Slovensko je nádherná krajina s množstvom pekných prírodných či človekom vytvorených pamiatok. Dovolenka na Slovensku má svoje čaro a uvedomuje si to mnoho rodín, najmä v dnešných časoch, keď sa vo svete deje všeličo. Ak sa rozhodnete zostať tráviť dovolenku doma na Slovensku, máme pre vás pár tipov na pekné miesta. Môže to poslúžiť ako inšpirácia, kde sa vydať počas dovolenky na Slovensku.

Drážovský kostolík

Poznáte ho z mnohých pekných fotografií, kde sa hrdo týči na úpätí strmého svahu. Je to maličký kamenný kostolík a na jeho mieste stála podobná stavba už v 11. storočí. V minulosti sa na stavbu blízkej železničnej trate používal kameň z kopca, na ktorom kostolík stojí. Počítalo sa, že kameň budú ťažiť naďalej aj keď sa tým zničí kostolík, avšak po protestoch miestnych obyvateľov sa z tohto našťastie plánu ustúpilo. Kostolík je dlhý 10 metrov a vnútorné rozmery sú 6,3 x 4,36 metra. V okolí kostola sa našlo takmer 400 hrobov. Na kostolík v noci svietia 4 reflektory a je ho vidno z diaľky. Vďaka filmárom je drážovský kostolík zvečnený v niekoľkých filmoch a tiež v hudobných klipoch skupín Tublatanka či Gladiátor. Raz do roka na sviatok Sv. Michala sa tu koná bohoslužba.

Súľovské skaly

Približne 10 km od mesta Bytča sa nachádzajú Súľovské skaly, ktoré sú súčasťou väčšieho celku – Súľovské vrchy. Súľovské skaly tvoria akési kamenné mesto z horniny známej ako zlepenec. Cez Súľovské vrchy vedie náučný chodník dlhý 7,5 km s 16-timi zástavkami, na ktorých sa dozviete rôzne informácie o faune, flóre či geológii tejto oblasti. Turistika v Súľovských vrchoch je stredne fyzicky príliš náročná a mali by ju zvládnuť stredne zdatní turisti. Určité úseky však vyžadujú lozenie po rebríkoch či skalách. Najpopulárnejší je práve náučný chodník Súľovskými skalami. Na náučnom chodníku spoznáte miesta ako Gotická brána, zrúcaninu Súľovského hradu, jaskyňu Šarkania diera, Hlbocký vodopád a užijete si pekné vyhliadky do údolí. Počas víkendov a sviatkov sem prichádza množstvo turistov.

Liptovská Mara

Liptovska Mara

Priehrada Liptovská Mara leží na rieke Váh na severe Slovenska pri ceste medzi Ružomberkom a Liptovským Mikulášom. Priehrada bola vybudovaná v rokoch 1965-1975, pričom kvôli stavbe priehrady bolo zatopených niekoľko dedín. Niektoré pamiatky z týchto zatopených dedín sa nachádzajú v Múzu liptovskej dediny v Pribyline. Bola postavená za účelom prevencie pred povodňami rieky Váh a tiež na výrobu elektrickej energie. Liptovská Mara má rozlohu 22 km2 a dosahuje hĺbku až 45 metrov. V Liptovskej Mare sa zadržiava približne 360,5 miliónov m³ vody, čo z nej robí najväčšiu priehradu na Slovensku podľa objemu vody. Nie nadarmo sa Liptovská Mara nazýva ako Liptovské more. Hlavná turistická sezóna na Liptovskej Mare je počas leta a sú tu vynikajúce podmienky na rybolov a vodné športy.

Pri Liptovskej Mare je v Liptovskom Trnovci vybudovaný kemp Mara Camping, kde je na výber ubytovanie v stanoch, chatkách či karavanoch. Z Liptovského Trnovca sa organizujú vyhliadkové plavby loďou po priehrade. Práve Liptovský Trnovec je považovaný za akési centrum na Liptovskej Mare a okrem kempu je tu pláž, minigolf, reštaurácie a škola windsurfingu. Pri Liptovskej Mare je známy Aquapark Tatralandia, ktorý snáď ani netreba bližšie špecifikovať. Na západnom brehu Liptovskej Mary stojí veža kostola Panny Márie nad ktorým je archeologické nálezisko Havránok.

Arborétum Mlyňany

Arborétum Mlyňany sa nachádza medzi obcami Tesárske Mlyňany a Vieska nad Žitavou, neďaleko Zlatých Moraviec. Na rozlohe 67 hektárov sa nachádza vyše 2 300 druhov rastlín z rozličných kútov Zeme. Park patrí k najvýznamnejším svetovým parkom. Arborétum založil Dr. Štefan Ambrózy-Migazzi v roku 1914, ktorému sa podarilo rôzne dreviny sveta prispôsobiť našim klimatickým podmienkam. Nachádzajú sat u rozličné druhy stromov, dekoratívnych krov, rastlín Najvzácnejší exemplár je sekvojovec mamutí vysoký 35 metrov. Je tu niekoľko turistických chodníkov a prechádzkou v arboréte si nielen oddýchnete, ale aj sa niečo naučíte. Hlavná trasa je dlhá 4,5 km. Súčasťou parku je romantický kaštieľ z roku 1894, ktorému dominuje charakteristická veža. Odporúčame navštíviť arborétum v mesiacoch máj a jún, kedy kvitnú najkrajšie druhy rastlín, najmä rododendróny a azalky. Ak však chcete vidieť kvitnúce ruže, prídite v auguste. Cena vstupného pre dospelého je 3,5€, pre dieťa 1,5€ a pre študentov 2,5€.

Slnečné hodiny v Drienčanoch

Dedinka Driečany sa nachádza v okrese Rimavská Sobota a v druhej polovici 19. storočia tu pôsobil zberateľ slovenských ľudových rozprávok – Pavol Dobšinský. To rýchlo zistí každý návštevník obce, pretože sa tu nachádza veľké množstvo rozprávkových atrakcií ako drevené sochy, domčeky a tiež slnečné hodiny na kopci nad obcou. V dedinke Driečany je tiež Múzeum slovenskej rozprávky pri obci je malá jaskyňa.

Priemer slnečných hodín v Driečanoch je 7 metrov a po obvode sú na nízkom múriku rozmiestnené drevené sochy postáv z rôznych rozprávok. Hodiny sú medzi návštevníkmi Driečan veľmi obľúbenou atrakciou, ale občas sa vyskytne čas, kedy tu nie je ani nohy a vtedy pôsobí toto miesto veľmi romanticky až rozprávkovo, najmä pri západe slnka.

Drevený chrám svätého Mikuláša, Bodružal

V obci Bodružal na severo-východe Slovenska sa nachádza veľmi pekný, gréckokatolícky drevený kostol. Tento chrám bol postavený v roku 1658 a patrí k najstarším sakrálnym stavbám na Slovensku. V roku 2008 bol zapísaný na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Skladá sa z troch veží, zvonice a vstupnej brány s oplotením. Nachádza sa na najvyššom bode obce. V 90. rokoch 20. storočia prešiel rozsiahlou rekonštrukciou, pri ktorej boli zreštaurované nástenné maľby a jednotlivé ikony z ikonostasu. Dnes je súčasťou 27 východoslovenských drevených chrámov zaradených do zoznamu národných kultúrnych pamiatok.

Archeologické múzeum v prírode Havránok

Archeologické nálezisko a prírodné múzeum s milým menom Havránok sa nachádza 2 km južne od obce Bobrovník pri západnom brehu priehrady Liptovská Mara. V 1. storočia pred Kristom na tomto mieste stálo keltské opevnenie osady Kotínov s druidskou svätyňou, obetná šachta s oltárom, kamenné cesty so stĺporadím a keltské napodobeniny antických mincí. Neskôr až do 15. storočia tu stála slovanská dedia s dreveným hrádkom a opevnením s priekopou a obytnou vežou. Areál múzea je národná kultúrna pamiatka a návštevníci si môžu prezrieť vyhliadkovú vežu, opevnenie, obetiská a nástroje, ktoré sa tu našli. Vstupné pre dospelých je 2€ a pre študentov 1€. Neďaleko tohto zaujímavého náleziska sa nachádza známa veža kostola Panny Márie, ktorá tvorí neoddeliteľnú súčasť priehrady Liptovská Mara.

Čičmany

Romantická dedinka Čičmany sa nachádza na juhu Rajeckej doliny a je obklopená Malou Fatrou a Strážovskými vrchmi. Je známa pre drevené domčeky pomaľované bielymi ornamentmi. Tieto ornamenty v minulosti maľovali výlučne ženy a najskôr na maľbu používali blato, potom vápno. Dnes používajú na premaľovanie trvácnejšie latexové farby. Takto maľovať domy začali približne pred 200 rokmi a spočiatku sa maľovali len rohy domov. Vzory na domoch sú inšpirované vzormi z miestnych krojov. Pri dedinke je prameň rieky Rajčianka. Prvé zmienky o obci pochádzajú z roku 1272 a obec už niečo pamätá. Do Čičmian sa dostanete polhodinovou jazdou autom zo Žiliny. Čičmany sú azda najromantickejšou obcou na Slovensku a už len prechádzka medzi domami vám urobí dobrú náladu.

5 KOMENTÁRE

  1. I am a website designer. Recently, I am designing a website template about gate.io. The boss’s requirements are very strange, which makes me very difficult. I have consulted many websites, and later I discovered your blog, which is the style I hope to need. thank you very much. Would you allow me to use your blog style as a reference? thank you!

Pridaj komentár