budova Almudin slúžila v 15. – 16. storočí na skladovanie, distribúciu a predaj pšenice. Nachádza sa na krásnom námestí Saint Luis Bertran. Na mieste súčasnej budovy Almudinu stál kedysi moslimský palác. Vnútri budovy sú na múroch rôzne maľby zobrazujúce scény, ako sa tu kedysi obchodovalo. Tiež tu sú nástenné maľby svätých patrónov obchodníkov. V roku 1996 bola budova prestavaná na múzeum, kde vystavujú svoje diela rôzny umelci.

Vstupné
Dospelý: 2€
Deti 7-12; dôchodci, študenti: 1€
Deti do 7 rokov; soboty, nedele, sviatky: Zadarmo

Otváracie hodiny
pondelok: zatvorené
utorok – sobota: 10:00 – 14:00 a 16:30 – 20:30
nedele a sviatky: 10:00 – 15:00 hod.

Monasterio de San Miguel de los Reyes

Kláštor Svätého Michala sa nachádza na severe mesta a v súčasnosti tu sídli knižnica Biblioteca Valenciana. Počas tisícročnej histórie slúžil kláštor na rôzne účely. V 11. storočí tu bol moslimský statok, v 19. storočí slúžil ako väznica a od roku 1999 tu sídli Biblioteca Valenciana s kapacitou až 2 milióny dokumentov. Dostanete sa sem pomocou mestskej hromadnej dopravy autobusmi č.: 11, 16, 36 a električkou T6.

Vstupné
Zadarmo

Otváracie hodiny
utorok: 10:00, 11:00 a 12:00 hod.
sobota, nedeľa: 12:00 a 13:00 hod.

La Catedral (Seu)

katedrála valencia

Katedrála vo Valencii bola vysvätená v roku 1238 biskupom Pere d’Albalat. Väčšina katedrály bola postavená medzi 13. a 15. storočím, vďaka čomu je zväčša gotickej architektúry. Katedrála sa však prestavovala a dostavovala po celé stáročia a obsahuje prvky rannej románskej architektúry, renesancie, baroka i neoklasickej architektúry. Vďaka Google mape sa môžete po katedrále ‚poprechádzať‘ z pohodlia domova.

Vstupné
Dospelý: 3€
Deti 7-12; dôchodci, študenti: 2,10€
Deti do 7 rokov; soboty, nedele, sviatky: Zadarmo

Otváracie hodiny
pondelok – nedeľa: 8:00 – 20:30

Mapa pamiatok a zaujímavých miest vo Valencii

Ubytovanie vo Valencii

Booking.com

4 KOMENTÁRE

Pridaj komentár