Rocinha je najväčšia favela v Brazílii a nachádza sa v Rio de Janeiro. Vznikla v roku 1929 a je postavená na strmom svahu v obklopení stromov s pekným výhľadom na Rio de Janeiro pod ňou a približne 9 km od pláže Copacabana. a je vzdialená asi jeden kilometer od neďalekej pláže. Vo favele Rocinha žije odhadom až 100 000 ľudí, čo z nej robí najľudnatejšiu favelu v Brazílii. Hustota obyvateľstva tu je odhadom 700 ľudí na hektár. Na rozdiel od iných chudobnými štvrtí má Rocinha lepšie rozvinutú infraštruktúru a sú tu banky, lekárne, autobusové spojenie s Riom a káblová televízia.

Pomenovanie ‚favela‘ sa v Brazílii používa pre štvrte, ktoré obývajú chudobný obyvatelia a kde je vysoká miera kriminality a obchodu s drogami. Príbytky v brazílskych favelách sú murované a nechýba tu základná infraštruktúra ako elektrina, vodovod či kanalizácia. Nie sú to teda slumy s plechovými búdami ako v Indii či iných menej vyspelých častiach sveta. Vo favele Santa Marta nakrúcal videoklip k pesničke They Don’t Care About Us aj Michael Jackson, ktorému vraj ochranu zabezpečili miestne gangy. O favele Rocinha natočila televízia Al Jazeera dokument Good morning Rocinha. V roku 2008 sa tu nakrúcal film Neuveriteľný Hulk (The Incredible Hulk) so zábermi na favelu zhora ako aj scéna naháňačky ulicami a po strechách budov favely. V roku 2011 sa favela objavila vo filme Rýchlo a zbesilo 5.

V posledných rokoch sa Rocinha vďaka svojej relatívnej bezpečnosti v porovnaní s ostatnými favelami zamerala na cestovný ruch a bolo tu otvorených niekoľko hostelov, nočných klubov a pre turistov tu organizujú prehliadky so sprievodcom. Odhaduje sa, že denne navštívi favelu Rocinha niekoľko stoviek turistov, i keď miestne autority turistom návštevu neodporúčajú.

Odporčame pozrieť si pekné video nakrútené dronom letiacim ponad favelu Rocinha. Návšteva tejto favely je životu nebezpečná, preto je lepšie pozrieť si ako vyzerá na videu. Rio de Janeiro má stále veľa iných krajších miest, ktoré sa oplatí navštíviť.

Pridaj komentár